14. diel - Základy PowerPointu - Animácie
V predchádzajúcom kvíze, Kvíz - Obrazce, ikony a tabuľky v MS PowerPoint, sme si overili nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.
Zdá sa vám vaša prezentácia príliš suchá alebo jej niečo chýba, ale vy neviete čo? Skúste pri tvorbe zapojiť animácie do snímok a hneď prezentácie naberie druhý dych. V dnešnom PowerPoint tutoriálu sa to spoločne naučíme!
Animácie sú vizuálne efekty objektov v PowerPoint prezentácii, ktoré prinášajú na snímku alebo aj mimo snímku objekty, ako je text, obrázky alebo grafy. Pomocou animácie môžeme objekt vložiť alebo odstrániť zo snímky, alebo ho len na snímke posúvať. Animáciu možno predovšetkým použiť na zvýraznenie určitého prvku na snímke.
Na začiatok odporúčam najprv kompletne zostaviť prezentáciu a neskôr pridať jednotlivé animácie.
Pridať animáciu
Prvým a najdôležitejším krokom pri práci s animáciami je samotnou animáciu na snímku (respektíve na objekt) najprv vložiť. Pridanie animácie nie je vôbec nič zložité. Stačí iba označiť objekt, na ktorý chceme animáciu pridať, vybrať kartu Animácie a následne si vybrať z výberu:
Po výbere sa nám okamžite animácia spustí a my môžeme vidieť, ako bude
upravený objekt na snímke vyzerať.
V záložke Pridať animáciu nájdeme základné animácie, ktoré sú rozdelené do sekcií:
- úvodné,
- zvýrazňujúce,
- záverečnej,
- dráhy pohybu, ktoré sú súčasťou animácií.
Akonáhle pridáme animáciu, zobrazí sa pri objekte červený rámček s číslom, ktorý značí, že na objekt bola vytvorená animácia. Ak animovaných objektov máme viac, číslo nám prezrádza, v akej postupnosti budú animácie zobrazované:
Značne nám to pomôže orientovať sa pri tvorbe a časovanie animácií, pretože máme jasne definované, ktorá animácia sa spustí ako prvý.
Zmena poradia
Ako už vieme z predchádzajúceho odseku, každý objekt, ktorý bol obohatený animácií, má udelené číslo, podľa ktorého sa po sebe zobrazujú jednotlivé naanimovaní objekty. Môže sa stať, že si to pri tvorbe nevšimneme alebo jednoducho chceme zmeniť ich poradie. Ak táto situácia nastane obrátime sa v pravej časti karty na sekciu Časovanie a nájdeme tu aj Zmeniť poradie animácie. Tu si iba stačí vybrať medzi presunúť na skorší čas alebo presunúť na neskorší čas:
Môžeme zvoliť aj možnosť Tabla animácií. V pravej časti obrazovky sa nám zobrazí okno, kde môžeme vykonávať zmeny animácií.
Môžeme tu meniť ale aj iné vlastnosti animácie ako napríklad:
- smer,
- zvuk,
- časovanie a tak podobne. O tejto funkcii si povieme viac nižšie.
Ak chceme efekt, ktorý nemôžeme vo výbere nájsť, môžeme sa navigovať na záložku Pridať animáciu a následne si vyberieme možnosť Ďalšie efekty, ktoré sa opäť triedi na úvodnú, zvýrazňujúce, záverečné a dráhy pohybu:
Po rozkliknutí sa nám zobrazí ostatné animácie, ktoré neboli na základnom výbere zobrazené. Na päty okna si môžeme označiť voľbu náhľad animácie. Táto funkcia je veľmi užitočná, lebo nám ihneď ukáže krásu animácie a nemusíme tak strácať čas opakovaným skúšaním animácií, u ktorých vidíme len názov, ale nevieme, čo s objektom robia.
Možnosti efektu
Výber animácie nemusí byť konečnou úpravou. Jednotlivým animáciám môžeme aj formátovať efekt. Napríklad u animácie Rozdelenie môžeme nastaviť, či sa má obrázok rozdeliť:
- vodorovne dovnútra,
- vodorovne von,
- zvisle dovnútra,
- zvisle von.
Náhľad animácie
Ak sme animáciu pridali na viacerých objektov v snímke, je veľmi pravdepodobné, že si budeme chcieť zobraziť náhľad, ako náš snímka bude vyzerať pri samotnom prezentovaní. V tomto prípade nájdeme funkciu Náhľad na karte Animácie a stlačením tlačidla sa animácia automaticky spustí:
Tabla animácií
V table animácií možno nastaviť a prispôsobovať jednotlivé animácie podľa vlastnej potreby a záujmu. Možno napríklad zmeniť:
- okamih spustenia,
- možnosti efektu,
- časovanie,
- rozšírenú časovú os,
- poradie prehrávania,
- alebo celkovo odstrániť.
Aktivačný udalosť
Aktivačný udalosť (trigger) umožňuje spustiť animačné efekt a začať s prehrávaním na začiatku zvuku alebo videoklipu alebo dokonca počas prehrávania zvuku alebo videa. Môžeme tiež spustiť animačné efekt po kliknutí na obrazec alebo objekt, ktorý bude animovaný.
Označíme teda objekt, s ktorým budeme pracovať, a klikneme na možnosť Aktivačný udalosť na karte Animácie a vyberieme, kedy sa má animácia spustiť:
Kopírovanie animácie
Ak si s úpravou animáciou pohráme a formátujeme ju viac detailne, bude jej nastavenie zdĺhavé. V prípade, že chceme túto animáciu aplikovať aj na iné objekty, nemusíme strácať čas nastavovaním komplexnejšieho formáte animácie na všetky jednotlivé objekty, ale postačí nám iba funkcie Kopírovanie animácie. Kopírovanie animácie funguje v princípe rovnako, ako kopírovanie efektu. Pri výbere možnosti Kopírovať animáciu sa nám všetok formát animácie skopíruje a následne môžeme označiť objekt, ktorý chceme obohatiť rovnakú animácií:
Časovanie animácie
Časovanie je bežnou súčasťou animácií. Možno jednoducho pomocou pár kliknutí nastaviť jej spustenie, dobu trvania aj oneskorenia:
Záver
Animácia nám prináša lepší vzhľad snímok a zároveň väčší záujem o zábery od divákov a nie je vôbec zložité je začať používať aj v PowerPointe. Kľúčové je premýšľať o celkovom kontexte a načasovanie animácií. Menej často funguje lepšie než viac. V tejto lekcii sme sa naučili ako takú animáciu aplikovať na jednotlivé objekty, a dokonca aj ako ju vylepšiť drobnejšími úpravami a pridanými efektmi. Verím, že nabudúce si pre animácie nájdete pri tvorbe prezentácie svoj čas a trochu kreativity.
V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 10.-12. lekciu v PowerPointe, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.