Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

SZČO - Paušálne daň a komu sa oplatí?

Paušálna daň je spôsob, ako sa SZČO môže vyhnúť každoročnému daňovom priznaní a podávanie prehľadov na OSSZ a zdravotnú poisťovňu. Stačí mesačne poslať jednu jedinú platbu a nemusíte riešiť meniace sa sociálne a zdravotné zálohy a ani každoročné platenie daní. Všetko je obsiahnuté v jednej jedinej mesačnej platbe.

Tento článok si kladie za úlohu popísať osobné skúsenosti s režimom Paušálna dane. Môže sa však stať, že maximálna výška príjmov či iné podmienky sa budú v priebehu rokov meniť. Aktuálne informácie o paušálnej dani teda bodovo ešte radšej vždy hľadajte aj na stránkach Finančnej správy

Kto sa k Paušálna dani môže prihlásiť?

  • SZČO
  • neplatca DPH
  • Ročné príjmy do 1 milióna Sk

Ďalej potom (ale to sa ťa zrejme nebude týkať):

  • Nie je dlžníkom (myslené v rámci konkurzného konania)
  • Nevykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy zo závislej činnosti (nie si niekde zamestnaný) Musíš byť SZČO ako hlavný a je to jediný zdroj príjmov
  • Musíš byť SZČO ako hlavný a je to jediný zdroj príjmov
  • Ročné príjmy z prenájmu a ostatné príjmy neprekročí sumu 15 000 Sk Nesmieš napr. Prenajímať byt

    Ak vlastníš nehnuteľnosť alebo podiel na pozemku, ktorý sa prenajíma formou reklamných bannerov a pod. Spravidla podiel sumy z prenájmu nebude vyšší než pár stoviek za rok, toto je v rámci paušálnej dane pokryté.

  • Nesmieš napr. Prenajímať byt
  • Ak vlastníš nehnuteľnosť alebo podiel na pozemku, ktorý sa prenajíma formou reklamných bannerov a pod. Spravidla podiel sumy z prenájmu nebude vyšší než pár stoviek za rok, toto je v rámci paušálnej dane pokryté.

Komu sa Paušálna daň oplatí?

Najdôležitejším faktorom je tvoj ročný zisk.

Komu sa neoplatí?

Paušálna daň sa neoplatí napr. Pre daňovníkov s ročným obratom 300 tisíc s uplatnením 60% výdavkového paušálu. Základ dane by teda bol 120 000 Sk.

Od tejto sumy sa dajú odpočítať ešte napr. Úroky z hypotéky, životné poistenie a pod. 15% daň z príjmu by teda bola 18 000 Sk.

Keďže základná zľava na daňovníka je 24 840 Sk (rok 2020), stáť by ti v tomto prípade vrátil na dani z príjmu 6 840 Sk (18 & nbsp000-24 & nbsp840 = -6840 Sk). Keby bol teda v režime paušálnej dane, nedostal by si od štátu nič.

Bez paušálnej dane by si normálne platil minimálne zálohy, čo je 2 544 Sk na sociálne poistenie a 2 352 Sk na zdravotné poistenie (rok 2020). Teda za rok spolu 58 752 Sk. Od toho odpočítame vratku na dani (6840 Sk) a sme na sume 51 912 Sk.

V režime paušálnej dane by si platil mesačne "iba" 5 469 Sk. Za rok to je 65 628 Sk. Paušálna daň sa ti teda neoplatí, pretože ročne by sme sa "preplatili" o 13 716 Sk (51 912 Sk <65 628 Sk).

Oplatí sa teda vyplniť klasické daňové priznanie.

Komu sa oplatí?

Pre 60% paušálne náklady možno povedať, že ak máš príjmy nad 500 tisíc Sk a nemáš možnosť od daňového základu nič moc odpočítať (zľava na manželku, dieťa ...). Inak vždy odporúčam vykonať vyššie uvedený výpočet na základe svojich dát. Čím vyšší máš príjem, tým vyššie zálohy na sociálnom a zdravotnom platíš. Ak nemáš vysoké náklady, tak sa ti oplatí prejsť do režimu paušálnej dane.

Pri 60% paušálnych nákladoch a príjmoch 800 tisíc Sk môžeš za rok ušetriť aj vyše 30 tisíc Sk.

Čo je vhodné vziať do úvahy:

  • Preddavky na sociálne poistenie je v režime paušálnej dane zvýšené o 15% nad minimálnymi odvody. Ak budeš mať vyššie príjmy napr. 800 tisíc Sk, tak by si normálne platil vyššie odvody = sporil by si si viac na dôchodok. Pri paušálnej dani budeš sporiť menej.
  • Ak budeš mať vyššie príjmy napr. 800 tisíc Sk, tak by si normálne platil vyššie odvody = sporil by si si viac na dôchodok. Pri paušálnej dani budeš sporiť menej.
  • Platíš minimálnej zálohy na zdravotné poistenie ak tomu preddavok na daň z príjmu 100 Sk.
  • Pretože nepodáváš daňové priznanie a nie je teda jasné, aké máš príjmy, môžeš mať problém pri žiadosti o hypotéku alebo iné úvery. (Pozn. V prípade uplatňovania paušálnych výdavkov tento problém môže nastať aj, paušálna daň pravdepodobnosť však ešte zvýši)
  • Ak za rok prekročíš príjmy 1 milión Sk alebo porušíš niektorú z podmienok potrebných pre uplatňovanie režimu paušálnej dane. Nasledujúci rok musíš podať klasické daňové priznanie a doplatiť všetko, ako v klasickom režime = ukladaj si faktúry a kontroluj si svoje príjmy a radšej si odkladaj niečo bokom, ak si nie si istý, ako to dopadne, inak ťa to bude potom stáť veľa peňazí.

Ako sa "prepnúť" do režimu Paušálna dane:

Vyplníme formulár pre prihlásenie k paušálnej dani, ktorý je dostupný na stránkach finančnej správy. Odporúčam využiť online formu formulára. Vyplnenie je veľmi jednoduché, je k nemu dostupný podrobný návod a všetky údaje budete poznať, preto to tu nebudem rozvádzať.

Na čo si dať pozor

  • Formulár je nutné vyplniť najneskôr do 11. januára roku, od ktorého sa prihlasujeme do režimu paušálnej dane.
  • Paušálna daň je splatná do 20. dňa v mesiaci a platí sa vždy za ten daný mesiac.
  • Platby sociálneho a zdravotného poistenia sa musí v januári ešte zaplatiť, pretože sa platí za minulý mesiac. Trvalý príkaz si teda vypni až od februára.
  • V januári už musíš poslať prvú platbu paušálnej dane, rovno ju teda pošli a nastav si trvalý príkaz. Číslo účtu je rovnaké, ako to, kam posielaš daň z príjmu, len má iné predčíslie: 2866. Ak predčíslie nepoznáš, hľadaj "Bankové účty finančných úradov najčastejšie platených daní". Prípadne skús tento odkaz na finančné riadenie -> Bankové účty finančných úradov najčastejšie platených daní -> v prílohe potom stĺpec Daň z príjmov fyzických osôb podávajúcich priznanie. Ako variabilný symbol zadáš svoje rodné číslo.

A to je celé, potom už len odporúčam si po mesiaci zavolať na zdravotnú poisťovňu, Sociálny úrad a finančný úrad, či majú v systéme všetko ok a či im platby od teba chodí a správne evidujú režim paušálnej dane. Štandardne sa ti totiž nikto sám tak skoro neozve, tak aspoň pojdeš prípadným problémom:)


 

Všetky články v sekcii
Práca a podnikanie v IT
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity