Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - Úvod do LaTeXu

Zaujíma vás, čo je to LaTeX? Chcete sa v ňom naučiť? Prečítajte si tento tutoriál o profesionálne sadzbe dokumentov v sádzacom nástroji LaTeX a budete vedieť profesionálne a hlavne bez chýb vsádzať dokumenty.

Obsah dielu

V 1. diele seriálu o sadzbe dokumentov v LaTeXu si povieme, čo to vlastne LaTeX je, prečo by sme ho mali používať a ako ho nainštalovať. Zároveň si na konci dielu vysadíme 1. dokument, aby sme vedeli, či ak všetko funguje ako má.

Motivácia

Ak sa budete chcieť živiť ako grafik / kodér / programátor, určite budete niekedy musieť napísať napríklad technickú dokumentáciu. Ak budete písať obyčajný text treba vo MS Word alebo nejaké jeho open-source napodobenine, bude to jednoduché a rýchle. Čo keď ale budete musieť napísať dokument s ukážkami zdrojových kódov? To ešte len zistíte, ako veľmi sú WYSIWYG editory nepraktické. Pokiaľ toto zistíte, je pravý čas naučiť sa sadiť dokumenty profesionálne a to napríklad v LaTeXu. Výhody LaTeXu sú nesporné. Myslím, že hlavnou výhodou, ktorú ocenia hlavne návštevníci tohto webu, je automatické zvýrazňovanie syntaxe zdrojových kódov, farebné odlíšenie komentárov a mnoho ďalšieho. Tiež sa nemusíte báť, že napíšete nejaký dlhý dokument treba vo Worde, dáte uložiť ako PDF a po otvorení s hrôzou zistíte, že sa celý dokument rozhádzal. To sa v LaTeXu stať nemôže.

Ak treba nepatríte medzi vyššie uvedené profesie, ale píšete napríklad seminárnu prácu z Matematiky, určite oceníte hlavnú výhodu, kvôli ktorej LaTeX vlastne vznikol. Touto výhodou je profesionálny sadzba rovníc. Stávkovanie rovníc umožňujú aj WYSIWYG editory, ale iba v obmedzenej miere, s latexom sa vám otvoria nevídané možnosti a nebudete vôbec ničím obmedzovaní.

Úvod

Aby sme si mohli vysvetliť, čo je to LaTeX [latech], musíme najskôr vedieť, čo je TeX. Ide o program pre počítačovú sadzbu. Tiež by sa dal definovať ako kompilátor zdrojového kódu, ktorý skompiluje zdrojový kód vo formáte .tex do výstupného grafického súboru vo formáte DVI, ktorý sa dá následne previesť napríklad do formátu PDF. LaTeX je jeho nadstavba a dopĺňa ho o balíčky makier, ktorá stávkovanie uľahčujú.

Histórie

Mnohé z vás určite zaujíma (väčšinu asi nie) niečo málo o histórii LaTeXu (popr. TeXu). Vás, ktoré história nezaujíma, rovno odkázať na nasledujúcu kapitolu, ktorá sa venuje inštalácii potrebných súčastí.

TeX vytvoril profesor Donald Ervin Knuth v roku 1978. Vytvoril ho z toho dôvodu, že nebol spokojný s vtedajšou kvalitou počítačovej sadzby. TeX, tak ako ho existuje dnes, vznikol v roku 1987. Dva roky predtým, v roku 1985, vznikla prvá verzia LaTeXu. Vytvoril ho americký počítačový špecialista Leslie Lamport. Od tejto doby je TeX aj LaTeX pravidelne aktualizovaný a revidovaný.

Zaujímavosť: Autor TeXu vyjadril želanie, aby po jeho smrti vývoj TeXu skončil a aktuálna verzia bola označená číslom pí.

Inštalácia

Jediné, čo potrebujete k písanie dokumentov v nástroji LaTeX, je kompilátor a balíky makier, ktoré v kóde používate. Samotný kód môžete potom napísať vo vašom obľúbenom editore. O nainštalovaní všetkého potrebného sa postará napríklad MikTeX (iba pre systém Windows). Inštalácia je veľmi intuitívne, a preto mi pripadá zbytočné sa o nej ďalej rozpisovať. Ak by ste aj napriek tomu potrebovali s inštaláciou pomôcť, existuje pár návodov.

Hlavnou výhodou balíčka MikTeX je, že ak sa rozhodnete pre použitie nejakého balíčka makier, ktorý nie je predvolený, MikTeX ho sám nainštaluje a vy sa nemusíte o nič starať.

Kedy je dobré použiť LaTeX

LaTeX, popr. TeX, sa dá využiť na písanie takmer ľubovoľného dokumentu. Od obyčajných stránkových referátov až po rozsiahle seminárne práce. Výhody písanie dokumentov v LaTeXu ale pocítia hlavne tí, ktorí píšu nejakú vedeckú prácu, kam musí vkladať zdrojové kódy, matematické rovnice atď.

Prvý dokument

Hneď si skúsime napísať prvý dokument, aby sme vyskúšali, či všetko funguje tak, ako má. Otvorte si váš obľúbený textový editor (ja osobne používam TeXworks, pretože má implementovaný kompilátor), vytvorte si nový súbor HelloWorld.tex a napíšte do neho nasledujúci kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Hello World!
\end{document}

Súbor uložte. Následne súbor preložíme. Ak používate nejaký editor s implementovaným kompilátorom, súbor rovno preložte do PDF a otvoríte. Ak používate editor neimplementující kompilátor, súbor preloží pomocou príkazového riadku. Príkaz pre skompilovaniu do PDF sa nazýva pdflatex.

Ak sa všetko podarilo, mali by ste mať v súbore HelloWorld.pdf text Hello World!. Aby sme vyskúšali, či funguje Čeština, vytvorte si ďalší dokument a nazvite ho napríklad CjTest.tex a vložte do neho nasledujúci kód.

\documentclass{article} %deklarace typu dokumentu
\usepackage[latin2]{inputenc} %kódování
\usepackage[czech]{babel} %jazyk dokumentu

\begin{document}
    Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.
\end{document}

Ak sa všetko podarilo, ste pripravení pre profesionálne sadzbu dokumentov a ďalší diel tohto seriálu.

Ak vyvstal nejaký problém, napíšte do komentárov a pokúsime sa ho vyriešiť. Ak máte problém s kódovaním (zle sa zobrazuje veta Príliš žltučké kôň volal diabolské ódy.), Skontrolujte, či máte súbor kódovania Latin2 (ISO 8859-2). Ak áno, tak ešte skúste nahradiť text LATIN2 v príklade textom utf8.

Záver

V tomto diele sme si stiahli a nainštalovali všetky potrebné nástroje a balíčky pre sadzbu dokumentov v LaTeXu. V budúcom dieli si uvedieme rôzne typy dokumentov, ktoré môžeme vytvárať, a ich štruktúru.

Pár informácií o seriáli

Seriál bude organizovaný tak, že sa v každom diele pozrieme na nejakú problematiku sadzby textu. U každého dielu budú priložené všetky príklady, ktoré sme v diele vytvorili, ale aj celý diel napísaný v LaTeXu.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 76x (144.36 kB)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku LaTeX

 

Všetky články v sekcii
Latex
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Úvod do LaTeXu - Štruktúra dokumentu
Článok pre vás napísal svanda777
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity