4. diel - Formátovanie písma a textu v programe MS Word 2
V tejto lekcii nadviažeme na lekciu minulú, Formátovanie písma a textu v programe MS Word 1 , a rozšírime si vedomosti o možnostiach formátovania písma. Teraz poznáme rôzne fonty, ich vlastnosti a veľkosť písma s možnosťou jeho zvýraznenie. S tým si u texte už vystačiť môžeme, ale predsa len - v ponuke je ešte o dosť viac .
Menu Písmo
Hoci na hornej lište sú niektoré dôležité voľby dostupné priamo, viac toho môžeme nastaviť cez rozšírenú ponuku. Tú vyvoláme okrem iného pravým tlačidlom myši a voľbou Písmo.
Edituje sa text, ktorý je zrovna zvýraznený, najčastejšie teda slovo, odsek alebo veta. Je pravda, že ak máme kurzor umiestnený niekde uprostred slova a zmeníme rez alebo farbu písma, tak sa aplikuje na celé slovo naraz. Odlišné formátovania každému písmene v rámci jedného slova potom udeliť možno, ale príliš sa to nevyužíva. Menu ponuky potom vyzerá ako na nasledujúcom obrázku, pozri:
Vidíme tu jednak "staré známe" možnosti voľby typu, rezu a veľkosti a farby písma, a jednak niekoľko ďalších. Jednou z nich je podčiarknutie písma, ktoré, ako vieme, je jednou z foriem zdôraznenie textu. Tu môžeme rovno nastaviť štýl a farbu podčiarknutia, ale ruku na srdce, čo iného, než jednoduché podčiarknutie čiernou farbou možno reálne použiť? Za seba hovorím, že tak možno ešte dvojité podčiarknutie pre extra dôraz, ale iné štýly čiar sa pre podčiarkovanie prakticky nepoužívajú.
Ak by ste však na nastavenie ďalších prvkov písma trvali, môžete ich aplikovať práve a len tu, pretože priamočiary spôsob - teda tlačidlo na hornej lište (viď minulá lekcie, Formátovanie písma a textu v programe MS Word 1 ) alebo klávesa Ctrl + U - vždy vedú len k jednoduchému podčiarknutie, nezávisle na tom, čo si nastavíte v menu Písma. Farbu podčiarknutie môžete zmeniť v menu, ale tiež tým, že najprv text podčiarknete a potom zmeníte jeho farbu a farba podčiarknutie sa mení sama konzistentne s farbou textu.
V spodnej časti menu, viď obrázok, nachádzame ďalšie možnosti:
Medzi nimi je možnosť (dvakrát) prečiarknutého písma, ktoré imituje prečiarknutie ručne písaného textu, teda slúži na označenie niečoho chybného alebo zastaraného. Táto možnosť sa dá použiť pre vizualizáciu opráv kratších textov, pre dlhé texty a "seriózne" korekciu používame nástroj Revízia, s ktorým sa zoznámime neskôr v lekciách pre pokročilých.
Horné a dolné indexy boli popísané v minulom článku. Zvyšné tri možnosti v pravom stĺpci sú o trochu zaujímavejšie.
Kapitálky
- Kapitálky sú zvláštnym druhom zvýraznenie písma. V bežných neformálnych textoch sa s nimi nestretávame, používajú sa skôr v odborných a žurnalistických textoch - najmä pre nadpisy, názvy kapitol alebo skratkové slová. Kapitálky pôsobí veľmi slávnostne a v minulosti boli často používané v prípade kníh. V dnešnej dobe ide skôr už o archaickú záležitosť. V princípe sú vo vete písané kapitálkami všetky písmená veľká, ale proporčne okrem prvého písmena zmenšená, ako ukazuje nasledujúci obrázok:
Všetky veľké písmená
- Ďalšou voľbou sú všetky veľké písmená. Niekedy proste nastane prípad, že chceme mať niečo napísané len veľkými písmenami, ale zabudli sme to urobiť pri písaní textu. Ak text ešte len vytvárame, píšeme veľké písmená pomocou klávesov Shift alebo Caps Lock, ale spätne to už zmeniť inak než práve voľbou všetky veľké písmená nemožno. Zmena opačným smerom alebo niektoré ďalšie kombinácie sú potom na lište pod samostatným tlačidlom, viď:
Skrytý text
- Nakoniec ostáva už len voľba "najtajomnejšou", a tou je skrytý text. Touto funkciou nám Word dáva možnosť časť textu skryť pre tlač - čiže to, čo vidíme v editore, nebude potom v prípade tlače vidieť - a alebo text ako taký skryť úplne. Odhaliť ho potom môžeme klávesovou skratkou Ctrl + Shift + 8, ktorou sa zobrazujú tzv. Netlačiteľné znaky.
Nižšie ešte nájdeme tlačidlo pre Textové efekty, ktoré ponúka možnosť zvýrazniť text všelijakými grafickými prvkami - výplní, obrysom (rámčekom), tieňom, odrazom pod. Tu už sa skutočne jedná o prvky, ktoré majú rýdzo estetický charakter. Je fakt, že napríklad tieňovanie písmen niekedy dodá písme výraznejší vzhľad, ale reálne tieto možnosti využijete skôr pre tvorbu nejakých plagátov alebo prospektov.
Prenos a odstránenie formátovanie
Kopírovať formát
Medzi jednotlivými úsekmi texte možno formátovania jednoducho
prenášať. To platí aj pre formátovanie, ktoré už poznáme, aj pre
formátovanie odsekov, ktoré si ešte len ukážeme. Postup je v tomto prípade
taký, že vyberieme miesto v texte, kde je nastavený cieľový
formát, stlačíme tlačidlo pre Kopírování formátu
a
klikneme na slovo, kam sa má formát aplikovať.
Tlačidlo pre kopírovanie formátu je zvýraznené na obrázku nižšie, pozri:
Ak naň klikneme raz, môžeme uskutočniť jednorazový
prenos formátu. Pokiaľ na tlačidlo Kopírovat formát
klikneme
dvakrát (dvojklik), môžeme potom nové formátovanie aplikovať viackrát a
ukončí sa až stlačením klávesy Esc.
Pri výbere zdrojového aj cieľového slová stačí mať kurzor umiestnený uprostred slová, nie je potrebné celé slovo označovať. To platí aj ak chceme mať napríklad jedno slovo podčiarknuté - jednoducho kamkoľvek do neho klikneme a stlačíme klávesy Ctrl + U.
U výberu zdroja formátovania (či už je to slovo alebo odsek) toto platí vždy, tzn. nikdy ho nevyberáme celý, je to zbytočné. Ovšem ak má byť cieľom nového formátu celá veta, je potrebné ju pri kopírovaní formátu už tiež celú označiť, pretože Word nemá inú možnosť ako pochopiť, na koľko slov formát aplikovať.
Aplikácie rezov písma
V prípade, kedy sa snažíme skopírovať formát tučného písma, kurzívy alebo podčiarknutie, nastáva tak trochu problém. Ak na podčiarknuté slovo odinakiaľ prenesieme kurzíva, zostane nám len kurzíva, pretože pri tomto postupe kopírovaní formátovanie zostane vždy len ten štýl, ktorý je kopírovaný.
Ak je jedno slovo vo vete tučné a ostatní nie - a my chceme mať tučne celú vetu, potom po prvom stlačení Ctrl + B neostane tučne nič a až pri druhom stlačení sa tučný rez aplikuje na všetky slová. V tomto prípade teda už tučné písmo, kurzíva a podčiarknutie problémom nie sú a ich postupnou aplikáciou sa k sebe pridávajú - čím nakoniec môžeme získať aj podčiarknutou tučnú kurzívu.
Odstránenie formátovania
Posledný otázkou je, ako sa formátovanie akéhokoľvek textu zbaviť.
Logicky jednou z alternatív je opačný postup, než ktorý viedol k formátovanie písma, teda použijeme rovnaké tlačidlá a klávesové skratky, ktoré sme použili predtým, ešte raz. To samozrejme funguje, ale skôr na menšie, jednoducho formátované úseky textu, pretože formátovať sa dá z rôznych ponúk, takže prechádzať ich všetky je celkom nepraktické.
Namiesto toho použijeme posledné doteraz neprobrané tlačidlo z karty Písmo, ktoré slúžia presne na tento účel. Odstráni z textu všetko formátovanie, ako farbu a zvýraznenie, a navyše nastaví aj font a veľkosť písma na predvolenú úroveň (predvolená je myslená tá, ktorá je príslušná pre štýl Normálny).
Štýly ako také si bližšie predstavíme v nadchádzajúcich lekciách. V tej nasledujúcej, Formátovanie textu pomocou Odseky v programe MS Word 1 , sa potom budeme venovať karte Bod.