3. diel - HITFILE Express - Export videa a užitočné tipy
V minulej lekcii, HITFILE Express - Prvý odstrihnutia videá , sme si nastrihali jeden video snímku. V dnešnom tutoriále základov práce s HITFILE Express sa pozrieme na export a na záver vám prezradím pár tipov ako strihať videá rýchlejšie.
Prečo exportovať?
Prečo je vlastne export dôležitý, veď video už máme uložené, nie?
Projektové súbory sú pre prehrávače a platformy ako je napr. YouTube
nestráviteľné, neprehrial by ich. Preto tu máme render čiže export, ktorý
nám nestráviteľný súbor .hfp
skonvertuje na bežný súbor
videa ako je .avi
, .mp4
a alebo na sekvenciu
.png
obrázkov, čo sú formáty, s ktorými si poradí väčšina
prehrávačov a platforiem.
Príprava na export a rozlíšenie
HITFILE disponuje veľmi jednoduchým rozhraním pre export, takže veci ako napr. Bit rate nemusíme riešiť. Ako prvý si označíme klip, ktorý budeme chcieť vyexportovať, tým myslím buď obsah v editore (záložka, s ktorou sme pracovali), alebo nejakú kompozíciu. Akonáhle si ho vyberieme, klikneme na tlačidlo export. To sa nachádza v pravom hornom rohu časovej osi.
Akonáhle na toto tlačidlo kliknete, zobrazí sa vám dve možnosti. In-out area (exportuje len označenú časť videa, teda tú časť, ktorá je na časovej osi zvýraznená modro) a contents (vyexportuje všetko čo sa na časovej osi nachádza, bez presahu). Väčšinou volím (a vám to tiež do odporúčam) možnosť In-out area. Po zvolení jednej z vyššie spomínaných možností sa dostanete na okno exportu.
Na okno export môžeme prejsť aj pomocou klávesovej skratky Ctrl + num3 a späť na kompozíciu potom pomocou Ctrl + num2. Ešte po vás bude požadovaná odpoveď v jednom okne, kde sa vás bude HITFILE pýtať, či chcete pokračovať v práci, alebo chcete prejsť k exportu. Zvoľte možnosť prejsť k exportu. Tu môžete vidieť nasledujúce:
Nás budú zaujímať len spodnú dva panely: Queue a Preview.
V Queue nájdeme súbor, ktorý chceme exportovať a už exportované súbory. U súboru, ktorý chceme exportovať, si v stĺpci preset vyberieme: rozlíšenie, počet snímkov za sekundu a v stĺpci Output umiestnení a pomenovanie súboru. Pre začiatok začneme s rozlíšením. Aby vaše video nevyzeralo divne, voľte rozlíšenie podľa toho v akom rozlíšení ste video originálne natočili. Ja som natočil na svoju zrkadlovku video s rozlíšením full HD (1920x1080), vyexportuje teda s rozlíšením full HD (1920x1080).
Typ platformy
Vedľa hodnoty rozlíšenia nájdete aj typ platformy (tento typ platformy uspôsobuje bit rate pre danú platformu). Platformu by som ponechal nastavenú YouTube, ale ak nastavíte inú, nič sa nestane. V zozname môžete vidieť aj iné typy súborov. Tie nás zatiaľ zaujímať nemusí. V Pre verziu by ste našli vedľa rozlíšenie aj frame rate. Bohužiaľ, ten si vo verzii Express nastaviť nemôžeme.
Záverečná kontrola a export
Než sa horlivo pustíte do exportu vášho diela tlačidlom Štart Exporting (tretie tlačidlo zľava), skontrolujte si, či je video dlhé ako má. Veľa často sa totiž stáva, že vám HITFILE video predĺži na päť minút.
V mojom prípade je dlhé tak ako má, ale ak sa stane, že ho máte dlhšie, než má byť, tak kliknite na tlačidlo, ktoré sa nachádza naľavo od dĺžky vášho klipu.
Ak je všetko správne, môžete kliknúť na tlačidlo Štart Exporting. V stĺpci progres môžete sledovať ako export postupuje, v stĺpci Start Time môžete vidieť kedy ste začali exportovať, v stĺpci Elapsed vidíte ako dlho sa už exportuje a v stĺpci Remaining môžete vidieť ako dlho export ešte bude trvať.
V okne preview vidíme ako naše video vyzerá. Napravo od tohto okna vidíme aj základné informácie o videu. A už sme na konci. Základy máte za sebou V najbližších lekciách sa pozrieme na nejakú tú pokročilú praktiku strihu a vytvoríme si aj primitívne intro.
Niekoľko tipov záverom
Záverom prezradím pár vecí, ktoré by sa vám mohli hodiť a ušetriť veľa práce i času.
1. tip
Všetky súbory, ktoré používate pre daný projekt, majte pekne v jednej zložke a čo najlepšie pomenované. Ak máte napr. YouTube kanál, vytvorte si jednu zložku s názvom vášho kanála. Do nej si vložte hudbu, intro a všetky prvky, ktoré sú pre všetky vaše videá rovnaká. V tejto zložke si potom vytvárajte ďalšie podzložky, kde budú súbory pre práve strihanej video.
Keď som začínal strihať (asi dva roky staré), nemal som v súboroch
poriadok. Súbor projektu bol v priečinku Dokumenty/
a ostatné
súbory na SD karte. Človek si potom nepamätal čo kde má a akurát sa
zdržiaval, keď sa daný súbor snažil nájsť.
2. tip
Ukladajte vaše projekty priebežne, alebo ak to váš program podporuje, používajte funkciu automatického ukladania. Ušetrí vám to nervy.
3. tip
Ak máte dostatok financií, kúpte si dvojicu SSD diskov. Jeden, ktorý bude mať rýchly zápis a druhý, ktorý bude mať rýchle čítanie. Na disk s rýchlejším čítaním ukladajte projektové súbory a na ten s rýchlejším zápisom finálnej video. Pokiaľ máte ale pomalší hardvér, stráca tento spôsob dvoch diskov zmysel, pretože vás bude brzdiť zvyšok hardvéru.
4. tip
Majte dostatočne výkonný procesor. Väčšina programov vedie všetky operácie cez CPU a vezmú si z vášho procesora všetko čo im CPU ponúkne.
5. tip
Nemažte video hneď ako ho niekde použijete. Môže sa vám hodiť, ak budete chcieť z týchto videí nejaký zostrih alebo pre prezentáciu vašej práce.
6. tip
Nepoužívajte Movie Maker. Podporuje len jednu video stopu a audio stopu. To hovorí samo za seba.
7. tip
Nesťahujte si cracky. Na internete je veľa dobrých editačných programov zadarmo (napr. HITFILE, DaVinci Resolve pod.), Ktoré sa vyrovnajú kvalitou programom ako je Adobe Premiere alebo Vegas. Nehovorím o tom, že riskujete to, že sa vám do počítača dostane vírus.