Úvod - Zoznámenie s Petrom
Petr je vizuálny programovací nástroj, čo znamená, že namiesto písania textu sa program zostavuje z grafických prvkov (mimochodom - vzhľad štruktúry pripomína strom, odtiaľ názov Gemtree). To má niekoľko predností - jednak program je oveľa prehľadnejšie a jednak, a to hlavne, odpadá akákoľvek kontrola syntaxe. Prvky skrátka nedáte k sebe nesprávne nech sa snažíte akokoľvek, takže sa nikdy nedočkáte obvyklých chybových hlásení, že ste niečo zadali zle.
Najskôr by sme mali začať s inštaláciou, tak ako je to pri všetkých tutoriálov obvyklé. Postup inštalácie je celkom jednoduchý - po spustení inštalátora zvoľte jazyk (nejspíš Slovensky), vyberte inštaláciu tlačidlom Inštalovať, potvrďte licenčnú zmluvu tlačidlom Súhlasím a nakoniec v nasledujúcom okne spustite inštaláciu tlačidlom Dokončiť. U plnej verzie Petra budete navyše v jednom meziokně vyzvaní ku vloženie originálneho inštalačného CD. Po vykonaní inštalácie uzavrite inštalátor tlačidlom Koniec.
Ak ste Petra nainštalovali (alebo len rozbalili bez inštalácie), uvidíte po jeho spustení podobne vyzerajúci okno:
V okne vidíte zoznam hotových programov, ktoré máte v Petrovi k dispozícii. Samozrejme v Lite verzii je ich podstatne menej, ale ďalšie programy si môžete ľahko doplniť stiahnutím z internetu.
Programy v Petrovi majú jednu zvláštnosť, s ktorou sa nikde inde nestretnete. Jedná sa o plnohodnotné aplikácie systému Windows (sú to teda platné EXE programy), ale súčasne tieto EXE programy obsahujú aj plný zdrojový kód programu. Takže akýkoľvek program vytvorený v Petrovi môžete buď používať bez nutnosti inštalovať akékoľvek ďalšie prostredie (nie je treba ani inštalácia Petra) a pritom ho môžete kedykoľvek otvoriť v Petrovi a upraviť. Teda, až na prípad, keď je program uložený vo verzii Profesional, ktorá umožňuje uložiť program bez zdrojového kódu.
Kde na disku Petrovski programy nájdete? Ak ste Petra nainštalovali pomocou jeho inštalátora, prezrite si vlastnosti spúšťací ikony Petra. V položke Cieľ uvidíte cestu k samotnému nástroju Petr, napríklad C: \ Program Files \ PetrLite \ PETER.EXE (tejto zložke hovoríme domovská zložka). Nahliadnete Ak do zložky, nájdete tam zložky jednak s knižnicami obrázkov, zvukov atď. A tiež zložku PROGRAM, ktorá obsahuje programy vytvorené v Petrovi. Ak spustíte Petra priamo v jeho domovskej zložke (kliknutím na PETER.EXE), budete upravovať priamo tieto programy.
Petr ale vie upravovať programy viacužívateľskej. Ako si môžete vo vlastnostiach spúšťacej ikony všimnúť, položka Spustiť v ukazuje do inej zložky, spravidla do dátovej zložky používateľa. To je pracovná zložka Petra. Ak začnete nejaký program upravovať, Petr nezmení jeho pôvodnú podobu v domovskej zložke, ale uloží upravenú kópiu do pracovnej zložky. Takto si môže každý užívateľ upravovať svoje verzie programov, bez tým znefunkční pôvodná verzia pre iných užívateľov. A návrat k pôvodnej nezmenenej verzii programu je tiež jednoduchý - stačí upravený program v okne jednoducho zrušiť a na jeho mieste sa objaví originálna neupravená verzia.
A teraz k programom. Ako vidíte podľa tlačidiel na paneli nástrojov (= nástrojová lišta), programy môžete spúšťať (tým že vyberiete ikonku programu a stlačíte tlačidlo Štart), otvárať, vytvárať, kopírovať, premenovávať, rušiť. K zvýšeniu prehľadnosti máte k dispozícii zložky. Zložka s dvoma bodkami slúži k vynorení z priečinka o úroveň vyššie. Všetky operácie (okrem vytvorenia a úpravy programu) môžete robiť aj zo súborového manažéra Windows.
Poznámka: Ak sa vám nejaký program namiesto spustenia otvorí v editore, znamená to, že je v nespustiteľné forme a je nutné ho pred spustením najskôr uložiť. Jedná sa napr. O program Bludisko, kerý je súčasťou Lite verzia. Je to z dôvodu zmenšenie veľkosti súboru pri downloadu.
Teraz vyberte niektorý program a otvorte ho tlačidlom Otvoriť. Zobrazí sa editor programu vyzerajúce napríklad takto:
Ako si môžete všimnúť, okno editora je rozdelené na 5 polí. Vľavo hore je pole Spoločné premenné a funkcie. V tomto poli sú prvky (funkcie a premenné) prístupné v celom programe, hovorí sa im preto tiež Globálne. Pod ním je pole Miestne premenné a funkcie, v ktorom sú prvky prístupné iba vnútri funkcie. Iný názov týchto prvkov je Lokálne. Tohto poľa si zatiaľ nevšímajte. Vpravo hore vidíte pole Základné prvky, kôš. Tu nájdete všetky konštrukčné prvky ktoré máte k dispozícii. Prvky sú organizované do skupín, môžete ich rozbaľovať kliknutím na krížik pred ikonkou. V tomto poli nemôžete nič meniť a preto má jednu zvláštnu vedľajšiu funkciu - odpadkový kôš. Prenesením nejakého prvku sem do tohto poľa príslušný prvok zahodíte. Ďalej, o trochu nižšie, je pole Knižnica premenných a funkcií. Tu si môžete vytvárať banku napr. Vlastných obrázkov alebo odtiaľ vkladať do programu knižničný prvky zo súborov. No a nakoniec nám zostáva najväčšie, prostredná poľa. To je hlavný editačné pole programu. Tu upravujeme ako programovú štruktúru i obsah grafických aj iných prvkov. Čiže tu tvoríme.
Ak budete niekedy potrebovať bližšie informácie k nejakému prvku, vyberte ho kliknutím na prvok a stlačte kláves F1. Otvorí sa podrobná nápoveda k nemu.