9. diel - Študent IT na strednej - Polrok
Tak vás zas vítam u ďalšieho dielu študenta na strednej. Tento diel píšem v období, ktoré nie je práve pokojné, v období pred polrokom, a potom ho listom po polroku. Aspoň môžem opísať svoje pocity pred a po. Všetci to poznáte (alebo spoznáte): máte známku medzi alebo zlú známku a máte pár týždňov aby ste to napravili. Ovšem do toho píšete polročnej práce, slohové práce a dokončujete všelijaké projekty. Ste radi za každú chvíľku voľného času a zaspať je pre vás problém, keďže hlavou sa vám naháňa miliarda myšlienok a informácií. V škole ste potom nervózni z testov, atmosféra nie je práve najlepšia a prvý a zároveň posledný čo chcete počuť, je akú známku máte z nejakého toho testu alebo projektu. K tomu na vás rodičia tlačia aby ste si vytiahli všetky známky minimálne o 4 stupne nahor. Avšak nielen o tomto dieli sa budem baviť. Pred nejakú dobu sa ma sdraco spýtal (citujem z 7. dielu):
PIC sa dá naprogramovať tak, aby sa dal ovládať z C #, dokonca sa dá kúpiť aj predprogramovaný, keď človek nemá tú dosku. Z DAVOS sme tým z PC púšťali motoriek, je to celkom sranda Premýšľal som, na čo by sme sa ťa mohli opýtať. Mne by asi najviac zaujímalo, či niekto zo študentov niečo programuje mimo školy, či majú nejaké projekty, prípadne aké.Tak si myslím, že je na čase splniť želanie, aj keď s menším oneskorením. Zisťovať mimoškolské aktivity spolužiakov dopodrobna sa mi nechcelo. A hlavne nechcem moc zasahovať do ich súkromia. Aj tak sa mi podarilo pár vecí zistiť. Je tu veľký rozsah, od dobrovoľného hasiča až k "profesionálneho hráča v tíme" až k plavcom. Ovšem skôr som sa zameral na tie IT veci, predsa len je to programátorská sociálna sieť, pochybujem že by vás zaujímalo aká je najlepšia technika plávanie na dlhé vzdialenosti ... tak sa teda do toho vrhneme.
Profesionálny hráč
Podarilo sa mi vyčuchať u jedného spolužiaka, že sa dostal do nejakého profi-tímu hráčov nejakej tej multiplayerové hry. Presnejšie myslím, že do League of legends. Ja osobne si nehral veľmi dlho a tiež je vidieť, že kto sa hrá, nehnevá : D . Pozrel som koľko to je schopné zarobiť tým ľuďom na špičke a vôbec by som sa tomu nebránil. Najlepší hráč známej MMORPG hry Word Of Warcraft, Jang "Moon" Jae Ho, si do vrecka dal 280 123, -Sk mesačne, a to len za turnaja, takže nakoniec to nebude konečné číslo. Ovšem dostať sa k takému číslu asi nebude jednoduché ... jo a ešte jedna vec. Pri písaní tohto článku spolužiak so svojou "kariérou" skončil. aká irónia .
Neviem ako vy, ale ja by som tam ani nechcel. I keď tam tečú veľký prachy
Zamestnanec
Zohnať prácu niektorí možno z vás už zažili. A asi väčšina mi potvrdí, že najhoršie to je vždy s praxou. A rozhodne nie je nič lepšie, ako keď vás prijmú niekam už ako študenta. To sa pošťastilo jednému spolužiakovi, maká pre nejakú firmu a vyvíja android aplikáciu. Tak ak má na to čas, tak nech to robí, že? Ja sem rád, že vôbec stíham normálne veci do školy, nieto aby som niečo vyvíjal. Chcel som skúsiť tu aj miestneho odborníka, ale test zo slovenčiny mi bol milší ako placka .... Rovnako by to niečím neoslovilo, nebolo to ničím výnimočné, takže by som to rovnako nevyhral (aj keď pochopiteľne nejde o výhru, najviac zo všetkého by som si asi cenil názoru ostatných). Ovšem späť k nášmu pracovníkovi. Rozhodne je to skvelé mať prácu, bez toho aby ste vyštudoval strednú. Jeden veľký problém menom zohnaniu práca má z krku. Avšak aj tak si nemyslím, že je to dobre. Je to strašný karierista. A to vo všetkých ohľadoch ... Stará sa len o seba a slovo priateľ mu je pomaly cudzie. Ovšem nielen on ochutnal byť vo firme. Jeden spolužiak čiastočne aj ochutnal prácu v samotnom Zozname (pre tých čo zabudli, to je ten Českej mini-Google : D ). Avšak rovnako si to tam moc neužil. Niečo pre nich urobil, doteraz ani neviem či sa to používa. Ale tak ako skúsenosť rozhodne dobrá, nie?
Projekty
Sdraco sa spýtal aj na nejaké projekty. Tak v škole sme mali za úlohu vytvoriť v trojici (niekde vyšli len dvojke) nejaký projekt a to za pol roka. A vytvorené toho bolo veľa: fórum, informačný systém pre školy, burza, piškvorky (trochu promakanější ako treba UI alebo multiplayer na viacerých PC), sociálna sieť, ... nebolo toho málo. Avšak nie každý projekt bol dobre spracovaný, v niektorých prípadoch dokonca použiteľný. Avšak, našli sa aj nejaké dobré práce. Mne práca v tíme priniesla rozhodne skúsenosti s prácou v tíme. A to ako tie dobré, tak tie zlé. Občas to fakt bolo peklo. Ale aj tak som rád za to, že sme to urobili.
Vysvedčenie
Tak už to mám konečne za sebou. Polrok som prežil! A to bez akejkoľvek nedostatočné. Áno, pri jednom predmete to fakt bolo o fúz, ale dal som to. Budem musieť teda v škole rozhodne viac zamakať, z čoho radosť práve nemám, ale tak chcem tú školu vyštudovať, nie ju preliezť. Aj tak som dopadol lepšie ako ostatní. Pochopiteľne sa objavili nejakí, ktorí si povedali že to prelezú, ale zle sa dopočítali a majú pokojne aj tri alebo aj štyri nedostatočné. Veľmi im to nezávidím. Ovšem môžu si za to sami.
Na záver - vedomosti
Tak ako vždy: čo nám natlačili do hlavy? MS Project už je našťastie minulosťou, avšak nahradil ho silný súper: lambda kalkul a objektovej databázy. Lambda kalkul je to, že si niekto povedal, že nám nestačí základné matika, taky vymyslíme spôsob, ako ju budeme zapisovať. Tu malá ukážka:
((λa λb | 2a + b) ⋅ 8) <: 14 <: 3. ⇒ ((λa=14 λb=3 | 2a + b) ⋅ 8). ⇒ (2⋅14 + 3) ⋅ 8. ⇒ 248.
Pekné, že? Zo základnej dosky, o ktorej som písal minule, sme prešli k HDD, SSD, zdrojmi, case a ich chladenie. U HDD sme si povedali ako to tam funguje, typy zápisov, čo je to sektor, cylinder, ... u SSD potom hlavne aké sú výhody a nevýhody. A potom by som vám tu ešte povedal niečo aj o elektrike, aby ste si nemysleli, že berieme rovno celé komponenty.
Tak sme sa pozreli na polovodiče. Pekne polovodiče typu P, typu N, potom prechod PN, súčiastky ako dióda, tranzistor, tyristor a ich kolegovia. Po prehryznuté tohto sme sa vrhli na zdroje (teraz nemyslím počítačové, ale v elektrike všeobecne). No, že by to bol jednoduchý predmet sa nedá zrovna povedať. Ale tak trúfam si povedať, že to tak nejako rozumiem. Ďalej sme začali prácu so zvukom. Mno poviem vám, že počúvať jednu a tú istú vec dookola je naozaj na zbláznenie. A robiť to hodinu a pol v kuse? Nie je to zrovna môj šálku čaju. Naozaj nechápem tých ľudí, čo to dokážu a tak trochu je v tom obdivujem. A podporujem. Aspoň to nebudem musieť robiť ja : D . A ohľadom operačných systémov, tak tam stále berieme štruktúru Windows. Už sa teším, až to budeme mať za sebou. Teda ak sa tam neukáže zas nejaká lahôdka ako bol ten MS Project.
Tak to je všetko. Ako vždy, ak máte akúkoľvek myšlienku ktorú by ste mi chceli povedať, môžete mi ju napísať ako komentár dole pod článok, prípadne ako súkromnú správu, chodím sem docela často tak sa odpovede dočkáte skoro. Tak si užite zvyšok dňa, teším sa zas na vás u ďalšieho článku.