Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

13. diel - Základné objekty v MS Word 2

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 9. lekcii Word pre začiatočníkov, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

V minulom diele, Riešené úlohy k 9. lekcii Word pre začiatočníkov , sme si povedali niečo o vlastnostiach objektov v MS Word a niekoľko základných sme si popísali. Dnes toto rozprávanie dokončíme tým, že preberieme obrazce, obrázky a textové polia.

Obrazce - pokračovanie

Obrazce vkladáme cez kartu Vloženie - obrazce:

Základy Microsoft Word

Ako je vidieť, je ich celý rad a sú rozmanité. Či už vyberieme ktorýkoľvek, začneme "kresliť" tým, že stlačíme ľavé tlačidlo myši a spolu s pohybom kurzora ho držíme tak dlho, kým chceme tvar upravovať. Potom ľavé tlačidlo pustíme a tým sa tvar dokončí.

Niektoré tvary potom vyzerajú napríklad takto:

Základy Microsoft Word

Zatiaľ majú všetky rovnaké farby, ale to sa naučíme zmeniť už za okamih. Teraz ešte pripomeniem, že ak máme záujem o pravidelný tvar (kruh verzus ovál, štvorec vs. obdĺžnik atď.), Tak pri vytváraní držíme klávesu Shift.

Aktívny objekt má zvýraznené body, za ktoré ho môžeme kedykoľvek znovu uchopiť a zmeniť jeho veľkosť. To platí o bodoch, ktoré majú bielu farbu. Ak sú u obrazce aj body žlté, môžeme nimi meniť tvar (napr. Zakrivenie) a orientáciu (otočenie) obrazce a jeho mohutnosť; horizontálne rotáciu zmeníme pomocou "bodu" v tvare šípky na vrchole obrazce. Pozri potrebné nasledujúce šípka:

Základy Microsoft Word

Zoskupenie objektov

Pri počte objektov vyššom ako 1 môžeme z týchto objektov vytvoriť tzv. Skupinu, čiže je zoskupiť. To je užitočné, pretože potom môžeme meniť vlastnosti viac objektov zároveň - ich pozíciu na liste, veľkosť, otočenie atď. Zoskupiť možno úplne čokoľvek (aj úplne odlišné a nesúvisiace objekty), ale najväčší zmysel to dáva u obrazcov, pretože tam často pri tvorbe zložitejších nákresov využijeme viac tvarov zároveň.

Než prvýkrát objekty zoskupíte, musíme ich vybrať viac naraz. Ak sú blízko seba, vyberieme ich jednoducho všetky myšou (ťahaním ľavým tlačidlom), ak sú ďalej od seba, alebo chceme vybrať len niektoré, držíme kláves Ctrl a na objekty jeden po druhom klikáme. Rovnakú metódou môžeme objekty zo selekcie aj odstraňovať.

Ak klikneme na skupinu, ako prvý sa aktivuje celá. Ak znovu (nie úplne rýchlo, teda nie dvojklikom, ale dvoma oddelenými kľuky ľavého tlačidla) klikneme na jeden z vnútorných objektov, môžeme editovať iba ten. A rovnako ako môžeme skupinová podľa ľubovôle, teda napríklad aj vytvárať skupiny zo skupín, môžeme sa touto postupnou selekciou dostať až k tomu najmenšiemu dielika.

Textové pole

Textové pole je jednoduchý objekt, ktorý slúži k tomu, aby sme mohli umiestniť akýkoľvek text kamkoľvek na stránke. Text v poli má svoje vlastné pravidlá editácia a môže vyzerať inak ako čokoľvek iného v dokumente.

Opäť vkladáme pomocou Vloženie - Textové polia a miesto vopred ponúknutých (a graficky už upravených) polí väčšinou zvolíme Nakresliť textové pole. Tým opäť aktivujeme nástroj na tvorbu objektu - ľavým tlačidlom určíme veľkosť poľa, ktorú ale samozrejme môžeme kedykoľvek zmeniť.

Textové pole vyzerá ako úplne obyčajný obdĺžnik. Ak chceme upraviť jeho obsah (teda text), klikneme kamkoľvek dovnútra. Ak chceme upraviť formátovanie textu, označíme textové pole kliknutím kamkoľvek na hranu obdĺžnika.

Ak chceme prejsť z editácie textu na jeho formátovanie (teda začíname v situácii, kedy v poli bliká kurzor), stlačíme trochu netradične kláves Esc. Až pokiaľ to urobíme ešte raz, objekt sa od-označí úplne a vrátime sa k bežnej editáciu textu. Prvý stlačení má však žiaduci efekt.

Formátovanie textu

Čokoľvek je v poli napísané upravujeme úplne štandardným spôsobom, teda hlavne za pomoci karty Domov. Tu máme paletu nástrojov pre to, ako má text vyzerať - veľkosť, font, farbu, tieňovanie a ďalšie.

Jediné, čo textové pole moc dobre nevie, je odhadnúť správou veľkosť. Ak tak chcete, aby pole presne zodpovedalo vpísaného textu, musíte jeho veľkosť nakoniec ručne prispôsobiť. Čo však pole zvláda bez problému sú "náročnejšie" formátovanie ako zarovnanie na stred, odrážky a číslovanie, odsadenie zľava a tak podobne.

Formátovanie objektov

Keďže pre obrázky (ktoré sme si ako jediné neukázali) platia trochu iné pravidlá, ukážeme si teraz formátovanie objektov, ktoré možno aplikovať hlavne na obrazce a textové polia. Ide vlastne o obrys a výplň obrazcov (ich pozíciu a zarovnanie už poznáme z minulej lekcie).

