1. diel - HITFILE Express - Inštalácia a príprava na strih videa
HITFILE Express je freeware aplikácie spoločnosti FXhome, určená ku strihu videa a efektové postprodukcii. Layout je veľmi podobný programom od Adobe. Aktuálna verzia ponúka:
- export až do 4K rozlíšenie pri kodeku h.264,
- strih 360 ° videa,
- strih 4K videa,
- nádhernú prácu v 3D priestore,
- komplexný kompozičný nástroj,
- vyspelý Particle engine,
- a mnoho ďalších funkcií.
Čo HITFILE express naopak nevedia alebo mu chýba oproti verzii PRO:
- pri exporte nedá nastaviť frame rate
- niekoľko efektov
- nemáte prednostnú podporu
- nemáte toľko možností farebného odlíšenia súborov (na časovej osi máte audio aj video rovnakou farbou)
- a pár ďalších vecí
Stiahnutie
Cesta k získaniu HITFILMu je jednoduchá. Stačí prejsť na web Fxhome, nájsť v ponuke Menu HITFILE Express (vedľa bude zelená ikonka s nápisom "free"). (Stránka po vás môže chcieť, aby ste niečo zdieľali, toto okno sa dá vykřížkovat). Potom sa budeme musieť zaregistrovať. Akonáhle tieto kroky na webe dokončíme, prihlásime sa do e-mailu, ktorým sme sa registrovali, v ktorom sa bude nachádzať odkaz na stiahnutie od FXhome. Pokiaľ ho nenájdete, stačí sa prihlásiť do svojho FXhome účtu a v zozname vlastneného softvéri ho nájdete (vedľa budete mať hypertext "install").
Inštalácia
Odkazom sa dostaneme na stránku, kde zvolíme pre aký systém chceme aplikáciu nainštalovať (máme na výber medzi Mac OS a Windows). Po dokončení stiahnutí môžeme začať s inštaláciou. Myslím, že proces inštalácie vysvetľovať nemusíme, je to rovnaké ako u akéhokoľvek iného softvéru.
Keď si teraz otvoríme HITFILE, uvidíme tam krásnu spleť okien a obrázkov. To sú odkazy na tutoriály od FXhome a na plug-iny, ktoré si môžete dokúpiť, ale ak ich chcete všetky, tak radšej odporúčam verzii PRO (299 €). Pre verzie vám prináša okrem prednostnej podpory tiež niekoľko efektov, ktoré sa hodí pri práci s 3D a viac možností exportu.
Layout
Nás však tieto tutoriály príliš nezaujímajú a radšej otvoríme nový
projekt pomocou tlačidla New
v ľavom hornom rohu. Tu si
vytvoríme nový projekt:
V dialógovom okne, ktoré sa nám ukáže, si vyberieme rozlíšenie nášho projektu, frame rate pod. Mali by ste mať základni nastavené full HD a 60 fps. Pre začiatok si frame rate obmedzíme na 30 fps, a potom klikneme na OK.
Po chvíľke strpenia sa nám otvorí základné rozhranie programu:
- 1 V pravom hornom rohu vidíme živý náhľad a jeho ovládanie (budeme sa mu venovať v najbližších lekciách).
- 2 Dole vidíme časovú os, na ktoré budeme vykonávať väčšinu operácií.
- 3 Vľavo vedľa nej sa nachádza panel s ponukou súborov, efektov, históriou, procesorov.
- 4 Nad týmto panelom sa nachádza textový editor a panel pre kontrolu efektov.
- 5 Hore uprostred máme audio mixer, kde môžeme regulovať hlasitosť jednotlivých zvukových stôp.
- 6 A aby som nezabudol, vľavo od časovej osi sa nachádza Audio meter.
O tomto rozvrhnutie môžem povedať jediné: zle sa s ním pracuje. Preto si rozvrhnutie upravíme tým, že jednotlivé okná chytíme za hornú lištu a pretiahneme je. Ak sa vám nechce si jednotlivé okná preťahovať, stačí, keď kliknete na reset workspace (to z nejakého dôvodu okna preusporiada) a pomocou View -> Panels si pridáte Audio mixer. Rozhranie máme teda pripravené na použitie a my pokračujeme v krasojazde.
