Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

13. diel - Statika v Pythone druhýkrát - Statické a triedne metódy

V minulej lekcii, Statika v Pythone - Triedne atribúty, sme si vysvetlili statiku v Pythone.

V tomto tutoriáli objektovo orientovaného programovania v Pythone budeme pokračovať v práci so statikou. Vysvetlíme si statické a triedne metódy.

Statické metódy

Statické metódy sa podobne ako triedne atribúty volajú na triede. Sú to metódy, ktoré síce patria triede, ale nie sú zviazané s konkrétnou inštanciou. Táto vlastnosť z nich robí ideálnych kandidátov pre pomocné metódy, ktoré sú často potrebné, ale nevyžadujú kontext jednotlivých inštancií.

Pozrime sa opäť na reálny príklad. Pri registrácii nového používateľa potrebujeme poznať minimálnu dĺžku hesla ešte pred jeho vytvorením. Bolo by tiež dobré, keby sme mohli pred jeho vytvorením aj heslo skontrolovať, či má správnu dĺžku, neobsahuje diakritiku, je v ňom aspoň jedno číslo a podobne. Za týmto účelom si vytvoríme pomocnú statickú metódu validate_password(), ktorú si zavoláme na triede User. Statická metóda validate_password() v triede User môže pristupovať k triednemu atribútu minimal_password_length pomocou názvu triedy, čo demonštruje, ako statická metóda pracuje s triednymi dátami bez nutnosti vytvárať inštanciu triedy:

class User:

    minimal_password_length = 6

    def __init__(self, name, password):
        self._name = name
        self._password = password
        self._logged_in = False

    @staticmethod
    def validate_password(password):
        return len(password) >= User.minimal_password_length:  # the method accesses the class attribute via the class name, not the instance.

print(User.validate_password("passwordissword"))

Pozor! Vzhľadom k tomu, že validate_password() je statická metóda, nemožno v nej pristupovať k inštančným atribútom triedy User. Inštančné atribúty, ako je _name, sú spojené s konkrétnou inštanciou a statická metóda operuje nezávisle od akejkoľvek inštancie. Statické metódy môžu pristupovať iba k triednym atribútom, ktoré sú definované na úrovni triedy a sú rovnaké pre všetky inštancie. To znamená, že v rámci validate_password() môžeme pracovať s triednym atribútom minimal_password_length, ale nie je možné tu pristupovať k inštančným atribútom ako je _name.

Dekorátor @staticmethod

Zhrňme si znalosti, ktoré sme zatiaľ získali a povedzme si niekoľko detailov k použitému dekorátoru. Dekorátor @staticmethod sa v Pythone používa na označenie metódy triedy, ktorá nevyžaduje referenciu na konkrétnu inštanciu triedy (self) ani na samotnú triedu (cls - viac si povieme za chvíľu). Inými slovami, statická metóda pracuje nezávisle od inštancií triedy a jej správanie sa nemení na základe stavu inštancie alebo triedy.

Dekorátory v Pythone predstavujú spôsob, ako modifikovať alebo rozširovať funkčnosť funkcií alebo tried bez nutnosti meniť ich pôvodný kód. Okrem užívateľsky definovaných dekorátorov Python ponúka aj rad vstavaných dekorátorov, ktoré uľahčujú bežné úlohy v objektovo orientovanom programovaní, napríklad prácu s triednymi alebo statickými metódami. O dekorátoroch si podrobne povieme neskôr v kurze.

Hlavné výhody použitia @staticmethod:

  • zrejmosť - keď vidíme v kóde dekorátor @staticmethod, je jasné, že táto metóda nezávisí od stavu inštancie ani triedy,
  • výkon - pretože @staticmethod nevyžaduje odovzdanie self alebo cls, býva volanie tejto metódy o niečo rýchlejšie.

Kedy @staticmethod používame

Statickú metódu teda použijeme, keď:

  • metóda nevyžaduje prístup k žiadnym atribútom alebo metódam triedy,
  • metóda nevyžaduje zmenu v triede alebo jej inštanciách,
  • máme logickú funkciu, ktorá by sa vhodne hodila do triedy (napr. kvôli organizácii kódu), ale nevyužíva konkrétne vlastnosti triedy.

Ukážme si príklad. Majme triedu Geometry, ktorá bude obsahovať niekoľko statických metód spojených s geometrickými výpočtami:

import math

class Geometry:

    @staticmethod
    def circle_circumference(radius):
        return round((2 * math.pi * radius), 2)

    @staticmethod
    def rectangle_perimeter(length, width):
        return 2 * (length + width)

    @staticmethod
    def is_square(length, width):
        return length == width

# Using static methods
print(Geometry.circle_circumference(5))
print(Geometry.rectangle_perimeter(5, 3))
print(Geometry.is_square(5, 5))
print(Geometry.is_square(5, 3))

Vo výstupe konzoly uvidíme:

Using static methods:
31.42
16
True
False

Prečo vôbec @staticmethod používame

V Pythone je síce technicky možné definovať metódy vo vnútri triedy bez použitia @staticmethod dekorátora, ale na jeho použitie máme niekoľko pádnych argumentov:

  • zrejmosť - Už sme si povedali, že dekorátor @staticmethod jasne hovorí, že metóda nemá prístup k inštančným atribútom/metódam. Keď tento dekorátor iní vývojári vidia, okamžite vedia, čo od tej metódy môžu očakávať.
  • organizácie a design - Použitie @staticmethod nám pomáha pri organizácii kódu.
  • rozšíriteľnosť - Ak sa neskôr rozhodneme, že chceme pridať nejaké triedne alebo inštančné atribúty/metódy, ktoré by mohli interagovať s našimi statickými metódami, je oveľa jednoduchšie a čistejšie mať už štruktúru, ktorá rozlišuje medzi statickými a ne-statickými metódami.
  • odovzdávanie self a cls - Keď definujeme metódu v triede bez @staticmethod, prvý argument je automaticky považovaný za referenciu na inštanciu (self) alebo na triedu (cls), ak je to triedna metóda (o tých si povieme za chvíľu). Ľahko tak narazíme na problémy s nesprávnym počtom argumentov pri volaní funkcie:
class Geometry:
    def circle_circumference(radius):  # method WITHOUT decorator
        return 2 * math.pi * radius

print(Geometry.circle_circumference(5)) # Works correctly - even though the method has no decorator, calling it directly on the class is possible
g = Geometry()
print(g.circle_circumference(5))        # Causes an error

Vo výstupe konzoly uvidíme:

Using static methods without a decorator:
31.41592653589793
...
TypeError: Geometry.circle_circumference() takes 1 positional argument but 2 were given

Dekorátor @staticmethod teda umožňuje metódu volať ako cez triedu, tak cez inštanciu bez toho, aby bolo nutné dodávať self:

class Geometry:
    @staticmethod
    def circle_circumference(radius):
        return 2 * math.pi * radius

print(Geometry.circle_circumference(5))  # Works correctly
g = Geometry()
print(g.circle_circumference(5))         # Also works correctly

Skrátka, aj keď je možné vytvárať "statické" metódy v Pythone bez použitia @staticmethod, dekorátor nám poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu, čitateľnosť a robustnosť pri práci s triedami.

Utility (helper) triedy

Keď sa zamyslíme nad tým, čo sme si doteraz povedali, vyplýva nám jedno zaujímavé zistenie. Python nám umožňuje vytvárať akési kontajnery (obvykle súvisiacich) metód, združených v jednej triede. Takéto triede sa hovorí utility trieda (alebo tiež helper trieda). Ich hlavnou funkciou je usporiadať súbor súvisiacich funkcií do jednej logickej jednotky, čo nám pomáha k lepšej organizácii kódu a lepšej čitateľnosti. Za príklad nám poslúži naša trieda Geometry, avšak bez dekorátora @staticmethod a s upraveným názvom GeometryUtilities popisujúcim jej účel:

class GeometryUtilities:

    def circle_circumference(radius):
        return round((2 * math.pi * radius), 2)

    def rectangle_perimeter(length, width):
        return 2 * (length + width)

    def is_square(length, width):
        return length == width

print(GeometryUtilities.circle_circumference(5))

Týmto spôsobom si teda vieme vytvoriť kontajner metód, ktoré sú na prvý pohľad statické a treba len pamätať na to, že taká utility trieda neslúži na vytváranie inštancií, ale skôr ako sada nástrojov, alebo priamo knižnica. Hoci neexistuje pevná konvencia pre pomenovanie tohto typu tried, odporúčame v názve zohľadniť ich podstatu. Tak, ako sme urobili v našom príklade s triedou GeometryUtilities. Mnoho štandardných knižníc v Pythone obsahuje moduly, ktoré v podstate fungujú ako utility triedy, pretože poskytujú sady funkcií či metód bez potreby vytvárať inštancie.

Pozor! Utility triedy neinštancujeme. Volanie metódy utility triedy z jej inštancie spôsobí chybu.

Triedne metódy

Python obsahuje okrem statických aj triedne metódy. A tu sa konečne dostávame k onomu tajomnému cls :-) Prvý parameter triednej metódy vždy obsahuje odkaz na triedu a podľa konvencií sa pomenováva cls. Za pomoci tohto parametra potom voláme triedne atribúty, podobne ako so self. Triedne metódy pracujú s triednymi atribútmi a nie s inštančnými atribútmi. Označujeme ich pomocou dekorátora @classmethod. Triedne metódy sa hodia v tom prípade, že budeme triedu dediť a chceme mať v potomkovi inú hodnotu triedneho atribútu. Inak je lepšie použiť statickú metódu. Najlepšie bude, keď si ukážeme príklad:

class Parent:
    value = "parent"

    @classmethod
    def get_value(cls):  # cls refers to the current class (either Parent or Child, if this method is called from Child)
        return cls.value

    @staticmethod
    def static_method():
        return "I am a static method. I remain the same even if inherited."

class Child(Parent):
    value = "I am the child, not the parent."

print(Child.get_value())
print(Child.static_method())

V konzole uvidíme:

Class methods:
I am the child, not the parent.
I am a static method. I remain the same even if inherited.

V našom príklade voláme triednu metódu get_value() na potomkovi. Metóda nám vráti hodnotu atribútu value z triedy Child, nie z triedy Parent. Ale pozor, static_method() nemá žiadny prístup k triednym atribútom, takže nezáleží na tom, či je volaná z rodiča či potomka – vždy bude vracať rovnaký výstup.

Rozdiely medzi triednymi a statickými metódami

Pozrime sa stručný prehľad rozdielov medzi triednymi a statickými metódami:

1. Dekorátor:

  • Triedna metóda používa dekorátor @classmethod.
  • Statická metóda používa dekorátor @staticmethod.

2. Prvý parameter:

  • Triedna metóda - prvým parametrom je vždy odkaz na triedu, obvykle pomenovaný cls.
  • Statická metóda - nemá žiadny špeciálny prvý parameter. Chová sa ako bežná funkcia, ktorá je iba definovaná vo vnútri triedy.

3. Dedičnosť:

  • Triedna metóda - pokiaľ je trieda dedená, triedna metóda v potomkoch bude pracovať s triednymi atribútmi daného potomka,
  • Statická metóda - je nezávislá od dedenia. Či je volaná z rodičovskej triedy alebo z potomka, chová sa vždy rovnako.

4. Použitie:

  • Triedna metóda - je užitočná, keď potrebujeme pracovať s triednymi atribútmi alebo keď chceme, aby metóda bola upraviteľná v dedených triedach.
  • Statická metóda - je vhodná, keď potrebujeme vykonať nejakú operáciu, ktorá súvisí s triedou, ale nevyžaduje si prístup k jej atribútom. Je to v podstate funkcia, ktorá nesúvisí s konkrétnou inštanciou triedy.

Upravme si na záver triedu User, ktorá nás sprevádza od začiatku témy statiky:

class User:
    minimal_password_length = 6  # class attribute

    def __init__(self, name, password):
        self._name = name
        self._password = password

    @staticmethod
    def validate_password(password):
        return len(password) >= User.minimal_password_length

    @classmethod
    def set_minimal_password_length(cls, new_length):
        cls.minimal_password_length = new_length

    def is_password_valid(self):
        return self.validate_password(self._password)

class VIPUser(User):
    minimal_password_length = 10  # VIP users have a longer minimum password length

    @staticmethod
    def validate_password(password):
        return len(password) >= VIPUser.minimal_password_length

    @classmethod
    def password_info(cls):
        return f"The minimum password length for {cls.__name__} is {cls.minimal_password_length} characters."

thomas = User('Thomas', 'shovel')
peter = VIPUser('Peter', 'rowboat12')

print(thomas.validate_password('test'))  # Output: False - the password is too short

print(peter.password_info())  # Output: The minimum password length for VIPUser is 10 characters.

print(thomas.is_password_valid())  # Output: True
print(peter.is_password_valid())   # Output: False

V príklade máme metódy:

  • validate_password() - statická metóda a je možné ju volať aj cez inštanciu, ale jej logika závisí iba na konkrétnej triede User, nie na tom, aká inštancia (bežný užívateľ alebo VIP) ju volá. Metóda je pre VIP používateľa preťažená kvôli dĺžke hesla.
  • password_info() - triedna metóda v triede VIPUser a keď ju voláme cez inštanciu, vracia informácie špecifické pre triedu tej inštancie (VIPUser v našom prípade).
  • is_password_valid() - metóda inštancie, ktorá využíva statickú metódu validate_password(). Demonštruje, ako metóda inštancie dokáže využívať statické aj triedne metódy.

To je pre túto lekciu všetko.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Statika v Pythone, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Mal si s čímkoľvek problém? Stiahni si vzorovú aplikáciu nižšie a porovnaj ju so svojím projektom, chybu tak ľahko nájdeš.

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 0x (934 B)
Aplikácia je vrátane zdrojových kódov v jazyku Python

 

Predchádzajúci článok
Statika v Pythone - Triedne atribúty
Všetky články v sekcii
Objektovo orientované programovanie v Pythone
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Statika v Pythone
Článok pre vás napísal Karel Zaoral
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Karel Zaoral
Aktivity