ACTA, o nás bez nás
Rokovania bolo v utajení do 22. mája 2008, na verejnosť sa dostalo len vďaka WikiLeaks. Následne táto skutočnosť prešla médiami. Zaujímavé je, že ľudia informovaní neboli, ale korporácie ako Google, eBay, alebo Sony Pictures dostali náhľad k utajovaným dokumentom. Spoločnosti mali potom šancu, aby obsah dokumentu ovplyvnili.
V apríli 2010 bolo rozhodnuté, že aktuálna verzia dokumentu sa zverejnia. Ale nestalo sa, v Európskej únii bol dokument ešte v júni 2010 utajovaný. Opäť sa stretávame s akýmsi pozapomněním, že existuje zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Konečný text bol zverejnený 15. novembra 2010.
ACTA je prehnaným obojkom, ktorý bol vytvorený ako obdoba zákonov SOPA a PIPA, ktoré platia v USA. Ľudia stráca slobodu a ich práva sú v ohrození. Ide o akt svojvôľa privilegovaných, o nadbytočnú a prehnanú legislatívu. Znemožňuje ľuďom vytvárať si kópie svojich zakúpených dátových nosičov, nebude možné zakúpiť lacné verzie inak drahých komerčných liečiv - generík, čo znamená horšie podmienky aj pre humanitárnu pomoc do rozvojových krajín. Ďalej je kontrolovaným prvkom oblečenie - napodobeniny atp. (Čína, najväčší producent napodobenín, sa na dohode nepodieľa.)
ACTA je založená na princípe prezumpcie viny, čo znamená, že ak sa podozrivý (čo môže byť ktokoľvek) nepreukáže, že sú všetky dáta legálne, môže mu byť zhabaný majetok, vymeraná pokuta, alebo môže byť aj súdený na trest odňatia slobody. Dochádza k obmedzovaniu majetkových práv, osobnej slobody pohybu a k strate súkromia. Ustanovenia funguje v digitálnom svete ako akýsi "Veľký brat", ktorý má za úlohu jediné, kontrolovať pohyb ľudí na internete a následne ho cenzurovať.
Tento článok ukončím niekoľkými vetami. Občania, sme to My, kto je vládnucim motorom tohto štátu. Nenechajme si brať práva, za ktoré sme nedávno tak bojovali. Pozdvihnime náš hlas a konajme dobro a spravodlivosť. Zachovajme nielen sebe, ale aj ďalším generáciám ich slobodu, ich šancu na dobrý život. Nenechajme sa šikanovať elitami.
"Pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou" V. Havel
jakub Matoušek