8. diel - Základy PowerPointu - Tabuľky
V predošlej lekcii, Základy PowerPointu - Obrazce a ikony , sme prebrali prácu a vychytávky týkajúce sa obrazcov a ikon. Vytvorili sme si vlastné obrazce a nastavili objektom alternatívny text.
Vitajte u ďalšieho článku zo série Základy PowerPointu. Dnes sa pozrieme na to, ako vytvárať, upravovať a ďalej pracovať s tabuľkami. Ukážeme si napríklad, ako tabuľky vkladať, formátovať a tiež akú funkcií môžeme vkladať plne funkčné tabuľku so vzorcami a matematickými výpočtami. Dosť ale úvode, poďme sa do toho pustiť!
Vo článku je použité rozhranie a funkcie Office 365. U starších verzií môže byť vzhľad rozhrania odlišný alebo môžu byť niektoré funkcie nedostupné.
Tabuľky
Tabuľky možno vytvárať a upravovať priamo v PowerPointe. Môže sa zdať, že klasické PowerPoint tabuľky nevie vzorce a matematické výpočty. My si ale ukážeme, ako jednoducho vytvárať pomocou šikovného nástroja tabuľky so vzorcami. Externý excel súbory možno tiež do PowerPointu jednoducho nahrať, ako na to, sa dozviete v článkoch pre pokročilých, na ktorých sa pracuje, aby boli čo najskôr k dispozícii.
Vloženie tabuľky
Na karte Vloženie v sade Tabuľky vyberieme Tabuľka.
Pomocou mriežky
Jedná sa najpoužívanejšie možnosť vloženia. Pomocou mriežky, ktorá sa nám pri výbere zobrazí, vyberieme myšou požadovaný počet stĺpcov a riadkov. Vďaka dynamickému náhľadu môžeme na slidu vidieť, ako tabuľka bude vyzerať. Potom už stačí iba kliknúť ľavým tlačidlom a tabuľka sa do slidu automaticky vloží.
Vložiť tabuľku
Ak vyberieme túto možnosť, otvorí sa nám okno, v ktorom ručne zvolíme počet stĺpcov a riadkov.
Tabuľka Excel
Šikovný nástroj, vďaka ktorému môžeme pracovať s funkciami Excel vnútri PowerPointu. Vďaka nemu je možné vkladať tabuľky, v ktorých možno využívať funkcie a ďalšie matematické výpočty.
Po kliknutí na tento nástroj sa nám zobrazí Excel rozhranie vnútri samotného PowerPointu. Tu potom môžete pracovať rovnako ako v klasickom Exceli, používať funkcie alebo napríklad vkladať grafy. Kliknutím na úchopné body môžeme meniť zobrazované pole. Po dobudovaní tabuľky stačí kliknúť na oblasť mimo nej, tým sa dostaneme späť do normálneho PowerPoint rozhrania.
Ak chceme už takto vloženú tabuľku upravovať, stačí na nej dvakrát za sebou myšou kliknúť a rozhrania Excelu sa nám znovu otvorí.
Formátovanie tabuľky
Vloženie a úprava textu
Bunku zvolíme tým, že na nej kurzorom myši klikneme. V tabuľke sa pohybujeme pomocou šípok.
Zmena výšky a šírky tabuľky
Existuje niekoľko možností, ako meniť veľkosť prvkov tabuľky.
Pomocou kurzora
Kurzorom myši prejdeme na ohraničenie (medzeru) medzi stĺpcom / riadkom, ktorého veľkosť chceme meniť. Potom, čo sa kurzor myši zmení, možno stlačením a ťahaním upravovať veľkosť, tak ako si prajete.
Pomocou presného nastavenia
Ďalšou možnosťou je nastavenie presnej veľkosti. Na karte Rozloženie (zobrazí sa po vybraní tabuľky), sa pozrieme do sady nástrojov Veľkosť tabuľky. Tu môžeme meniť veľkosť celej tabuľky, zaškrtnutím Zamknúť pomer strán bude pri zmene veľkosti zachovaný pomer veľkostí. V sade Veľkosť bunky možno meniť veľkosť jednotlivých riadkov a stĺpcov po ich vybraní. Všimnite si tu tiež možnosťou Riadky / Stĺpce rovnako vysoké.
