Priebeh rekvalifikačných kurzov a záverečnej skúšky
Kontakt: SK +421 950 105 384 a +421 220 512 077 | CZ: +420 790 421 145 a +420 539 096 928
Kombinovaný rekvalifikačný kurz sa skladá z:
- E-learning kurzov (online článkov) a priebežných online testov
- Niekoľko celodenných školení s lektorom
- Konzultácií s koučmi podľa individuálnych potrieb študentov
- Vytvorenie projektu na skúšku (iba kurzy programátor)
- Záverečné písomné skúšky (iba kurzy programátor)
S úspešným priebehom kurzu ti bude pomáhať tvoj študijný referent, ktorý s tebou bude v kontakte po celú dobu štúdia. Najskôr sa však pozri na úvodné video a prečítaj si informácie na štúdium:
Technické požiadavky na PC ku kurzu - všeobecne žiadne minimálne požiadavky neexistujú. Za rozumné minimum možno považovať 8GB RAM. Aby sa vám pohodlne študovalo a pracovalo, odporúčame radšej 16GB. Dôležité je tiež mať funkčnú kameru a mikrofón na konzultácie.
Osnova: tvoj centrálny bod, podľa ktorého sa orientuješ v celom kurze. V osnove nájdeš všetky dôležité informácie potrebné na štúdium a tiež konkrétne termíny prezenčných školení. Dostaneš sa k nej kliknutím na ikonu
vpravo hore.
Vo svojom ITnetwork profile maj nastavené svoje celé meno - je to dôležité pre kontrolu dochádzky na celodenných kurzoch.
Akonáhle sa s ňou zoznámiš, prečítaš si všetky informácie k štúdiu a budeš pripravený začať s prvou lekciou, postupuj nasledovne:
1. Ako prvý začneš štúdiom e-learningovej časti v
týždni 1
. Na prvej lekcii týkajúcej sa HTML/CSS sa jednoducho preklikneš rovno cez osnovu cez hypertextový odkaz:Časový údaj v e-learningu, napr. "Moderný webdesign (10h)", udáva minimálny čas potrebný na prečítanie kurzu. Tento údaj nezahŕňa prácu na úlohách alebo kvízoch ani nehovorí, že sa v tomto časovom úseku musíš všetko perfektne naučiť - to je pre každého individuálne.
2. Štúdium samotného modulu potom zahájiš tlačidlom
3. Po tom, čo absolvuješ príslušnú lekciu, ju vždy nezabudni označiť
4. Keď dokončíš celý modul, nezabudni si urobiť aj záverečný test
Študuj iba modul, na ktorý odkazuje osnova, napríklad pri modernom webdesigne je to iba modul so statickým webom. Po dokončení posledného kvízu sa vráť späť do osnovy.
Neboj sa robiť si záverečné testy. Ich absolvovanie je síce na účasť na záverečnej skúške povinné, avšak ich výsledky nie sú pri skúške zohľadňované. Naopak sú pre teba, aby si videl, ako danú látku vieš. Pokiaľ sa ti test na prvý pokus nepodarí, vôbec nevadí - môžeš si ho kedykoľvek zopakovať.
Opakované pokusy vyžadujú kredity – tie si určite nedobíjaj zo svojho, ale v prípade, že budú potrebné, vždy kontaktuj svojho študijného referenta, ktorý sa postará o to, aby ti boli dobité.
5. Potom už sa stačí cez osnovu iba prekliknúť na modul, ktorý je ďalší v poradí, pod
týždňom 2
(Základy programovania). Tento cyklus potom budeš opakovať do tej doby, než úspešne dokončíš všetky moduly:Termíny na dokončenie e-learningu sú orientačné a je tu rezerva, takže si môžeš dovoliť študovať niektoré dlhšie. Na jednotlivé moduly prechádzaj výhradne cez svoju osnovu - na webe máme hromadu ďalších materiálov, a nie všetky sú predmetom rekvalifikačného kurzu. Tvoju orientáciu to preto značne uľahčí.
6. Ukazovatele progresu. Prvý ukazovateľ "Odštudovaného času" uvádza koľko percent z celkového času v kurze už ubehlo. Zatiaľ čo druhý „Postup vo výučbe“ ukazuje tvoj reálny progres. Budeš tak mať prehľad o tom ako si vedieš.
7. V osnove okrem iného nájdeš aj termín záverečnej skúšky. Ten býva štandardne vždy posledný piatok v mesiaci - preto s ním, prosím, dopredu počítaj a vyhraď si naň voľno.
Doporučujeme sa štúdiu venovať pravidelne a znalosti si overovať vypracovaním cvičenia v e-learningu.
Keď sa niekde zasekneš, poznač si to (napr. do Google Sheet dokumentu) a zatiaľ pokračuj ďalej aj napriek danému problému, aby si sa nezdržiaval. Vyriešiš ho neskôr buď s lektorom na prezenčnom školení, alebo s koučom v rámci individuálnej konzultácie. Je tiež veľmi pravdepodobné, že niekto už podobný problém v minulosti riešil - preto sa vždy pozri aj do komentárov alebo napíš na Discord.Pri štúdiu rekvalifikačného kurzu na seba neklaď zbytočne vysoké nároky. Nikto sa nestane programátorom počas týždňa a nikto nevie úplne všetko! Naučiť sa programovať je zdĺhavý proces a preto študuj pravidelne a buď trpezlivý. Pokiaľ sa ti čokoľvek nebude dariť vyriešiť, netráp sa tým veľmi dlho – daj si pauzu a vráť sa k cvičeniu neskôr s čistou hlavou.
