Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

1. diel - Administrácia VPS - Úvod a objednávka

Tento seriál vás naučí nakonfigurovať si VPS a prakticky ho využiť. Začnime najprv otázkou, čo to vlastne ono VPS je?

Čo je to VPS

Predstavte si nejakú serverovňu a v nej taký ten veľký "regál" (zvaný rack), v ktorom sú skladované jednotlivé servery. Jeden taký server z racku má nejaký hardvér a je väčšinou napojený na diskové pole. Na tomto serveri beží akási virtuálna nadstavba, ktorá umožňuje server rozčleniť na niekoľko menších virtuálnych serverov, ktoré sa zvonku správajú ako samostatné servery, a nastaviť im individuálny limitovaný výkon. Na jednom fyzickom stroji, ktorý je pre jeden projekt zvyčajne zbytočne výkonný, môžu byť teda oddelene prevádzkované rôzne projekty, bez toho aby sa navzájom ovplyvňovali.

Výhody VPS

K čomu je ale znalosť administrácia takého VPS vôbec dobrá, keď bežne existujú zdieľané webhostingy, ktoré naše weby hosťujú a nemusíme na nich nič nastavovať?

Uvediem príklad, ktorý si myslím, že by mohol zahŕňať väčšinu z vás. Určite mnohí z vás majú nejakú doménu, prípadne i viac domén, a na nich nejaké webové stránky. Teda potrebujete nejaký webhosting, aby ste stránky mali kde prevádzkovať. Do budúcnosti vás napríklad napadne napojiť si na stránky ďalšie doménu alebo rovno dve, napr. Na našej sieti máme napojenej domény islandsoft.cz, devbook.cz, itnetwork.cz a ich ďalšie jazykové mutácie. Pri tejto konfigurácii už môže niekedy nastať problém, že klasický webhosting, resp. jeho poskytovatelia, z rôznych dôvodov nedovoľujú napojiť viac domén na jeden webhostingový účet alebo za to chcú poplatky (väčšinou sú limitom 2 domény). Na VPS si môžete domén napojiť koľko chcete, pretože si všetko spravujete sami a môžete si teda domén nasmerovať koľko chcete, kamkoľvek a kedykoľvek.

Ďalší aspekt, ktorý by som rád spomenul, je, že ak na webhostingu, kde hosťujete svoj web (či už beží na PHP, .NET, Jave ...) chcete použiť nejaké konkrétne rozšírenie (napr. Na cachovanie ak máte veľa navštevovaný web) alebo zmeniť limity nastavenia servera, je to problém a musíte vymýšľať alternatívne riešenia. Na VPS si opäť môžete nainštalovať čokoľvek a nastaviť si to presne podľa vašich potrieb.

V dnešnej dobe sa do hry dostávajú tiež tzv. WebSocket (chaty, real-time obnovovanie diskusií a podobne), kde často hrá úlohu Node.js server, ktorý na bežný webhosting nenainštalujete (tunajšie chat beží práve na VPS).

U VPS získate spravidla tiež väčší výkon za menšie peniaze. Nedokážem si predstaviť, že by ste na bežnom, zdieľanom webhostingu prevádzkovali napr. Videotéku. Nevýhodou môže byť, že server si musíte spravovať sami, čo nemusí byť vždy najjednoduchšie. Tento seriál vám odovzdá ucelené vedomosti pre administráciu týchto serverov.

VPS je ďalej využiteľné napr. Pre gamehosting. Možno ho použiť ako Minecraft server, pre komunikáciu ako TeamSpeak 3 server, pre cloudové služby a pre ďalšie obrovskú škálu využitia. Skrátka je to váš server, kde jediným limitom sú obmedzené hardvérové prostriedky, ktoré si zvolíte pri objednaní VPS. Takže je dobré sa pred objednaním zamyslieť, na čo server chcete využiť a podľa toho sa rozhodnúť, aké hardvér prostriedky budete potrebovať.

Objednávka VPS

Používame VPS od http://levnyvps.cz, na ktorých nám beží niekoľko tunajších služieb. Sú cenovo veľmi príjemné a majú veľmi ochotnú podporu, s ktorou možno dojednať aj individuálne požiadavky.

Objednávka VPS servera na levnyvps.cz - Administrácia VPS serverov

Po prejdení na http://levnyvps.cz vidíme výpis ponúkaných variantov VPS. Osobne preferujem VPS s SSD diskom, môžete si všimnúť, že tu má najnižšiu variant aj viac RAM, než najnižší variant pri HDD, čo sa podľa môjho názoru oplatí. Je dôležité sa teda rozhodnúť, na čo VPS chceme používať. Pre hosťovaní niekoľkých webových stránok, vlastný TeamSpeak 3 server a alebo pre málo-slotový Minecraft server nám bez problémov vystačí VPS SSD 1. Ak by ste chceli využívať viac služieb naraz alebo plánujete niečo hardwarovo náročnejšieho, odporúčam zvážiť, či radšej nezainvestovat viac.

Stránka obsahuje kreditový systém a nedáva vám žiadne záväzky. Môžete si server platiť bez akýchkoľvek ďalších poplatkov denne a kedykoľvek ho zrušiť a kedykoľvek si vytvoriť ďalšie. Ovšem zakaždým budete musieť všetko inštalovať znovu, čo vás bude stáť čas.

Najprv sa zaregistrujeme kliknutím na tlačidlo Registrácia v pravom hornom rohu.

Po prihlásení do účtu si nabije potrebné množstvo kreditov v závislosti na tom, ako dlho a akú službu chceme používať. Najlepšia možnosť je zaplatiť si VPS na mesiac. Pred vypršaním obdržíte e-mail s upomienkou na dobitie ďalšieho kreditu, ak si ho nedobijete, bude služba pozastavená.

dobitie kreditov - Administrácia VPS serverov

Teraz už môžeme prejsť na objednanie našej prvej VPSky. V menu klikneme na položku Objednávka a zvolíme Virtuálne Privátne Server.

objednávka VPS - Administrácia VPS serverov

Teraz si vybrať zo zoznamu VPS, pre ktoré ste sa rozhodli. Nasleduje výber OS, ktorý sa má na server inštalovať. Pokiaľ máte minimálne skúsenosti s UNIX, môžete si vybrať svoj obľúbený OS, pretože na všetkých možno robiť to isté, akurát inými spôsobmi as inými obmedzeniami a možnosťami. Osobne si zvolím Debian :)

Pozn. Všetky systémy okrem FreeBSD obsahujú automatickú inštaláciu a nie je nutné teda u inštalácie byť. Inštalácia však nie je nič ťažké v podstate sa jedná len o enterování a na konci môžete byť prípadne opýta na zadanie IP adresy pre sieťovú kartu, ktorú nájdete v správe serverov.

Pozn .: Možno vás prekvapilo, že budeme pracovať v Linux / UNIX a nie vo Windows. Na serveroch je situácia s rozšírením operačných systémov odlišná, než na užívateľských staniciach. Linux má na serveroch asi 70% podiel. Informácie o správe UNIX serverov možno lepšie dohľadať, systém je odladěnější a prevádzka je aj výrazne lacnejšie.

Objednanie VPS súhrn - Administrácia VPS serverov

Dostaneme sa na súhrn, kde už stačí len všetko potvrdiť a môžeme sa na to vrhnúť. V budúcom dieli sa budeme venovať oživenie nášho VPS a pripojenie na neho cez PuTTY.


 

Všetky články v sekcii
Administrácia VPS serverov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Administrácia VPS - Oživenie našej VPS
Článok pre vás napísal Jan Rolný
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity