Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Siete - Pojmy internet, extranet, intranet

V minulej lekcii, { PREVIOUS}, sme si predstavili sieťové zariadenia a vysvetlili si, na čo sa používajú.

V tomto tutoriále základov sietí si vysvetlíme pojmy internet, extranet a intranet. Zistíme čím sa líšia a ako na seba nadväzujú.

Internet, extranet, intranet

Internet, extranet a intranet sú významné pojmy v oblasti informačných technológií. Internet je globálna sieť počítačov, ktorá prepája miliardy používateľov po celom svete a umožňuje im prenášať informácie, dáta a médiá. Extranet je špeciálny typ internetu, ktorý umožňuje prístup k zdieľaným informáciám a aplikáciám medzi spoločnosťami a ich partnermi. Intranet je súkromná sieť počítačov, ktorá je určená iba pre interné potreby spoločnosti. Tieto tri pojmy pomáhajú organizáciám zefektívniť komunikáciu a spoluprácu a umožňujú im vykonávať svoju prácu efektívnejšie. Toľko ku stručnej úvodnej definícii. Teraz sa na tieto pojmy pozrieme bližšie.

Internet

Internet je globálna sieť prepojených počítačových sietí, počítačov a iných zariadení. Umožňuje výmenu informácií, komunikáciu a zdieľanie zdrojov ako sú multimédiá a dáta.

Vznik internetu sa datuje do 60. rokov 20. storočia, kedy bol v podobe siete ARPANET vyvinutý ako systém pre komunikáciu medzi vládnymi a vojenskými organizáciami v USA. Postupom času sa rozšíril do celého sveta a stal sa nepostrádateľnou súčasťou každodenného života mnohých ľudí.

Funkčnosť internetu spočíva v protokoloch, ktoré určujú ako sa dáta prenášajú medzi jednotlivými zariadeniami. Tieto protokoly umožňujú, aby sa informácie mohli dostať od jedného miesta na druhé cez rôzne siete a technológie.

V súčasnosti existujú viac ako štyri miliardy aktívnych užívateľov internetu po celom svete a jeho vplyv na spoločnosť je nepopierateľný. Internet pomáha rýchlu komunikáciu, uľahčuje prístup k informáciám, poskytuje možnosti pre online nákupy a služby, umožňuje zdieľanie a výmenu informácií, zdrojov a zábavy a mnoho ďalšieho.

Je však nutné si uvedomiť aj negatívne stránky, ako je šírenie neoverených informácií, kybernetické útoky, ochrana súkromia a šírenie nelegálneho obsahu. Preto je pre užívateľov nutné byť na internete opatrný a chrániť svoje osobné informácie.

Internet má teda mnoho využití. Rozdelíme do týchto skupín:

  • komunikácia: Email, chatovacie aplikácie, sociálne siete a ďalšie nástroje poskytujú možnosť komunikácie s ostatnými ľuďmi po celom svete,
  • informácie a vzdelávanie: Internet ponúka širokú škálu informácií, vrátane článkov, kníh, videí a ďalších zdrojov, ktoré možno využiť na vzdelávanie a získavanie nových znalostí,
  • obchod a e-commerce: Internet umožňuje nákup a predaj produktov a služieb cez webové stránky e-shopov a online trhovisko,
  • zábava: Internet ponúka širokú škálu zábavy, vrátane hier, filmov, hudby, športových prenosov a ďalšieho obsahu,
  • práca a produktivita: Internet umožňuje vzdialenú prácu, zdieľanie súborov a spoluprácu s ostatnými, čo má za následok zvýšenie produktivity.
Vývoj internetu pokračuje a má obrovský vplyv na svetovú ekonomiku, kultúru, vzdelanie a spoločnosť ako celok. Smelo predpokladajme, že v budúcnosti sa bude internet ďalej rozvíjať a prinášať nové možnosti a výzvy. Stačí sa len pozrieť do jeho histórie a uvedomiť si, ako mohutne sa od svojho vzniku zmenil. Pôvodne textové stránky sa postupne vyvíjali do audiovizuálnych celkov dnešnej doby. Dátovej prevádzke dnes kraľujú streamovacie služby. E-mail (predtým absolútne zásadnú "vymoženosť" internetu pomaly vyrovnávajú messengery pre instantnú komunikáciu. Z BBS vznikli sociálne siete, ktoré prechádzajú vlastnou evolúciou. A tak by sa dalo pokračovať ďalej a ďalej.

Zaujímavosti

Internet je fenomén, ktorý dnes považujeme za samozrejmosť. Avšak aj táto sieť má za sebou dlhý vývoj od počiatkov, ktoré by sme dnes za internet snáď ani nepovažovali:

  • priamym predchodcom internetu bola sieť ARPANET spustená v roku 1969,
  • ARPANET financovala agentúra ministerstva obrany USA ARPA (neskôr DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency),
  • prvý e-mail bol odoslaný v roku 1971,
  • predchodcom webov boli tzv. BBS (Bulletin Board System). Išlo o akési elektronické nástenky rozdelené podľa tém,
  • prvá webová stránka bola spustená v roku 1991,
  • už v roku 2005 bolo na internete viac ako 100 miliónov webových stránok,
  • k internetu sme sa vždy nepripájali rýchlosťou, ktorá umožňuje streamovanie videa v 4K. Na začiatku boli modemy s rýchlosťou zhruba 300 b/s (áno, 300 bitov za sekundu).
Extranet

Extranet je rozšírenie internetu, ktoré umožňuje vybraným externým používateľom prístup k interným informáciám a systémom spoločnosti. Je to bezpečný a riadený priestor, kde môžu externí partneri, zákazníci alebo dodávatelia využívať určité informácie a služby bez toho, aby mali prístup k interným systémom spoločnosti. Extranet funguje na princípe autorizácie a prístupových práv. K určitým informáciám a systémom teda majú prístup len určení užívatelia. Tieto informácie môžu zahŕňať napríklad objednávky, faktúry, stavy zásob a ďalšie.

Extranet je užitočný pre spoločnosti, ktoré chcú zlepšiť komunikáciu so svojimi partnermi, zákazníkmi a dodávateľmi a poskytnúť im prístup k relevantným informáciám v reálnom čase. To môže viesť k vyššej efektivite a produktivite, rovnako ako k zlepšeniu vzťahov so zákazníkmi.

Je nutné si uvedomiť, že extranet vyžaduje dobrú správu a údržbu, aby zaistil správny a bezpečný prístup k informáciám. Spoločnosti sa tiež musia uistiť, že sú v jeho rámci dodržiavané právne a regulačné požiadavky na ochranu dát a súkromia.

Intranet

Intranet je vnútorná sieť spoločnosti, ktorá slúži ako platforma na zdieľanie informácií, komunikáciu a spoluprácu v rámci organizácie. Určený iba pre interné použitie (firmy, organizácie, inštitúcie) a prístup k nemu majú iba overení a identifikovaní užívatelia (typicky zamestnanci).

Táto sieť funguje ako centrálny bod pre všetky interné informácie, dokumenty a systémy spoločnosti. Môže zahŕňať napríklad informácie o zamestnancoch, kalendár akcií, intranetové diskusné fóra, elektronický systém riadenia dokumentov, CRM a ERP systémy a ďalšie.

Intranet má množstvo výhod. Patrí medzi ne okrem iného zlepšenie komunikácie a spolupráce v rámci spoločnosti, zefektívnenie práce a ľahký prístup k informáciám. Tiež umožňuje spoločnosti centralizovať a udržiavať informácie v jednom mieste, čo môže viesť k zvýšeniu bezpečnosti informácií a účinnému riadeniu dokumentov.

Je dôležité si uvedomiť, že úspešné využívanie intranetu vyžaduje dobrú správu a údržbu, aby bolo zaistené jeho správne fungovanie a bezpečnosť informácií. Intranet by mal byť navrhnutý tak, aby spĺňal špecifické potreby a požiadavky spoločnosti.

Záver

V závere možno povedať, že internet, extranet a intranet sú kľúčovými nástrojmi pre modernú spoločnosť a organizácie. Tieto siete umožňujú prenos informácií a dát, komunikáciu a spoluprácu medzi užívateľmi po celom svete. Vďaka ich rastúcej dostupnosti a schopnostiam sú stále viac kľúčovými nástrojmi pre podnikanie, vzdelávanie a každodenný život. Tieto siete budú naďalej významne ovplyvňovať spôsob, akým ľudia komunikujú a spolupracujú, a prinášajú nové možnosti pre vývoj a rozvoj modernej spoločnosti.

V budúcej lekcii, Siete – Prenos informácií (paketov) , sa budeme zaoberať prenosom informácií. Vysvetlíme si teóriu o paketoch, zapuzdrení a sieťových vrstvách.


 

Predchádzajúci článok
Siete - Typy sieťových zariadení
Všetky články v sekcii
Základy sietí
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Siete – Prenos informácií (paketov)
Článok pre vás napísal Šimon Nováček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
7 hlasov
Aktivity