IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

1. diel - Úvod do jazyka Scratch

Vitajte pri prvej lekcii on-line kurzu programovania v Scratchi. Kurz je navrhnutý tak, aby všetkým záujemcom pomohol objaviť fascinujúci svet programovania a rozvinúť ich kreatívne a analytické schopnosti. Scratch je jednoduchý, vizuálny programovací jazyk, ktorý nám umožní vytvárať rôzne animácie a hry.

Počas kurzu si postupne popíšeme základné koncepty programovania, ako sú podmienky a cykly, a naučíme sa ich používať na vytváranie skvelých projektov. Budeme pracovať na rôznych projektoch od jednoduchej kalkulačky až po pokročilých – napríklad program na šifrovanie textu. To nám umožní postupne rozširovať svoje zručnosti as trochou trpezlivosti sa tak priblížime k expertnej úrovni.

Minimálne požiadavky kurzu

Na tento kurz nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti, stačí bežná práca s počítačom 🙂

Programovacie jazyky

Programovací jazyk je spôsob, ako hovoriť s počítačom a povedať mu, čo má robiť. Podobne ako ľudia spolu hovoria rôznymi jazykmi, napríklad anglicky, španielsky, francúzsky alebo česky, používajú programátori rôzne programovacie jazyky, aby komunikovali s počítačom.

Programovanie môžeme brať aj ako skladanie hádanky. Keď napíšeme správny kód, počítač vykoná to, čo sme mu povedali. Môžeme tak dosiahnuť rôzne výsledky, ako je vytvorenie hry, webovej stránky alebo programu, ktorý pomáha s matematickými úlohami.

Vývoj programovacích jazykov

Poďme si v krátkosti popísať, ako sa programovacie jazyky v minulosti vyvíjali.

Ide o zložitú tému, ktorú sa pokúsime popísať čo najjednoduchšie. Pokiaľ aj tak nebudete niečomu rozumieť, pre prácu v Scratchi to nebude vadiť.

V dnešnej dobe sa môžeme stretnúť s jazykmi tretej generácie, ktoré sa ďalej delia na kompilované, interpretované a jazyky s virtuálnym strojom. Čo to znamená, nás vôbec nemusí trápiť. Dôležité je, že ak chceme komunikovať s počítačom pomocou týchto jazykov, musíme písať príkazy ako text, napríklad:

Tento kód by v Jave (jednom z programovacích jazykov) povedal počítaču, aby napísal na obrazovku Mňau mňau!:

Vidíme, že to je pre začiatočníkov pomerne zložité. Predtým to však bolo ešte zložitejšie. Pri jazykoch druhej generácie sa využíval tzv. assembler, ktorý umožňoval programátorom tvoriť programy pomocou rôznych skratiek a symbolov. A ešte predtým, na samom začiatku, sa programy písali v strojovom kóde.

Strojový kód je taký dlhý rad jednotiek a núl. Každý počítač stále prijíma naše povely a inštrukcie iba v tejto podobe. My sa však už nemusíme starať o to, ako tieto povely pomocou jednotiek a núl poskladať, pretože súčasné programovacie jazyky už vedia samé do strojového kódu naše programy previesť.

Vizuálne programovacie jazyky

Scratch patrí medzi vizuálne programovacie jazyky. Oproti klasickým jazykom tretej generácie ponúka spôsob, ako programovať jednoduchšie. Scratch nám umožňuje komunikovať s počítačom pomocou vizuálnych blokov. Kód teda nemusíme písať ako text, ale namiesto toho na seba skladáme pripravené bloky, ktoré vykonajú nejakú akciu. Rovnaký výsledok ako z kódu hore dostaneme v Scratchi takto:

Mňaukanie v Scratchi - Scratch

To už vyzerá kamaráttejšie, však? 🙂

Výhody Scratche

Aj keď je Scratch určený pre začiatočníkov v programovaní, vie toho naozaj veľa. Umožňuje nám vytvoriť rôzne hry, programy a dokonca aj jednoduché animácie. To všetko bez toho, aby sme museli rozumieť zložitým programovacím jazykom ako je Java, C#, C++ a ďalšie. Vďaka Scratchi nemusíme pri tvorbe programov posielať počítaču povely iba formou textu.

Čo je na Scratchi skvelé, je to, že môžeme okamžite vidieť výsledok nášho programu. Stlačíme tlačidlo Spustiť a náš projekt sa spustí priamo v prehliadači. Hneď nato uvidíme, ako naše postavičky reagujú na príkazy a ako naša hra alebo animácia funguje.

Scratch sa vyvíja na univerzite MIT v Cambridge v USA. Aj keď je pôvodom z Ameriky, medzi jeho ďalšie veľké výhody patrí fakt, že je dostupný v češtine av slovenčine (a ešte v 75 iných svetových jazykoch). Nemusíme teda ani rozumieť veľmi dobre anglicky a rovnako môžeme v Scratchi tvoriť krásne programy 🙂

Scratch má tiež už početnú online komunitu, kde je možné zdieľať svoje projekty s ostatnými tvorcami a získavať inšpiráciu z ich projektov. Môžeme spolupracovať na projektoch v skupinách, učiť sa od seba navzájom a zdieľať svoje výtvory s ostatnými. Tým sa rozvíja naše komunikačné a sociálne zručnosti.

Vďaka tomu, že môžeme zdieľať projekty s ostatnými a upravovať projekty ďalších tvorcov, naučíme sa aj porozumieť cudziemu kódu. Pokiaľ sa chceme v budúcnosti učiť aj zložitejšie programovacie jazyky, bude sa také porozumenie cudziemu kódu veľmi hodiť.

Pretože je Scratch určený pre deti vo veku 8-16 rokov (toto obmedzenie však nie je tak striktné), bol navrhnutý tak, aby bol ľahko pochopiteľný aj pre úplných začiatočníkov. To ale neznamená, že je Scratch stratou času, práve naopak. Jednoduchou formou sa naučíme myslieť tak, ako počítač a toto myslenie potom môžeme veľmi ľahko previesť do zložitejších programovacích jazykov.

Celkovo je Scratch skvelým spôsobom, ako sa naučiť programovať, baviť sa a vyjadriť svoju kreativitu. Môžeme vytvárať vlastné svety, príbehy a hry a zdieľať ich s ostatnými. Je to výborný spôsob, ako objavovať svet programovania a rozvíjať svoje zručnosti.

V budúcej lekcii, Scratch online - Registrácia a popis vývojového prostredia , si ukážeme prácu s vývojovým prostredím Scratche a vytvoríme si svoj účet na tvorbu programov online.


 

Všetky články v sekcii
Scratch
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Scratch online - Registrácia a popis vývojového prostredia
Článok pre vás napísal PDoctor
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Aktivity