Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Zábavná matematika, aneb dá sa to použiť v praxi?

Už ste si niekedy pri štúdiu položili otázku, na čo vám to vlastne bude v praxi? Túto otázku si väčšinou často kladú študenti a tiež je často smerovaná na odbor matematiky. Je fakt, že určite nie všetko má čisto praktické využitie, ale kto už trochu prenikol do oblasti IT, tak vie, že matematika tu má svoje miesto. Nasledujúce príklady s videami vám môžu ukázať, že matematika môže byť aj zaujímavá, zábavná a niekedy aj praktická v bežnom živote. :-)

Matematický dôkaz o otočenie stola

Začneme teda niečím rýdzo praktickým. Už sa vám niekedy stalo, že ste si sadli v krčme k stolu a ten sa hrozne kýval? A vedeli ste, že sa dá matematicky dokázať, že ho stačí pootočiť a on sa kývať prestane? Ak mi neveríte, stačí sa pozrieť na nasledujúce video.

Nekonečný šampón?

Ďalší príklad je niečo medzi praxou a teóriou, ale vyplýva z paradoxu, ktorý nám pomáha pochopiť konečnosť zdanlivo nekonečných úkonov. Predstavte si, že si kúpite nový šampón. Zakaždým keď sa pôjdete osprchovať, použijete presne polovicu obsahu, ktorý zostal vo fľaši od minule. To znamená, že pri prvom sprchovaní použijete polovicu šampónu, čo je celkom plytvanie, ale je to teoretický príklad, takže si to môžeme dovoliť. :-P No a pri nasledujúcom sprchovaní použijete polovicu tej polovice atď. A otázka teda znie, či vám vlastne vôbec niekedy dôjde? Logicky by vám mal dôjsť, ale v matematike v podstate delíte zakaždým zvyšný obsah 2 a ktoré číslo delené 2, ktoré je iné ako 0, sa rovná 0? K pochopeniu toho, ako sa s tým vysporiadať vám pomôže nasledujúce video. ;-)

Súčet všetkých prirodzených čísel je záporné číslo

Tak a teraz by som ukázal jeden príklad, ktorý je vo svojej podstate čisto teoretický, ale o to viac je zaujímavý. Aby som bol presný, jeho dôsledky sú zásadné napríklad vo kvantovej fyzike, ale to už je za rámec tohto článku. :-) Dúfam, že som vás teda neodradil, pretože otázka je naozaj jednoduchá. Čo dostanete, keď spočítate všetky prirodzené čísla (N)? V podstate sa jedná o súčet kladných čísel bez desatinných miest a bez nuly tj. 1 + 2 + 3 ... Teraz asi väčšina ľudí tipuje výsledky ako nekonečno atď. Ja vás nebudem napínať, výsledok je -1/12. Ak si teraz hovoríte, ako som na to pri všetkých všudy prišiel, ďalšie video Vám to objasní a ten dôkaz nie je ani nijako ťažký. ;-)

Počítače a sarkazmus

A tento článok by som zakončil niečím z IT, predsa len som na itnetwork.cz. Takže vedeli ste, že počítače pochopia aj ľudský sarkazmus a stačí k tomu "trocha" matematiky? Viac sa dočítate v tomto článku.

Na záver by som dodal, že pevne dúfam, že ste sa u čítanie a pozeranie na videá nenudili a dozvedeli sa niečo nové a zaujímavé. :-) Inak toto je môj prvý článok na ITnetwork a prvý počin tohto druhu vôbec, takže by som vás chcel poprosiť o zhovievavosť a prípadné postrehy a pripomienky mi môžete naspat do komentárov. Ďakujem! :-)


 

Všetky články v sekcii
Zábava
Článok pre vás napísal Jindřich Máca
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje převážně webovým technologiím, ale má velkou zálibu ve všem vědeckém, nejen ze světa IT. :-)
Aktivity