8. diel - Odrážky a číslovanie v programe MS Word
V minulej lekcii, Štýly jednoducho v aplikácii MS Word , sme si predstavili štýly. Dnešné lekcie sa zameria na zarážky a číslovanie. Ukážeme si, ako vytvárať (zatiaľ jednoduché) číslované zoznamy, ako je upravovať a naučíme sa aj niečo málo o radenie.
Jednoúrovňové zoznamy
Zoznamom, ktoré majú buď len zarážky, alebo len číslovanie, hovoríme jednoúrovňové. Navyše musí byť splnená podmienka, že existuje len jeden druh odrážok alebo jedna úroveň číslovania - ak sa kombinujú, ide už o viacúrovňový zoznam.
Jednoúrovňové zoznamy sú pre prácu jednoduchšie, ale ich použitie je obmedzené, pretože nedokážu pokrývať zložitejšie štruktúry.
Ich ovládanie nachádzame tu:
Odrážkování
Zarážky sú jednoduché grafické symboly na začiatku každého riadku zoznamu. Asi každý z nás sa už stretol s tými bežnými vo forme pomlčky alebo bodky.
Ich použitie je jednoduché a prirodzené - vytvoríme si zoznam, celý ho zvýrazníme a potom pomocou tlačidla na karte Domov - Bod - Odrážky pridáme zarážky. Alebo naopak, najprv zavoláme zarážky a potom až píšeme zoznam, riadky potom oddeľujeme jednoducho klávesou Enter.
Môžeme využívať existujúce zarážky, alebo si vytvoriť nejaké nové. Novú zarážku si vytvoríme zo symbolu (existujúceho textového znaku akéhokoľvek písma), alebo obrázka (akéhokoľvek, kľudne vlastného, ktorý bude iba následne úmerne zmenšený). Docielime toho cez menu Domov - Bod - Odrážky - definovať novú zarážku.
V tomto menu vidíme dve príslušné tlačidlá pre nové zarážky a vedľa nich ešte tlačidlo písmo, ktoré umožnia úpravu nejakého textového znaku ako odrážky - veľkosť, farbu, font atď.
Ešte vidíme roletku zarovnanie, ktorá pomôže nastaviť umiestnenie zarážky, v skutočnosti však rozdiely medzi zarážkou vľavo a vpravo sú skoro nepatrné. Nejde totiž o zarovnanie v zmysle zarovnania odseku (tj. Že by zarážky boli vpravo a text sa plnil od nich smerom vľavo), ale iba o pozíciu v rámci vyhradeného "miesta pre zarážku", ktoré je už tak veľmi úzke.
Číslovanie
Nastavenie jednoduchého číslovania funguje podobne. Aktivuje sa tlačidlom a pre nový druh číslovania stlačíme definovať nový formát číslovania.
Ako vidíme, môžeme vybrať číslovací symbol
(1
, II
, C
, d
, ...),
poupraviť jeho formát a následne vložiť textový symbol,
ktorý číslovanie ukončuje, typicky je to potrebné bodka. Čokoľvek
vložíme sa v číslovaní prejaví, ako v príklade použitý
&
.
Napojenie na zoznam
Špeciálne vecí u číselného zoznamu je napojenie na predchádzajúci zoznam. Máme potrebné trojbodový zoznam, potom nejaký iný text či medzeru a potom ďalšie body, ktoré majú na číslovanie nadväzovať a nezačínať od začiatku. Situácia je teda nasledovné:
Túto situáciu vyriešime pravým tlačidlom myši, ktorým klikneme na bod, ktorý má nadväzovať, a zvolíme Pokračovať v číslovaní. Číslovanie zoznamu sa automaticky nadviaže.
Pre ktorýkoľvek riadok zoznamu okrem úplne prvého zároveň platí, že v
tomto menu máme aj opačnú možnosť - Znovu začať od 1.
Potom sa číslo zmení na 1
a body nižšie budú opäť postupne
narastať.
Tamtiež nájdeme aj odkaz Nastaviť hodnotu číslovania, ktorý umožňuje niekoľko ďalších trikov. Predovšetkým tu ešte raz máme možnosť nadviazať / začať znovu, ale aj trochu inak - môžeme niekoľko úrovní preskočiť. Jednoducho zadáme, že zoznam síce pokračuje, ale preskočíme treba dve úrovne.
Na tom istom mieste potom máme aj možnosť síce začať nový zoznam, ale nie od 1. V textovom poli môžeme zvoliť ľubovoľnú inú počiatočnú hodnotu.
A konečne pod pravým tlačidlom máme aj možnosť úpravy odsadenie (od ľavého kraja), a to tak, že hromadne. Ak zvolíme Upraviť odsadenie zoznamu, môžeme nastaviť odsadenie zarážky a textu prvej úrovne a potom prírastkovú metódou zmenu odsadenia každej ďalšej úrovne.
Viacúrovňový zoznam
Viacúrovňový zoznam je taký zoznam, ktorý má vnútornú hierarchiu - body viac dôležité a body vedľajšie, ktoré sú zjavne oddelené. Viacúrovňový zoznam je ten tretí v ponuke na karte Bod.
Na začiatku je vždy zoznam položiek, ktoré sa nachádzajú na tej istej (hlavný) úrovni. Na nižšiu úroveň bod posunieme tak, že klikneme na zarážku a stlačíme kláves Tab. Tým sa bod odsunie viac vpravo a priradí sa mu príslušná (nižšia) zarážka.
Týchto úrovní pritom môže byť až 9, avšak potom už spravidla je odsadenie zľava tak veľké, že nezostáva dosť miesta na samotný text. Tri-štyri úrovne však nie sú vôbec žiadny problém. Ak sa dostaneme omylom na vyššiu úroveň, než sme chceli, vedie cesta späť cez Shift + Tab.
Pozor na to, že niektoré zoznamy obsiahnuté rovno v MS Word majú len tri úrovne a ďalšiu úroveň začína opäť znova, čo nie je príliš praktické. Tomu sa vyhneme buď použitím iného, alebo definíciou vlastného.
Typy viacúrovňových zoznamov
Môžeme vypozorovať z už definovaných zoznamov, že existuje niekoľko logických kombinácií odrážok a číslovania použiteľných pre tieto zoznamy. V zásade sa stretávame s:
- postupnosťou číslo - písmeno - rímske číslo (tj.
napr.
1.
-b.
-iii.
) - viacúrovňovým číslovaním s rozpadom (tj. napr.
1
-1.2
-1.2.3
) - systémom rôznorodých odrážok, kde poradie je čisto na nás, pretože významnosť je všeobecne rovnaká
Medzi ďalšie všeobecné pravidlá platí, že:
- číslo je viac než písmeno
- písmeno je viac než zarážka
- veľké písmeno je viac než malé písmeno
- textový znak za aktívnym symbolom je ľubovoľný, avšak oplatí sa
zostať konzervatívny a používať hlavne bodky
.
a zátvorky)
- prvý riadok zoznamu by mal vždy byť na najvyššej úrovni
Radenie
Položky v zozname môžeme naviac aj radiť. Využijeme na to tlačidlo zvýraznené na obrázku nižšie.
Otvorí sa nám ponuka s celkom veľkým počtom možností, z ktorých nás bude zaujímať len prvá úroveň. V nej zvolíme radenie podľa Odseky, typu text a vzestupnost / klesanie už je na vás.
Ak je prvý riadok zoznamu nejako zvláštne a môže byť považovaný za záhlavie, potom toto v spodnej časti zaškrtneme a tento riadok nebude pri radení zohľadnený a zostane vždy na svojej pozícii.
Dnes sme prebrali relatívne jednoduché tému odrážok a číslovania. Viac detailov v prípade záujmu nájdete v lekcii pre pokročilých na rovnakú tému. Budúci lekcie, Nájsť a nahradiť v programe MS Word , sa konečne bude venovať téme Nájsť a nahradiť.