Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - InfoObjekty v SAP

V minulej lekcii, Úvod do SAPu , sme si vysvetlili čo je to SAP, čo je SAP R3 (ERP), aké má moduly a na čo sa tento podnikový systém používa. Ďalej sme pokračovali so systémom SAP BW a vysvetlili si aká je väzba medzi týmito dvoma systémami. V dnešnej lekcii SAP kurzu sa pozrieme na najzákladnejšie stavebný prvok v SAP BW, ktorým je Infoobject.

Infoobject

Infoobject je nezákladnější (elementárny) stavebný prvok v BW systéme. Používa sa ďalej v ODS (Operational Data Object), Infoproviders, Multiproviders a Queries. Tieto Infoproviders sú tvorené práve týmito Infoobjects.

Použitie Infoobjects v SAP - Sap

Charakteristiky a ukazovatele

Infoobjekty (Infoobject) delíme na:

  • Charakteristiky - Jedná sa v podstate o entity vo firme a ich atribúty. Tie sú obrazom firemných dát a slúži na analyzovanie ukazovateľov. Ako príklad si uveďme spoločnosť, závod, typ automobilu, číslo dokladu, materiál, a ďalšie.
  • Ukazovatele - Ukazovatele sú číselne vyjadrené a slúži na vyhodnotenie v reportoch. Príkladom môže byť cena výrobku, hmotnosť, počet kusov, dĺžka, dátum, čas a pod. S ukazovateľom je vždy spojená jednotka (pre počet kusy, pre cenu mena, pre váhu hmotnosť, atď.).

SAP BW ponúka štandardné charakteristiky aj ukazovatele, ktoré je možné používať ľubovoľne a bez obmedzenia. Tieto Infoobjekty vždy začínajú nulou (0). Ako príklad si uveďme 0CALDAY (kalendárny deň).

Príklad charakteristiky

Nižšie sa môžeme pozrieť, ako v systéme SAP vyzerá charakteristika 0CALDAY:

Štandardná charakteristika 0CALDAY v SAP - Sap

Príklad ukazovatele

Ako príklad ukazovatele si uveďme 0VOLUMEUNIT, opäť sa jedná o štandardnú Infoobject:

Štandardné ukazovateľ 0VOLUMEUNIT v SAP - Sap

Štandardné Infoobjekty

Používanie štandardných charakteristík má ako všetko svoje výhody a nevýhody.

  • Výhoda - Nemusí sa vyvíjať, existujú v systéme rovno po inštalácii.
  • Nevýhoda - Nemusí presne spĺňať definíciu poľa bussinessu. Tiež sa neodporúčajú meniť, pretože pri upgrade SAP BW môže dôjsť k prepísaniu a vykonané zmeny budú stratené. Potom samozrejme niekde môže prestať niečo fungovať, preto je mnohokrát výhodnejšie založiť si Infoobjekty zákaznícke.

Zákaznícke Infoobjekty

Zákaznícke (naše) Infoobjekty teda môžu byť ušité na "mieru", podľa zákazníckej špecifikácie. Pri založení nezačínajú 0, ako tie štandardné, ale písmenami X, Y, či Z.

Príklad zákazníckeho ukazovatele

Ako príklad si ukážme ukazovateľ tržieb, pomenovaný ako ZMP_VAL:

Zákaznícky ukazovateľ tržieb v SAP - Sap

Založenie zákaznícke charakteristiky

Začnime zákazníckymi charakteristikami a ukážeme si ako takú nastaviť. Na pridanie nových Infoobjektů sa dostaneme až na konci lekcie. Pri založení zákaznícke charakteristiky je možnosť nastaviť (ovplyvniť) správanie daného Infoobjektu. Toto nastavenie je rozdelené do niekoľkých záložiek / kariet, ktoré si teraz popíšeme.

Záložka "GENERAL"

Záložka "GENERAL" vyzerá takto:

Záložka GENERAL pri založení zákaznícke charakteristiky v SAP - Sap

Máme tu:

  • Typ dát (Data Type) - Vyberieme dátový typ charakteristiky. Najpoužívanejší je typ CHAR - Character String, teda reťazec znakov.
  • Dĺžka (Lenght) - Zvolíme počet znakov, koľko až môže nadobúdať uložený kľúč charakteristiky (napr .: spoločnosť s dĺžkou 4 môže mať uložený kľúč 0400, alebo tiež 1234, alebo E432 ak tomu je možné ďalej ešte donahrát text do master dát, takže potom systém vie, že spoločnosť 0400 je Volkswagen Poznan).
  • Malé znaky (Lowercase Letters) - SAP štandardne používa len veľké znaky z dôvodu, že rozlišuje veľké a malé a pri porovnaní dvoch dátových kľúčov ako napr. MEXIKO a Mexiko teda nebude zhoda. Preto s touto voľbou opatrne!
Záložka "MASTER DATA / TEXTS"

Prejdime na záložku "MASTER DATA / TESTS":

Záložka MASTER DATA / TEXTS v SAP - Sap

Master dáta sú dáta, ktoré sú stála a často sa nemení, česky im hovoríme tiež kmeňové dáta. Je možné ich zapnúť pri každej charakteristiky, ak to má zmysel. Potom je možné ich nahrávať zo súboru, či iného SAP i NON-SAP systému a alebo je možné udržiavať aj úplne ručne.

Výhody použitia kmeňových dát sú:

  • Jednoznačnosť - Informácie o infoobjektu (atribúty, texty) sú uložené na jednom centrálnom mieste
  • Využitie časovej a jazykové závislosti u textov
  • Možnosť využitia v reportingu pre filtrovanie dát (bude vysvetlené neskôr v kurze)

Na výber sú tieto možnosti:

  • S master dátami (With Master Data) - Aktivujeme kmeňové dáta
  • S texty (With Texts) - Tu je možné ešte definovať tri možné dĺžky popiskov (Short - 20 znakov, Medium (40), Long (60)). Ďalej ešte závislosť na čase, tzn. časová platnosť textu (napr .: pri predaji spoločnosti v rámci koncernu už ďalej nemusí názov platiť, takže bude v rokoch 2001-2009 - MOJE FIRMA XYZ, ale od 2010-9999 - MOJE FIRMA ABC. Ako posledná možnosť je jazyková mutácia (preklady do iných jazykov).
Záložka "Attributes"

Teraz navštívime záložku s atribútmi charakteristiky:

Záložka Attributes charakteristiky v SAP - Sap

Atribúty Infoobjektu si môžeme predstaviť ako jeho vlastnosti. Predstavme si, že máme charakteristiku Z_AUTO. Tu budeme mať v master dátach pod kľúčom BVKOU065 / Škoda Rapid atribúty Z_BARVA, Z_MOTOR, Z_PREVODOVKA:

Kľúče pre master dáta pre jednotlivé charakteristiky sú závislé na kultúre danej firmy. Povedzme, že charakteristika Z_AUTO má dĺžku 8 znakov, tak systém očakáva 8 znakov (napr .: BVKOU065), alebo pokojne ABC000EE, alebo HCHKRDTN, KOLO1234 pod. Ostatné charakteristiky v tabuľke majú rovnakú logiku.

Príklad jedného záznamu v master dátach:

Z_AUTO (8) Z_BARVA (2) Z_MOTOR (10) Z_PREVODOVKA (4)
BVKOU065 01 10TDI110KW 6DSG
Týmto systém vie, že Škoda Rapid má farbu 01 (biela), 1.0 TDI 110KW motorizáciu a šesťstupňovú automatickú prevodovku. Ako vidíme, atribúty sú opäť Infoobjekty - buď sú použité tie štandardné a alebo zákaznícke.

Založenie zákazníckeho ukazovatele (Key figure)

Pri založení zákazníckeho ukazovateľa je možnosť nastaviť (ovplyvniť) správanie daného Infoobjektu.

Zákaznícky ukazovateľ v SAP - Sap

Poďme si opäť prejsť jednotlivé záložky.

