DOSBox a Virtual PC - staré hry na moderných OS
" ":img/vpcnightwalker.png DOSovské hry na nových počítačoch? S príchodom Windows Vista a 64 bitových procesorov sa vo mňa prebudili obavy, že moje Dosová programy a hry v Pascale už nikto nespustí a prestanú byť užitočné. Po dôkladnejšom skúmaní situácie som ale nadobudol presvedčenie, že odsúdené k záhube ešte rozhodne nie sú. Možností k ich spustenie je hneď niekoľko.
Dualboot
Prvou možnosťou je tzv. Dualboot - viac operačných systémov na jednom PC. Problém je v prepínanie systémov (Hráte hru a potrebujete prepnúť do Windowsu? Bez šance, je nutný reštart). Čiže veľmi komplikované a nepraktické, ale funkčné, pretože aj dvojjadrové 64-bitové procesory sú schopné pracovať v 32-bitovom režime a to za prevádzky len jedného jadra.
DOSBox
Druhá a asi najpoužívanejšie možnosť ich využiť známy emulátor x86
procesorov s DOSom - DOSBox. Je pohotový, ľahko použiteľný a extrémne
ľahko ovládateľný. Na spustenie programu stačí myšou pretiahnuť jeho exe
súbor na ikonu DOSBox. Mal by som tiež spomenúť jeho slušnú kompatibilitu
čo sa týka zvukovej karty (emulácia ako SoundBlaster, tak midi).
Až donedávna som si myslel, že je DOSBox na náročnejšie hry a programy pomalý, ale potom mi bola prezradená čarovná klávesová skratka ctrl + F12 (zrýchlenie / zvýšenie cyklov procesora) a ctrl + F11 (spomalenie / zníženie cyklov procesora) - dík AV. Vďaka tejto vychytávke možné regulovať rýchlosť hier a programov tak, aby sa nekosila a bežali plynule, prípadne tie menej náročné spomaliť na hrateľné tempo.
Verím, že s DOSBox rozbehnete ľahko väčšinu DOSových programov, vrátane tých mojich.
Program DOSBox nájdete na adrese: http://dosbox.com, kde ho môžete zadarmo stiahnuť.
Virtual PC
Keď hra / program nepobeží v DOSBox, máme tu väčší kaliber - Virtual PC.
Virtuálny stroj je definovaný ako "izolovaný duplikát". Je to softvér,
ktorý sa správa ako hardvér. Môžete si otvoriť a zmeniť nastavenia
ktoréhokoľvek hardvéru, akoby tam skutočne bol, pričom tento "falošný"
hardvér je napojený na skutočný harware počítača. Inštrukcie sa spustí
na existujúcom hardvérovom CPU "v izolácii". Aby všetko fungovalo, môže
Virtual PC pri spustení programu překompilovat niektoré jeho časti. Na
rozdiel od toho emulátor (napr. DOSBox) vytvorí v podstate úplne nový stroj
vrátane CPU, graf. karty, RAM atď., preto je v ich rýchlosti tak značný
rozdiel (Virtual PC je až 20x rýchlejší, než DOSBox). Hoci je to ťažko
uveriteľné, rýchlejší je virtualizovať kompletne celý počítač, než
použiť len emulátor. Jedinou nevýhodou je, že potrebujeme vlastniť
licenciu na operačný systém, ktorý si do Virtual PC nainštalujeme. Virtual
PC je freeware a štandardnou súčasťou operačného systému Windows 7,
konkrétne v Proffesional Edíciu pod názvom Windows Virtual PC. Ako som sa už
zmienil, tiež sa nemusíme obávať o budúcej kompatibilitu tohto
programu.
Ako na to?
" ":img/console.png Pri spustení programu Virtual PC sa zobrazí konzola. Vytvoríme nový stroj, pričom nie je nutné čokoľvek nastavovať a máme na výber z niekoľkých prednastavených profilov. Potom je nutné zohnať si inštaláciu operačného systému, ktorý chcete do Virtual PC nainštalovať. Ja som si zvolil Windows 95 (použil som profil Windows 98). Rád by som zhrnul výhody a nevýhody tohto operačného systému:
Výhody: Malá veľkosť, rýchla inštalácia, extrémne
vysoká rýchlosť behu počítača a nenáročnosť, veľká DOS
kompatibilita
Nevýhody: Keďže sa jedná o starý systém bez dll knižníc na inštalácie, neprišiel som na inú možnosť importu súborov, ako cez ISO (cd obrazy). Virtual PC u novších systémov podporuje obyčajné pretiahnutia na plochu počítača alebo pripojené adresára ako fyzického disku, ale sú k tomu potrebné takzvané Additions, ktoré pod Windows 95 nainštalovať nemožno. Windows XP sa na DOS určite neoplatí, ale predpokladám, že Windows 98 SE by potrebné knižnice obsahovať mohli.
Pred inštaláciou systému Windows 95 si musíme najprv uvedomiť, že CD nie je bootovacie! Kvôli licenciu sem nechcem dávať ISO Win95 k stiahnutiu, však má asi 50MB a bude na internete alebo na torrentov, takže by nemal byť najmenší problém ho zohnať. ISO do virtuálneho počítača vložíte pomocou ponuky CD -> Capture ISO image. Teraz je ešte potrebné vložiť bootovacie disketu. Keďže s jej sehnáním je celkom problém (väčšina počítačov už nedisponuje FDD mechanikou), jej hotový obraz si môžete stiahnuť v archíve na konci článku. Je to súbor IMG, ktorý rovnakou cestou vložíte do FDD mechaniky virtuálneho počítača (floopy - Capture floopy disk image). Teraz je počítač pripravený a po reštartovaní by sa mal nabootovať DOS.
Teraz je potrebné vytvoriť primárny oddiel disku pomocou príkazu FDISK (z adresára A: /). Potom počítač reštartovať a nový disk C naformátovať (príkaz FORMAT C:, opäť z disku A: /). Keď je disk pripravený, prejdeme na inštalačné CD, ktoré má štandardne priradené písmeno R. čiže príkaz "R: /" a potom "setup". Pri inštalácii neodporúčam zaškrtávať a potvrdzovať inštaláciu sie? Ovej karty, mal som s ňou len problémy. Hotovo! Sme vo Windows. Pri svojej inštalácii som vytvoril niekoľko nasledujúcich screenshotov:
" ":img/vpc0.png | " ":img/vpc1.png | " ":img/vpc2.png |
formátovanie disku | počiatok inštalácia | priebeh inštalácie |
" ":img/vpc3.png | " ":img/vpc4.png | |
bootovanie | oldschool rulezzz |
" ":img/poweriso.png | " ":img/vpc5.png |
power ISO | Kopírovanie z ISO na disk |
Test rýchlosti emulátora DOSBox a Microsoft Virtual PC
Na Virtual PC som testoval celkom 4 hry. 2 moje a 2 cudzie. Tu sú výsledky ich behu v porovnaní s DOSBox.
Parametre testovacieho stroja:
- Notebook, 64-bitový procesor Intel DualCore 1,7 Ghz
- 2 GB RAM
- OS Windows Vista Home Premium
- DOSBox 0.72 a Virtual PC 2007
- Virtualizovaný OS: Win95 EN
" ":img/dave.png | Dangerous Dave povaha hry: jednoduchá skákačka určené pre: 386 DOSBox: rýchly, bez problému Virtual PC: až príliš rýchle, nehrateľné |
" ":img/planet.png | Blake Stone: Planet strike povaha hry: postavené na vylepšenom Wolf 3D enginu určené pre: 486 DOSBox: rýchly, bez problému (cykly procesora na max) Virtual PC: rýchly, bez problému |
" ":img/vpckaretka.png | želvička karetka povaha hry: má prvá hra, obsahujúca neuvážene pomalou BGI grafiku využívajúce bmp formát určené pre: pentium DOSBox: rýchly, bez problému (cykly procesora na max) Virtual PC: pomalé |
" ":img/vpcnightwalker.png | Nightwalker povaha hry: skákačka v Pascale. Pomerne náročné vykresľovanie spritov určené pre: pentium DOSBox: nefunguje myš, hra sa dostane len do menu, ktoré sa kosí Virtual PC: rýchly, bez problému |
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 2326x (1.41 MB)