IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

4. diel - InfoPackage, nahranie dát do PSA

V minulej lekcii, Aplikačné komponenta a DataSource v SAP , sme si vysvetlili, že dátové zdroje v SAP BW vkladáme do aplikačných komponentov a vytvorili si prázdnu PSA. Dnes sa pozrieme na ďalší SAP objekty, ktorými sú InfoPackage, a ako sa pomocou nich dajú do PSA dáta nahrať.

Založenie InfoPackage

PSA (Persistent Staging Area) je prvá vrstva dátového skladu, to sme si už vysvätili v minulej lekcii. Tu sú dáta uložené bez zmeny, ako prišla zo zdroja. Pre predstavu PSA je len a len miesto na uloženie (prázdna databázová tabuľka), laicky ho môžeme označiť ako KAM dáta budú uložené. Infopackage potom predstavuje odpoveď na otázku AKO?. Áno, pomocou Infopackage sa definuje, ako sa dáta prenesú do PSA z Datasource (dátového zdroja). Menná konvencie je totožná ako u ostatných SAP objektov, začiatočné písmeno pri založení by malo byť Z, Y či X.

Ukážka založeného Datasource v SAP - Sap

Infopackage sa vždy viaže na konkrétny dátový zdroj, preto v stromovom zobrazení stačí vyvolať pomocou pravého tlačidla myši menu a vybrať Create InfoPackage.

Vytvorenie nového InfoPackage v SAP - Sap

Je nutné vyplniť popisok a nový objekt pomocou ikony (SAVE) uložiť.

Zadanie popisku infopackage v SAP - Sap

Ak sa pri uložení ukáže podobné okno ako na obrázku nižšie (žiadosť o založenie transportu), je všetko v poriadku. Každý nový objekt v SAPu chce pri založení nejaký transport, aby bolo možné potom objekty z vývojovej verzie systému protransportovat do produkčného systému. Ale o tomto si povieme neskôr. Teraz stačí len dole vybrať možnosť Local Object. Tým pádom sa objekt nevložia do transportu a zostáva len a len v danom systéme, na ktorom je používateľ prihlásený.

Žiadosť o transport v SAP - Sap
)

Nastavenie InfoPackage

Infopackage je teraz možné ešte ďalej nastaviť, prejdeme si jednotlivé záložky:

Dáta Selection

Tu už môžeme pomocou filtrov obmedziť, aké dáta budú nahrané do PSA. Spravidla sa to ale nerobí. Už vieme, že best practice je, že by v PSA mala byť všetky dáta, bez jediného zásahu. Proste a jednoducho surová, ako prišla.

Infopackage – Dáta Selection v SAP - Sap

Extraction

V tejto záložke sa už definuje, čo bude zdrojom, či lokálne stanice a nejaký CSV či Excel file, či vzdialený server. Ďalej aké kódovanie bude použité pre preloženie dát, či vstupné dáta obsahujú hlavičku alebo nie a či sa má hlavička ignorovať. Pre naše účely vyberieme najjednoduchší variant - nahranie dát z CVS súboru.

Budú pre nás dôležité údaje:

  • Adapter - definuje typ spôsobu nahranie dát (buď z lokálneho súboru či SAP file systému)
Infopackage – Extraction – Adapter v SAP - Sap
  • File Name - fyzická cesta k súboru, ale môže byť aj logická (viac na https://wiki.scn.sap.com/...or+Archiving)
  • Header Rows to be ignored - riadok, ktorý obsahuje hlavičku, môže byť preskočí vo vstupných dátach, najčastejšie to je prvý riadok (1).
  • Character Set String - tu je buď predvolená možnosť Default Setting, alebo je možné vybrať druhú možnosť Direct Input a vybrať aké kódovanie sa použije pre nahranie dát (napr. UTF-8)
  • Data Format - udáva, ako sa zo súboru získajú dáta. Buď nastavíme, že dáta sú vždy na fixných pozíciách (viac na https://www.ibm.com/...t_about.html), alebo ich získame pomocou oddeľovača (prípad pre CSV súbory), potom sa tu definuje, aký znak (Data separator) je oddeľovač.
Infopackage – Extraction v SAP - Sap

Processing

V tejto záložke sa dá nastaviť až kam sa dáta majú nahrať a ako (spravidla len do PSA) a ďalej môžu byť sprocesovanie cez DPT (Data Prozess Transfer) do DSO či do Inprovideru. Záleží, ako je daný dátový model postavený.

