11. diel - Vzhľad stránky v aplikácii MS Word
V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 8. lekcii Word pre začiatočníkov, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.
V minulej lekcii, Riešené úlohy k 8. lekcii Word pre začiatočníkov , sme prebrali Hlavička a päta a povedali sme si tiež niečo viac k oddielom. Dnes sa zameriame na nastavenie vzhľadu stránky a ohraničenie dokumentu. Živo si vybavujem, že ešte pred pár rokmi bol vzhľad stránky samostatnou kartou na hlavnej lište v MS Word. Dnes už tomu v novej verzii tak nie je a možnosti sú tak trochu roztrúsené, ale aj keď budeme vyberať z viacerých kariet, zjavná nadväznosť tam bude. Je možné, že vo vašej verzii ešte táto karta stále existuje.
Vzhľad stránky slúži na nastavenie základných vlastností, ktoré sú vidieť na prvý pohľad - formát a orientácia papiera, ohraničenie a ďalšie veľa vecí, ktoré dnes budú spomenuté. Bude to trochu taká zberná lekcie, pretože niektoré témy je ťažké presne zaradiť do nejakej kapitoly, tak je z veľkej časti zahrnieme dnes. Ani tak nezvládneme "pozbierať" úplne všetko, takže sa k tomu ešte raz v budúcnosti vrátime.
Rozloženie stránky
Začneme na karte Rozloženie strany. Tu nachádzame základné voľby priraditeľný pod vzhľad stránky. Všetky sa nachádzajú v ľavej sekcii:
Okraje stránky
Okrajom stránky sa rozumie vzdialenosť od fyzického okraja stránky, na ktorú sa už nedá vkladať text. Dôvodom existencie týchto okrajov je fakt, že ani tlačiarne nie sú schopné tlačiť po celej ploche papiera, hlavne vľavo a vpravo od textu. Hore nad a dole pod textom teoreticky niečo môže byť, a to hlavičky a päty, viď predchádzajúci lekcie.
Okraje stránky môžu byť pozmenené, ale vždy je potrebné rešpektovať možnosti tlačiarne, na ktoré chceme dokument vytlačiť, pretože nastaviť si môžeme čo chceme, ale fyzicky to niekedy uskutočniteľné nie je. Ak dokument netlačíme, tak nás prakticky nič neobmedzuje, pretože programy s tým väčšinou problémy nemajú.
Tak ako tak sa okraje nastavujú na karte Rozloženie - Okraje
stránky. Základné druhy okrajov sú normálne, úzke,
stredné, široké a vlastné - teda akékoľvek, aké
si sami nastavíme. Normálne okraje sú predvolené a vo
väčšine prípadov je netreba meniť. Fyzická vzdialenosť textu od okrajov
je 2,5 cm
všetkými smermi.
Zúžené a rozšírené okraje môžeme využiť buď z estetického, alebo praktického dôvodu - na stránku sa potom môže vojsť viac textu. Každopádne pre použitie ako školské práce, formálne listy a dokumenty apod. Okraje stránky nikdy nemeníme, iba ak by bolo výslovne uvedené inak.
Orientácia stránky
Orientácia stránky jednoducho znamená, či riadky textu budú paralelné s kratšou, alebo dlhší hranou papiera. Bežnejšie je orientácia na výšku než orientácia na šírku. Orientácia na šírku sa niekedy používa na vkladanie rozmerných objektov, ako sú obrázky či tabuľky. Ak chcete otočiť papier len v časti dokumentu, potrebujete ho rozdeliť na oddiely, o tom sme písali v predchádzajúcej lekcii.
Pri orientácii na šírku sa preklopí úplne všetko, vrátane hlavičky a päty, ktoré je potom na ďalšej strane (opäť hore a dole).
Pozor na to, že ak stránku plnú obsahu preklopíte jedným spôsobom a potom zase druhým, môže sa obsah, teda hlavne vložené objekty, trochu "rozhádzať", preto je lepšie akciu zrušiť a vrátiť tlačidlom späť.
Veľkosť papiera
Ide o ďalší vlastnosť priamo spojenú s tlačiarňami. Bežný papier je
formátu A4, teda má rozmery 210 x 297 mm
. Ak
chcete tlačiť v inom formáte (štandardný série "A"), musíte si to vo
voľbe veľkosť papiera navoliť.
Dôvodov je viac. Druhý najčastejší formát, väčšie
A3, má rozmery 420 x 297 mm
a je preto prirodzene
na šírku. Teoreticky by stačilo obyčajný papier otočiť, ale pomer strán
je predsa len máličko iný. A hlavne, je potrebné dať signál tlačiarni,
pretože tie, čo vie tlačiť A3, mávajú zvyčajne viac zásobníkov a je
potrebné vytiahnuť papier z toho správneho.
Okrem bežne rady A existujú aj ďalšie rady - B, C a D. Séria C patrí obálkam, preto ak chcete obálku, do ktorej sa vám (s patričnou rezervou) zmestí papier / zošit A4, je to obálka C4.
Ešte pre zaujímavosť, najväčší bežne definovaný formát -
A0 - je navrhnutý tak, aby (s prižmúrením očí)
reprezentoval plochu jedného štvorcového metra, a to vďaka rozmerom
841 x 1 189 mm
. Ďalšie menšie formáty sa vždy odvodzujú
rozpolením dlhšiu hrany.
