1. diel - Študent IT na strednej - Prvé dojmy
Vitajte u prvého dielu u novej série článkov aké je to byť študentom IT na strednej škole.
Mnoho ľudí by chcelo študovať IT a nevie o čom je a čo od toho očakávať alebo majú tieto 4 roky už za sebou a len ich zaujíma ako to chodí dnes. Tento problém som mal taky a našťastie som v škole spokojenej. Nasledujúce 4 roky vám budem písať aké je to byť študentom. Začnem asi ako približne to je keď sa chcete hlásiť na školu. Jednoducho povedané sa prihlásite, že tam chcete, oni buď podľa priemeru alebo podľa skúšok vám povedia berieme alebo neberieme a keďže máte 2 prihlášky (aspoň teraz) môže sa stať, že vás vzali na obe. Preto im nakoniec ešte poviete, či tam idete alebo nie. A ste študentom na strednej. Ako krásne že? Ovšem tahle eufórie vám vydrží tak maximálne mesiac. Začne tá druhá a zároveň drahá časť. Samé nakupovanie učebníc a zošitov. V tomto období sa zoznámite s pár učiteľmi. Ja som toho názoru, že učiteľa možno zaradiť do niekoľkých typov, ktoré som netradične pomenoval:
- Hipízák - To je ten učiteľ čo nič nechce, len rozpráva a učivo ide bokom. U vás obľúbený, ale po škole ho budete nenávidieť so slovami, že vás nič nenaučil.
- Tvrdá šunka - Na prvý pohľad sa hrá, že je to ten najväčší boss a že sa ho máte báť, ale nakoniec z neho vylezie pohodár. Je to taký miešanec hipízáka a mliečne šošovky (viď. Nižšie) a je len na učiteľovi ako veľmi to skombinuje.
- Slečna drsňák - Najčastejšie učiteľky, ale môžu to byť aj učitelia. sú to tí milí učitelia s priateľským prístupom, ale keď sa naštvú dokážu vyceriť zuby
- Mliečna šošovka - To najhoršie a zároveň najlepší. Mliečna šošovka je ten přísnej učiteľ u ktorého ani nepípne a učíte sa ako šialení a myslíte si, že ten učiteľ je predsa magor. Ten vás ale naozaj niečo naučia a vďaka nemu budete úspešní. No a prečo mliečna šošovka? Dajte si šošovku a zapite to mlíkem ... Áno stane sa naozaj nepríjemná vec. Na hodinách týchto učiteľov je to tiež, ale strachy.
- Naštvaná gorila - To je tá večne naštvaná osoba na všetky. Všetkým dá päťky, úlohy že sa nedajú stihnúť a testy na celú hodinu to z inej látky než ste sa učili.
To by sme mali učiteľa. Teraz ale vôbec nákupný strednej a základka. Možno ste tieto múdrosti už počuli, ale verte tomu že je to pravda. A niekedy krutá. Na strednej ste dobrovoľne. Nemusíte tam byť a to vám dajú najavo. U mňa 4 spolužiaci skončili už po štvrť roku. Jednoducho to vzdali. A verte tomu že učitelia sa s vami taky nebudú tak piplat ako predtým. Je to len vaša dobrovoľná vôľa tam byť. Ale nie je to len stres, nervy a učenia. Je tam aj sranda a to aj s učiteľmi. So spolužiakmi si rozumiete viac ako na základke a to preto, že máte viac spoločných záujmov. Ale zas to nesmiete brať na ľahkú váhu a radšej voľte strednú cestu, keď ste na strednej nie? : D Do školy chodievajte pravidelne. Byť neklasifikovaný je nepríjemné. Skúša vás z celého polroka a to ešte pred komisiou. Niekto môže povedať že je to tréning na maturitu, ale ja osobne by som to nechcel. Učte sa. Možno zniem ako vaša matka, ale všetci to s vami myslí dobre. Keď prepadnete tak vás nezavraždí, ale v životopise to potom nevyzerá dobre a máte menšiu pravdepodobnosť že doštudujete.
A teraz nastáva to IT samotnej. Predmety. Musím vás varovať že každá škola to bude mať inak, ale napriek tomu základ bude rovnaký. Keďže ja neštudujem žiadnu ľahkú školu, kde sa php učia až v treťom ročníku (jeden spolužiak zo základky išiel taky na IT ale jednoduchšie. Tam naozaj majú php až v treťom ročníku. To mi potom vysvetlite ako si nás ľudí môžu merať rovnakým metrom ... ). Ide školu v Prahe kde nie je zameraná len na web alebo len na správcu siete, ale máme tam pekne všetko. Od programovanie k webovkám až k tej sieti. Avšak nie všetko naraz ale postupne ročník po ročníku. A tak vám teda poviem, čo ja sa za pol roka v škole naučil. V septembri som tam prišiel ako čerstvý žiak strednej školy s iskrou a chuťou vedieť s počítačmi a naučiť sa programovať rôzne veci (a samozrejme je publikovať nejaké programy / hry na ITnetwork. Snáď sa dočkáme ). No a po pol roku? Už niečo viem. A budem to brať postupne predmet po predmete a to hlavne tie odborné (presné názvy písať nebudem, ale tak aby ste to pochopili) alebo tých čo na základke nie sú:
technika
- Poznám históriu počítačov od 0. generácie až po generáciu súčasnú.
- Že Sapo bol velkej ako ..... ako ... miestnosť, že sa objavil Epos 1 a po ňom nasledoval COMODORE 64, ktorý naozaj nemá 64 bitový OS ale že má rámika 64 KB.
- Že sa vyvíja kvantovej počítača.
- Počítače sú tvorené z von Neumannovej schémy a že máme Harvardskej schému.
- Možno prevádzať jednotlivé sústavy medzi sebou.
Von Neumannová schéma
programy
- Mám prehľad v akých typoch so SW predáva a pod akými licenciami.
- Chápem štruktúru internetu, akým spôsobom sa posiela mail a čo všetko sa stane keď napíšem do webového prehliadača www.itnetwork.cz. A to že než sa môj dotaz na stránku dostane na internetovú sieť tak je to dlhá cesta.
- Viem, že nie je jediný operačný systém a že neexistujú len "Wokno".
- Poznám technológiu Cloudu
- Pracujem s Exel a Wordom, avšak aj s Libre verzií a viem že medzi Microsoft Office a LibreOffice je veľký rozdiel a to nielen v licenciu.
webové stránky
- S prstom v nose napíšem HTML (Formuláre, číslovaný a nečíslovaný zoznamy, tabuľky, ...) a základy CSS (to ma ale veľmi nebaví tak sa tomu nevenujem)
A teraz PHP. To je konečne nejaká zábava:
- echo alebo napríklad aj echo z formulára
- ukladanie do premenných a ich porovnanie pomocou if ($ neco1 == $ neco2)
- čítanie, zapisovanie, mazanie, tvorenie alebo aj prepisovanie textových súborov.
- include iných zdrojov.
- Explode, implode
- while a for
- počítadlo ($ ctr ++;)
- pripojenia na databázu a pracovanie s ňou ako s textovom editore
- naučiť sa písať a používať session
- funkcie ako napríklad náhodné číslo. Z tej možno urobiť napríklad aj generátor náhodných hesiel (jednoduchá vec, ale ak bude záujem urobím návod)
- posielať cez php mail čo nemôžem používať. Na školskom servera je táto funkcia zakázaná a ak by som ju chcel cez nejaký webový hosting zadarmo, tak to nie je, musí sa to platiť a to fakt robiť nebudem ...
A k tomu som sa rozhodol, že urobím poriadne webové stránky so všetkými možnými funkciami, tak ak máte nejaké nápady tak je veľmi ocením
elektrotechnika
- Nudnej predmet čo mi osobne nič nedal. V podstate to je elektrika zo základky ale ťažšie. Berieme čo je to cievka, rôzne vzorčeky a nejaké pravidlá. Teraz sme u magnetizmu a väčšina študentov tam spí.
dokumentácia
- Tu asi počítali s tým že budeme tak chytrí, že niečo vymyslíme a budeme to patentovať a dokumentovať. Ďalej tam berieme tvorbu nielen dokumentov papierových, ale aj elektronických dokumentov a modely pred CAD a trebárs aj manuály a prezentácie, čo tieto 2 veci bol náš úloha je urobiť.
To by bolo z tých odborných. Ale sú aj predmety, ktoré ste na základke nemali a tu je budete mať. Ako je potrebné nemčina alebo ZSV (Z ÁKLADY S polečenských V ED).
Tak toto si môžete, opakujem môžete, užiť v IT škole a ako hovorím, každá škola to bude mať inak. Tak počítajte s tým, že treba vám v škole nikdy nepovedia čo je to skratka HDD alebo ako sa robí nečíslovaný zoznam cez html.
V ďalšom diele sa zameriame na vaše spolužiakmi a to na to, že vždy sa v triede objaví niekto, kto nie je moc obľúbený, a že budete mať spolužiakmi, u ktorých nepochopíte, ako sa na tú školu dostali.