Kompozície
Kompozícia nám umožňuje komponovania, alebo ak skladanie vrstiev na seba (čo je to vrstva je stručne popísané nižšie). Vďaka tomu môžeme skladať snímky na seba a tvoriť cudzie svety, intra, info grafiku a veľa ďalších vecí. Dnes sa ničím takým zaoberať nebudeme, kompozíciu si otvoríme z jediného dôvodu - aby sme nastavili farebné rozlíšenie súborov na časovej osi a povedali si niečo málo o vrstvách.
V paneli Media vľavo dole sa nám krčí zas nápis New so zelenou ikonou. Kliknite na neho. Ponúka nám vytvoriť kompozíciu (prvá možnosť) a alebo novú vrstvu. Vrstvu nechajme vrstvou a kliknite na Composite shot. Zas si budeme musieť prejsť nastavovaním, ale to nechajme rovnaké ako u prvotného nastavenia. Po chvíľke načítanie sa nám objaví okno.
Vidíme, že horná okná zostala rovnaká ako pred chvíľou v editore, ale tiež vidíme, že časová os vyzerá inak a že v paneli Media sa nám objavil súbor. Tento súbor je tzv. Pre-kompozície. S tým sa tiež nebudeme zdržiavať. Vám stačí zatiaľ vedieť, že združí animáciu, ktorú ste tu vytvorili, do jednej vrstvy, s ktorou môžete ďalej pracovať a tým uľahčuje prácu. Timeline teraz vyzerá inak, pretože je v "kompozičným režime".
Pýtate sa, čo je to "kompozičný režim"? V tomto režime si môžeme hrať. Môžeme tu tvoriť intra, špeciálne efekty, motion grafiku, info grafiku a ďalšie animácie. Kompozíciám sa budeme venovať neskôr, pretože je to trochu zložitejšie. To však neznamená, že je dnes nepoužijeme. Ukážeme si úplne jednoduchý trik. Do priestoru časovej osi klikneme pravým tlačidlom, klikneme na "New layer" a označíme možnosť "Plane". Toto nastavenie nám umožní vygenerovať novú vrstvu. Vrstva je objekt na časovej osi, jednoducho povedané, vrstva je v HITFILMU základom celej práce. Vrstva v sebe obsahuje všetky parametre o súbore, ako je veľkosť, pozícia, transparentnosť, rotácia a nastavenie efektov. Zároveň nám vrstva určuje začiatok a koniec zobrazenie súboru.
V tomto okne môžeme vrstve zmeniť farbu, určiť jej veľkosť, pomenovať ju a vytvoriť ju tlačidlom OK. V našom prípade si môžeme vybrať akúkoľvek farbu, ktorá nebude mať odtiene šedej alebo čiernej (aby sme ju dobre videli). Ja som zvolil svetlo zelenú.
Ako môžete vidieť, na časovej osi sa nám objavila "čiara" a vedľa nej aj jej názov. Tiež môžete vidieť, že sa nám zafarbil náhľad. Nás teraz bude zaujímať modrá čiara na časovej osi. Keby sme neurobili nasledujúci krok, tak by sme mali všetky súbory na tejto osi modrej a vznikol by chaos. Preto v ponuke File otvoríme Options a v okne, ktoré sa nám následne zobrazí, rozkliknite ponuku Labels. Tam si nastavíme typy súborov na farbu takú, aby sa nám páčila a boli sme si ju schopní zapamätať pre daný typ súborov. Toto opatrenie zrýchli vašu produktivitu, pretože nebudete musieť zdĺhavo zisťovať, čo že to máte na časovej osi za súbor.
Ako budete mať hotovo, ešte neklikajte na OK, ale skontrolujte si, či máte v ponuke PROMPTS & Warnings všetky políčka označené fajkou. Ak áno, môžete kliknúť na OK. Ak nie, označte si ich, pretože inak neuvidíte efekty na náhľadu (a verte, že robiť grading pokus omyl nechcete).
Teraz máte nastavené všetko čo zatiaľ potrebujeme. Teraz si projekt uložíme pomocou Ctrl + S, vyberieme si umiestnenie a súbor si pomenujte ako chcete. Teraz môžete okno zavrieť, pretože dnes ste sa naučili veľa nových vecí. Do doby, než vyjde nový článok, pripravte si nejaké zhruba dvojminútové video. To je váš jediný domácu úlohu do nabudúce.
Nabudúce, v lekcii HITFILE Express - Prvý odstrihnutia videá , si ukážeme veľa zaujímavých vecí ako napríklad import súborov, prácu na viacerých monitoroch a skrátenie videa.