Záložka "Type / unit"

Tu sa definuje typ ukazovatele, na výber je ich hneď niekoľko:

  • Množstvo (Amount) - Najčastejšie používané pre peniaze (napr. 500 €), tu je nutné vybrať aj menu
  • Číslo (Numer) - Číslo s tromi desatinnými miestami (napr. 12,145)
  • Dátum (Date) - Štandardné dátum (napr. 26.4.2019)
  • Počet (Quantity) - Kusy či hmotnosť (napr. 5ks), tu je nutné vybrať jednotku (ks, kg, ...)
  • Číslo (Integer) - číslo bez desatinných miest (napr. 200), najúspornejší uloženie čísla
  • Čas (Time) - Štandardné čas (napr. 12:59:45)
Záložka Type / unit u ukazovateľa - Sap
Záložka "Aggregation"

Tu sa dá nastaviť, ako bude s ukazovateľom ďalej v reportoch nakladá. Predvolená možnosť je SUMMATION, čo spôsobí, že všetky hodnoty v Infoprovideru budú jednoducho spočítané.

Záložka „Aggregation“ v SAP - Sap

Ďalšie najpoužívanejšie možnosti sú:

  • Prvý (FIRST) - Uplatňuje sa prvý záznam
  • Posledný (LAST) - Uplatňuje sa posledný záznam, musí sa zadefinovať, ktorá charakteristika je tá kľúčová, príkladom sa dáva mesiac

Prečo by sme používali FIRST alebo LAST ?

Keď sa robí inventúra, tak je majetok v reportoch celý rok. Keby sa kusy každý mesiac pripočítali, tak na konci roka je v reporte 12x, ale prakticky tam musí byť iba 1x, čo vyrieši buď LAST, či FIRST), záleží, kde sa záznam má v reporte premietnuť.

Ako ďalšie možnosti ešte máme:

  • Maximum (MAX) - Vyberie zo všetkých hodnôt tú najvyššiu
  • Minimum (MIN) - Vyberie zo všetkých hodnôt tú najnižšiu

Dobré praktiky

Sap

Napred si je dobré založiť atribúty (vlastnosti) cieľového objektu a potom je k nemu priradiť. Najlepšie si je štandardná Infoobjekty skopírovať, ak podobné existujú, a naohýbať si ich podľa seba.

Ale než založíme InfoObjekty, je ešte nutné vysvetliť dva pojmy a to Infoarea a Infocatalog.

InfoArea

Používa sa pre organizáciu všetkých InfoObjektů a InfoProviderů. Tvorí stromovej usporiadanie. Každý Infoobjekt je priradený k nejakému uzla. Každý uzol môže mať svoj bussinesový účel a je možno charaktestiky a ukazovatele podľa toho radiť do jednotlivých uzlov ( "zložiek"), aby bolo všetko prehľadné. Môžeme InfofObjekty a InfoProvidery rozdeliť napr. Organizačno (podľa oddelenia), procesne (podľa procesov), podľa účelu a podobne.

InfoCatalog

Než vytvoríme InfoObjekt, musíme vytvoriť InfoArea a v ňom InfoCatalog:

Roadmaps - Sap

Každá charakteristika či ukazovateľ musí byť priradený do zodpovedajúceho katalógu, buď pre charakteristiky, či pre ukazovatele. Je možné priradiť jednu charakteristiku do viacerých katalógov. Katalóg uľahčuje prácu a údržbu všetkých Infoobjektů.

Logika pomenovanie Infoarea a Infokatalog je totožná ako u charakteristík a ukazovateľov, vlastne je rovnaká všade. Názov by mal začínať písmenami X, Y, či Z.

  • Príklad názvu Infoarea - Z_SKOLENI, ZMP, ZMK.
  • Príklad názvu Infocatalog - ZMP_SKOLENI_CHAR, ZMP_SKOLENI_KEYF.
Ukážka Infoarea a Infocatalogu - Sap

Nabudúce, v lekcii Aplikačné komponenta a DataSource v SAP , sa pozrieme na aplikačnú komponent a DataSource.


 

Predchádzajúci článok
Úvod do SAPu
Všetky články v sekcii
Sap
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Aplikačné komponenta a DataSource v SAP
Článok pre vás napísal Migi
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Autor se věnuje SAPu (BW), IT má jako koníček od malička a od nedávna ho IT začalo živit a bavit ještě víc :-)
Aktivity