Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Nová kniha: Jadro systému Windows

Skúmaním vlastností operačných systémov Microsoft Windows sa zaoberám už od stredoškolských rokov. Najprv som sa venoval programovania systémových aplikácií a neskôr som sa začal zaujímať o samotné jadro. Táto záľuba mi vydržala dodnes.

Moje znalosti postupom času stále rástli a začal som zisťovať, že v našich krajinách (týmto označením myslím Česko a Slovensko) sa jednak nenájde veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o to isté, čo ja, druhak ponuka zdrojov informácií nie je príliš široká. Z tohto dôvodu som sa rozhodol časť svojich vedomostí o systémoch Windows odovzdať širšej verejnosti.

Príležitosť sa naskytla na konci júla 2009 - nakladateľstvo Computer Press hľadalo nové autorov. Odpovedal som teda na inzerát a výsledkom našej spolupráce je kniha s názvom Jadro systému Windows, ktorá vychádza práve v týchto dňoch.

Kniha zaberá pomerne širokú škálu tém. Pri jej písaní som mal na pamäti tri nasledujúce ciele:

  • poskytnúť čitateľom znalosti z všeobecnej teórie operačných systémov,
  • popísať vnútornú štruktúru a mechanizmy niektorých súčastí jadra Windows,
  • naučiť čitateľa jadro skúmať samostatne.

Aby som dodržal prvý bod, zaradil som do niektorých kapitol knihy pasáže opisujúce všeobecné postupy a algoritmy, ktoré sa v operačných systémoch objavujú. Tieto postupy však nie sú špecifické pre určitú rodinu systémov (Windows, Linux, Mac), ale platí do istej miery vo všeobecnosti; operačné systémy si z nich zvyčajne vyberajú časti, ktoré sa im najviac hodia. A práve z tohto pohľadu považujem znalosť všeobecných postupov za veľmi dôležitú: pomáha lepšie pochopiť, prečo sú jednotlivé súčasti systému naprogramované, tak ako sú naprogramované.

Ďalšie pasáže knihy sa venujú detailnému popisu tých najdôležitejších súčastí jadra Windows. Jednotlivé súčasti popisujem nielen na úrovni, ako vnútorne fungujú, ale snažím sa tiež naznačiť, ako sú presne implementované. Popis zvyčajne zaobchádza až na presné definície dátových štruktúr, ktoré Windows pre splnenie daného účelu naozaj používajú.

Text knihy je ďalej prešpikovaný zdrojovými kódmi aplikácií a ovládačov, ktoré vám pomôžu nielen pochopiť mechanizmy popisované v knihe, ale dovolí vám tiež získať ešte hlbšie informácie o tom, ako Windows vlastne fungujú. Keďže majú zdrojové kódy ukážkových programov veľa riadok, v texte knihy nájdete len zaujímavé výňatky. Kompletné zdrojové kódy všetkých aplikácií a ovládačov nájdete na internetových stránkach knihy na adrese http://www.jadro-windows.cz.

Kniha v jedenástich kapitolách pokrýva nasledujúce témy:

  • úvod do teórie operačných systémov, základné pojmy a dátové štruktúry,
  • histórie operačných systémov Microsoft Windows a architektúra ich jadrá,
  • základy programovania ovládačov,
  • synchronizácia prístupu v paralelnom prostredí,
  • obsluha výnimiek, prerušenie a systémových volaní,
  • procesy, vlákna a ich plánovanie,
  • vstup a výstup,
  • správa pamäte,
  • register Windows a súborové systémy.

Ako som už spomenul vyššie, spolu s vydaním knihy vznikajú aj internetové stránky http://www.jadro-windows.cz, na ktorých si môžete stiahnuť všetky ukážkové príklady vrátane zdrojových kódov. Nájdete tam tiež ukážkovú kapitolu, užitočné materiály z rôznych oblastí a niekoľko nástrojov, ktoré predstavujú skvelé pomocníkmi pri skúmaní operačného systému Na stránkach ďalej nájdete blog, kam plánujem písať zaujímavé postrehy a skúsenosti.

Ďalšie informácie, vrátane ukážkové kapitoly a možnosti si knihu objednať, nájdete na stránkach vydavateľstva Computer Press.

<center>Windows </center>


 

Všetky články v sekcii
Windows
Článok pre vás napísal Martin Dráb
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje studiu obecné teorie operačních systémů, vnitřnímu uspořádání jádra OS Windows, trochu také matematice a šifrování
Aktivity