Inštalácie systému na Raspberry Pi, programov a záloha
V dnešnom článku pre majiteľa Raspberry Pi, počítače s veľkosťou kreditnej karty, ukážem aký systém je pre Raspberry Pi vhodný a ako ho nainštalovať. Na koniec si ukážeme aj ako celú kartu zálohovať. *
Raspbian vs. Rasdroid
Raspbian a Rasdroid sú operačné systémy optimalizované pre hardvér Raspberry Pi. Ako Raspbian, tak Rasdroid je jednou z distribúcií Linuxu. Teda, o Rasdroidu to nemôžeme úplne povedať, pretože Ras droid, ako tomu názov napovedá, je distribúciou Androidu. Raspbian je odvodený z Debianu. Prečo zrovna Linux? Je nenáročný na hardvér, teda aspoň menej, než Windows. To však neznamená, že Windows na Raspe nefunguje. Je to však zložitejšie a nevýhodné. Ak Windows nie je nevyhnutnou podmienkou, je nezmysel ho používať. Komu by sa chcelo čakať na načítanie 30 minút? Preto v tomto článku popíšem iba inštaláciu Raspbianu a Rasdroidu.
Chcete sa vyhnúť inštalácii?
Ak sa chcete inštaláciu vyhnúť, či už sa ju bojíte či z nejakého iného dôvodu, máte dve možnosti. Prvá možnosť je požiadať známeho, tá druhá je kúpiť SD kartu s predinštalovaným systémom. Takáto karta sa dá zohnať v eshopoch špecializovaných na Raspberry Pi. Stojí síce o niečo viac, ale nielen pre laika je to lepšie. Napríklad, ak nevlastníte PC, nebudete mať inú možnosť.
Je ich oveľa viac
Raspbian a Rasdroid nie sú jediná možnosť systému pre Raspberry Pi. Napríklad inštalátor Noobs, ktorý je obsahom predinštalované karty, ponúka hneď štyri systémy upravené pre Raspberry Pi. Bohužiaľ v Noobs uvedený Rasdroid nenájdete . V ponuke je aj Arch Linux, ktorý nie je priamo určený pre Raspberry Pi. Noobs ponúka celkom šesť inštalovateľných systémov. Konkrétne Arch Linux, OpenELEC, Pidora, RaspBMC, Raspbian a Riscos. To ale neznamená, že iný systém nenainštalujete. Osobne som skúšal Lubuntu. Teraz si ukážeme, ako Noobs vyzerá.
Ručné inštalácie systému
K ručné inštaláciu budeme potrebovať počítač so systémom Windows či Mac OS s čítačkou SD karty. Pripojíme teda kartu k počítaču a tu stiahneme váš vybraný operačný systém. Teraz sa cesty rozdelia.
Windows
Stiahneme si Win32 Disk Imager. Program sa nemusí inštalovať, stačí ho rozbaliť. Spustíme teda Win32DiskImager.exe. Objaví sa nám toto okno.
Do Image File patrí cesta k súboru .img systému. Potom už len stačí v Device označiť písmeno karty a stlačiť Write. Systém sa teraz nahral na kartu.
Mac OS
Pre inštaláciu na Macu využijeme program ApplePi-Baker, ktorý stiahneme tu. Tento program je naprogramovaný konkrétne pre Raspberry Pi. Sprevádzkujeme ApplePi-Baker. Objaví sa nám toto okno.
Najskôr vľavo vyberieme SD kartu. Vpravo napíšeme / vyberieme cestu. Klikneme na IMG to SD-card. Systém je teraz pripravený na použitie.
A čo inštalácia?
Možno si hovoríte, inštalačné dáta sú teraz na SD karte a teraz budeme inštalovať samotný systém. Omyl. Systém je už nainštalovaný a je pripravený na použitie. Vyberieme kartu z počítača a vložíme ju do nášho Raspberry Pi. Spustíme Raspberry a teraz vidíme načítací obrazovku vybraného operačného systému. Tu sa len nastaví zopár údajov a môžete začať pracovať.
Záloha
Ak vám nestačí zálohovanie jednotlivých súborov, je možnosť zálohovať celú kartu. Zálohujete tak aj všetky nastavenia. Zálohovanie funguje na opačnom princípe inštalovanie systému. To znamená, že namiesto rozbaľovaní .img súboru na SD kartu zábalom súbory z SD karty do .img súboru. K zálohe nebudeme musieť využívať žiadne ďalšie programy, obidva uvedené, ako pre Windows aj pre Mac OS, zálohu vie.
Windows
Opäť spustíme Win32 Disk Imager. Do Image File zadáme cestu, kam sa má záloha uložiť. Vyberieme jednotku karty a namiesto "Write" stlačíme "Read". Tým je záloha hotová. Jednoduché, že?
Mac OS
Opäť spustíme ApplePi-Baker. Označíme SD kartu a klikneme na Backup SD-Card. Tým je záloha hotová. Jednoduché, že?
Inštalácia programov
Programy na distribúcie pre Raspberry sa inštalujú úplne rovnako ako na bežný Linux. Aj cez to opíšem priebeh inštalácie programov, keďže dosť ľudí používajúci Raspberry Pi nikdy Linux nepoužívali. Desktop a ovládanie je veľmi podobné, ale s nastavením a inštalovaním programov je ťažšie. Programy inštalujeme cez terminál, môžeme však inštalovať cez Synaptic - softvér pre inštaláciu programov.
Programy inštalujeme pomocou príkazu sudo apt-get install (program). Teraz nainštalujeme program s menom Synaptic.
sudo apt-get install synaptic
Sme pripravení inštalovať programy podobne ako vo Windows. Stačí stiahnuť balík programu a otvoriť ho. Spustí sa Synaptic.
Čas od času je vhodné nainštalované programy aktualizovať. To docielime príkazom sudo apt-get update.
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade
Je čas nainštalovať základný softvér. Vyhľadajte si v menu terminál a spustite ho. Cez terminál budeme inštalovať všetky programy. Po zadaní príkazu sudo môže terminál vyžadovať heslo od roota.
Grafický program - Gimp
sudo apt-get install gimp
Kancelársky balík - LibreOffice
sudo apt-get install libreoffice
Internetový prehliadač - Mozzila Firefox
sudo get-apt install firefox
To je pre dnešok všetko. Ďalšie články budú vychádzať podľa záujmu. Napíšte prosím svoj názor do komentárov, prípadne do PM.