Infopackage – Processing v SAP - Sap

Čo je tu zaujímavé, tak štandardne beží nahrávanie paralelne (3 vlákna):

Infopackage – Processing – Parallel - Sap

Update

Táto záložka obsahuje nastavenia, koľko dát sa zo zdrojového systému či súboru nahrá. Prakticky sú k dispozícii dve možnosti:

  • DELTA update - vždy sa nahrá len časť dát, kde sa podľa nejakých pravidiel určí (záleží, ako je dátový zdroj nastavený), čo už nahrané bolo a donahraje sa iba rozdiel. Príkladom môže byť časová známka u záznamov.
  • FULL update - táto voľba znamená, že sa nahrá vždy všetko (Pozor: ak takto nastavený update spustíte 2x za sebou, môžu potom vzniknúť duplicity v PSA a problémy v spracovaní dát ďalej).
Infopackage – Processing – Parallel v SAP - Sap

Schedule

Ak sme všetko naklikali správne a nový Infoobjekt uložili, tak tu sa pomocou tlačidla START ručne spustí nahrania dát.

Infopackage – Schedule v SAP - Sap

Už nevyskočí žiadne nové okno, len malá hláška v info oblasti:

Infopackge – START - Sap

Overenie nahraných dát v PSA

Teraz sa pozrieme, či sa dáta nahrala a hlavne ako. Otvoríme si (dvojklikom) PSA a hore sa aktualizuje menu:

PSA – nahrané dáta v SAP - Sap

1. možnosť

Každý objekt v SAPu je vo finále uložený v tabuľke a alebo ich priamo tabuľkou. To platí aj v prípade PSA. SAP vygeneroval pre náš dátový zdroj Z_ITNETWORK tabuľku /BIC/B0006288000, do ktorej sa dá prekliknúť a zobraziť obsah (Pozn .: toto je rýchlejšia cesta, ako si zobraziť obsah, ale štandardné je postup, ktorý bude nasledovať). Otvoríme technické atribúty objektu a preklikne sa ďalej:

PSA – 1.obsah v SAP - Sap

Klikneme na obsah tabuľky:

PSA – 1.obsah v SAP - Sap

V novom okne sa už zobrazí všetky polia tabuľky (PSA), je tu možné filtrovať výsledný obsah. Po kliknutí na hodiny sa zobrazí už obsah PSA:

PSA – 1.obsah v SAP - Sap

Obsah PSA

Ako je vidieť, prvá 4 modré stĺpce si SAP vytvoril sám, ide o primárne kľúče tabuľky a užívateľ na ne nemá žiadny vplyv. Preto je akékoľvek hľadanie v PSA veľmi pomalé, neexistuje totiž žiadny index (užívateľský), vďaka ktorému by hľadanie šlo urýchliť.

PSA – 1.obsah v SAP - Sap

Nákupný CSV filu a nahraných dát

Navrchu je obsah PSA a dole obsah CSV. Je vidieť, že sa nahranie podarilo, v zdroji aj v cieli máme 4 riadky:

PSA – nákupný v SAP - Sap

2. možnosť

Druhou možnosťou je zobraziť si dáta cez štandardné údržbu PSA vrstvy. Klikneme na ikonu a zobrazí sa nové okno, kde je zoznam všetkých Request (nahranie) do PSA. Pomocou bočného tlačidla vyberieme request, ktorý chceme zobraziť, a opäť rovnakú ikonou, teraz dole v okne, potvrdíme.

PSA – 2.možnost v SAP - Sap

Pri nahrávaní do PSA ešte systém rozdeľuje dáta do tzv. package, čiže pakety. Preto je nutné opäť pomocou bočného tlačidla vybrať pakety, ktoré majú byť zobrazené. V ponuke nižšie, ak je počet dát veľký, je potrebné zmeniť z defaultný hodnoty 1000 na väčší počet, aby výsledok nebol orezaný. Nakoniec stačí potvrdiť háčikom:

PSA – 2.možnost v SAP - Sap

Nákupný CSV filu a nahraných dát

Navrchu máme obsah PSA a dole obsah CSV. Je vidieť, že sa nahranie podarilo, máme v zdroji aj v cieli 4 riadky.

PSA – 2.možnost - Sap
PSA – 2.možnost - Sap

Ako vidíte, prvá možnosť ponúka:

  • filtrovať všetky polia a analyzovať obsah PSA pomocou štandardných utilít tabuliek
  • rýchlejší prístup k obsahu

Druhá možnosť potom umožňuje:

  • spravovať request nahranie dát
  • odmazávať nahrané request
  • filtrovať podľa paketov
  • zdĺhavejšie zobrazenie obsahu

Týmto sme si ukázali a vysvetlili čo je Infopackage a ako sa nahrávajú dáta do PSA. Nabudúce sa pozrieme na Dáta Store Object (DSO) v SAP .


 

Predchádzajúci článok
Aplikačné komponenta a DataSource v SAP
Všetky články v sekcii
Sap
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Dáta Store Object (DSO) v SAP
Článok pre vás napísal Migi
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje SAPu (BW), IT má jako koníček od malička a od nedávna ho IT začalo živit a bavit ještě víc :-)
Aktivity