Vloženie a odstránenie riadkov a stĺpcov
Po vybraní bunky možno na karte Rozloženie v sade Riadky a stĺpce vkladať / odstraňovať stĺpce a riadky tabuľky, tie sa vkladajú vedľa nami zvoleného stĺpca (Vložiť nad = nový riadok sa vloží nad nami myšou vybranú bunkou a podobne).
V nástroji Odstrániť možno odobrať nami zvolený stĺpec / riadok, vrátane obsahu, ktorý sa v nich nachádza.
Zlučovanie / rozdeľovanie buniek
Zlučovanie sa vám bude hodiť, ak potrebujete vytvoriť napríklad nadpisovou bunku celej tabuľky. A ako na to? Kurzorom myši zvolíme pridržaním a pretiahnutím cez oblasť buniek, ktoré budeme chcieť zjednotiť.
Pre vybranie celého riadku alebo stĺpca prejdite kurzorom myši tesne vedľa jeho začiatku / konca, po tom, čo sa kurzor zmení na šípku, kliknite a oblasť sa označí.
Následne môžeme na karte Rozloženie v sade Zlúčiť vybrať nástroj Zlúčiť bunky.
Nachádza sa tu tiež nástroj Rozdeliť bunky. Po vybraní tohto nástroja zvolíme počet riadkov a buniek, na ktoré by sme chceli zvolenú oblasť rozdeliť.
Druhou možnosťou je po vybraní kliknúť pravým tlačidlom (je potrebné, aby ste sa nachádzali vo vami vyznačenej oblasti). Rozbalí sa nám ponuka, v ktorej nájdeme ako nástroj Zlúčiť bunky, tak nástroj Rozdeliť bunky.
Nastavenie orámovania
Ohraničenie (priestor medzi bunkami a ohraničenie tabuľky samotné), môžeme tiež samozrejme meniť.
Kreslenie ohraničenie
Na karte Návrh tabuľky, v sade Nakresliť ohraničenie, môžeme vyberať rôzne štýly ohraničenie buniek, ich hrúbku a farbu. Po navolení vyberieme Navrhnúť tabuľku (väčšinou sa vyberie automaticky) a kurzor sa zmení na tvar ceruzky. Kliknutím alebo ťahaním po upravovanom ohraničením sa na neho aplikuje navolený štýl. Možno tiež týmto kreslením bunky rozdeliť na polovice, tretiny a vytvoriť tak ďalšie, nové bunky.
Nástrojom Guma môžeme naopak jednotlivé časti nami navrhnutej ohraničenie vymazať.
Nástroj ohraničenie
Tento nástroj nájdeme na rovnakej karte (Návrh tabuľky) v sade nástrojov Štýly tabuľky. Môžeme vybrať bunku, riadky, stĺpce, alebo aj celú tabuľku. Následne si rozkliknite šípku vedľa tohto nástroja. Zobrazí sa nám všetky možné ohraničenie, ktoré môžeme na vybranú oblasť aplikovať.
Návrh tabuľky
Poďme si prebrať nespomenuté sady a nástroje z tejto karty, ktoré zefektívnia našu prácu pri tvorbe tabuliek.
Možnosti štýlov tabuliek
V tejto sade nástrojov môžeme zaškrtávať rôzne rozvrhnutie tabuľky (Prvý stĺpec - zvýraznený prvý stĺpec tabuľky ...). Odporúčam si jednotlivé možnosti prejsť.
Štýly tabuľky
Mimo už prebraného Ohraničenie tu nájdeme preddefinované štýly tabuľky, v ktorých môžeme rýchlo meniť štýl vybranej tabuľky / tabuliek.
Ďalej sa tu nachádza Tieňovanie. Týmto nástrojom meníme výplň jednej alebo viacerých vybraných buniek.
Posledným nástrojom z tejto sady sú Efekty, umožňujúce aplikovanie efektov ako tieň a obraz na tabuľku / bunky.
Štýly WordArt
V tejto sade môžeme formátovať samotný text, ktorý sa v tabuľke a bunkách nachádza. Smer a umiestnenie textu je možné meniť na karte Rozloženie v sade Zarovnanie.
Týmto sme sa dostali na samotný koniec dnešnej lekcie. Prebrali sme všetky potrebné funkcie a možnosti pre tvorbu tabuliek v PowerPointe. Teraz vás už počas vytvárania akýchkoľvek tabuliek nič nezaskočí!
V ďalšej lekcii, Základy PowerPointu - Grafy , sa zameriame na grafy v PowerPointe a všetky dôležité funkcie a triky s nimi spojené.