2. diel - Základy PowerPointe - Jednoduchá prezentácia
Vitajte u e-learning kurzu o tvorbe prezentácií v Microsoft PowerPoint. Minulá lekcie, Základy PowerPointe - Ako vytvoriť dobrú prezentáciu? , bola venovaná teoretickému základu. Dnes si vytvoríme jednoduchú sprievodnú prezentáciu krok za krokom. Naučíme sa orientovať v programe, vytvárať rôzne druhy snímok a vkladať do prezentácie rôzny obsah vrátane grafov a multimédií. Aby sme nevkladali len nezmyselné texty, vybrala som jednoduché témy - Česká republika.
V rôznych verziách sa môžu vyskytovať drobné rozdiely. To by však vadiť nemalo, základ je rovnaký.
Vytvorenie novej prezentácie
Po spustení PowerPointu sa nám zobrazí úvodná obrazovka, na ktorej si môžeme vybrať niektorú z pripravených šablón, alebo vzhľadov, ak chcete. My si vyberieme prvú možnosť, "Prázdna prezentácia".
Orientácia v programe
Po vytvorení novej prezentácie sa nám zobrazí základné prostredie s prvou snímkou:
Panel Rýchly prístup
Na hornej lište nájdeme niekoľko ikon tzv. Rýchleho prístupu, napríklad "Uložiť", "Späť", a "Spustiť prezentáciu". Ak klikneme na šípku vpravo od týchto ikon, môžeme jednoducho nastaviť, ktoré ikony chceme zobrazovať a ktoré nie.
Ďalšie ikony sa nachádzajú na pravej strane, okrem tých pre ovládanie samotného okna programu sa tu nachádza ešte "Pomoc" a "Možnosti zobrazenia pásu kariet".
Tlačidlo "Súbor"
Toto veľmi dôležité tlačidlo sa nachádza v ľavom hornom rohu. Ako môžete vidieť na obrázku dole, zahŕňa všetky akcie sa samotným súborom prezentácie - Otvoriť, Uložiť, Exportovať, Vytlačiť, ...
Pás kariet
Vpravo vedľa tlačidla "Súbor" sa nachádza Pás kariet, hlavné menu, na ktorom sú v niekoľkých záložkách (kartách) umiestnené najrôznejšie možnosti prezentácie. Šípkou v jeho pravom dolnom rohu ho môžeme zatvoriť (napríklad ak potrebujeme väčší priestor pre úpravu prezentácie) a späť ho vyvoláme kliknutím na vyššie zmienené tlačidlo na Paneli pre rýchly prístup.
Miniatúry
Pás miniatúr vľavo slúži na zobrazenie prehľadu všetkých vytvorených snímok a prepínanie medzi nimi. Pre zmenu poradia snímok stačí tento záber uchopiť myšou a presunúť na požadované miesto. Máme tiež možnosť zobraziť všetky miniatúry naraz pomocou tlačidla "Radenie snímok", ktoré nájdeme na páse kariet v záložke "Zobrazenie". V prípade, že by sme pás miniatúr chceli skryť, uchopíme jeho pravý okraj a pretiahneme ho doľava.
Stavový riadok
V stavovom riadku dole nájdeme počet snímok. Vedľa sa nachádza základné ovládanie kontroly pravopisu. V pravej časti sú v niekoľkých ikonkách zobrazené možnosti zobrazenia prezentácie a lupa, ktorá slúži na približovanie a odďaľovanie snímok.
Aktuálnu snímku
Zvyšok pracovnej plochy je vyplnený aktuálne vybratým snímkou, ktorý tu môžeme upravovať.
Práca so snímkami
Každá prezentácia sa skladá zo snímok. Pri prezentovaní sa snímky postupne zobrazujú a sprevádzajú tak výklad. Naša prezentácia už obsahuje úvodný obrázok s dvoma poľami - Nadpis a podnadpis. Účel nadpisu je jasný, do podnadpisu sa väčšinou píše podtitul prezentácie alebo meno autora. Text môžeme do polí jednoducho zadať.
Text je možné formátovať vľavo hore v záložke "Domov" na páse kariet:
Pridávanie snímok
Kliknutím na tlačidlo "Nový snímok" sa pridá prednastavený druh snímky, teda "Nadpis a obsah". Ten býva používaný zďaleka najviac. Ak chceme pridať snímku s iným rozložením polí, vyvoláme ponuku rôznych rozlíšenie kliknutím na spodnú časť tlačidla "Nový snímok". Každé z preddefinovaných rozložení si samozrejme môžeme byť upravená vložením ďalších objektov (karta "Vložiť") alebo presunom či zmenou veľkosti tých existujúcich.
Vkladanie rôzneho obsahu
Do poľa s obsahom na práve upravovanom snímke môžeme vložiť niekoľko typov informácií, textom počínajúc a videom končiac. V tomto článku si ukážeme iba základné možnosti vkladania obsahu, podrobne budeme vybrané objekty rozoberať v nasledujúcich lekciách.
Pomocou ikoniek uprostred môžeme vložiť najčastejšie používané objekty.
Text a obrázok
My tento snímok pojmeme ako základné informácie o Česku. Do poľa vložíme text písaný v zarážkach (nová zarážka vznikne stlačením klávesu Enter). Pridáme obrázok s polohou SR v rámci Európy (záložka "Vloženie" -> "Vložiť obrázok" v hornom menu).
Graf
Nový snímok s názvom Geografia SR obohatíme grafom o výškové členitosti. Graf sa vkladá znova pomocou ikonky uprostred poľa s obsahom, alebo pomocou karty "Vloženie". Tu som vybrala koláčový graf, ktorý je pre tento účel najvhodnejší. Neskôr som ešte pridala graf iného typu pre znázornenie vývoja počtu obyvateľov. Grafom sa budeme venovať detailnejšie ďalej v kurze.
Na tému Štátne symboly si vyskúšame použiť iný druh snímky - "Porovnanie" sa skvele hodí práve pre porovnanie oboch štátnych znakov.
Textové polia
Na nasledujúcom snímke si ukážeme, ako vytvoriť jednoduchý popisok k obrázku.
Opäť v záložke "Vloženie", tentoraz však približne uprostred, sa nachádza tlačidlo "Textové pole". To vytvoríme potiahnutím kurzorom priamo na danom mieste. Farbu jeho výplne a obrysu a ďalšie efekty nájdeme prípadne v menu v novo vzniknutej záložke "Nástroje na kreslenie - Formát".
SmartArt
SmartArt je šikovný obrazec, vďaka ktorému môžeme vytvoriť prehľadné schémy a názorne tak odovzdať informáciu, ktorá by sa ústne v niektorých prípadoch odovzdávala len ťažko. My si vytvorenie jednoduchého SmartArt ukážeme tak, že sa pokúsime chronologicky znázorniť, ako SR postupne vstupovala do niektorých medzinárodných organizácií.
Tlačidlo "SmartArt" nájdeme samozrejme tiež v záložke "Vloženie". Ukáže sa nám ponuka mnohých možností - od jednoduchých až po tie veľmi komplikované. Použila som schéma "Základný proces" z podzložky "Proces", ktorý sa v tejto situácii hodí. Potom, čo vložíme obrazec do prezentácie, tak do neho stačí vyplniť vlastné dáta. Teraz dokážete vytvoriť vlastný jednoduchý SmartArt, viac si o nich povieme neskôr.
Vloženie zvuku (a videa)
Ak by sme chceli publiku v priebehu prezentácie pustiť napríklad českú hymnu, môžeme do snímky vložiť aj zvuk. Tlačidlo na tento účel nájdeme znovu v záložke "Vloženie", tentoraz vpravo. Po vybraní zvuku zo súborov v počítači sa nám na snímke objavia malé tlačidlo; pokiaľ naň klikneme, spustí sa hudba.
Ikonu tohto tlačidla môžeme zmeniť pravým kliknutím a vybraním možnosti "Zmeniť obrázok". Ja som ju nahradila obrázkom notového záznamu. Ak sa na neho pri prezentácii klikne, spustí sa hudba.
Video sa vkladá podobným spôsobom, tlačidlo sa nachádza hneď vedľa toho pre zvuk.
Zdroje
Ak vaše prezentácia neobsahuje len naše vlastné poznatky, mali by sme uviesť zdroje, odkiaľ sme čerpali. Väčšinou to býva na poslednom snímke prezentácie. Táto prezentácia z príliš mnohých zdrojov nečerpá. Odporúčam si overovať informácie aj na iných miestach, ale pre výukové účely to stačí
Spustenie prezentácie
Teraz, keď máme hotovú jednoduchú prezentáciu, naučíme sa, ako jej spustiť. To možno niekoľkými spôsobmi:
- Pomocou Panelu nástrojov, ak obsahuje ikonku "Začať od začiatku" alebo "Začať z tohto snímku"
- Na Stavovom riadku hneď vedľa lupy - tlačidlo "Prezentácia" (od začiatku)
- Karta "Prezentácia" - "Spustiť od začiatku" alebo "Od aktuálnej snímky"
- Kláves F5 (od začiatku)
Prezentáciu môžete predčasne ukončiť stlačením klávesu Esc.
Ako prezentáciu uložiť?
Ak ste prezentáciu ešte neukladali, stlačte tlačidlo "Súbor" a zvoľte možnosť "Uložiť ako". Teraz vyberte požadovaný formát. Základný je * .pptx (* .ppt je pre staršie typy programov). Prezentáciu v tomto formáte možno po uložení upravovať tak, ako ju upravujete teraz. Ak prezentáciu už upravovať nechcete, môžete ju uložiť ako Predvádzanie PowerPointu (* .ppsx, prípadne * .pps). Po spustení tohto súboru sa rovno spustí predvádzanie. Ako vidíte, možností je naozaj veľa, ale tieto sú zďaleka najčastejšie.
Ak ste už prezentáciu raz uložili, priebežne ju môžete ukladať buď pomocou tlačidla "Uložiť" po rozkliknutí tlačidla "Súbor", na paneli "Rýchly prístup", alebo pomocou kombinácie Ctrl + S.
Záverom
Ukázali sme si, ako vytvoriť jednoduchú prezentáciu, ktorú môžeme ihneď použiť. K tomuto článku prikladám všetky obrázky aj texty použité v prezentácii, aby ste si v prípade záujmu mohli skúsiť vytvoriť podobnú. V ďalšej lekcii, Základy PowerPointe - Vylepšenie vzhľadu prezentácie , si ukážeme, ako upravovať vizuálnu stránku prezentácie.
Stiahnuť
Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkamiStiahnuté 826x (1.79 MB)