IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

6. diel - SQLite - Import

V minulej lekcii, SQLite - Export , sme si ukázali export dát z databázy v SQLite. Naučili sme sa exportovať do rôznych súborov a pred exportom súbory rôzne upravovať.

V dnešnom SQLite tutoriále sa naučíme importovať zálohy databázy z SQL súboru a tabuliek z CSV súboru. Stiahnite si priložené zálohy tabuliek na konci článku.

K importu dát sa dostaneme cez Súbor -> Import:

SQLite databázy krok za krokom - SQLite databázy krok za krokom

A ďalej môžeme vybrať jednu z dvoch možností: Databáza z SQL súboru... a Tabuľka zo súboru CSV.... Na import tabuľky musíme mať už pripravenú databázu (aj keby prázdnu), avšak na import databázy nemusíme mať nič. Preto začneme importom databázy.

Databáza z SQL súboru...

Zvolíme možnosť Databáza z SQL súboru.... Potom vyberieme náš stiahnutý súbor uzivatele.sql a klikneme na Otvoriť. Potom sa nám otvorí nasledujúce okno:

SQLite databázy krok za krokom - SQLite databázy krok za krokom

Tu vyberieme, kam sa uloží samotná databáza, s ktorou bude SQLite pracovať. Dôjde teda v podstate k prekladu a prekopírovaniu .sql súboru do súboru, s ktorým vie pracovať SQLite (v našom prípade súbor .db). Tento súbor potom budeme pri úprave obsahu editovať, medzitým, čo súbor .sql zostane nezmenený. Do Názov súboru: vložíme uzivatele.db. Potom klikneme na Uložiť. Tým sa vytvorí súbor .db a databáza sa otvorí. Import je tým dokončený. Databázu si nechajme otvorenú.

Môžeme importovať aj súbory s koncovkou .txt, ak je ich obsah rovnaký ako obsah súboru .sql.

Tabuľka zo súboru CSV...

Teraz, keď máme naimportovanú databázu, môžeme naimportovať tabuľku z nášho stiahnutého súboru adresy.csv. Tentokrát zvolíme teda druhú možnosť Tabuľka zo súboru CSV.... Potom vyberieme náš stiahnutý súbor adresy.csv a klikneme na Otvoriť. Zobrazí sa nám okno s možnosťami importu:

SQLite databázy krok za krokom - SQLite databázy krok za krokom

Názov tabuľky

Tu máme možnosť ponechať ponúknutý názov, alebo si ho zmeniť. Ide o názov tabuľky, pod ktorým sa tabuľka importuje. My ponecháme ponúknutý názov adresy.

Názvy stĺpcov v prvom riadku

Otvoríme si importovaný súbor adresy.csv v aplikácii Poznámkový blok. V prvom riadku vidíme názvy stĺpcov id_uzivatele a adresa. Máme teda exportovanú tabuľku vrátane názvov stĺpcov. Môžeme teda voľbu Názvy sloupců v prvním řádku zaškrtnúť a importovať hodnoty z prvého riadku ako názvy stĺpcov tabuľky.

Oddeľovač poľa

Vyberieme znak, ktorým sú jednotlivé dáta v rámci jedného záznamu (riadku) od seba oddelené. Zase sa pozrieme do súboru adresy.csv v aplikácii Poznámkový blok. Vidíme použitý oddeľovač ;. Ako Oddeľovač poľa teda vyberieme ;.

Pokiaľ nenájdeme vo výbere použitý oddeľovač z importovaného súboru, môžeme použitý oddeľovač vložiť pomocou voľby Other.

Možnosť Karta je pre súbory viditeľne neoddelená žiadnym znakom.

Úvodzovka

Ak v importovanom súbore existujú dáta, ktoré obsahujú rovnaký znak, akým je oddeľovač, potom celé slovo je zabalené do úvodzoviek. Preto existuje možnosť Uvozovka, kde volíme podobu úvodzovky. V našom súbore adresy.csv taký znak nemáme, preto necháme defaultnú možnosť ".

Kódovanie

Táto ponuka nám umožní zvoliť, aké kódovanie používa náš CSV súbor. Aby sa nám správne zobrazovala slovenská diakritika, ponecháme defaultnú možnosť UTF-8.

Orezať pole?

Pri zaškrtnutí tejto možnosti sa z polí odstránia prebytočné medzery na začiatku a na konci hodnôt. Napr. zo záznamu ________Miroslav____ tak dostaneme iba Miroslav. (_ v ukážke predstavuje medzeru). Voľbu necháme zaškrtnutú.

Pokročilých

Po rozkliknutí tejto voľby sa nám otvoria ďalšie možnosti:

Disable data type detection

Zaškrtnutím vypíname detekciu dátových typov - dáta sa naimportujú bez uvedenia dátového typu. Necháme nezaškrtnuté.

Ignorovať predvolené hodnoty

Táto voľba sa rieši v prípade importu do už existujúcej tabuľky a importovaný súbor obsahuje prázdne polia. Pokiaľ má tabuľka pre tieto polia defaultnú hodnotu (takú, ktorá sa vyplní pri prázdnom poli), bude táto defaultná hodnota doplnená do poľa. Ak však vyberieme pri importe túto možnosť, defaultné hodnoty sa nevložia a pole zostane prázdne. Necháme nezaškrtnuté.

Fail on missing values

Pri zaškrtnutí tejto možnosti sa preverí, či pre nejaké pole v importovanom súbore platia tieto podmienky:

  • pole je označené ako NOT NULL tj musí byť vyplnené
  • pole nie je vyplnené
  • pre pole nie je zadaná žiadna východisková hodnota
V takomto prípade sa import ukončí s chybovou hláškou. Necháme nezaškrtnuté.

Conflict strategy

Tu máme možnosť vybrať riešenie konfliktnej situácie medzi dvoma hodnotami v poli, ktoré je označené ako unikátne. Táto situácia môže nastať napríklad pre hodnoty poľa označené ako primárny kľúč. Môžeme vybrať tieto možnosti:

Abort import

Import sa ukončí.

Ignore row

Riadok, ktorý vyvoláva konflikt bude pri importe preskočený.

Replace existing row

Už existujúci riadok bude nahradený novými dátami z importovaného súboru.

Ponecháme defaultnú prvú možnosť Abort import.

Nakoniec stlačíme OK:

Voľby importu - SQLite databázy krok za krokom - SQLite databázy krok za krokom

Kontrola dát

Otvoríme si tabuľku adresy v SQLite:

Kontrola vdatabáze - SQLite databázy krok za krokom - SQLite databázy krok za krokom

Vidíme, že import bol úspešný.:-)

V ďalšej lekcii, SQLite - Radenie, Limit a agregačné funkcie , sa pozrieme na radenie a agregačné funkcie.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 446x (704 B)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku SQL

 

Predchádzajúci článok
SQLite - Export
Všetky články v sekcii
SQLite databázy krok za krokom
Preskočiť článok
(neodporúčame)
SQLite - Radenie, Limit a agregačné funkcie
Článok pre vás napísal PDoctor
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity