IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

1. diel - Všeobecne o Batch

Batch je skriptovací jazyk vyvinutý pre operačné systémy od Microsoftu - MS-DOS a Windows. Pre beh využíva príkazový riadok. Programom zapísaným v tomto jazyku sa hovorí dávkové súbory, pretože obsahujú viac príkazov, ktoré sú spustené v príkazovom riadku. Jedná sa o obyčajné textové súbory s príponou .bat, ktoré možno spustiť na každých Windows bez toho, aby človek musel čokoľvek inštalovať. Preto je experimentovanie s týmito súbormi obľúbené najmä u začínajúcich a mladších ajťákov. Preto je k "ladenie" týchto programov, prípadne pre skúšanie príkazov, možné využiť priamo príkazový riadok. Príkazový riadok spolu s týmto jazykom je pomaly nahradzovaný PowerShell.

Príkazový riadok

Čiže command line, je rozhranie (CLI - command line interface), v ktorom užívateľ komunikuje s počítačom pomocou zadávania príkazov alebo textových údajov. Toto rozhranie využíval operačný systém MS-DOS do tej doby, než vyšli prvé grafické nadstavby. V operačných systémoch Windows je možné toto rozhranie vyvolať pomocou stlačenia klávesovej skratky Windows + R a následne zadať príkaz "cmd".

Spustenie príkazového riadka vo Windows - Príkazový riadok a dávkové súbory

Príkazový riadok je predvolene čierne okno so šedým písmom a blikajúcim kurzorom (prompt). Po kliknutí na ikonku v záhlaví okna možno vyvolať okno "Vlastnosti", pomocou ktorého možno do určitej miery zmeniť vzhľad príkazového riadku.

V operačnom systéme Windows 8.1 je na výber z 3 písiem. Ja používam písmo "Lucida Console" veľkosti 12. Ďalej možno nastaviť predvolenú veľkosť okna a jeho umiestnenie. V predvolenom nastavení je okno otvorené na pozícii automaticky zvolenej systémom. Samozrejme nesmieme zabudnúť na možnosť zvoliť farbu písma a farbu pozadia.

Nastavenie farieb príkazového riadku vo Windows - Príkazový riadok a dávkové súbory
But we are hackers and hackers have black terminals with green font colors! [John Nunemaker]
Ak ste už v príkazovom riadku niečo skúšali, pravdepodobne viete, že tu nefungujú štandardné klávesové skratky ako je CTRL + C alebo CTRL + V. Tie tu majú vyššiu účel. Kopírovanie alebo vkladanie možno vykonávať pomocou kliknutia pravým tlačidlom myši. Môžete tu nájsť možnosť "Označiť". Po zvolení možno ľavým tlačidlom myši označiť ľubovoľný text, ktorý sa skopíruje po stlačení klávesu Enter alebo pravého tlačidla myši. Vkladanie možno vykonať stlačením pravého tlačidla a výberom možnosti Vložiť.
Kopírovanie a vkladanie textu v príkazovom riadku Windows - Príkazový riadok a dávkové súbory

Klávesové skratky

Ako som už spomenul pri kopírovanie a vkladanie textu, v príkazovom riadku možno využívať aj klávesové skratky.

Pozastavenie výpisu

Čas od času sa môže stať, že spustíte nejaký príkaz, ktorý má (veľa) dlhý výstup. Príkladom takého príkazu je napríklad vypísanie stromovej štruktúry priečinka C: \ Windows. Ak budete chcieť pozastaviť výpis a napríklad si prečítať aké zložky tam sú, stačí stlačiť kláves Pause. Vypisovanie obsahu sa pozastaví, obnoviť možno stlačením ľubovoľného klávesu.

Ukončenia programu

Môžeme použiť predchádzajúci príklad. Môže sa tiež stať, že takýto príkaz spustíte omylom. V tomto prípade vás ale výpis vôbec nezaujíma a najradšej by ste program ukončili. K tomu slúži klávesová skratka CTRL + C.

Doplnenie názvu

Príkazový riadok umožňuje automaticky doplniť názov zložky podľa zadania, a to klávesom TAB. Ak sa napríklad nachádzate v priečinku "C: \", stačí zadať "Wi", stlačiť TAB a slovo bude automaticky doplnený na "Windows".

Listovanie príkazy

Pomocou šípok Hore a Dole možno listovať medzi skôr zadanými príkazmi. Pre prehľadnejšie výpis slúži klávesa F7. Po stlačení tohto klávesu sa zobrazí zoznam skôr zadaných príkazov. Príkaz je možné vyberať šípkami a následne zvoliť klávesou Enter.

Výber z listu príkazov v príkazovom riadku - Príkazový riadok a dávkové súbory

Minulý príkaz možno tiež vyvolať písmenko po písmenku - a to pomocou klávesy F1. Zoznam skôr zadaných príkazu je možné vymazať pomocou ALT + F7. V prípade, že ste spúšťali veľa príkazov a chcete spustiť napríklad 1. príkaz, je možné spustiť príkaz číslo # - a to po stlačení klávesy F9.

Listovanie príkazy v príkazovom riadku Windows - Príkazový riadok a dávkové súbory

Koniec riadku

Čas od času sa hodí koniec riadku. Ten je možné zadať pomocou klávesovej skratky CTRL + Z.

Kódovanie

Príkazový riadok má občas problém s kódovaním, a to hlavne so znakmi "ěščřžý". Znaky ako sú "AIE" fungujú bez problému. V dávkových súboroch ale nefungujú ani znaky "AIE". Riešenie je veľmi jednoduché - stačí súbor uložiť v kódovaní OEM-852 a budú fungovať. V ďalšom diele si ukážeme ako na to.

Kódovanie a slovenské znaky v Batch - Príkazový riadok a dávkové súbory

 

Všetky články v sekcii
Príkazový riadok a dávkové súbory
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Editor a prvý program v Batch + cvičenie
Článok pre vás napísal Neaktivní uživatel
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
2 hlasov
Tento uživatelský účet již není aktivní na základě žádosti jeho majitele.
Aktivity