6. diel - Formátovanie tabuliek v programe Excel
Vítam vás u ďalšej lekcie e-learning kurzu programu Microsoft Excel, ktorý je určený pre začiatočníkov. V minulej lekcii, Formátovanie buniek v programe Excel , sme si ukázali, ako formátovať bunky a dáta, ktoré obsahujú. V tejto lekcii si povieme viac o zlúčení a rozdelení buniek, štýloch tabuľky a podmienečnom formátovanie.
Zarovnanie textu v bunke
V minulej lekcii sme si ukázali základné zarovnanie textu v bunke. Teraz si ukážeme zalamovanie textu, zlúčenie a rozdelenie buniek.
Zalamovanie textu v bunke
Ak píšeme do bunky text, ktorý je dlhší ako samotná bunka, automaticky nám Excel text posunie cez ďalšiu bunku vpravo. Ak však máme v ďalšej bunke nejaké dáta, Excel zasunie text pod túto bunku a sú viditeľné iba dáta, ktoré v susednej bunke už bola. Aby sme videli celý text, ktorý v bunke máme, nastavíme na bunke zalamovanie textu.
Zalamovanie textu v bunke nastavíme nasledovne:
- Najprv si označíme bunku, pre ktorú chceme zalamovanie textu nastaviť
- Na karte Domov v skupine Zarovnanie vyberieme možnosť Zalomiť text
Zalamovanie textu môžeme tiež nastaviť cez dialógové okno Formát buniek, kde na karte Zarovnanie v sekcii Nastavenia textu vyberieme možnosť Zalomiť text.
Zalomený text sa potom rozloží do jednej bunky cez viac riadkov, napr. Takto:
Zlúčenie buniek
V prípade, že chceme mať napr. Nadpis tabuľky cez niekoľko buniek, môžeme jednotlivé susedné bunky podľa potreby ľubovoľne zlučovať.
- Najprv si označíme bunky, ktoré budeme zlučovať
- Na karte Domov v skupine Zarovnanie vyberieme možnosť Zlúčiť bunky (môžeme tiež vybrať možnosť Zlúčiť a zarovnať na stred)
Text v zlúčených bunkách a zároveň zarovnaný na stred vyzerá napr. Takto:
Rozdelenie buniek
Ak potrebujeme skôr zlúčené bunky znovu oddeliť, postupujeme nasledovne:
- Najprv si označíme bunku, ktorú budeme rozdeľovať
- Na karte Domov v skupine Zarovnanie vyberieme možnosť Oddeliť bunky
Ak zlúčime bunky, v ktorých sú vložené dáta, zobrazí sa vo výslednej bunke iba dáta z ľavej hornej bunky. Pri oddelení buniek je text vložený aj do ľavej hornej bunky.
Štýly tabuľky
Štýly tabuliek nám umožňujú nastaviť celej oblasti buniek vlastnosti ako sú písmo, ohraničenie a výplň. Rýchle štýly tabuľky majú veľkú výhodu v tom, že pridanie alebo odstránenie stĺpcov alebo riadkov nezmení výsledný vzhľad tabuľky. Tieto nové stĺpce a riadky sa už nastavenému štýlu prispôsobí.
Pridanie štýlu tabuľky
Prednastavený štýl tabuľky použijeme nasledovne:
- Vytvoríme si tabuľku, ktorá bude obsahovať dáta (tu máme hotovú z predchádzajúcich lekcií)
- Označíme si celú oblasť našej tabuľky
- Na karte Domov v skupine Štýly vyberieme Formátovať ako tabuľku
- Otvorí sa nám ponuka jednotlivých štýlov tabuľky a vyberieme ten, ktorý chceme použiť
- Potom sa nám zobrazí dialógové okno Formátovať ako tabuľku s výberom oblasti dát, ktorú chceme formátovať
- Skontrolujeme, či je vybraná oblasť správna a ak má naša tabuľka záhlavie, tak necháme zaškrtnuté políčko Tabuľka obsahuje hlavičky a všetko potvrdíme kliknutím na tlačidlo OK
Štýly tabuliek sú rozdelené do troch skupín (Svetlá, Stredne sýta, Tmavá) podľa odtieňa farby.
Prednastavený štýl má zapnutú funkciu filter, ktoré sa budeme viac venovať v najbližších lekciách. Môžeme ju však zatiaľ vypnúť kliknutím na kartu Data a v skupine Zoradiť a filtrovať klikneme na tlačidlo Filter.
Úprava a odstránenie štýlu tabuľky
Dodatočné vlastnosti tabuľky môžeme nastaviť na novo zobrazenej karte Návrh, ktorá nám pribudla po výbere štýlu tabuľky.
Formátovanie tabuliek môžeme odstrániť rovnako ako u buniek, teda pomocou možnosti Vymazať formáty v skupine Úpravy.
Ak chceme však iba zrušiť štýl tabuľky, klikneme na kartu Návrh a v skupine Štýly tabuľky vyberieme prvý z ponúkaných štýlov a to štýl Žiadny.
Vytvorenie nového štýlu tabuľky
Rovnako ako u štýlov buniek možno aj u tabuliek vytvárať vlastné štýly.
Do tejto ponuky sa dostaneme nasledovne:
- Na karte Domov v skupine Štýly vyberieme Formátovať ako tabuľku
- Potom vyberieme možnosť Nový štýl tabuľky
- Napíšeme Názov nášho štýlu, vyberieme Prvok tabuľky (časť tabuľky na ktorú sa má štýl aplikovať) a klikneme na tlačidlo Formát
- V dialógovom okne Formát buniek nastavíme požadované parametre v záložkách Písmo, Orámovanie a Výplň
- Klikneme na OK a náš štýl teraz nájdeme medzi ostatnými štýly v kategórii Vlastné
Podmienené formátovanie
Podmienené formátovanie nám umožňuje prehľadne prezerať a analyzovať dáta v bunkách. Ak použijeme podmienené formátovanie, tak budú bunky v danej oblasti dát formátované podľa pravidla, ktoré si nastavíme. Po zvolení pravidlá záleží na tom, či hodnota v bunke spĺňa alebo nespĺňa podmienku, ktorá nastavuje formát danej bunky. Ak áno, bunka sa naformátuje podľa nastaveného pravidla. Ak nie, bunka sa naformátuje podľa iného nastaveného pravidla, alebo zostane naformátovaná tak, ako je.
Na prvý pohľad tak môžeme rozlíšiť napr. Záporné a kladné výsledky rôznych výpočtov. Pravidlá môžeme vyberať z vopred pripravených, alebo si môžeme vytvárať svoje vlastné.
Rýchle formátovanie pravidiel
Rýchle formátovanie nám umožňuje vyberať z už vytvorených pravidiel, ku ktorým sa dostaneme tak, že na karte Domov v skupine Štýly vyberieme Podmienené formátovanie
Potom vyberieme jednu z ponúkaných možností:
Pravidlá zvýraznenie buniek - formátovanie sa nastaví až v okamihu, keď hodnota v bunke dosiahne určité podmienky
Pravidlá pre najvyššia alebo najnižšia hodnoty - formátovanie sa rovnako ako u predchádzajúceho pravidla nastaví až v okamihu, keď hodnota v bunke dosiahne určité podmienky
Dátové pruhy - odstupňované farebné výplne buniek podľa toho, aké sú hodnoty v označenej oblasti, dlhší pruh označuje väčšiu hodnotu a naopak, dátové pruhy teda slúži na rýchle rozoznanie väčších a menších hodnôt
Farebné škály - hodnoty sú vo vybranej oblasti farebne tieňovanie v dvoch alebo troch farebných stupňoch, ktoré označujú maximálnu, minimálnu a strednú hodnotu bunky vzhľadom k ostatným bunkám vo vybranej oblasti
Sady ikon - odlišujú od seba dáta pomocou troch až piatich sád malých ikon, ktoré určujú hodnoty buniek vzhľadom k ostatným okolitým bunkám, ktoré sú vo vybranej oblasti
Podmienené formátovanie buniek môžeme nastaviť s jedným alebo aj viac pravidlami. Počet pravidiel nie je nijako obmedzený a aplikujú sa podľa priority.
Vytvorenie vlastného pravidlá
Nové pravidlo vytvoríme pomocou Správca pravidiel nasledovne:
- Na karte Domov v skupine Štýly vyberieme Podmienené formátovanie
- Vyberieme možnosť Spravovať pravidlá
- Klikneme na Nové pravidlo
- Vyberieme Typ pravidlá, nastavíme Formát
- V kolónke Náhľad vidíme, ako bude naša pravidlo vyzerať
- Nastavenie potvrdíme kliknutím na tlačidlo OK
Akonáhle aplikujeme viac pravidiel, je vhodné skontrolovať v dialógovom okne Správca pravidiel podmieneného formátovania, či sme nenastavili niektoré pravidlá zbytočne, alebo či nie sú vo vzájomnom konflikte.
Odstránenie podmieneného formátovania
Podmienené formátovanie môžeme odstrániť z jednotlivých buniek, oblasti buniek alebo z celého listu naraz.
Podmienené formátovanie odstránime nasledovne:
- Najprv si označíme oblasť buniek, u ktorých chceme formátovanie odstrániť
- Na karte Domov v skupine Štýly vyberieme Podmienené formátovanie
- Vyberieme možnosť Vymazať pravidlá
- Z ponúkaných možností ďalej vyberieme tú, ktorú práve potrebujeme
To je pre dnešok všetko. V tejto lekcii sme si ukázali, ako formátovať text a celé tabuľky. V budúcej lekcii, Riešené úlohy k 1. - 6. lekciu Excel pre začiatočníkov , sa môžete tešiť na prácu s objektmi.
V nasledujúcom cvičení, Riešené úlohy k 1. - 6. lekciu Excel pre začiatočníkov, si precvičíme nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.