Zvislé zarovnanie
Všetko, o čom tu dnes hovoríme, prípadne čo je súčasťou nadväzujúcich lekcií, sa dá dohľadať aj v ponuke otvorenej kliknutím na pravý dolný roh v príslušnej sekcii (zvýraznený na prvom obrázku).
Špeciálne by som ale upozornil na možnosť Vzhľad stránky - Rozloženie - Stránka, kde nájdeme voľbu zvislého zarovnania.
Tým sa nastavuje, kde na stránke začne prvý riadok. Obvykle samozrejme začína hore, pretože chceme popísať stránku celú. Môžeme ale chcieť, aby začínal uprostred, ak to bude jediný alebo jeden z mála riadkov - napríklad v podobe titulnej strany (názov práce, autor).
Je hrubou chybou pokúšať sa riadok umiestniť doprostred pomocou klávesu Enter. Pokiaľ má byť uprostred, tak jedine takto.
Návrh stránky
Druhou kartou, kde nachádzame skupinu súvisiacich pokynov, je karta Návrh a pokyny sa nachádzajú v pravej časti:
Ide o tri nasledujúce možnosti:
1. Vodoznak
Vodoznak je textovým alebo obrázkovým prvkom, ktorý je "uverejnený" na stránke za textom. Má vyzerať, ako by na stránke bol už skôr, než sme na nej niečo vytlačili. Slúži buď ku grafickej úprave (vodoznak z obrázku), alebo ku klasifikácii dokumentu - môžeme ho označiť ako dôverný, naliehavý, so zákazom tlače a pod.
Samozrejme môžeme pridať aj veľké červené pečiatka "Top Secret" v štýle amerických filmov a rovnako samozrejme to nikomu priamo nezabráni, aby s dokumentom nakladal ľubovoľne. Vo firmách sú však často na vodoznaky naviazaná skutočná pravidlá zaobchádzania s dokumentmi a ako technický prostriedok je vodoznak praktický.
2. Farba stránky
Touto voľbou sa zafarbia pozadie stránky ľubovoľnou farbou, alebo farebným prechodom. Nedarí sa mi nájsť iné využitie, než vytvorenie dokumentu, ktorý bude zámerne krikľavý, kontrastné a nápadný. Samozrejme ak chce niekto mať napísané niečo "biele na čiernom", nevidím v tom problém.
Problém v tom ale zvyčajne vidia tlačiarne, menovite zásobníky farieb - tlačiť celé stránky, hoci len mierne zafarbené, je na farby v tlačiarni skutočne veľmi náročné, preto by som takýto dokument k tlači nikdy neodporúčal.
Mimo to je človek zvyknutý na kontrast čierneho textu na bielej stránke a čokoľvek iné je znakom snahy o nezvyčajnosť, rozhodne nie praktickosť.
3. Ohraničenie stránky
Táto možnosť umožňuje ohraničiť stránku, napríklad rámčekom. Nenápadný rámček môže byť vhodným dekoratívnym prvkom, avšak pozor na to, aby treba váš životopis nevyzeral skôr ako smútočné oznámenia, pre ktoré sú ťažké rámčeky typické.
Ohraničenie má ďalšie možnosti nastavenia, hlavne štýl rámčeka (obyčajný, tieňovaný, priestorový, ...), môžeme dokonca mať "rámik" len z niekoľkých čiar, nemusí byť dookola a môžeme si cez tlačidlo Možnosti nastaviť vzdialenosť od kraja stránky alebo od textu.
Ak chystáte detskú party, možno využijete možnosť grafických efektov. Avšak obrázky pôsobí ako by boli na úrovni grafického spracovania niekedy okolo roku 2000, takže zázraky nečakajte. Avšak ak chcete vytvoriť nejaký dokument pre svoje deti alebo svojich známych, možno tam nejaký vhodný efekt objavíte.
Význam oddielov
Ak chcete aplikovať takmer ktorýkoľvek z týchto prvkov len na časť dokumentu, skutočne sa nezaobídete bez oddielov. Napríklad v prípade ohraničení stránky existuje možnosť rovno zaškrtnúť, že sa má týkať len konkrétneho oddielu skôr než celého dokumentu, avšak väčšinou to tak nejde.
Prácu s oddielmi je radno si dopredu premyslieť. Niekedy sa nevyhneme tomu, že stránky jednoducho majú určité poradie a rozdeľujeme ich tak do hŕbu oddielov, aby sme mohli priebežne nastavovať rôznorodé vlastnosti vzhľadu stránky, niekedy je však lepšie urobiť oddielov menej a zvláštne stránky (na šírku, s ohraničením a pod.) Dať až na koniec.
Týmto uzatváram dnešné lekciu. Nabudúce, Základné objekty v MS Word 1 , sa pozrieme na prácu s tými najčastejšie využívanými objekty - obrázky a tabuľkami. Paralelne s týmto kurzom vychádza aj kurz pre pokročilých, v ktorom je ďalší veľa zaujímavých informácií, takže vás naň srdečne pozývam.