IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

3. diel - Formátovanie písma a textu v programe MS Word 1

V predchádzajúcom cvičení, Riešené úlohy k 1. - 2. lekciu Word pre začiatočníkov, sme si precvičili získané skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.

Microsoft Word je univerzálny textový editor a texty v ňom vytváranej môžu slúžiť celej rade účelov. Podľa toho, aký účel má text plniť, sa odvíja jeho dĺžka, obsah a tiež to, ako text vyzerá, čomu sa hovorí formát.

V minulej lekcii, Riešené úlohy k 1. - 2. lekciu Word pre začiatočníkov , sme si povedali niečo aj históriu programu ako takom, ukázali si rôzne typy súborov a priblížili si niektoré zo základných operácií. V dnešnej lekcii sa bližšie pozrieme na písmo a text. V rámci MS Word je u písmen tvoriacich slová vhodné rozlišovať takzvané formátovanie písma (čím sa rozumie najmä veľkosť, štýl, farba a pod.) A formátovanie textu, čím sa rozumie naopak jeho usporiadanie v kontexte ako celku - tj. Odsadenie od kraja, medzery medzi odseku, zarovnanie textu a mnohé ďalšie.

Formát písma

Prejdime si najprv základné vlastnosti, ktoré možno u písma nastavovať, pričom si trochu utriedite pojmy a zorientujeme sa v základoch typografie. Vopred upozorňujem na časté a nesúrodé použitie slova štýl, pretože ide o kategóriu používanú všeobecne v mnohých kontextoch, navyše potom vo Worde nájdeme špeciálnu funkciu nazývanú práve Štýly, ale o tej si povieme neskôr.

Štýl písma - font

Každé písmeno či znak, ktorý napíšeme, má nutne nejakú špecifickú podobu. Ak napíšem jedno písmeno v rámci rovnakého fontu desaťkrát za sebou, v editovanom dokumente možno očakávať, že bude vyzerať v každom z tých desiatich prípadov rovnako, okrem toho všetky ďalšie písmená okolo vyzerajú na prvý pohľad tak nejako podobne. Tejto jednej konkrétnej podobe všetkých písmen a znakov sa niekedy nepresne hovorí štýl alebo typ písma, najčastejšie sa však stretávame so slovom font, alebo v typografii is odbornějším výrazom znaková sada.

Pod font však skutočne patrí len grafická podoba písmen, čísel a symbolov, nie ich veľkosť alebo zdôraznenie voči okolitému textu. Pre istotu teda ešte dovysvětlím:

Font vlastne určuje tvar písmen a pomer dĺžky a hrúbky jeho jednotlivých zvislých, vodorovných a oblých častí.

Príklad využitia rôznych fontov písma môžeme vidieť nižšie, pozri:

Základy Microsoft Word

Pätkové a bezpätkové písmo

Základným delením fontov, na ktoré narazíme, sú tzv. Pätková a bezpätkové písma. Pätky sú také tie "chvostíky", ktoré niektoré písma na konci písmen tvorí a iné nie, pozri:

Základy Microsoft Word

Pätková aj bezpätkové písma majú svoje miesto.

Hlavnou zásadou ich využitie je nikdy ich v jednom texte nemiešať - buď celý pätkové, alebo bezpätkové.

Pätková písma

  • Základné sú Times New Roman, Garamond, Cambria
  • Vyzerajú formálnejšie, preto sa používajú skôr na texty oficiálnej povahy
  • Sú lepšie čitateľná v dlhších súvislých textoch

Bezpätkové písma

  • Základné sú Arial, Calibri, Helvetica (a bohužiaľ ešte stále používaný Comic Sans, ktorý je však pre vážne mienené texty nevhodný)
  • Sú všeobecne jednoduchšie na čítanie u kratších textov
  • vyzerajú modernejšie
  • Používajú sa často na texty zámerne písané veľkým písmom (napríklad plagáty) alebo kratšie nápisy a bežné neformálne texty

V háčika môže byť háčik

Druhou dôležitou vlastnosťou u písma je, či podporuje slovenské znaky. Slovenský jazyk má totiž z dôvodu diakritiky svoju špecifickú sadu. Čiarky nad písmenami nie sú až zas taký problém - pretože sú využívané aj v rámci iných jazykov. S háčikom už je to o niečo horšie.

Medzi celkovo najpoužívanejšie štýly patrí Arial, Times New Roman, Calibri, Verdana, Cambria, Helvetica a Garamond. Všetky tieto i mnohé ďalšie si so slovenskou diakritikou poradia. Potom ale existuje napríklad skupina písiem imitujúcich rukopis či písací stroj, a ty to už nezvládajú.

U voľby fontu je potrebné byť konzervatívne, rozhodnúť sa, či je vhodné použiť pätkové písmo alebo nie a potom prípadne vybrať jedno z tých základných. Word síce ponúka nepreberné množstvo rôznych fontov, ale treba dbať na to, že nie vždy sú všetky z nich pre daný typ dokumentu vhodné. Niektoré z nich potom môžu pri nevhodnom použití vyvolať aj pocit neprehľadnosti a chaosu. Navyše - bez toho aby si to uvedomujeme, ľudia sú skôr zvyknutí iba na úzku skupinu písiem, medzi ktoré patria tie základné, vyššie uvedené.

Dosť bolo teórie

Po technickej stránke sa úprava fontu vykonáva na karte Domov v oddiele Písmo, ako ukazuje nasledujúci obrázok:

Základy Microsoft Word

Jednoducho zvýrazníme vybraný text alebo celý dokument, na ktorý chceme príslušný font aplikovať (k tomu môžeme využiť aj rozličné klávesové skratky, o ktorých pojednáva tento článok), alebo môžeme písmo nastaviť pred samotným začiatkom písania, čo je zo všetkých možností tá najjednoduchšia.

Zvýraznenie

Ak sme už s voľbou príslušného fontu spokojní a máme pred sebou hotový text, môžeme si ukázať, ako z neho pomocou funkcie zvýraznenie podčiarknuť dôležité informácie a myšlienky tak, aby boli už na prvý pohľad pre každého čitateľa zreteľné.

Pre zvýraznenie textu sa používajú tri základné metódy:

Tučný text

  • Tiež niekedy označovaný pojmom Duktus
  • Na text sa aplikuje klávesovou skratkou Ctrl + B
  • Používa sa hlavne pre skutočné zdôraznenie, tj. Nosné myšlienky textu alebo kľúčové slová vo vete

Kurzíva

  • Tiež niekedy označovaná ako Italika
  • Aplikuje sa pomocou Ctrl + I
  • Používa sa hlavne pre zdôraznenie niečoho nezvyčajného, napríklad keď je vo vete použitý cudzojazyčný výraz (napr .: "Dôsledky tohto opatrenia možno však bohužiaľ merať iba ex post". Alebo "Môj najobľúbenejší film je od minulého roku definitívne Bohemian Rhapsody".), Pri citáciách a zdôraznenie vlastných myšlienok a výsledkov
Podčiarknutie
  • Aplikuje sa len na slová, nie na celé vety
  • Klávesová skratka je Ctrl + U
  • V internetovom svete sa používa pre zvýraznenie hypertextových odkazov, kliknutí a linkov

Tieto tri možné samozrejme aj kombinovať, ale prakticky sa stretneme už len s tučnou kurzívou, a to dosť ojedinele, ďalšie kombinácie sa už nepoužívajú.

Nemožno presne určiť, ktorý spôsob zvýraznenie kedy použiť, pretože záleží o aký typ textu ide. U neformálneho texte je to často celkom jedno a formálne naopak máva presne definované pravidlá. Hlavné pravidlo však znie:

Zvýraznenie textu používame striedmo, lebo ak bude zdôraznené skoro všetko, tak nebude zdôraznené nič. U bezpatkových písiem má kurzíva menšiu efekt, než u pätkových, preto sa u nich skôr odporúča používať zvýraznenie tučným písmom.

Tučné písmo, kurzíva a tučná kurzíva sa súhrnne nazývajú rez písma. Na text je nanesieme buď klávesovými skratkami, alebo pomocou pripravených tlačidiel na hornej lište, ako ukazuje nasledujúci obrázok:

Základy Microsoft Word

Veľkosť písma a indexy

Mohli ste si všimnúť, že jednotlivé fonty sú prakticky vzaté rôzne "veľké", aj keď majú nastavenú rovnakú veľkosť písma. Vyskúšajte si sami, že Garamond je oproti Comic Sans úplný trpaslík. Veľkosť písma však regulujeme úmyselne jej presným nastavením.

Veľkosť písma je definovaná v bodoch. Jeden bod je niečo ako jeden milimeter na výšku (aj keď skutočný pomer je trochu iný). Štandardné písmo má 11 bodov, to je úplne bežná veľkosť počítačovo písaného textu. Nadpisy sa potom kvôli prehľadnosti samozrejme nastavujú na veľkosť vyššia, napríklad na 15 bodov a hlavné nadpisy či titulky napríklad až na 22 bodov. Nastavenie veľkosti je hneď vedľa voľby fontu, pozri:

Základy Microsoft Word

Vedľa číselníku zvýrazneného na obrázku sú tu okrem iného aj dve tlačidlá, ktoré tiež slúžia na úpravu veľkosti písma.

Špeciálnym druhom "malého" písma je horný / dolný index. Takto napísané znaky sú vizuálne menšie, a naviac oproti textu posunuté v riadku hore / dole. Slúži k presnému zapísanie toho, čo tak zapisujeme v reálnom živote, treba metre štvorcový sa píšu s malou dvojkou vpravo hore, alebo taký jednoduchý matematický výraz, ako päť na desiatu (, 5^10). Dolný index je ešte viac špeciálne a slúžia pre matematické alebo chemické výrazy, ako H_2O. Tlačidlá pre horný a dolný index nájdeme hneď vedľa tlačidiel, ktorá sme si spomenuli už vyššie, pre istotu však aj pre tieto funkcie prikladám obrázok, pozri:

Základy Microsoft Word

To je pre dnešok všetko. V budúcej lekcii, Formátovanie písma a textu v programe MS Word 2 , si ukážeme zvyšné možnosti formátovania písma a potom sa dostaneme na formátovanie textu.


 

Predchádzajúci článok
Riešené úlohy k 1. - 2. lekciu Word pre začiatočníkov
Všetky články v sekcii
Základy Microsoft Word
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Formátovanie písma a textu v programe MS Word 2
Článok pre vás napísal Petr Svoboda
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Petr
Aktivity