Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

Windows 10 - Technológia Hyper-V

Systém Windows 10 je určený pre bežných užívateľov, ale aj pre profesionálov v oblasti IT. Sieťovým správcom, ktorí zodpovedajú za integráciu zariadení so systémom Windows 10 do domén pomocou služby Active Directory, pracujú s príkazovým riadkom a prostredím Windows PowerShell a využívajú spúšťanie virtuálnych počítačov pomocou technológie Hyper-V. Tá je k dispozícii vo vydaniach Pro a Enterprise. Práve výkonnú virtuálne platformou Hyper-V sa budeme ďalej zaoberať.

Spúšťanie virtuálnych počítačov v platforme Hyper-V

Technológia Hyper-V umožňuje vytvárať a spúšťať virtuálne počítače. Virtuálny počítač je počítač vnútri fyzického počítača. Konzola v systéme hostiteľského počítača slúži ako monitor virtuálneho počítača (niekedy sa označuje skratkou VM od angl. Označenie virtual machine). Virtuálny počítač poskytuje všetky funkcie a možnosti skutočného počítača, rozdiel však spočíva v tom, že virtuálny počítač funguje ako program v hostiteľskom počítači.

Technológia Hyper-V už dlho patrí medzi expertné funkcie serverových vydanie systému Windows. Počnúc systémom Windows 8 je vo vydaniach Pre a Enterprise k dispozícii obdobná technológie Client Hyper-V. Technológia Client Hyper-V ponúka väčšinu funkcií verzia Hyper-V Server, aj keď nie všetky. V systéme Windows 10 je technológia Hyper-V doplnená o niektoré dodatočné funkcie, ako sú produkčné kontrolné body, lepšia podpora starších operačných systémov a možnosť, aby užívatelia zmenili veľkosť pamäte a iné nastavenia bez predchádzajúceho vypnutia virtuálneho počítača.

Výhody virtuálnych počítačov s technológiou Hyper-V:

  • Programy, ktoré fungujú iba v starších verziách Windows, je možné prevádzkovať vo virtuálnom počítači.
  • Vývojári softvér môžu testovať svoje programy vo virtuálnom počítači zodpovedajúcim cieľovej platforme.
  • Nielen vývojári softvér, ale bežní užívatelia môžu testovať neznáme, potenciálne rizikové programy pomocou virtuálneho počítača. Hostiteľský počítač je tak ochránený a virtuálny počítač je možné obnoviť do pôvodného stavu.
  • Možno tak testovať betaverzie softvér aj upgrade operačného systému.
  • Pomocou virtuálneho počítača možno tiež zachytávať snímky obrazoviek (napríklad obrázky predstavujúce prihlasovacej obrazovky alebo dokonca priebeh inštalácie systému Windows vo fáze, keď samotný operačný systém ešte nie je plne funkčný).

Ak chcete používať technológiu Hyper-V, systém musí spĺňať určité minimálne požiadavky a technológiu Hyper-V musíte tiež povoliť. Ak máte dostatočné systémové prostriedky, môžete potom spúšťať jeden alebo viac virtuálnych počítačov, každý vo svojom vlastnom okne. Vzhľadom k tomu, že fungujú ako nezávislé počítače, môže každý virtuálny počítač obsahovať inú verziu systému Windows pre servery alebo pre pracovné stanice, dokonca aj iné operačné systémy, ktoré možno inštalovať na hardvéri kompatibilnom s počítačmi PC.

Požiadavky technológie Hyper-V

Virtuálny počítač potrebuje systémové prostriedky zodpovedajúce samostatnému počítaču, požiadavky sú tak pomerne náročné:

  • 64-bitová verzia systému Windows 10 Pro, Enterprise či Education - technológia Hyper-V nie je k dispozícii v 32-bitových verziách a nie je dostupná ani v systéme Windows 10 Home.
  • Minimálne 4 GB pamäte RAM (so 4 GB pamäte bude pravdepodobne možné spustiť dva až tri virtuálne počítače súčasne).
  • Dostatočný priestor na disku. Každý virtuálny počítač bude potrebovať aspoň 20 GB úložného miesta.
  • Počítač musí byť vybavený 64-bitovým procesorom s podporou prekladu adries druhej úrovne (SLAT - Second Level Address Translation). Tejto požiadavke vyhovuje väčšina súčasných procesorov Intel a AMD.