Stále platí, že pri kliknutí na ktorýkoľvek takto "živý" objekt sa objavuje karta Formát.... Miesto trojtečky potom druh objektu, treba Formát obrazce. Táto ponuka vyzerá v praxi treba nasledovne:

Základy Microsoft Word

Všimnite si troch oranžovo zvýraznených oblastí. Začneme uprostred. Tam sa nachádza práve formátovanie obrysu a výplne.

Obrys je čiara dookola daného tvaru. Ale nie je to vždy tak banálne. Obrysom nastavujeme aj všetky ostatné čiary v obrazci obsiahnuté, treba ak obrys nastavíme na žltý (as veľkou hrúbkou čiary), získame takýto obrázok:

Základy Microsoft Word

Potom zostáva to druhé, a to je výplň - to je pre zmenu akákoľvek plocha ohraničená vonkajším obrysom. Tu si môžeme dotvoriť krásneho veselého mimozemšťana:

Základy Microsoft Word

Ale čo keď je tvarom treba obyčajná úsečka - čo je to obrys a výplň u prosté čiary? Odpoveď je trochu šalamúnsky - obrys neexistuje, len výplň. Môžeme diskutovať, že to v realite nie je ani jedno, ale farbu, hrúbku aj štýl čiary jednoducho nastavujeme cez výplň.

Tlačidlo na obrázku zvýraznené vľavo slúži na pridanie textu. Vnorí textové pole do aktívneho objektu. Naopak vpravo je vidieť tlačidlo, pomocou ktorého združujeme objekty do skupín.

Obrázky

Nakoniec prichádza čas na obrázky. Tie už musí niekde existovať, do Wordu je potom len vkladáme. Máme dva základné zdroje - adresár a internet, teda buď vložíme obrázok niekde z počítača, alebo ho nájdeme cez online obrázky. Vždy začneme na karte Vloženie.

Online obrázky sú však značne obmedzené a máme šťastie, ak niečo zmysluplné nájdeme. Beztak ide o obrázky zjednodušené, ak chcete nájsť plnohodnotný obrázok, máte rovnako lepšie nájsť ho v prehliadači a buď skopírovať, alebo rovno uložiť do počítača.

Pri kliknutí na Obrázky sa otvorí dialógové okno, cez ktoré daný obrázok nájdeme a vložíme. Obrázok potom môže mať akúkoľvek bežnú príponu.

Editácia obrázkov

Pre demonštratívny účely použijeme dva nasledujúce obrázky:

Základy Microsoft Word

Už z minulej lekcie vieme, ako obrázok umiestniť niekam na stránku a zabezpečiť špecifické správanie textu v jeho okolí. Zameriame sa tak na niečo nové.

  • Orezanie - jednoducho, ak veľkosť fotky nevyhovuje, môžeme ho z niektorej strany, prípadne zo všetkých, trochu "skrátiť". Tlačidlo orezať sa nachádza vpravo na karte formátu obrazce.
  • Preklopeniu - hneď o kúsok vedľa sa nachádza možnosť otočenia / preklopenie. Tam môžeme docieliť otočenie obrázku trebárs o 90 °. Zaujímavejšie je ale treba možnosť vodorovného preklopeniu - jednoducho v jednej chvíli sa dom nakláňa vľavo a potom zrazu vpravo:
Základy Microsoft Word

Bonusové znalosti

Bez toho aby som príliš zachádzali do podrobností, je potrebné uviesť, že existujú dva druhy grafiky - vektorová a bitmapové.

Bitmapová grafika je veľmi jednoducho povedané tvorená body a je to všetko, čo odfotíte - každá fotografia pozostáva z veľkého počtu jednotlivých bodov. Potom sa ale môže niekedy stať, že obrázok zväčšíme a on nepochybne stráca kvalitu. Jednoducho nie je možné takéto obrázky zväčšovať donekonečna. Karta na úpravu podobných obrázkov vyzerá nasledovne:

Základy Microsoft Word

Schválne odporúčam si prejsť možnosti umiestnené vľavo - Automatické opravy, Farba a Grafické efekty. Uvidíte, koľko možností úprav tejto grafiky Word ponúka.

Naproti tomu stojí vektorová grafika, tá je (zjednodušene povedané) tvorená čiarami (vektory ...) a teda jej kvalita sa nikdy nezmení. Tak ako kvalita písmen v tomto texte - aj keď je zväčšíte na tisíc percent, budú stále rovnaká. Rovnako tak je tomu sa schémou gréckeho paláca vyššie.

Tým, aký je to druh grafického objektu, sa aj radikálne mení možnosť jeho úprav v MS Word:

Základy Microsoft Word

Vidíme, že toľko možností sa už zďaleka neponúka, však môžeme napríklad kompletne zmeniť farbu daného objektu, čo by u fotografie logicky vôbec nedávalo zmysel.

V dnešnej lekcii sme si ukázali niekoľko ďalších zaujímavostí o bežných objektoch používaných v dokumentoch. Ak im človek venuje trochu starostlivosti, možno vytvoriť aj pomerne kvalitné dielo (skúste si predstaviť napríklad koľko nákresov chemických aparatúr, ktoré ste mohli vidieť v učebniciach, mohlo v pokoji vzniknúť v tomto programe).

Avšak stále sú tým, čím sú - grafickými objekty v textovom editore, ktorý je primárne určený pre prácu s textom a grafika je sekundárna záležitosť, preto úplné zázraky jednoducho čakať nejde.

V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 10. lekcii Word pre začiatočníkov, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 9. lekcii Word pre začiatočníkov
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Riešené úlohy k 10. lekcii Word pre začiatočníkov
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity