9. diel - Nájsť a nahradiť v programe MS Word
V minulej lekcii, Odrážky a číslovanie v programe MS Word , sme si predstavili Odrážky a číslovanie. Táto lekcia bude zameraná na funkciu Nájsť a nahradiť, ktorá umožňuje v dokumente vyhľadávať textové reťazce a v prípade potreby je hromadne upravovať alebo nahrádzať.
Táto téma je dôkladne popísané vo článkoch pre pokročilých, pretože vyhľadávanie aj nahrádzanie využíva rôzne zástupné symboly a znaky, ktorých je veľká kopa a len ich správna kombinácia niekedy vedie k vysnívanému cieľu.
Tu si ukážeme skutočné základy, princíp a možnosti tejto funkcionality, avšak zaznie aj niečo, čo inde zatiaľ nepadlo. Následne nie je nič lepšie ako plynule nadviazať čítaním vyššie inzerovaných článkov.
Hľadanie v dokumente
Funkcionalita Nájsť a nahradiť dokáže presne to, čo by sa z jej názvu dalo očakávať. Hľadanie a nahradzovanie sú však dva samostatné procesy a nemusia byť vlastne vôbec spojené. Prejdeme si najprv detaily ohľadom vyhľadávania.
Základné vyhľadávanie
Základné okno pre vyhľadávanie má tvar stĺpca, ktorý sa rozprestiera na ľavej strane obrazovky, tak ako na obrázku nižšie:
Vyvoláme ho z karty Domov - Úpravy - Nájsť, alebo cez Ctrl + F. V základnom nastavení funguje veľmi jednoducho - napíšeme slovo a všetky výskyty tohto slova (môže byť len časťou slová iného) sa zobrazí. Vidíme aj ich kontext a kliknutí na dlaždicu nás odkáže na tú časť textu, kde sa slovo nachádza.
Z nejakého dôvodu som si toto vyhľadávanie nikdy ti nepáčili, prišlo mi také ťažkopádne a radšej som využíval iné možnosti. Časom ale pribudli nové možnosti a toto vyhľadávanie získalo na kvalite. Medzi tieto možnosti (či už nové či staré) patria tri nasledujúce body.
Možnosti vyhľadávania
Kliknutie na lupu či šípku zvýraznené na prvom obrázku sa nám otvorí možnosť aktivovať Možnosti. Tieto možnosti síce nestavia tento druh vyhľadávania na rovnakú úroveň, akú ponúka rozšírené vyhľadávanie, ktoré si predstavíme nižšie (a ktoré sa spúšťa tlačidlom hneď pod týmto), ale možnosti dozaista rozširuje.
Máme tu treba klasické spresnenia vyhľadávania - (ne) rozlišovanie malých a veľkých písmen, hľadanie len celých slov a ignorovanie interpunkčných znamienok.
Ďalej potom tu nachádzame možnosti rozlišovanie predpôn a prípon, tj. Hľadá daný reťazec len ak sa nachádza na začiatku / na konci slova, uprostred slová ho ignoruje.
Do tretice všetko dobré tu nájdeme možnosť zástupných znakov. O zástupných znakoch si povieme viac v druhej polovici článku.
Hľadať objekty
Ešte nižšie pod zvýraznenou šípkou sa ponúka možnosť vyhľadávania objektov, a to konkrétne Grafiky, tabuľky, rovnice, poznámky pod čiarou a komentáre.
Funguje to jednoducho, navolíte tie objektu a malými sipecka prechádzate k ďalším alebo sa vraciate späť, pekne jeden po druhom, ak sú v dokumente prítomné.
Nadpisy a Stránky
Táto možnosť súvisí s vyhľadávaním dosť okrajovo, avšak stále sa nachádza v ľavom stĺpci Navigácia. Ide o možnosť prezerania dokumentu súhrnne.
Prvý vidíme Nadpisy, čo je vlastne osnova dokumentu podľa hierarchie nadpisov (Nadpis 1, Nadpis 2 atď.). Ide o efektívny spôsob prehliadania dokumentu. Niečo veľmi podobného dostaneme, ak vygenerujeme zoznam stránok - obsah. O tvorbe obsahu sa budeme baviť onedlho.
Stránky sú miniatúry strán dokumentu a slúži k veľmi hrubému prehľadu alebo na cestovanie na konkrétne stranu. Žiadne ďalšie možnosti, napríklad skryté pod pravým tlačidlom myši, už tu nie sú.
Pokročilé vyhľadávanie
Pokročilé vyhľadávanie nájdeme o kúsok vedľa, pod Domov - Úpravy - Nájsť - Rozšírené hľadanie. Na prvý pohľad vyzerá až príliš stroho, to preto, že možnosti sú skryté pot tlačidlom Viac.
Vidíme tu úplne rovnaké vyhľadávacie možnosti, ako u predchádzajúceho hľadania. Rozdiel je v tom, čo je ešte o riadok nižšie - toto hľadanie totiž umožňuje vyhľadávanie podľa formátu.
Tento malý rozdiel v skutočnosti je rozdielom kľúčovým. Hľadanie podľa formátu je hľadaním podľa toho, ako text vyzerá, nie aký má obsah. Môžeme tu vyhľadávať podľa ľubovoľnej kombinácie formátov, môže byť použité všetko, čo je dostupné z vybraného menu:
Klasickým príkladom je vyhľadávanie tučného písma, písma určitého štýlu, prípadne kombinácia obsahu a formátu.
Zástupné znaky
Zástupné znaky sú znaky, ktoré zastupujú znaky
iné, neznáme alebo nepodstatné. Predstavme si napríklad, že sme nemali
práve najlepší deň a chceme sa uistiť, či sme skutočne v slove "byť"
použili všade ypsilon. Budete teda vyhľadávať b?t
. Prirodzene
to povedie ku všetkým slovám, ktoré majú na začiatku " b
",
potom jeden znak a potom " t
", teda napríklad aj báť,
topánok, atď. Pointou je, že sa vyhľadáva konkrétne sekvencie s
jedným neznámym znakom uprostred.
Aby to bolo jednoznačné - zástupným znakom pre jeden
neznámy symbol je otáznik ?
. Druhým zástupným
symbolom, ktorý sa dnes naučíme, je hviezdička
*
. Tá slúži pre akýkoľvek počet neznámych znakov vrátane
možnosti, že žiadny znak tam nie je.
Ak zadáme do vyhľadávania b*t
, pokojne môžeme vo
výsledkoch objaviť aj výraz " bt
", rovnako tak však potrebné
výraz " bramborák je v Česku oblíbený recept
", pretože aj
toto spĺňa podmienku počiatočného " b
", následného
ľubovoľného počtu znakov a koncového " t
".
Teraz teda už dokážete nájsť viac než len konkrétny text. Pre ďalšie možnosti (a že ich nie je málo) zavítajte do článkov pre pokročilých.
Nahrádzanie
Pokiaľ už v texte niečo nájdem a je tam nejaký nedostatok, mohol by som sa pokúsiť tento nedostatok odstrániť, a to tak, že v ideálnom prípade hromadne, pre celý text naraz.
K tomu slúži funkcionalita Nahradiť, ktorá opäť funguje ako na obsah, tak i na formát. Otvoríme ju cez kartu Domov - Úpravy - Nahradiť alebo klávesy Ctrl + H. Môžeme tým nahrádzať slová aj ich formát - treba urobiť konkrétne slovo v celom texte tučne.
Vyplníme otvorené okno nasledujúcim spôsobom:
Takto zabezpečíme, že všetky výrazy " novák
" budú teraz
začínať veľkým písmenom. Alebo takto:
čím zabezpečíme, že všetky hlavné nadpisy budú teraz aj dvakrát podčiarknuté.
Správanie okna
Ak ste možnosť Nájsť a nahradiť už párkrát využili, možno ste si všimli, že okno sa správa tak trochu "neposedne". Ak prepínate medzi oknami (napr. Alt + Tab), tak okno NaN je tam dokonca vidieť ako samostatné a môžete si napríklad zobraziť prehliadač a cez neho toto okno, avšak pozor, stále má vplyv na súbor, v ktorom bolo otvorené.
Ak vyhľadávame vo viacerých súboroch naraz, môže sa toto okno stať trochu otravným, ale príliš sa s tým robiť nedá. Vždy je dobré si skontrolovať, ktoré okno je aktívny a vyhľadáva či nahrádza sa v ňom - ak máme okná vedľa seba, nemusí to byť vždy to, nad ktorým je ponuka NaN zobrazená.
Prehodenie slov
Hoci tento článok je tematicky predskokanom článkov pre pokročilých, chronologicky vzaté bol napísaný neskôr a stalo sa mi, že som sa medzi tým dozvedel o jednej zaujímavé možnosti, ktorá predtým nezaznela, tak ju spomeniem tu. Ide o možnosť prehodenie slov.
Z výrazu historická Praha ľahko urobíme výraz Praha historická (ktorý je archaický, niekedy sa hodiť môže). Do riadku Nájsť vyplníme slová do zátvoriek a do riadku Nahradiť výrazy sa spätnými lomkami, ktoré určujú nové poradie. Všetko potvrdíme tlačidlom:
Slová sú teraz v novom, obrátenom poradí. Takto možno pracovať aj s dlhšími frázami a upravovať aj malé a veľké písmená, ale to už ide nad rámec tejto lekcie. Len je treba vždy zaškrtnúť použitie zástupných znakov, pretože spätná lomky medzi ne spadajú.
To je pre dnešok a túto tému už všetko. Nabudúce, Hlavičky a päty v programe MS Word , sa budeme venovať hlavičky a päty stránok.