IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Prvý semester štúdia na Upolu - aplikovaná informatika

Zhruba pred rokom som bol v maturitnom ročníku a rozhodoval som sa, na akú školu pôjdem rozvíjať svoje informatické vedomosti a zručnosti. O VUT, ČVUT a Masarykovej Univerzite som toho našiel dosť, ale o škole, ktorú aktuálne študujem, skoro nikde nič nie je. Takže som sa to rozhodol napraviť a podelím sa o dojmy z prvého semestra štúdia aplikovanej informatiky na Univerzite Palackého v Olomouci. Jedná sa o moje osobné pocity zo štúdia, takže článok berte s rezervou.

Články nielen o programovaní

Město

Olomouc je nazývaná "študentské mesto" právom. Počas semestra sa tu nachádza 20 000-25 000 študentov a prevažuje tu nežné pohlavie. Vedel som, že keď pôjdem na informatiku, tak moc dievčat nestretnem, ale akonáhle človek vyrazí do mesta, parku alebo do klubu, tak nevie, kam sa skôr pozerať. Olomouc ponúka množstvo možností, ako tráviť voľný čas. Je tu veľa športovísk (tenisové kurty, plavecké bazény, športové haly, metlobalové ihrisko, atletický štadión), kaviarní, divadiel, klubov a krčiem. Všade sa dá dôjsť pešo do 15 minút, ale pre tých lenivejší tu jazdia MHD : D .

Škola

Katedra informatiky spadá pod Prírodovedeckú fakultu, ktorá sídli skoro v centre mesta. Vzdialenosť od stanice je cca 10 minút. Nachádza sa v modernej budove, ktorú nejde na diaľku prehliadnuť. Nájdete tu knižnicu, študovňu, bufet a v 6 poschodí je špagetárna, v ktorej robia výbornej Bolonskej špagety. Je tam tiež prístup na terasu, z ktorej je vidieť celá Olomouc ako na dlani. Katedra informatiky sa nachádza v 5. poschodí. Nemusíte sa ale báť toho, že by ste museli zakaždým namáhať svoje informatické "svaly", pretože sa tu nachádza 4 rýchle výťahy.

Koľaje

Koľaje sa nachádza hneď vedľa fakulty, takže cesta z koľají na fakultu trvá maximálne 2 minúty. Koľaje sú rekonštruované a pomer cena / výkon je excelentný.

Články nielen o programovaní

Najväčší koľaje v areáli je koľaj B.Václavka - dve 10 poschodovej budovy. Býva sa tu v bunkovom systéme. V bunke sa nachádza 3 izby (2x po 3 a 1x po 2), 2x chladnička, varná kanvica, kúpeľňa a záchod. Sú to relatívne pokojné koľaje, takže pre mňa, ako pre extroverti a človeka, ktorý je pre každú zlobu a párty, to bolo trochu sklamanie. Ak by ste chceli zažiť poriadny vysokoškolský život, tak skúste skôr koľaj Šmeralova. Na internáte to žije skoro 24 hodín v kuse a vždy nájdete niekoho s kým môžete pokecať, vypiť, atď. Býva sa tu na izbách pre 4 a záchody + sprchy sú spoločné na poschodí.

Články nielen o programovaní

Štúdium

Konečne sa dostávam ku spomínanému štúdiu. Na odbore Aplikovaná informatika študuje cca 140 ľudí, takže tu panuje taká komornejšie atmosféra a vďaka tomu nie je problém dohodnúť si kedykoľvek s učiteľom individuálne konzultácie k predmetu. Štúdium je zamerané skôr teoreticky, ale nejaké programovanie sa tu taky nájde.

Škola naberá bez prijímačiek a prvý ročník je celkom sito. Do druháku postúpi cca 60-70 ľudí. Nie je to kvôli tomu. že by štúdium bolo nejako extra náročné, ale skôr o osobnom prístupe ľudí. Ďalším Duved bude tiež to, že väčšina ľudí to má ako "záchranu" (dostanú status študenta na celý rok).

Pre postup do 2. ročníka je potrebné mať dohromady aspoň 40 kreditov. V prvom semestri je 5 povinných predmetov. Rozvrh si človek zostavuje sám podľa toho, ako sa mu to hodí, takže ja som bol v škole len 3 dni v týždni a mal som čas na brigádu. Veľké plus je, že sa dá zapísať ľubovoľný počet C predmetov z ľubovoľnej inej fakulty.

