Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - Úvod do SAPu

Vitajte u prvej lekcie kurzu SAP. Kurz je určený pre budúce dátové analytikov v SAP Business Warehouse (BW). Prevedie vás dátovými vrstvami a dátovým modelom systému SAP BW, transformáciami a pochopením možností reportovanie. Táto problematika sa tiež týka pracovnej pozície SAP konzultantov.

Sap

Pod slovom SAP sa skrýva veľmi veľa, pretože zahŕňa celú rodinu systémov. My si dnes predstavíme najznámejšie systém SAP ERP (R3). Povieme si aké má moduly a na čo slúži.

Skratka SAP znamená "Systeme, Anwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung", čo je analogicky anglicky "Systems - Applications - Products in data processing". Jedná sa teda o systém na riadenie firmy, ktorý sa hodí skôr pre väčšie firmy. Systém je postavený buď na databázu ORACLE DB, prípadne aktuálne istej firmy migrujú na HANA DB, kde sú údaje uložené miesto v riadkoch v stĺpcoch ( https://db-engines.com/...e%3BSAP+HANA). Dôvod, prečo SAP používajú skôr väčšie firmy, je veľmi jednoduchý. Jedná sa o komplexné riešenie, ktoré tiež potrebuje komplexnú podporu a samozrejme vyžaduje aj peniaze. Z tohto dôvodu si SAP menšie firmy nemôžu a alebo aj nechcú dovoliť.

V ďalších lekciách sa budeme postupne uberať do problematiky systému SAP BW (Business Warehouse = dátové skladisko). Vysvetlíme si, akú má SAP BW spojitosť so SAP R3, a celú jeho logiku.

Problematika SAP BW je pomerne komplexná záležitosť, preto si v niekoľkých prvých lekciách vysvetlíme dátový model od elementárnych častí, cez jednotlivé úrovne dátového skladu až po založenie nového reporte, čo bude cieľ tohto kurzu. Na koniec máme pripravený praktický príklad, na ktorom si vysvetlíme prebranej veci prakticky (aké transakcie použiť, aké dátové typy, atď). Určite sa máte na čo tešiť :-)

Reportovanie

Reportovaním sa rozumie podávanie prehľadových správ (informácií) o priebehu a stave daných aktivít či prác. Výstupom môže byť čokoľvek: zisk firmy, počet aktív, cena aktív firmy, počet predaných / vyrobených automobilov podľa jednotlivých firiem za určitý čas, a pod. Reportovať sa dá čokoľvek, čo má pre danú firmu význam. Pomocou reportov (výsledkov) sa potom firma môže rozhodovať napr. V ďalších investíciách.

Výsledný výstup môže v SAP svete vyzerať takto:

Dashboard v SAP - Sap

Sap ERP (R3)

Už vieme, čo SAP znamená, ale čo je SAP R3, označovaný tiež ako SAP ERP? Skratka ERP znamená E Nterprise R esource P Lanning, slovensky "Plánovanie podnikových zdrojov". Skratka ERP teda označuje počítačový informačný systém pre podniky a organizácie a uvádza sa skôr kvôli marketingové účely. V našom kurze sa nebudeme venovať priamo prácu v tomto systéme, ale analýze dát jeho dátového skladiska. SAP R3 pre nás teda bude zdroj údajov, s ktorými budeme pracovať v SAP BW.

SAP R3 systém sa skladá z jednotlivých modulov (závisí od danej firme, ktoré si nechá implementovať):

  • FI (Financial Accounting) - Finančné účtovníctvo
  • CO (Controlling) - Kontroling (pokročilé riadenie podniku)
  • AM (Asset Management) - Evidencia majetku
  • PS (Project System) - Plánovanie dlhodobých projektov
  • WF (WorkFlow) - Riadenie obehu dokumentov
  • IS (Industry Solutions) - Špecifické riešenia rôznych odvetví
  • HR (Human Resources) - Riadenie ľudských zdrojov
  • PM (Plant Maintenance) - Údržba
  • MM (Materials Management) - Skladové hospodárstvo a logistika
  • QM (Quality Management) - Manažment kvality
  • PP (Production Planning) - Plánovanie výroby
  • SD (Sales and Distribution) - Podpora predaja

Vizualizáciu SAP modulov vidíme na obrázku nižšie:

SAP – Prehľad modulov - Sap
Zdroj obrázku: https://www.tutorialspoint.com/sap_ps/sap_ps_integration_with_erp_modules.htm

Príklad

Firma bude vyrábať prístroje, k tomu potrebuje materiál (buď ho nakupuje, alebo si isté komponenty čiastočne vyrába sama). Po zhotovení výrobku sa výrobok zabalí a odosiela k zákazníkovi. Budeme predpokladať, že firma je solídny, takže bude certifikovaná ISO9001.

Prakticky v systéme SAP musí existovať materiál management, kde sú kmeňové dáta ku každému materiálu, buď vyrábanému, či nakupovanému. Ak je materiál nakupovaný, bude potrebné niekde uložiť objednávacie listy, dodacie listy, popr. dokumenty ohľadne kvality i reklamácie. Ďalej, ak je materiál vyrábaný, pre každý typ musí existovať výrobný plán. Ďalej všetko zastreší logistika, tzn. musí byť definované sklady a pohyby materiálu. Celým týmto kolosom sa riadi výroba, resp. výrobné zákazky, ktoré využívajú výrobné plány. Výrobné plány sú pre vyrábaný materiál, ktorý musí byť založený v master dátach. Je to vo finále celé prepletené do seba a jedno bez druhého nemôže existovať. Tým však nechcem povedať, že každá firma musí mať všetky SAP moduly, SAP zvládne aj spoluprácu s NON-SAP systémom, len napojenie a komunikácia môže mať svoje obmedzenia.

Dáta vs. informácie

Hlavným rozdielom medzi dátami a informácií je, že informácie vzniká z dát, akonáhle majú nejakú štruktúru, zmysel, sú urovnanie a je možné vďaka tomu urobiť rozhodnutie. Dáta sú uložené v R3 systému, napr. Všetky objednávacie listy sú uložené zvlášť, predané výrobky sú uložené aj zvlášť v inom ERP modulu. Ale aká je korelácia medzi predanými výrobkami a početnosťou objednávok? Dala by sa predikovať frekvencia objednávok na závislosti počtu predaných výrobkov? No áno, len v ERP systéme to koľkokrát tak jednoducho nejde. Preto SAP vyvinul nadstavbu pre SAP ERP systém, SAP BW (Business Warehouse) - dátové skladisko.

Sap BW

SAP BW je systém, v ktorom sú uložené všetky dáta, ktoré môžeme ďalej analyzovať. Je nadstavbou pre ERP systém, ale nie je to podmienkou, pretože BW systém opäť zvláda aj NON-SAP systémy.

SAP BI - Sap
Zdroj obrázku: https://www.guru99.com/introduction-sap-bi.html

Ako sme si už vysvetlili, v ERP systému, popr. Treba MS Excelu, alebo v nejakej inej databáze, vznikajú dáta. Dáta sú surová a nemajú extra výpovednú hodnotu. Tieto surové dáta sú nahrané do dátového skladu, kde cestou môžu byť ešte rôzne upravená:

  • Odvodením pole - Napr. podľa krajiny alebo typu automobilu sa môže odvodiť aj typ jeho svetiel
  • Filtráciou - Prázdne riadky sa zmažú, nahradí, doplní
  • Dopočtením dát - Napr. získame rok / mesiac / deň z dátumu

Ďalej je možné dopočítava ďalšie ukazovatele, ktoré nie sú vo vstupných dátach priamo obsiahnuté.

Základný SAP BW model

Pre predstavu je na obrázku nižšie dátový model SAP BW:

SAP BW model - Sap
Zdroj obrázku: https://www.guru99.com/overview-of-sap-bi-architecture.html

InfoObjekt a InfoProvider

Základným stavebným kameňom SAP BW je InfoObjekt. Tie potom definujú typ informácie, ktorá nás v biznis svete zaujíma. Môže sa jednať napr. O počet predaných kusov, farbu automobilu alebo cenu v eurách.

InfoProvider je potom zložený z jednotlivých InfoObjektů, ktoré vlastne predstavujú dátový typ. Nad InfoProvidery potom môžeme reportovať.

Vrstvy dátového modelu

Dátový model SAP BW je rozdelený do nasledujúcich vrstiev, nie je podmienkou, že sú implementované vždy všetky:

PSA (Persistant Staging Area)

Dáta sú najprv nahrané do PSA (Persistant Staging Area). Ide o dátový zdroj (DataSource). V ňom dáta nie sú nijako upravovať, sú surová, presne tak, ako bola zo zdrojového systému odoslaná. Výhodou je možnosť pozrieť sa na vstup a analyzovať, kde došlo k prípadnej chybe. Na dáta sa samozrejme pozrie firemné support, nie užívateľ, ten sa nemá šancu pozrieť do PSA vrstvy. Nevýhodou tejto vrstvy je, že tu nie je žiadny vlastný index, práca s dátami je teda pomalá.

ODS (Operational Data Object)

Dáta z PSA vrstvy budú ďalej prenesená cez tzv. Transformáciu do ODS (Operational Data Object). Transformácia by sa dala predstaviť ako schody v budove. Je to prvok pre prenos z jednej dátovej vrstvy do ďalšej s tou výhodou, že po ceste dáta môžu byť akokoľvek ďalej upravená (napr .: nejaké odvodenie, konštanta, výpočet s koeficientom, ale aj nejaké dátové vety úplne vymazané).

ODS je ďalší typ InfoProvideru, nad ktorým sa už dá reportovať a ktorý umožňuje vlastné indexovanie, takže vyhľadávanie je tu rýchle. Tento objekt má oproti PSA výhodu, že je pomocou "change logu" možné nahrané dáta riadene vymazať (rollback) a ďalej nahrané dáta nemusia byť hneď viditeľná ~ aktívne (pokiaľ nebola aktivovaná). Takáto dáta potom nebudú vidieť užívateľmi v reporte.

Pre pochopenie týchto vlastností, bude treba napred pochopiť čo je to DTP (Data Transfer Processing), ktorý definuje ako sa dáta medzi jednotlivými vrstvami prenáša. Viac sa dozvieme v ďalších kapitolách. Môžeme len ľahko nakuknúť dopredu a povedať, že existujú dva typy nahrávania DTP:

  • FULL ~ všetko zo zdroja sa nahrá do cieľa
  • DELTA ~ nahráva sa len rozdiel od posledného nahrania do Infoobjektů

Transformácia

Dáta z ODS InfoObjektu budú ďalej prenesená cez transformáciu (čo je transformácia sme si už vysvetlili vyššie) do InfoCube. Prakticky je to report nad touto InfoCube, ktorý už používa používateľ. Tu sú zobrazené informácie, používateľ môže dáta rôzne vyhodnocovať a analyzovať. Všetko je dynamické a dalo by sa to prirovnať k práci s pivotnej tabuľkou, kde je možné používať podmienok, farebného škálovanie pri kladných a alebo záporných číslach a pod.

InfoCube

Jedná sa jednu z posledných dátových vrstiev a v praxi sa nazýva infokocky. InfoCube je jeden z InfoProviderů, pretože sa nad ním dá reportovať. Kocka obsahuje dimenzie a všetky charakteristiky sú kľúčom. Fyzicky obsahuje dáta.

MultiProvider

MultiProvider len umožňuje spojiť viac InfoProviderů dohromady a aj rôznych typov, alebo rovnakých. Neobsahuje fyzicky dáta, ale jedná sa o databázový UNION. Multiprovider je tiež jeden z InfoProviderů, dá sa nad ním reportovať a má svoje výhody. Bližšie bude vysvetlené na konci kurzu.

To by bolo na úvod do základnej problematiky a vrstiev SAPu všetko. V budúcej lekcii, InfoObjekty v SAP , sa zameriame na InfoObjects.


 

Všetky články v sekcii
Sap
Preskočiť článok
(neodporúčame)
InfoObjekty v SAP
Článok pre vás napísal Migi
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
4 hlasov
Autor se věnuje SAPu (BW), IT má jako koníček od malička a od nedávna ho IT začalo živit a bavit ještě víc :-)
Aktivity