Základy Cheat Enginmu
Cheat Engine je memory scanner / hex editor / debugger, ktorý vytvoril Eric Heijnen ( "Dark Byte"). Je využívaný najčastejšie pre cheatovania v singleplayerových hrách, ale funguje aj na niektoré multiplayerovky, ale o tom neskôr.
Memory scanning
Memory scanning je proces, pri ktorom je skenovaná operačná pamäť počítača a hľadajú sa v nej špecifické hodnoty, ktoré môžeme následne upravovať. Ak rovnakých hodnôt nadobúda viac adries, musíme nami hľadanú hodnotu zmeniť a znovu preskenovať už nájdené adresy a pozorovať, ktoré z nich sa zmení.
Stiahnutie
Odporúčam sťahovať priamo z oficiálnych stránok: http://www.cheatengine.org/downloads.php. Bohužiaľ jediná podporovaná platforma je MS Windows.
Na aké multiplayerové hry funguje?
Funguje len v takých multiplayerovkách, kde sa operuje napr. S hráčovými peniazmi na strane pamäti hráčovho počítača. Ak sa s peniazmi operuje na strane servera, potom nám sú nacheatované peniaze k ničomu, pretože si za ne aj tak nič nekúpime. Odskúšané to mám vo dvoch hrách GTA San Andreas Multiplayer a Euro Truck Simulator 2 Multiplayer. U toho GTA to tiež nefunguje všade, pretože každá sofistikovanejšie herné modifikácie už s hráčovými peniazmi operuje na strane servera skrz premenné.
Tak, menšie úvod máme za sebou a teraz sa vrhneme na samotný návod.
Ako používať Cheat Engine?
Ukážeme si ako používať speedhack a ako meniť hodnoty v pamäti.
Spustenie programu
Prvé čo na vás po spustení programu vybafne bude pravdepodobne tutoriál. Môžete si ho prejsť, ak chcete (je v angličtine ako zvyšok programu), inak odklintite.
Teraz máme pred sebou okno programu a vľavo hore nám farebne bliká táto
ikona:
. Po kliknutí na ňu sa objaví zoznam aktuálne spustených procesov. To
znamená, že aby sme mohli vybrať proces, kde beží naša hra, musíme ju
najskôr spustiť. Takže spustite vašu hru (ja si spustím GTA San Andreas
Multiplayer). Potom sa vrátime sa späť do Cheat Enginmu, klikneme na už
spomínanú ikonu a vyberieme proces našej hry (v mojom prípade gta-sa.exe) a
zvolíme tlačidlo Open.
Tak a teraz sme v podstate povedali Cheat Enginmu s akým procesom chceme pracovať. Môžeme začať.
Speedhack
Aplikovať speedhack je veľmi jednoduché, len zaškrtneme v pravej časti okna checkbox 'Enable speedhack', zvolíme si Speed (odporúčam to nepreháňať, môže vám spadnúť hra) a klikneme na tlačidlo Apply.
Skenovanie a editovanie hodnôt v pamäti
Tak a teraz prichádza tá najdôležitejšia časť. Pripojím sa na náhodný server a skúsim si cheatnout peniaze za ktoré si následne niečo kúpim.
Ako som už písal, Cheat Engine je memory scanner, takže musíme skenovať hodnoty uložené v pamäti a tak zistiť pod akou adresou sú uložené peniaze. Po pripojení som získal $ 1000, napíšem teda v Cheat Enginmu do políčka Value: 1000, overím si či ak mám Scan Type nastavený na Exact Value a klepnem na First Scan.
Ak máte šťastie, nájde vám to len 1 - 3 adresy, ak viac ako mne (367), tak musíme skenovať ďalej, ale ešte predtým treba nejakým spôsobom zmeniť množstvo peňazí. Ja si napríklad kúpim v obchode nejaké jedlo za $ 1.
Jedlo kúpené a teraz mám $ 999, čiže o $ 1 menej, vrátim sa teda do Cheat Enginmu a rovnako ako predtým do políčka Value: zadám aktuálnu hodnotu svojich peňazí (999) s tým rozdielom, že teraz kliknem na tlačidlo 'Next Scan'. Počet nájdených adries sa znížil cca na polovicu. Opakujem tento krok, kým sa nedostanem k hľadanej adrese. Dostal som sa na 3 adresy, nižšie už to v tomto prípade nejde. Teraz mi nezostáva nič iné ako tipovať, pri najhoršom mi spadne hra. Vyskúšam hneď tú prvú, kliknem na ňu pravým tlačidlom myši az kontextovej ponuky zvolím druhú položku 'Change value of selected addresses', vyskočí okno do ktorého zadáme na akú hodnotu chceme aktuálnu hodnotu prepísať. Zadám napríklad 100000.
Vrátim sa späť do hry a voál, peniaze sú tam.
Skúšal som si kúpiť dom za $ 50.000 a všetko funguje.
Tak a to bude záver tohto článku. Snáď vám bol užitočný, snažil som sa ho napísať čo najjednoduchšie ako vždy.