Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

Geocaching aneb Itaka môže tiež do prírody

Tento článok bude trochu z iného súdka, než sme zvyknutí - dúfam ale, že vám ukážem činnosť, ktorá by vás mohla, aspoň na chvíľu, dostať z domu. :)

Určite mi dáte za pravdu, že každý Itaka by mal nejakým spôsobom športovať a pohybovať sa. Ono to sedenia za PC totiž vraj nie je veľmi zdravé. No áno, ale ono je pre väčšinu z nás takmer nadľudská úloha chodiť niekam do posilňovne, alebo len bezducho behať. Potrebujeme niečo intelektuálnějšího - niečo, čo má nejaký zmysel a bavilo by nás to. A samozrejme čím viac techniky, tým lepšie.

Dobrým spôsobom ako skĺbiť naše požiadavky je napríklad Geocaching, o ktorom je tento článok.

Čo je to Geocaching?

Geocaching je hra, ktorá spája šport, turistiku a techniku. Jej zmyslom je za použitia GPS zariadenia (jupí - technika) nájsť skrytý poklad - ten sa nazýva cache, resp. keš. Ku Kesi poznáte iba súradnice au niektorých keší je musíte najskôr vylúštiť. Sú tiež keše, kde musíte prejsť niekoľko "zastávok", aby ste následne zistili koncový bod s keší - tzv. Finálka.

Pri hľadaní keší sa môžete dostať (záleží samozrejme na tom, kde keš je) na naozaj nádherné miesta, výhľady, jazierka atď. Sám som už našiel super miesta so skvelými výhľadmi, alebo peknú krajinou. Bohužiaľ som ale našiel tiež miesta, ktoré by som radšej nenašiel. To je tak, keď vás keš zavedie k nejakej stoke ... : `

Každá keš je zapísaná na webových stránkach, kde nájdete všetky keše.

Úvodná stránka geocaching.com - Zábava

Úvodná stránka geocaching.com

Každá keš má listing - čo je popis keše a obsahuje zoznam logov - to sú zápisy ľudí, ktorí keš navštívili. Každú keš musíte navštíviť a fyzicky sa do nej zapísať do tzv. Logbooku - nejaký notýsek či papier určený na zápis.

Moje mystery cache sa šifrou. - Zábava

Moje mystery cache sa šifrou.

Kto keše vytvára?

Keše môže vytvoriť úplne každý. Nezáleží na veku či na skúsenostiach, ale každá keš musí byť schválená a musí byť v súlade s pravidlami. Tie môžete nájsť v sprievodcovi napr. Na tejto stránke

Všeobecne sa odporúča urobiť keš nejakým spôsobom zaujímavú, či už miestom, alebo jej spracovaním.

Všetky keše máte tiež dostupné na mape, kde klasicky môžete vyhľadávať polohu.

Cache na mape. - Zábava

Cache na mape.

Čo môžem nájsť?

V keších môže byť ukryté úplne čokoľvek. Sú tiež rôzne veľké, a teda môžete nájsť ako centimetrovú krabičku, tak i ohromné truhly. Väčšinou prevažujú menšie typy keší, ako napríklad nenafouklá PET fľašu - kam sa veci dávať nemôžu, pretože sa tam vojde len logbook a ceruzka. Našiel som ale aj pár naozaj veľkých keší, vo veľkosti škatule od topánok, kde bolo naozaj dosť vecí. :)

Do keší sa môžu dávať ľubovoľné veci, ktoré sa nemôžu pokaziť a nie sú nebezpečné - bežne teda blbostky z kinder vajíčok, plyšové hračky, atď. Platí tu pravidlo, že si vec môžem vziať, pokiaľ jej nahradím vecí o rovnaké, alebo vyššej hodnote.

Do keší sa ale dávajú aj špeciálne veci.

CWG

CWG sú malá drevená kolieska, ktoré symbolizujú "odznak" káčera - jo, a človeku, ktorý keše hľadá sa hovorí káčer. Ty si každý môže urobiť sám - dajú sa kúpiť v špecializovaných obchodoch a väčšinou stojí do 5kč za kus.

Trasovatelné predmety

Občas v Kesi môžete nájsť tzv. Trasovatelné predmety, ktoré majú za úlohu cestovať medzi Keski. Tieto predmety tiež často majú nejaký špeciálnu úlohu, ako napr. Do zimy 2015 sa dostať do USA a podobne. Dá sa u nich tiež sledovať ich pohyb, ktorý sa dá zobraziť na mape a ide vidieť dĺžka trasy. Trasovatelné predmety na sebe majú unikátny tajný kód, ktorým sa overí aktuálny vlastník.

Káčer by mal z pravidla mal do cca. 2 týždňov odovzdať predmet ďalej - nesmie si predmet ponechať. Káčer teda nosí predmet po nejakú dobu sebou a pri logovanie na webových stránkach zaškrtne, že mal predmet so sebou.

Predstaviteľom trasovatelných predmetov sú napríklad travel bug (TB) - čo je psia známka, ktorá sa pripne k ľubovoľnému predmetu - a Geocoin (GC), čo je špeciálny mince, ktorá cestuje sama, teda bez pripnuté veci.

Ja mám napríklad v súčasnosti travel bug - psie známku pripnutú k Tatko Šmolko, ktorý už má trasu 9673km. :)

Mapa travel bugu v mojom súčasnom držaní. - Zábava

Mapa travel bugu v mojom súčasnom držaní.

Typy keší

Každý má rád trochu iné veci, a preto je aj v geocachingu na výber z niekoľkých typov keší. Najbežnejšie sú tie tradičné - kde máte k dispozícii súradnice, kde na vás bude čakať Keski.

Existujú tiež mystery cache, ktoré sa líšia od tradičných tým, že musíte súradnice získať z nejakej hádanky, šifry či podobne. Tie sa celkom hodí k nášmu odbore, pretože môžete zakladať perfektné mysterky s IT šiframi. :)

Obľúbenými sú tiež multi cache, ktoré obsahujú viac ako jedno stanovište. Na stanovišti môžete mať pokyn, ako sa dostať ďalej, alebo jednu časť súradnice. Tiež sa vytvárajú špeciálne nočné multi cache, ktoré vás prevedú ku Kesi napr. Pomocou odrazových skiel.

Existuje ešte pár ďalších druhov keší, ktoré si však môžete nájsť sami. :)

Komunita

Geocaching má jednu z najpriateľskejších komunít. Káčeri robia eventy (udalosti), chodí na zrazy, organizujú výlety atď. A navyše - ak nebudete niečo vedieť, všetci vám radi pomôžu. :) Je teda dobré pripojiť sa k nejakej miestnej geocaching komunite na sociálnych sieťach.

Smartphony

Geocaching môžete prevádzkovať aj na smartphonoch, ktoré majú systém GPS, GLONASS, alebo proste niečo, čo vie navigovať. Pre Android si môžete kúpiť oficiálne aplikáciu, alebo odporúčam aplikáciu c: geo, ktorá je zadarmo a podporuje offline mapy. Pre užívateľov iPhonu a Windows Phone bohužiaľ nemám čo ponúknuť, pretože ani jedno zariadenie nevlastným.

Offline mapy

Offline mapy, čo sa môže hodiť pre užívateľov bez internetu v mobile, môžete sťahovať napríklad tu. Danú mapu si stiahnite, presuňte na vašej SD kartu a vo vašej mobilnej aplikácii mapu importujte. Potom už môžete v pohode šlapka po lesíku. :)

Záver

Dúfam teda, že som vás navnadil. Zaregistrujte sa a vyrazte na lov!


 

Všetky články v sekcii
Zábava
Článok pre vás napísal Honza Bittner
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
FIT ČVUT alumnus :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Aktivity