Ak sú tieto požiadavky splnené, môžete technológiu Hyper-V povoliť, pretože v predvolenom nastavení zapnutá nie je. Do vyhľadávacieho poľa zadajte slová "programy a funkcie" a potom kliknite na položku "Programy a funkcie" a ďalej "Zapnúť alebo vypnúť súčasti systému Windows". Otvorí sa okno Funkcie systému Windows, ktoré je znázornené na obrázku.

Povolenie Hyper-V vo Windows 10 - Pokročilé postupy pre Windows

Označte políčko Hyper-V, tým sa automaticky označí všetky podriadené položky. V prípade, počítač nepodporuje platformu Hyper-V (viď. Požiadavky technológia Hyper-V) zostane Platforma Hyper-V nezaškrtnutú. Avšak technológiu Hyper-V môžete využiť pripojením k serveru s funkciou Hyper-V v sieti.

Správca technológie Hyper-V

Pomocou programu Správca technológie Hyper-V je možné vytvárať, spúšťať a spravovať virtuálne počítače. (Do vyhľadávacieho poľa zadajte slová "správca technológia Hyper-V" a potom kliknite na položku "Správca technológia Hyper-V".)

Správca technológie Hyper-V - Pokročilé postupy pre Windows

Pred sebou máte prosté okna konzoly, ktoré ponúka iba jednu dostupnú akciu. Výber "servera". Môžete zvoliť miestne počítač (v tomto prípade MARTINA-TOSH), alebo pripojenie k inému počítaču v sieti so spustenou funkciou Hyper-V.

Vytvorenie sieťového prepínača

Skôr ako sa pustíte do inštalácie virtuálneho počítača, mali by ste sa postarať o to, že bude schopný komunikovať so svojím okolím, zabezpečiť teda sieťovú konektivitu. Na tento účel je potrebné vytvoriť sieťový prepínač, ktorý prepája virtuálne sieťový adaptér vo virtuálnom počítači s fyzickým sieťovým adaptérom vo fyzickom počítači. (Samozrejme je možné virtuálne prepínač vytvoriť a nastaviť potom, čo vytvoríte virtuálny počítač.)

Ak chcete vytvoriť virtuálne prepínač alebo zmeniť existujúce, kliknite alebo kliknite v table Akcie alebo v ponuke Akcia na príkaz "Správca virtuálneho prepínača". Potom vyberte typ prepínača, ktorý chcete vytvoriť:

  • Externé - tento typ je najbežnejší, pretože naviaže virtuálne prepínač na fyzický sieťový adaptér hostiteľského počítača. Za predpokladu, že je fyzický sieťový adaptér pripojený k Internetu, získa virtuálny počítač prístup aj k Internetu.
  • Interná - pomocou interného virtuálneho prepínača možno vytvoriť iba pripojenie medzi virtuálnymi počítačmi spustenými vo fyzickom počítači a medzi virtuálnymi počítačmi a fyzickým počítačom.
  • Privátne - privátne virtuálne prepínač umožňuje vytvoriť sieť, ktorá sa skladá iba z virtuálnych počítačov spúšťaných vo fyzickom počítači. Táto sieť je izolovaná od všetkých fyzických počítačov vrátane toho, v ktorom je nainštalovaná.
Správca virtuálneho prepínače - Pokročilé postupy pre Windows

Ak má počítač viac fyzických sieťových adaptérov, môžete požadovaný adaptér vybrať pod prepínačom "Externé sieť". Vytvorenie prepínače dokončíte kliknutím na tlačidlo OK.

Vytvorenie virtuálneho počítača

Keď je virtuálna sieťový prepínač funkčné, môžete začať s inštaláciou nového virtuálneho počítača. Pripravte si inštalačné médiá (CD, DVD alebo ISO súbor operačného systému). Na table Akcie kliknite na položku Nová a "Virtuálny počítač ...", čo spustí sprievodcu novým virtuálnym počítačom. Prejdite jednotlivé stránky sprievodcu, ktorý uľahčuje nastavenie virtuálneho počítača, pomocou tlačidiel Ďalšie a Predchádzajúce alebo odkazov na ľavej strane. V ľubovoľnej fáze sprievodcu môžete kliknutím na Dokončiť vytvoriť virtuálny počítač, ktorý bude mať pre všetky stránky, ktoré ste preskočili, nastavené predvolené hodnoty.

  • Najprv zadajte názov virtuálneho počítača, a buď ponechajte, alebo zmeňte umiestnenie virtuálneho počítača v hostiteľskom počítači. Pamätajte, že jeden virtuálny počítač môže obsadiť 10-40 GB pamäte. Zmeniť umiestnenie neskôr, kedy už virtuálny počítač fungoval, je síce možné, ale nie je to ľahké. Ak chcete počítač neskôr úplne presunúť, môžete ho importovať, skopírovať a uložiť do odlišného umiestnenia.
  • Voľba generácie na ďalšej stránke vychádza z verzie operačného systému, ktorý chcete hosťovať. Nastavenie Generácia 1 podporuje širšiu škálu hostovaných operačných systémov, vrátane väčšiny verzií systému Windows (32bitových a 64-bitových) a systému Linux. Voľba Generácia 2 podporuje len niekoľko málo hosťovaných operačných systémov: 64-bitové verzie systému Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows Server 2012 a Windows Server 2012 R2. Druhá generácia odstraňuje podporu pripojenia fyzických jednotiek DVD a ďalšieho staršieho hardvéru k virtuálnemu počítaču. Virtuálne počítače druhej generácie sú však vybavené moderným firmvérom s rozhraním UEFI, ktoré umožňuje používať funkciu Secure Boot (Zabezpečené spúšťanie) a spúšťanie zo sieťového adaptéra, pevného disku SCSI alebo disku DVD. Virtuálne počítače druhej generácie navyše ponúkajú nové funkcie technológie Hyper-V, ako je možnosť úpravy pamäte alebo pridanie sieťového adaptéra pri spustenom virtuálnom počítači.
  • Ďalšia stránka sprievodca umožňuje priradiť pamäť. Ak plánujete vytvorenie viacerých virtuálnych počítačov, alebo chcete ponechať voľbu veľkosti pamäte RAM na systém, vyberte dynamickú pamäť. Vďaka tomu každý virtuálny počítač dostane toľko pamäte, koľko potrebuje. Pevnú pamäť nastavte v prípade, že potrebujete testovať funkciu virtuálneho počítača pre konkrétnu veľkosť pamäte RAM.

Konfigurácie siete na ďalšej stránke umožní pripojiť predtým vytvorený virtuálny sieťový prepínač. V prípade, že nechceme virtuálny počítač pripojiť do siete vr. Internete ponecháme voľbu Nepripojené.

  • Na ďalšej stránke Pripojiť virtuálny pevný disk môžete nastaviť prvý virtuálny pevný disk (VD - virtual hard disk) virtuálneho počítača. Virtuálny pevný disk je v skutočnosti súbor vo formáte VHD či VHDX. Takých diskov môže mať virtuálny počítač viac, rovnako ako je tomu u fyzického počítača. Okrem toho, že môžete určiť názov a umiestnenie súboru virtuálneho pevného disku, musíte tiež nastaviť kapacitu disku v gigabajtoch. To všetko je možné urobiť aj neskôr po vytvorení virtuálneho počítača.
  • Predposledný stránka umožňuje stanoviť spôsob inštalácie operačného systému. Vyberte príslušnú možnosť, určite umiestnenie inštalačného média svojho operačného systému a kliknite na tlačidlo Ďalej. Ak ste zvolili možnosť Generácie 2, nezobrazí sa voľby inštalácie z jednotky CD / DVD či disketovej jednotky.
  • Na poslednej stránke skontrolujte zvolené nastavenia a sprievodca novým virtuálnym počítačom ukončíte tlačidlom Dokončiť.

V tejto fáze ste síce zvolili možnosti inštalácie, ale stále nemáte funkčný virtuálny počítač. Teraz späť v nástroji Správca technológie Hyper-V kliknite na nový virtuálny počítač, aby ste ho otvorili v okne Pripojenie k virtuálnemu počítaču. Potom kliknite alebo kliknite na tlačidlo Štart na hlavnom paneli, alebo vyberte príkaz Spustiť v ponuke Akcia. Tým virtuálny počítač "zapnete" a spustíte inštaláciu operačného systému z umiestnenia, ktoré ste uviedli v sprievodcovi.

Práca s virtuálnym počítačom

Vyberte virtuálny počítač, s ktorým chcete pracovať a kliknite na Pripojiť, alebo môžete aj dvakrát kliknúť na vybraný virtuálny počítač. Následne je možné počítač zapnúť tlačidlom Spustiť.

Spustenie virtuálneho počítača vo Windows 10 - Pokročilé postupy pre Windows

Ako je zrejmé z obrázku, virtuálny počítač spustený v okne Pripojenie k virtuálnemu počítaču vyzerá (az väčšej časti aj funguje) rovnako ako samostatný fyzický počítač - s tým rozdielom, že je zatvorený v okne plochy hostiteľského počítača. Funkcie tlačidiel panela nástrojov virtuálneho počítača:

  • CTRL + ALT + DEL - vzhľadom na to, že kombinácia klávesov CTRL + ALT + DEL je vyhradená pre systém Windows 10 vo fyzickom počítači, stlačíte ak ju pri práci s virtuálnym počítačom, spracuje ju hostiteľský počítač. Účinok stlačení klávesovej skratky CTRL + ALT + DEL možno v rámci virtuálneho počítača napodobniť stlačením kombinácie klávesov CTRL + ALT + END, alebo kliknite na toto tlačidlo.
  • Spustiť - týmto tlačidlom možno zapnúť virtuálny počítač.
  • Vypnúť - tlačidlo zaistí vypnutie virtuálneho počítača, ale takým spôsobom stratíte pritom všetky neuložené dáta.
  • Ukončiť - tlačidlo zodpovedá príkazu Vypnúť v ponuke Štart a počítač prejde bežným procesom vypnutie.
  • Uložiť - tlačidlo uloží stav virtuálneho počítača a následne ho vypne. Funkcia veľmi pripomína hibernáciu fyzického počítača. Pri ďalšom spustení virtuálneho počítača je obnovený presný stav, v akom sa počítač nachádzal pri vypnutí.
  • Pozastaviť / Pokračovať - pozastavením virtuálneho počítača dočasne zastavíte jeho činnosť, ale počítač plne neuvoľní svoje prostriedky. Následne môžete Pokračovať v práci s virtuálnym počítačom.
  • Resetovať - resetovanie virtuálneho počítača zahodí všetky zmeny a reštartuje počítač z poslednej uloženej verzie.
  • Kontrolný bod - toto tlačidlo vytvorí kontrolný bod, čo je snímka stavu virtuálneho počítača a jeho dát. Neskôr sa môžete do tohto kontrolného bodu vrátiť.
  • Vrátiť - tlačidlo obnoví virtuálny počítač do stavu v predchádzajúcom kontrolnom bode a reštartuje ho.
  • Rozšírená relácie - v hostovanom operačnom systéme, ktorý túto možnosť podporuje, je možné tlačidlom prepínať medzi režimom základné relácie a režimom rozšírené relácie virtuálneho počítača.

S virtuálnym počítačom môžete pracovať rovnako, ako s fyzickým počítačom. Existujú však isté obmedzenia.
- Ak pracujete so starším operačným systémom vo virtuálnom počítači (Windows XP, staršie Linux a pod.) Je potrebné uvoľniť ukazovateľ myši, ktorý sa zachytil vo virtuálnom počítači stlačením klávesov CTRL + ALT + ŠÍPKA VĽAVO.
- Všetok hardware fyzického počítača nie je dostupný v každom virtuálnom počítači. Pre virtuálne počítače druhej generácie nie je dostupná jednotka DVD. Zariadenie USB, zvukové zariadenia a niektoré ďalšie miestne prostriedky fungujú iba v režime rozšírenej relácie.

Automatické spustenie virtuálneho počítača

Okno Pripojenie k virtuálnemu počítaču po svojom otvorení štandardne zobrazí vypnutý virtuálny počítač. Nastavenie virtuálneho počítača môžete zmeniť tak, aby sa spúšťal automaticky. V nástroji Správca technológie Hyper-V vyberte virtuálny počítač. Pod názvom virtuálneho počítača kliknite na tlačidlo Nastavenie, v dialógovom okne Nastavenia vyberte pod nadpisom Správa položku Automatická akcie spustenie a zvoľte požadovanú možnosť.

Používaní režimu rozšírené relácie

Predchádzajúca verzia technológie Hyper-V značne obmedzuje prístup k hardvéru fyzického počítača. Technológia Hyper-V pre Windows 10 mnohé tieto obmedzenia eliminuje v režime rozšírenej relácie. Pomocou režimu rozšírené relácie môžete presmerovať nasledujúce prostriedky fyzického počítača do virtuálneho počítača:

  • zvukové zariadenia,
  • tlačiarne,
  • zariadenie Plug and Play,
  • schránku (ktorá umožňuje kopírovať a vkladať súbory a iné informácie medzi virtuálnym počítačom a fyzickým počítačom).

Režim rozšírenej relácie vyžaduje hosťovaný operačný systém, ktorý ho podporuje. Túto podmienku spĺňa len niekoľko málo systémov (Windows 8.1, Windows 10 a Windows Server 2012 R2).

Ak potrebujete zmeniť rozlíšenie obrazovky, prepnite do režimu základnej relácie a potom zavrite okno Pripojenie k virtuálnemu počítaču. V nástroji Správca technológie Hyper-V otvoríte kliknutím na tlačidlo Pripojiť nové okno Pripojenie k virtuálnemu počítaču. Objaví sa dialógové okno, kde môžete určiť rozlíšenie obrazovky.

Pripojenie k virtuálnemu počítaču - Pokročilé postupy pre Windows

V rovnakom dialógovom okne sa môžete kliknutím na položku "Zobraziť možnosti" dostať k dialógovému oknu na karte Lokálne prostriedky. Na tejto karte je možné určiť, ktoré miestne prostriedky v hostiteľskom počítači bude virtuálny počítač používať.

Zmena nastavenia virtuálneho počítača

Môžete zmeniť takmer všetky nastavenia vykonané v sprievodcovi Sprievodca novým virtuálnym počítačom a navyše mnohé ďalšie. Je možné pridávať virtuálne zariadenia typu sieťových adaptérov a pevných diskov, meniť umiestnenie niektorých súborov, z ktorých sa virtuálny počítač skladá, meniť detaily konfigurácie zariadenia a využívať ďalšie možnosti. V nástroji Správca technológie Hyper-V vyberte názov virtuálneho počítača a potom v dolnej časti tably Akcia kliknite na tlačidlo Nastavenie.

Práca s kontrolnými bodmi

Kontrolný bod zachytáva dáta a konfiguráciu spusteného virtuálneho počítača v danom časovom okamihu. Umožňuje obnoviť virtuálny počítač rýchlo a ľahko do tohto časového bodu (napr. Do okamihu pred Nepodarená inštaláciou softvéru).

Ak chcete zaznamenať kontrolný bod, stačí kliknúť alebo kliknúť na tlačidlo "Kontrolný bod" na paneli nástrojov. Zadajte názov kontrolného bodu a uložte. Kontrolné body zhromaždené pre daný virtuálny počítač sú zobrazené uprostred okná Hyper-V.

Práca s kontrolnými bodmi v Hyper-V - Pokročilé postupy pre Windows

Ak chcete prejsť späť do predchádzajúceho kontrolného bodu, vyberte tento kontrolný bod a na table Akcie kliknite alebo kliknite na tlačidlo Použiť.

Napísal: Ing Ivan Šereda

Literatúra

  • Windows 10 Inside Out, Ed Bott, Carl Siechert, Craig Stinson PUBLISHED BY Microsoft Press A division of Microsoft Corporation One Microsoft Way Redmond, Washington 98052-6399

 

Všetky články v sekcii
Pokročilé postupy pre Windows
Článok pre vás napísal itnavi
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity