Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

1. diel - PyCharm - Úvod do vývojového prostredia

Vitajte v kurze, ktorý nás naučí detailne využívať rôzne funkcie vývojového prostredia pre Python a pracovať tak efektívnejšie. Pre jazyk Python existuje viac využívaných vývojových prostredí (PyCharm, Pydev, Sublime Text, Visual Studio Code,...). V tomto kurze sa zameriame na PyCharm.

PyCharm

PyCharm je integrované vývojové prostredie (IDE - I ntegrated D evelopment Environment) pre Python, vyvíjané českou softvérovou spoločnosťou JetBrains. Samotné prostredie je napísané v kombinácii Javy a Pythona a je multiplatformné (vydávané pre Linux, Microsoft Windows a macOS). Čo sa tu naučíme, môžeme použiť aj v IDE pre ďalšie jazyky, napr. IntelliJ IDEA, PhpStorm, WebStorm či CLion.

Licencia a cena PyCharm

PyCharm sa distribuuje v dvoch produkčných verziách:
  • PyCharm Professional Edition - Predstavuje plnohodnotné IDE s prístupom ku všetkým funkciám a pluginom. Cena osobnej proprietárnej licencie sa pohybuje rádovo pár tisíc Sk/rok. Je na výber medzi predplatením čisto PyCharm, alebo všetkých IDE, ktoré firma JetBrains vyvíja. Cena sa prvé tri roky platenia znižuje.
  • PyCharm Community Edition - Verzia Community je orezanou verziou Pofessional Edtion (absencia Scientific tools, Web development, Python web frameworks, Python profiler, Remote development capabilities, Database & SQL support). Community Edition sa vydáva pod licenciou Apache a so zdrojovým kódom dostupným na GitHube.

Než sa posunieme ďalej, musíme spomenúť tzv. EAP (E arly A ccess P rogram) pre PyCharm. Pomocou EAP si môže užívateľ zadarmo vyskúšať všetky pripravované funkcie, ktoré budú súčasťou nasledujúcej stabilnej verzie (stable release). Licencia pre EAP je zvyčajne platná 45 dní pre jednu verziu. S každou novou verziou sa licencia musí obnoviť.

EAP programy na seba nenadväzujú. To znamená, že nemôžeme využívať EAP program celý rok a získať tak prístup ku všetkým funkciám z Profossional verzie.

Verzia PyCharm

Prvá verzia bola vydaná v roku 2010. Číslovanie verzií vychádza z roku, kedy bola verzia vydaná. Počas roka sa typicky vydajú 2-3 veľké patche, ktoré pridávajú ďalšie menšie funkcie. Samozrejmosťou sú opravy chýb. Typická verzia teda bude vyzerať napríklad takto: 2022.1.3. Informáciu o novej verzii sa vždy dozvieme po spustení IDE v pravom dolnom rohu pomocou notifikácie (nejedná sa o systémovú notifikáciu).

Inštalácia PyCharm

Inštalácia PyCharm je veľmi jednoduchá a zaberie pár minút. Stačí si stiahnuť inštalátor pre náš operačný systém a inštaláciu spustiť. PyCharm si stiahneme z oficiálnych stránok.

Založenie konzolovej aplikácie

Po spustení PyCharm sa zobrazí úvodné okno. Z ponuky tlačidiel môžeme vybrať nový projekt, importovať existujúci projekt z disku alebo projekt importovať z version control systému (VCS, ktorým je napr. Git). Na naše účely zvolíme prvú možnosť, a to New Project:
new_project - PyCharm - Pokročilá práca

V nasledujúcom okne zvolíme názov projektu a lokáciu. Všimnime si, že názov projektu sa automaticky dopĺňa do cesty umiestnenia projektu. Cestu si potom samozrejme môžeme upraviť podľa potreby v detaile (Python Interpreter). Tlačítkom Create dokončíme sprievodcu tvorby projektu:

name&location - PyCharm - Pokročilá práca

Popis okna

Hlavnú plochu zaberá vlastný editor kódu (1). Vpravo hore je umiestnená nástrojová lišta (2), ktorá obsahuje dôležité funkčné tlačidlá, ako sú otvoriť, uložiť, spustiť, debugovať, spustiť s pokrytím kódu (najmä na spúšťanie testov) a nastavenie projektu. Na ľavej strane okna je (v predvolenom nastavení) k dispozícii stromová štruktúra súborov projektu (3):
window - PyCharm - Pokročilá práca

Nastavenie projektu a vývojového prostredia

PyCharm je možné vďaka nastaveniu prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Nastavenie projektu a vývojového prostredia ako takého je možné cez klávesovú skratku Ctrl + Alt + S, cez ikonu nastavenia v hornej lište, alebo cestou File > Settings:
settings1 - PyCharm - Pokročilá práca

V nastavení vývojového prostredia je možné upravovať správanie samotného IDE, a to od vzhľadu (Appearance) cez editor (Editor), klávesové skratky (System Settings > Quick Lists), až po správcu pluginov (Plugins).

PyCharm nie je jediné IDE, ktoré spoločnosť JetBrains vyvíja. Ďalej sú to napr. už spomínaná IntelliJ IDEA, WebStorm, PHPStorm ai. Všetky tieto IDE môžu medzi sebou zdieľať nastavenia, čo je veľká výhoda, pokiaľ musíme používať viac IDE pre rôzne jazyky:

settings2 - PyCharm - Pokročilá práca

Ak máme vytvorený účet, môžeme nechať synchronizovať nastavenia naprieč všetkými IDE, v ktorých sme prihlásený (File > Manage IDE Settings). Tým odpadá potreba ručného importu a exportu nastavení, a môže sa hodiť, ak chceme nastavenie zdieľať medzi priateľmi.

Poznámka na záver: všetky klávesové skratky, ktoré budú v kurze uvedené, sa budú vzťahovať k východiskovému nastaveniu.

V budúcej lekcii, PyCharm - Pokročilé vyhľadávanie a multikurzory , sa naučíme efektívne používať pokročilé vyhľadávacie nástroje a multikurzor vo vývojovom prostredí PyCharm.


 

Všetky články v sekcii
PyCharm - Pokročilá práca
Preskočiť článok
(neodporúčame)
PyCharm - Pokročilé vyhľadávanie a multikurzory
Článok pre vás napísala Aneta Siobos
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje datové analýze.
Aktivity