Články nielen o programovaní

Predmety

Úvod do informatiky (UINT)

Predmet zoznamuje so základnými princípmi a technológiami počítačov, operačných, databázových a informačných systémov a tiež počítačových sietí. Preberajú sa tu číselnej sústavy, logické obvody, kódovanie, činnosť mikroprocesora, pamäte a ďalších súčastí a periférií počítača, štruktúra a funkcie operačného systému (správa procesov, pamäte a disku) a ku koncu sa nakousnou aj aplikácie. Na prednáške som bol asi 2x, pretože prebiehala tým štýlom, že sa otvorila prezentácia a prednášajúci ju len čítal a občas dal kolovať nejaký kus HW. Predmet patrí k tým ľahším. Priebeh skúšky TU

Algoritmická matematika

Zo začiatku sa tu preberie, čo je to algoritmus, efektívnosť algoritmov, zložitosť algoritmov, big-O notácie, úvod do analýzy zložitosti algoritmov a potom sa dopodrobna preberajú triediace algoritmy. Prednášajúci vie problematiku skvele vysvetliť a prednášky boli (tie dve na ktorých som bol) celkom zaujímavé. Vo cvičenie sa opakuje stredoškolská matematika a v druhej polovici semestra sa začnú algoritmy "bastlit" v pseudokódu. Priebeh skúšky TU

Paradigmy programovania 1

Hádajte čo to je .. Funkcionálne programovanie v jazyku Scheme. Jediný predmet u ktorého som nevynechal prednášky. Síce som polku prespal, pretože som predtým mal futsal, ale bol som tam. Prednášajúci má neskutočný prednes a zvláštny zmysel pre humor. Prebieha tu zoznámenie s jazykom Scheme a funkcionálnym programovaním. Prebranej veci sa precvičujú na cvičeniach - väčšina programovanie prebieha na papier. Prvá polovica semestra je v pohode, ale v druhej polovici sa nestíha prebrať všetko a nastupuje samoštúdium. Bývalo to sito, pretože zo skúšky bolo potrebných minimálne 60%, ale to bolo znížené na 21% (predtým predmet urobilo cca 20 ľudí). Priebeh skúšky TU

Základy programovania

Preberajú sa tu základy C. Je to celkom rýchlokurz, ale ak má človek nejaké skúsenosti, tak je to prechádzka ružovým sadom. Predmet je bez skúšky. Odovzdávajú sa bodované úlohy v hodine a na zápočet je potreba 60% bodov.

Úvod do informatiky (UDI)

Jedná sa o diskrétne matematiku. Prednášajúci o problematike vie, ale prednes je celkom nezáživný a prednáška začínala už 8.45, kedy som mal ešte polnoc. Takže som sa tam taky moc neukázal. Preberá sa tu úvod do logiky, množiny, relácie, číselnej sústavy, kombinatorika, algoritmy a teórie grafov. Je to jediný predmet, ktorý som neurobil na prvýkrát (učenie som moc nedal) ... Priebeh skúšky TU

Články nielen o programovaní

Záver

Ako som už písal, štúdium nepatrí k najnáročnejším, ale je potrebné sa tomu aspoň trochu venovať. Dole sa nachádza môj rozvrh. Počas štúdia má človek dosť času, takže nie je problém chodiť niekam na brigádu. Trochu som sa rozpísal, ale dúfam že to niekomu pomôže v rozhodovaní.

PS: Na VUT som sa nedostal, pretože som si pomýlil termín prijímačiek, ale nakoniec to neľutujem.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnosti o skúškach, vyučujúcich, zápočtoch a pomôckach, tak sledujte môj blog www.blog.mateyy.eu.


 

Stiahnuť

Stiahnutím nasledujúceho súboru súhlasíš s licenčnými podmienkami

Stiahnuté 1655x (106.02 kB)

 

Všetky články v sekcii
Články nielen o programovaní
Článok pre vás napísal Matyáš Černohous
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnoval vývoji C# aplikacím. Aktuálně objevil kouzlo javascriptových frameworků, takže pracuje jako fullstack developer.
Aktivity