Pozri sa tiež na odovzdávanie úloh na kontrolu.
Po tom, čo kurz úspešne doštuduješ a získaš výsledné osvedčenie, sa môžeš k štúdiu e-learningu pohodlne vrátiť. Prístupová licencia je totiž platná po dobu jedného roka.
So štúdiom ti budú pomáhať naši referenti. Kontakt na nich nájdeš aj priamo vo svojej študijnej osnove. Oni sami ťa potom budú pravidelne kontaktovať a pýtať sa na tvoj priebeh štúdiom, prípadne či nepotrebuješ s niečím pomôcť. Ich číslo si preto ideálne ulož, nech nie si prekvapený, kto to zase otravuje.
Referenti
- Barbara Cedidlová, barbara@itnetwork.cz
- Martin Valíček, martin@itnetwork.cz
- Aneta Štěpánková, aneta@itnetwork.cz
- Michaela Kameníková, michaela.k@itnetwork.cz
K telefonickému kontaktu využívame tel. čísla: SK +421 950 105 384 a +421 220 512 077 | CZ: +420 790 421 145 a +420 539 096 928.
Študijní referenti sú tí dostupní v pracovných dňoch od 9:00 do 16:00. Cez víkendy sa im nedovoláš - preto vždy svoju prípadnú neúčasť na prezenčných kurzoch rieš včas.
Pamätaj, že nástroje umelej inteligencie (napr. ChatGPT) sú nástroje na to, aby ťa podporili v tvojom učení, nie aby za teba robili prácu. Z dlhodobého hľadiska ti to pomôže stať sa samostatnejším a schopnejším programátorom.
- Nechať si vysvetliť koncepty: Pýtaj sa na vysvetlenie zložitejších konceptov, napríklad "Ako funguje dedičnosť v OOP?" alebo "Čo znamená cyklus while?"
- Požiadať o pomoc: Môžeš požiadať o náznaky alebo odporúčania, keď nevieš, ako ďalej, napríklad "Aké funkcie by som mal použiť pre prácu s reťazcami?"
- Overovať svoj kód: Ak ti niečo nefunguje, môžeš skopírovať svoj kód a opýtať sa na chyby, ale vždy by si mal vychádzať z toho, čo si sám napísal.
- Písanie vlastných verzií kódu: Môžeš požiadať ChatGPT o príklad alebo pseudokód, ale skús si napísať svoju verziu kódu. Potom môžeš skontrolovať, či tvoje riešenie zodpovedá alebo je lepšie.
Študenti kurzov sa v priebehu rekvalifikácie zúčastňujú online školení, ktoré prebiehajú cez Google Meet, vždy vo vopred naplánované termíny, v čase medzi 8:30 - 18:30.
Odkaz pre prihlásenie je zasielaný v e-mailovej pozvánke alebo ho nájdete priamo v konkrétnej udalosti na webe ITN. Do tej sa môžete prekliknúť cez vašu osnovu, kliknutím na dátum pri konkrétnom školení.
Celodenné kurzy slúžia hlavne na zopakovanie a precvičenie znalostí z e-learningu. Termíny konania nájdeš vo svojej osnove. Pokiaľ v ňom nenájdeš konkrétne termíny, ale iba označenie "Prihlásiť", znamená to, že ho pre teba študijný referent v najbližšej dobe pripraví.
Celodenné školenie s lektorom je až na výnimky v harmonograme naplánované po e-learning variante. Slúži ti na zopakovanie látky a precvičenie v praxi za dozoru lektora. Môžeš si pripraviť aj otázky, ktoré si nazbieral počas štúdia. Pokiaľ do termínu školenia nestihneš e-learning dokončiť alebo si ešte nie si látkou úplne istý, nevadí - príď aj tak a my ti to na mieste radi vysvetlíme, e-learning si potom v kľude dorobíš po školení
Jedinú výnimku tvorí školenie Firemného vývoja zameraného na GIT a testovanie + UML a návrhové vzory. Tieto školenia sú bonusové a slúžia na rozšírenie znalostí junior programátora k lepšiemu uplatneniu na trhu práce. Preto ti na ne postačí prísť iba s dobrou náladou bez nutnosti predchádzajúcej prípravy. .[unimportant]
Celodenné školenia sú dôležitou a úplne kľúčovou súčasťou rekvalifikačného kurzu, okrem závažných dôvodov nerušia svoju účasť. Nikdy sa z prezenčného kurzu neodhlasuj sám/sama, ale vždy požiadaj svojho študijného referenta. V prípade zrušenia účasti bez časového odstupu a udania dôvodu sme oprávnení požadovať finančnú náhradu za prepadnutú rezerváciu.
Z dôvodu evidencie pre úrad práce je z každého školenia zhotovený záznam výučby a snímky obrazovky, zachytávajúci prítomnosť všetkých účastníkov. Pre účasť na školení je tak nevyhnutné mať funkčnú kameru a mikrofón.
