3. diel - Základy PowerPointe - Vylepšenie vzhľadu prezentácie
Vitajte u e-learning kurzu o tvorbe prezentácií v Microsoft PowerPoint. V minulej lekcii, Základy PowerPointe - Jednoduchá prezentácia , sme si prešli najdôležitejšie prvky potrebné na vytvorenie prezentácie a medzitým vytvorili solídny základ s množstvom informácií, ktorý už zostáva len upraviť, aby vyzeral pekne. Prepracovaný vzhľad predsa len prezentáciu dodá na vážnosti a pritom ho zvládneme vytvoriť veľmi rýchlo.
Úprava prezentácie
Teraz si ukážeme základné funkcie na úprave prezentácie o SR z minulej lekcie.
Celkový vzhľad
Hoci je možné nastavovať pre snímky rôzne pozadia, ponecháme ho vo všetkých bielej. Text a pozadie majú byť kontrastné, a pretože s bielou kontrastuje čierne písmo, v tomto prípade (správne) bezpätkové, ponecháme ho tiež. Veľkosť písma je vhodné nastaviť na 24 a vyššie, text inak nebude čitateľný. Aby mala prezentácia nejaký poriadok, je dobré obmedziť množstvo farieb vyskytujúcich sa v nej.
Úvodný obrázok
Úvodná snímka má za úlohu pritiahnuť posluchačovu pozornosť. Ako ste si možno všimli, nikde v prezentácii nie je zobrazená česká vlajka; použijeme ju teda ako pozadie k prvému snímky.
V záložke "Návrh" si nájdeme "Formát pozadí", po ktorého rozkliknutí sa vpravo otvorí menu. V ňom vyberieme možnosť "Obrázková alebo Textúrová výplň" a vložíme obrázok jedným zo spôsobov, ktoré sme si už uvádzali. Hlavne neklikajte na "Použiť pri všetkých"! To znamená, že sa formát pozadie skopíruje na všetky ostatné snímky a to teraz nechceme.
Jednotlivé snímky
Teraz niektoré snímky upravíme. Prvé, respektíve druhý, preskočíme a zastavíme sa až pri snímke s grafom. Aby sa v prezentácii nevyskytovalo príliš veľa rôznych farieb, zmeníme farbu grafu tak, aby mala farby podobné úvodnému snímky.
Farbu každej výseče alebo jej obrysu zmeníte pravým tlačidlom a vybraním inej farby hore v ponuke.
Ak sa vám nechce meniť všetky farby ručne, existujú už hotové palety farieb, ktoré môžete aplikovať nasledujúcim spôsobom: Po kliknutí ľavým tlačidlom na graf vyberiete ikonku štetca, v ktorej nájdete zoznam týchto farieb.
Čo je takmer nutné, je správne rozloženie obrázkov a textu na jednotlivých snímkach. Nie je dobré, keď je na stránke opticky viac voľného priestoru než dát. Snažte sa teda rozmiestniť obsah tak, aby zaplnil väčšinu miesta.
Na snímke so štátnymi symbolmi je nevyužitého miesta viac než dosť, preto posunieme a zväčšíme text aj obrázky.
Na nasledujúcom snímke sa dosť dobre obrázok ani text zväčšiť nedá, preto je aspoň posunieme, aby nebol všetok obsah v hornej časti. Obrázku môžeme nastaviť nejaký efekt alebo rámček, ktoré po kliknutí na obrázok nájdeme v "Nástroje obrázku - Formát" v menu hore.
Na ďalšom snímke SmartArt len ľahko prefarbíme, aby zodpovedal farebnému ladenie prezentácie. V tomto prípade môžeme použiť predpripravené paletu farieb tiež.
Je na ňom tiež nastavený efekt pre obrazca, ktorý možno po kliknutí na obrazec vybrať z mnohých predvolieb v záložke "Nástroje obrázku SmartArt - Formát". Efektov je na výber naozaj veľa.
Ak by ste chceli nejaký objekt zarovnať na stred alebo na nejaké iné miesto, kliknite na neho a v záložke "Formát" toto nastavenie nájdete. Pokiaľ chcete vrstviť obrázky a tie sa prekrývajú v zlom poradí, použite na ne pravé tlačidlo myši a požadované z tlačidiel "Preniesť bližšie / ďalej".
Návrhy dizajnu
V najnovších verziách PowerPoint ponúka tiež funkciu "Návrhy dizajnu". Ak si nie ste istí so vzhľadom niektorého z vašich snímok, po stlačení tohto tlačidla (vpravo na karte "Návrh") sa vám v dialógovom okne zobrazí niekoľko návrhov, ako je vzhľad možné vyriešiť. Vyskúšajme si to - na novú snímku vložíme tri obrázky a pozrieme sa, čo nám program odporučí.
Výsledkom môže byť aj takýto záber, ktorý by sme sami vytvárali len ťažko.
Motívy - zjednotenie vzhľadu celej prezentácie
Ako uvádza samotný Microsoft, motív je dizajnové schéma farieb, písiem a pozadie, ktoré použijeme na snímky. Ak chceme, aby prezentácia pôsobila dobrým dojmom, je dôležité, aby použitý motív korešpondoval s témou prezentácie.
Najskôr si ukážme, ako nevhodne zvolený motív môže pôsobiť komicky, pretože sa nehodí k zvolenému téme:
Pri vytváraní prezentácie máme dve možnosti, ako motív získať:
- Sada motívov MS Office
- vlastný motív
Väčšinou si vystačíme s už hotovými motívmi, ak ale máte dosť času a chcete svoju prezentáciu ozvláštniť alebo sa vám žiadny motív Office nehodí, môžete si tiež vytvoriť vlastný motív. My si tu dnes ukážeme oboje.
Sada motívov
Vybrať si z motívov môžeme v záložke "Návrh".
Každý motív má ešte niekoľko variantov, z ktorých si môžete vybrať.
Tie väčšinou spočívajú hlavne v zmene farebnej palety. Ak sa vám ani jedna nepáči, môžete si v rámci motíve nastaviť vlastné farby, písmo aj pozadie.
Ak ste sa rozhodli, že chcete nejaký motív použiť, ale žiadny z ponuky v záložke "Návrh" sa vám nepáči, nezabudnite, že výber online motívov je ďaleko väčší. Môžeme ich nájsť na úvodnej stránke pri vytváraní novej prezentácie.
Vlastný motív
Poďme si vyskúšať vytvoriť vlastný motív prezentácie.
Majte na pamäti, že prezentácia vždy vyzerá najlepšie, keď je ladená do niekoľkých málo farieb a tým zjednotená. S tým súvisí aj používanie ideálne jedného fontu v celej prezentácii. Celkový vzhľad by mal byť založený na kontraste. To nemá len estetické, ale aj praktické účinky - poslucháči sa v nej potom lepšie orientujú a text je lepšie čitateľný. Za seba odporúčam na pozadí a text niektorú z kombinácií čierna (alebo iná tmavšia farba) a biela, pokúste sa vyhnúť červené.
Svoj motív vytvoríme v záložke "Zobrazenie" - "Predloha snímok". Zobrazí sa nám prostredie pre vytváranie vlastných motívov, ktoré sa ukončuje tlačidlom "Zatvoriť predlohu" v novo vzniknutej záložke "Predloha snímok". V rámci tohto režimu sa môžeme pohybovať v celom páse kariet, vykonané zmeny budú platiť iba pre predlohy snímok.
V páse miniatúr vľavo vidíme veľa miniatúr odlišných od našich snímok. Tie predstavujú jednotlivé druhy snímok, ktoré je možné do prezentácie vložiť. V tomto prostredí môžeme upraviť, ako budú vyzerať - nielen pozadie, text a farby, ale tiež napríklad rozloženie okien.
Pozadie všetkých snímok
U všetkých snímok, možno s výnimkou úvodného, odporúčam mať rovnaké pozadie, ktoré si teraz vytvoríme. Program nám možností ponúka niekoľko, ja som si zvolila farebný prechod, a to s nasledujúcimi farbami. Nastavila som rovnaké pozadie pre všetky zábery.
Môžete namietať, že sa k tomu čierna farba príliš nehodí, preto farbu písma nastavíme na bielu, aby bola kontrastnejší. Vyberieme tiež inú sadu písma. Znovu zmienim, že sa odporúča skôr bezpätkové.
Hoci máme krásne nové pozadie, snímka pôsobí trochu prázdno. Vložíme preto nejaký ornament, aby sme ho oživili. Ja som vytvorila nasledovné - zlúčené lomené čiary vedľa seba. Nezabudnite ho vložiť do každého druhu snímky, kde by sa mal vyskytovať. Ak sa bude vyskytovať vo všetkých, stačí ho vložiť do horného snímke v páse miniatúr - to, čo do neho vložíme, sa zobrazí vo všetkých snímkach.
Úvodný obrázok
Úvodná snímka by mal so vzhľadom ostatných korešpondovať, preto použijeme rovnaký základ. Pretože sa na ňom ale vyskytuje málo informácií a bol by moc prázdny, vložíme do neho ten istý ornament ešte niekoľkokrát v rôznych podobách.
Teraz už máme náš motív hotový a môžeme sa vrátiť do základného prostredia, kde ho uložíme. Tlačidlo uloženie aktuálneho motívu nájdeme pod ponukou už hotových motívov na karte "Návrh".
Teraz už vieme, ako upravovať prezentáciu a ako vytvárať vlastný vzhľad snímok. V budúcej lekcii, Základy PowerPointe - Obrázky v prezentácii , sa naučíme, ako pracovať s obrázkami.