Z rovnakého dôvodu je nutné, aby každý účastník bol prihlásený svojim celým menom. Preto si v nastavení svojho G-mail účtu skontroluj, ako sa tvoje meno zobrazuje. Postup nájdeš tu:
1. krok
2. krok
3. krok
Na online školenie sa prihlasuj svojim skutočným menom, inak sa môže stať, že ti účasť nebude uznaná
Evidencia na Úrade práce
● Na dokončenie rekvalifikácie je nutné sa zúčastniť všetkých školení v kurze. E-learning aj školenia dokonči pred záverečnou skúškou.
● Po celú dobu štúdia je ďalej nutné byť v evidencii Úradu práce. Pokiaľ si počas kurzu nájdeš zamestnanie alebo začneš podnikať, na dotáciu stratíš nárok. Úrad práce ti síce uhradí pomerné náklady, ale nebude môcť kurz pod Úradom práce dokončiť. Jedinou možnosťou potom bude uhradiť zostávajú sumu na vlastné náklady.
● Úrady práce si tiež overujú, či si sa kurzu venoval pravidelne a uznávajú maximálne 10 hodín štúdia denne. Toto platí najmä pre tzv. Uchádzače. Ak napríklad za 10 minút odklikáš e-learning, ktorý má uvedenú dobu minimálne 10 hodín, môžeš stratiť nárok na dotáciu a kurz budeš musieť uhradiť z vlastných prostriedkov.
Mysli na to, že Úrad práce vynaložil nemalé finančné prostriedky na to, aby sa kurzu mohol zúčastniť. Preto sa očakáva, že prijmeš plnú zodpovednosť a budeš postupovať svedomito as plným nasadením tak, aby si kurz úspešne dokončil. Je teda nutné dodržovať časový harmonogram uvedený v tvojej študijnej osnove. Pokiaľ uvidíme, že pri štúdiu kurzu nie si aktívny a dlhodobo sa mu nevenuješ bez predchádzajúcej ospravedlnenia či kontaktovania svojho študijného referenta, Úrad práce ti dotácií na kurz neposkytne. Potom už máš len dve možnosti, a to buď uhradiť náklady spojené s prvou časťou kurzu a účasť ukončiť, alebo si celý kurz uhradiť z vlastných prostriedkov.
Nezabudni tiež pravidelne komunikovať a zodpovedať tvojmu koordinátorovi
Je nám jasné, že okrem kurzu máš aj svoj život, kedy musíš zvládať či už rodinu, prácu alebo riešiť nečakané záležitosti. Môže sa ti tiež stať, že sa na nejakej téme zasekneš o niečo dlhšie (čo je úplne bežné). Časový harmonogram preto nebude možné vo všetkých prípadoch dodržať na 100 %. Pre tieto prípady kurz obsahuje časovú rezervu. Informáciu však prosím vždy nezabudni oznámiť svojmu študijnému referentovi. Vzhľadom na veľký dopyt po rekvalifikačnom kurze potrebujete vedieť, že oň máš záujem a chceš ho úspešne dokončiť.
Celodenné školenie s lektorom
Nevynechávaj celodenné školenia. Môže to mať a tiež pravdepodobne bude mať za následok nesplnenie časového harmonogramu schváleného úradom práce a nutnosť túto skutočnosť individuálne prejednávať. To isté platí aj pre štúdium jednotlivých modulov e-learningu. Pokiaľ máš nejaký problém, určite ho neodkladaj a kontaktuj svojho študijného referenta, ktorý ti s ním pomôže. Časový harmonogram štúdia schválený úradom práce je pevne daný a treba ho dodržať. Preto k štúdiu programu pristupuj svedomito, nech sa vyhneš prípadným problémom s úradom práce.
Zamestnanie v priebehu kurzu
Ak počas kurzu zároveň aj pracuješ je treba brať do úvahy časovú náročnosť štúdia. Kurz určite nie je problém úspešne absolvovať súčasne so zamestnaním, avšak je nutné mu venovať aspoň 2 hodiny vo svojom voľnom čase po práci. Pokiaľ budeš mať pocit, že danú situáciu nezvládaš a bude toho na teba príliš, kontaktuj svojho študijného referenta.
Pre hladký priebeh tvojho kurzu a uhradenie rekvalifikácie úradom práce je nutné:
- Pravidelne sa venovať štúdiu a neodklikať všetko na poslednú chvíľu.
- Do 2 týždňov od začiatku kurzu dokončiť prvý e-learningový modul (moderný webdesing - statický web).
- Do 2 mesiacov od začiatku kurzu dokončiť 1. časť kurzu (statický web, základy programovania, OOP).
- Pred školením Best practices odovzdať projekt.
- Najneskôr 5 dní, pred dátumom skúšky je nutné mať dokončený e-learning (lekcie a kvízy).
- Úspešne absolvovať skúšku v termíne vyhradenom Úradom práce.
- Pravidelne komunikovať so svojím koordinátorom a včas ho informovať o situáciách, ktoré môžu ovplyvniť štúdium kurzuKurz je rozdelený na 2 časti. Pre prístupy do druhej časti je najskôr potrebné úspešne dokončiť prvé 3 e-learningové moduly (statický web, Základy programovania a Objektovo-orientované programovanie), a to vrátane záverečných testov. Až budeš mať hotovo, **ozvi sa svojmu študijnému referentovi pre odomknutie nadväzujúcu časť kurzu. Jednotlivé časti sú od seba graficky oddelené, čiže nebudeš mať problém ich od seba rozoznať.
Pre hladký priebeh tvojho kurzu a uhradenie rekvalifikácie úradom práce je nutné:
- Splniť v termíne všetky online školenia v termíne vyhradenom Úradom práce
- Pravidelne komunikovať so svojím koordinátorom a včas ho informovať o situáciách, ktoré môžu ovplyvniť štúdium kurzuV týchto kurzoch nemusíš vytvárať žiadny projekt ani písať záverečný test.
V prípade samoplatcov nie je potrebné striktne dodržiavať časový harmonogram dohodnutý s Úradom práce. Pamätaj ale, že kurz nemožno študovať do nekonečna. Presná doba štúdia je stanovená v zmluve a rovnako tak podmienky na odstúpenie z kurzu.
Pokiaľ ti táto doba nebude stačiť na dokončenie kurzu, tak je tu v mimoriadnych prípadoch posledná možnosť kurz predĺžiť o 2 mesiace za 40 EUR/mesiac bez DPH. Je potrebné tiež pristupovať svedomito k záverečnej skúške (ak je súčasťou tvojho kurzu) a pred jej konaním dokončiť e-learning a zúčastniť sa školenia s lektorom. Na absolvovanie skúšky máš 3 pokusy.
Nezabudni tiež pravidelne komunikovať a zodpovedať tvojmu koordinátorovi -> v prípade, že nebudeš dlhodobo postupovať v štúdiu ani komunikovať, môže byť tvoj kurz pre neaktivitu ukončený
Vzhľadom k tomu, že ide o kombinovanú formu štúdia, kde prevažuje dištančná forma e-learningu, študujú u nás ľudia naprieč celou Českou a Slovenskou republikou. Preto sme vytvorili komunitný server, ktorý ťa v rámci štúdia rekvalifikačného kurzu s ostatnými prepojí a umožní ti tak zdieľať s nimi tvoje skúsenosti a postup kurzom.
Prečo práve Discord?
Discord sa v poslednej dobe stal obľúbenou platformou na budovanie komunít vo všetkých odvetviach. A pretože aj ITnetwork je jedna veľká komunita, je to optimálny priestor, kde sa môžu prepojiť študenti medzi sebou. Zároveň tu prebiehajú individuálne konzultácie s koučmi a záverečné rekapitulácie pred skúškou. Discord je teda miestom, ktorého sa nemusíš báť a kde by si počas štúdia nemal chýbať.
Discord môžeš používať buď online cez prehliadač alebo si ho stiahnuť ako samostatnú aplikáciu priamo do počítača.
Pre lepšiu prácu odporúčame skôr druhú variantu - a teda Discord stiahnuť.
- odkaz na stiahnutie nájdeš tu
Na server sa potom pripojíš pomocou nasledujúceho odkazu. Potom by sa ti mala zobraziť táto obrazovka:
Hneď po tom, čo sa pripojíš, je potrebné v kanáli pravidlá komunity kliknúť na tlačidlo 👍Súhlasím
Následne si na serveri vyber konkrétnu rolu. Pre jej priradenie zvoľ ikonu so Supermanom, ktorá reprezentuje študenta rekvalifikačných kurzov, viď obrázok nižšie:
Po tom, čo si vyberieš rolu, sa tvoje ľavé postranné menu rozšíri o nasledujúce kanály:
Tieto kanály sú pre všetkých študentov spoločné bez ohľadu na to, akú konkrétnu technológiu študujú.
Na záver si zvoľ konkrétny jazyk. Vďaka tomu budeš mať prístup k relevantným informáciám pre tvoju technológiu. Voľbu vykonaj kliknutím na príslušného avatara, viď obrázok.
Po voľbe jazyka sa ti tvoje ľavé postranné menu opäť rozšíri o ďalšie kanály, viď:
Základné rozdelenie miestností
Nájdeš tu chatovacie kanály a hlasové miestnosti. Tie od seba jednoducho rozoznáš pomocou ikony - všetky hlasové kanály majú ikonu mikrofónu, viď obrázok nižšie:
Ostatné miestnosti sú čisto chatovacie.
Záverečná rekapitulácia a pravidelné konzultácie s koučmi
Ďalej tu prebiehajú pravidelné konzultácie s koučmi a finálna rekapitulácia pred záverečnou skúškou. Bližšie informácie, ako sa na konzultácie prihlásiť, nájdeš tu.
Neboj sa s nami zdieľať spätnú väzbu
Ako rekvalifikačné zariadenie sa chceme stále vyvíjať a preto je pre nás tvoj názor a skúsenosť s kurzom veľmi dôležitá. Preto tu nájdeš aj kanály, kde nám môžeš napísať, čo sa ti na kurze páčilo alebo čo by sme mali naopak zlepšiť.
Pracovné ponuky a študentské pivko
Diskutovať tu môžeš napríklad aj o svojich pracovných ponukách a odporučiť ostatným firmu, v ktorej sa ti páči a ktorá ti osobne vyhovuje. V neposlednom rade sa potom môžeš dohodnúť napríklad aj na pivko s niekým z online školení.
Určite sa neboj jednotlivé lekcie a cvičenia konzultovať s ostatnými študentmi. Niektorí totiž môžu byť v štúdiu o niečo ďalej a je dosť možné, že sa na začiatku potýkali s podobnými problémami, ako teraz ty. Ak naopak ty budeš poznať riešenie nejakej otázky, neboj sa tu prispieť. Ostatní tvoju pomoc určite ocenia a práve tým, že sa im budeš problematiku snažiť vysvetliť, si ju aj ty najlepšie zopakuješ a precvičíš.
Prečítaj si tento článok a uisti sa, že tvoja otázka pred odoslaním obsahuje všetky potrebné informácie. Tvoja otázka tak môže byť vyriešená rýchlejšie a dostaneš presnejšiu odpoveď.
V rámci otázok sa vždy snaž dodržať relevantný kanál - otázky týkajúce sa doplnkových okruhov (najčastejšie Základy JavaScriptu a Bootstrap) prosím pokladaj do kanála s názvom
Doplnkové okruhy
. Všetky ostatné potom píš do kanála podľa tebou zvolenej technológie.
Ak sa v priebehu štúdia na niečom zasekneš, alebo potrebuješ poradiť s projektom netráp sa s tým a radšej využij možnosť pravidelnej konzultácie s koučom. Ušetrí ti to čas aj nervy. Tie potom prebiehajú online cez platformu Discord.
Projekt je povinný iba pre kurzy programátor www aplikácií.
Rekvalifikačný kurz zahŕňa aj spracovanie projektu. Pre potenciálneho zamestnávateľa na trhu práce je totiž určite dobré vidieť nejaký reálny výstup, ktorý tvoje znalosti podtrhne a zvýši tak aj tvoju šancu, aby pohovor dopadol úspešne. Navyše je vždy dobré nadobudnuté znalosti ešte precvičiť praxou.
Odkaz na GitHub s projektom pošli svojmu koordinátorovi 3 dni pred termínom školenia Firemný vývoj. Na tomto kurze sa bude projekt kontrolovať.
Záverečná skúška je povinná iba pre kurzy programátor www aplikácií.
Skúška má formu online testu. Okrem výnimočných prípadov sa skúška koná vždy v piatok, presný dátum ti bude oznámený tvojím študijným referentom. Obsahom skúšky je teória aj praktické porozumenie kódu. Okrem čítania lekcií si teda určite rob aj cvičenie a priebežné testy!
Odkaz na pripojenie vám bude zaslaný e-mailom alebo ho nájdete priamo v udalosti na webe ITN, do ktorej sa môžete dostať cez vašu osnovu.
Skúška prebieha na platforme Zoom - odporúčame využiť desktopovú aplikáciu. Môžete sa prihlásiť aj cez webové stránky.
Aby bolo možné sa skúšky zúčastniť je nutné splniť tieto podmienky:
1. Dokončený e-learning vrátane absolvovania všetkých kvízov (nevadí, ak nebudeš mať všade skvelý výsledok)
2. Absolvovanie všetkých online kurzov
3. Odovzdanie projektu (najneskôr 3 dni pred školením Firemný vývoj; základná verzia stačí, ale po skúške si určite skús aj plnú)Pokiaľ sa zo závažných alebo iných dôvodov nebudeš môcť záverečnej skúšky zúčastniť, daj to zavčasu vedieť svojmu študijnému referentovi. Pokiaľ sa nám neozveš, nie sme ti ako rekvalifikačné zariadenie povinní poskytnúť náhradný termín.
Test
Záverečná skúška v rekvalifikačnom programe prebieha formou online testu. Účastníci dostanú test s otázkami a), b), c), d), kedy je vždy iba 1 z uvedených odpovedí správna. Takých otázok je celkom 15, pričom na úspešné splnenie skúšky je potrebné mať aspoň 12 správne. Test potom trvá 45 minút.
Rekapituláciu najdôležitejších informácií týkajúcich sa záverečnej skúšky ti pošle tvoj študijný referent cca 1 mesiac pred jej termínom.
Rovnako ako pri online školení aj tu sa vyhotovuje záznam pre Úrad práce, preto je počas celej skúšky je nutné:
• Mať zapnutú kameru (v prípade potreby je možné sa pripojiť ešte jednou z mobilného telefónu)
• Mať zapnutý mikrofón a zvuk - (slúchadlá nie sú povolené)
• Vyplniť správne celé svoje meno - nie sú povolené prezývky apod.
• Nachádzať sa v tichom prostredí, aby okolité zvuky nerušili priebeh skúškyNa skúšku sa prihlás aspoň 10 minut vopred
Pred začatím testu:
- Prebehne kontrola dochádzky a kontrola vyššie spomínaných bodov
- Koordinátor skúšky následne vysvetlí priebeh skúšky a zašle odkaz na test
- Na pokyn koordinátora zapnú účastníci skúšky zdieľanie obrazovky
Vyhlásenie výsledku a odovzdanie osvedčenia
Po dokončení testu účastníci čakajú na vyhodnotenie skúšky, ktoré im oznámi jeden z prítomných koordinátorov.
Úspešným absolventom bude v nasledujúcich dňoch zaslané osvedčenie o rekvalifikácii a dokumenty potrebné pre Úrad práce.
V prípade neúspechu je možné skúšku zopakovať v náhradnom termíne, ktorý bude oznámený na mieste.
Pred skúškou si ešte nezabudni zopakovať potrebné znalosti.
Ako už bolo spomenuté, skúška prebieha na platforme Zoom.
Odporúčame si včas vytvoriť účet na stránkach "Zoom": https://www.zoom.com/, stiahnuť si ich aplikácie a vyskúšať si meeting ešte pred samotnou skúškou.
Prečo skúška neprebieha cez Google Meet rovnako ako školenia? → Google meet nemá dostatočné funkcie, ktoré by umožnili splnenie podmienok stanovených Úradom práce.
Odkaz na pripojenie vám bude zaslaný e-mailom alebo ho nájdete priamo v udalosti na webe ITN, do ktorej sa môžete dostať cez vašu osnovu.
1.
2.
Pokiaľ nemôžete odkaz na skúšku nájsť, kontaktujte svojho koordinátora.
A. Otvor si aplikáciu Zoom a klikni na "Join"
Následne vlož odkaz na meeting (automaticky sa vloží iba jeho ID) a vyplň celé svoje meno. Rovnako ako online školenia nie sú dovolené žiadne prezývky alebo skratky. Pokračuj kliknutím na tlačidlo "Join".
Pokiaľ je nutné zadať passcode, nájdeš ho v e-maile alebo v poznámke pri udalosti skúšky.
Teraz si môžeš otestovať či ti správne funguje zvuk. Kliknite na "Test speaker and microphone".
1. Verzia zobrazenia:
Tu si môžeš pomocou tlačidiel "Test speaker" a "Test mic" vyskúšať, či ti správne funguje zvuk pri vstupnom aj výstupnom zvuku. Ak zvuk nefunguje vyber pomocou rolovacej lišty iný zdroj. Akonáhle máš nastavené, môže toto okno zavrieť.
2. Verzia zobrazenia:
Test zvuku
Test mikrofónu
Pokiaľ je všetko v poriadku, pokračuj na meeting.
Odporúčame využívať prehliadač Google Chrome
.
Pri prihlásení cez web nie je možné otestovať nastavenie zvuku.
Odkaz na skúšky skopíruj do prehliadača. Pravdepodobne na teba vyskočí ponuka na otvorenie aplikácie Zoom. Klikni na tlačidlo "Zrušiť" a následne "Launch Meeting". Znovu sa ti objaví otázka na spustenie aplikácie Zoom, ale zároveň sa ti tu objaví "Join from your browser", na ktorú klikni.
Nezapomen povolit přístup k tvé kameře a mikrofonu.
Teraz už stačí iba zadať tvoje meno a môžeš sa pripojiť.
Akonáhle sa prihlásiš na Zoom uvidíš uvidíš zapunutú iba svoju kameru. Jednotlivý účastníci skúšky sa vďaka funkcii focus mode navzájom nevidia, preto sa nezľakni, že si jediný zoštudentov, kto má zapnutú kameru. Jediný, kto ťa môže vidieť sú koordinátori skúšky.
Tlačidlá Zoom:
1. Mikrofon a kamera
✓ Správne
✗ Zle
2. Chat
Chat môžeš využiť pokiaľ budeš mať otázku, problémy so zvukom. Akonáhle dokončíš test napíš do chatu "hotovo".
3. Reakcie
Aby sme nehovorili jeden cez druhého prihlás sa o slovo kliknutím na tlačidlo "srdce" a následne "Raise hand". Zároveň tu môžeš pomocou emoji vyjadriť svoje dojmy zo skúšky.
4. Zdieľanie obrazovky
Na vyzvanie od koordinátora zdieľaj svoju obrazovku. Pri zdieľaní vždy vyber možnosť "Entire screen".
5. Ukončenie meetingu
Akonáhle sa od koordinátora dozvieš výsledok skúšky a nebudeš už mať žiadne otázky, odhlásiš sa týmto tlačidlom.
Test sa skladá celkom z 15 otázok, ktoré sú rozdelené do
4
kategórií. Konkrétne okruhy otázok pre jednotlivé technológie nájdeš uvedené nižšie:Okruh 1 - Základy
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Základné konštrukcie jazyka Java
- Premenné a dátové typy
- Parsovanie
- Podmienky
- Operátory
- Cykly
- Polia
- Metódy pre prácu s poľom
- Metódy pre prácu s reťazcami
- Matematické funkcie
Okruh 2 - OOP
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Objektovo orientované programovanie v Jave
- Triedy a inštancie
- Atribúty a metódy
- Zapuzdrenie
- Základné metódy objektov
- Dedičnosť a polymorfizmus
- Gettery/settery
Okruh 3 - MySQL a Kolekcie
Každý účastník dostane 3 otázky.
- MySQL
- CRUD (
INSERT
,SELECT
,UPDATE
,DELETE
) - Základné SQL funkcie
JOIN
- Databázové väzby (relácie)
- Databázové indexy
- CRUD (
- Kolekcie a prúdy v Jave
- Generické vs. všeobecné kolekcie
- Hashmapy
- Základné princípy StreamAPI
Okruh 4 - Doplnkové okruhy
Každý účastník dostane 6 otázok.
- Moderný webdesign
- Boxmodel
- Párové/nepárové elementy
- Blokové/riadkové elementy
- Tabuľky a zoznamy
- Základné konštrukcie jazyka JavaScript
- DOM
- Podmienky
- Časovače
- Bootstrap
- Grid systém
- Breakpointy
- Základné komponenty Bootstrapu (reboot, typografia, obrázky, tabuľky, tlačidlá, formuláre)
Frameworky
Frameworky Spring Boot a JEE nie sú súčasťou skúšky.
- Základné konštrukcie jazyka Java
Okruh 1 - Základy
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Základné konštrukcie jazyka Python
- Premenné a dátové typy
- Parsovanie
- Podmienky
- Operátory
- Cykly
- Zoznamy
- Metódy pre prácu so zoznamami
- Metódy pre prácu s reťazcami
- Matematické funkcie
Okruh 2 - OOP
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Objektovo orientované programovanie v Pythone
- Triedy a inštancie
- Atribúty a metódy
- Zapuzdrenie
- Magické metódy objektov
- Dedičnosť a polymorfizmus
- Vlastnosti
Okruh 3 - SQLite a Kolekcie
Každý účastník dostane 6 otázok.
- SQLite
- CRUD (
INSERT
,SELECT
,UPDATE
,DELETE
) - Základné SQL funkcie
JOIN
- Databázové väzby (relácie)
- Databázové indexy
- CRUD (
- Kolekcie v Pythone
- N-tice
- Zoznamy
- Viacrozmerné polia
Okruh 4 - Webdesign
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Moderný webdesign
- Boxmodel
- Párové/nepárové elementy
- Blokové/riadkové elementy
- Tabuľky a zoznamy
Frameworky
Framework Django nie je súčasťou skúšky.
- Základné konštrukcie jazyka Python
Okruh 1 - Základy
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Základné konštrukcie jazyka C# .NET
- Premenné a dátové typy
- Parsovanie
- Podmienky
- Operátory
- Cykly
- Polia
- Metódy pre prácu s poľom
- Metódy pre prácu s reťazcami
- Matematické funkcie
Okruh 2 - OOP
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Objektovo orientované programovanie v C# .NET
- Triedy a inštancie
- Atribúty a metódy
- Zapuzdrenie
- Základné metódy objektov
- Dedičnosť a polymorfizmus
- Vlastnosti
Okruh 3 - MS-SQL a ASP.NET Core MVC
Každý účastník dostane 3 otázky.
- MS-SQL
- CRUD (
INSERT
,SELECT
,UPDATE
,DELETE
) - Základné SQL funkcie
JOIN
- Databázové väzby (relácie)
- Databázové indexy
- CRUD (
- Základy ASP.NET Core MVC v C#
.NET
- Výhoda a princíp MVC architektúry
- Modely
- Pohľady
- Kontrolery
- Základné princípy Entity frameworku
- Životný cyklus požiadavky v MVC aplikácii
Okruh 4 - Doplnkové okruhy
Každý účastník dostane 6 otázok.
- Moderný webdesign
- Boxmodel
- Párové/nepárové elementy
- Blokové/riadkové elementy
- Tabuľky a zoznamy
- Základné konštrukcie jazyka JavaScript
- DOM
- Podmienky
- Časovače
- Bootstrap
- Grid systém
- Breakpointy
- Základné komponenty Bootstrapu (reboot, typografia, obrázky, tabuľky, tlačidlá, formuláre)
- Základné konštrukcie jazyka C# .NET
Okruh 1 - Základy
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Základné konštrukcie jazyka PHP
- Premenné a dátové typy
- Podmienky
- Operátory
- Cykly
$_GET
a$_POST
- PHP funkcie pre prácu s poľom
- PHP funkcie pre prácu s reťazcami
- Odoslanie e-mailu
- Načítanie knižnice
Okruh 2 - OOP
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Objektovo orientované programovanie v PHP
- Triedy a inštancie
- Atribúty a metódy
- Zapuzdrenie
- Magické metódy
- Dedičnosť a polymorfizmus
- Výnimky
Okruh 3 - MySQL a MVC
Každý účastník dostane 3 otázky.
- MySQL
- CRUD (
INSERT
,SELECT
,UPDATE
,DELETE
) - Základné SQL funkcie
JOIN
- Databázové väzby (relácie)
- Databázové indexy
- CRUD (
- Základy MVC architektúry v PHP
- Výhoda a princíp MVC architektúry
- Router
- Modely
- Pohľady
- Kontrolery
- Autoloader
- Životný cyklus požiadavky v MVC aplikácii
Okruh 4 - Doplnkové okruhy
Každý účastník dostane 6 otázok.
- Moderný webdesign
- Boxmodel
- Párové/nepárové elementy
- Blokové/riadkové elementy
- Tabuľky a zoznamy
- Základné konštrukcie jazyka JavaScript
- DOM
- Podmienky
- Časovače
- Bootstrap
- Grid systém
- Breakpointy
- Základné komponenty Bootstrapu (reboot, typografia, obrázky, tabuľky, tlačidlá, formuláre)
Frameworky
Frameworky Laravel, Symfony, Nette nie sú súčasťou skúšky.
- Základné konštrukcie jazyka PHP
Okruh 1 - Základy
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Základné konštrukcie jazyka JavaScript
- Premenné a dátové typy
- Parsovanie
- Podmienky
- Operátory
- Cykly
- Polia
- Metódy pre prácu s poľom
- Metódy pre prácu s reťazcami
- DOM
- Vlastné funkcie
- Časovače
Okruh 2 - OOP
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Objektovo orientované programovanie v
JavaScripte
- Triedy a inštancie
- Atribúty a metódy
- Základné metódy objektov
- Úložisko
- AJAX
Okruh 3 - Základy Node.js
Každý účastník dostane 3 otázky.
- Node.js
- SOAP a REST API
- JSON
- Express
Okruh 4 - Webdesign a Bootstrap
Každý účastník dostane 6 otázok.
- Moderný webdesign
- Boxmodel
- Párové/nepárové elementy
- Blokové/riadkové elementy
- Tabuľky a zoznamy
- Bootstrap
- Grid systém
- Breakpointy
- Základné komponenty Bootstrapu (reboot, typografia, obrázky, tabuľky, tlačidlá, formuláre)
- Základné konštrukcie jazyka JavaScript
Pretože chceme, aby bol kurz pre teba čo najviac prínosný, sú jeho obsahom aj bonusové materiály nad rámec osnovy, vďaka ktorým získaš hlbšie znalosti a zručnosti. Budú sa ti hodiť na lepšie uplatnenie na trhu práce. Vo svojej študijnej osnove tieto materiály nenájdeš a nie sú ani predmetom záverečnej skúšky, avšak prístupy k nim máš aktívne a študovať ich môžeš kedykoľvek budeš mať chuť a čas.
Bonusové materiály odporúčame študovať až po úspešnom dokončení rekvalifikačného kurzu.
Prehľad bonusových materiálov podľa jednotlivých jazykov potom nájde nižšie:
Akonáhle budeš mať úspešne zloženú skúšku, nezabudni si pripraviť kvalitný životopis! Svoje minulé pracovné skúsenosti v ňom len stručne zhrň a naopak venuj čo najviac priestoru informáciám o tvojich IT skúsenostiach. Musíš vyzerať ako programátor!
Určite do životopisu uveď svoj projekt, ktorý si v rámci rekvalifikácie vytvoril. Môžeš uviesť aj zoznam školení a e-learningu, ktoré si absolvoval. Ak si v priebehu kurzu vytvoril aj iný projekt, určite ho tam môžeš tiež spomenúť. Dôležité je, aby bolo vidieť, že dokážeš reálne niečo vytvoriť.
Pre predstavu, ako hľadanie nového zamestnania asi vyzerá, ti môžu pomôcť skúsenosti našich rekvalifikantov:
Rozoslal som životopisy. A šlo to k môjmu prekvapeniu pomerne dobre. Odpovedal som dohromady na 9 ponúk práce. Tretina mi odpovedala, že hľadajú niekoho skúsenejšieho. Tretina sa mi neozvala vôbec. Tretina ma pozvala na pohovor.
Prvý pohovor jednoducho nevyšiel. Na druhom som vyplňoval vstupný test. Ukázalo sa, že aj tu hľadajú skúsenejších kandidátov. Na treťom som bol úspešný. Vstúpil som do tímu 3 programátorov, ktorí ma prijali s tým, že ma zaučia.
Tie nepodarené pohovory ma nakopli ďalej a odniesol som si z nich dôležité informácie. Snažil som sa na nich vždy ukázať, ako som motivovaný stať sa dobrým programátorom. Že sa o IT skutočne zaujímam. Tiež som vystupoval pokorne.
Na rozdiel od iných profesií si myslím, že postup v IT je oveľa rýchlejší než inde. Stačí byť na začiatku trpezlivý a nepýtať si obrovské sumy, keď človek nemá veľa skúseností. Lepšou taktikou je byť pokorný a získavať predovšetkým prax a nejaký mentoring.
📄 Vzory životopisov
Pre životopis použi niektorú z týchto šablón, ktorú uprav podľa svojich znalostí a údajov (dokument je potrebné skopírovať alebo stiahnuť cez Súbor -> Vytvoriť kópiu alebo Súbor -> Stiahnuť -> Microsoft Word):
- Programátor WWW aplikácií v Jave
- Programátor WWW aplikácií v C# .NET
- Programátor WWW aplikácií v Pythone
- Software tester
Pozri sa na krátke video ako so šablónami pracovať: Návod
- Dotazník - Spätná väzba k e-learningu - Vyplň, ak objaví máš návrh na zlepšenie.
- Ako na odovzdávanie úloh v e-learningu
- Ako formulovať otázku a nahlásiť chybu
- Klávesové skratky
- Značenie textu na Discorde