Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - Inštalácia WordPress a prvotné nastavenie

V minulej lekcii, Tvorba pluginov vo WordPresse - Úvod , sme si povedali, čo je WordPress, plugin, a ktoré jazyky na tvorbu pluginov použijeme.

V nasledujúcom tutoriále tvorby pluginov pre redakčný systém WordPress sa budeme venovať praktickej časti – inštalácii vývojového prostredia Local WP a prvotnému nastaveniu, ktoré nám umožní začať s tvorbou pluginov.

Vývojové prostredie

Aby sme mohli vytvoriť svoj prvý plugin pre WordPress, budeme potrebovať niekoľko základných vecí. Prvé je lokálne vývojové prostredie na testovanie pluginu na našom počítači. Využijeme k tomu zadarmo dostupnú aplikáciu Local WP. Prejdeme na web Local WP a cez Download for free stiahneme verziu pre náš operačný systém. Po stiahnutí súboru nainštalujeme Local WP podľa sprievodcu inštaláciou:

WordPress - Tvorba pluginov

Akonáhle sprievodca inštaláciou dobehne, začiarkneme políčko Spustiť program Local a klikneme na tlačidlo Dokončiť:

WP Local End - WordPress - Tvorba pluginov
Aplikácia WP Local sa teraz spustí na našom zariadení.

Vytvorenie stránky

Ďalším krokom je pridanie novej lokálnej webovej stránky. To vykonáme stlačením tlačidla + Create new site alebo v ľavom spodnom rohu na symbol +:

Create new site - WordPress - Tvorba pluginov
Vyberme možnosť Create a new site a klikneme na tlačidlo Continue:
New create site - WordPress - Tvorba pluginov
Ďalej zadáme názov webovej stránky a stlačíme na tlačidlo Continue. Požijeme názov tvorba pluginu. Máme tu tiež možnosť pokročilého nastavenia, kde je možné zadať doménu lokálnej stránky a cestu lokálnej stránky. Nám postačí nechať aktuálne nastavenie:
Name site - WordPress - Tvorba pluginov
Na ďalšej stránke nastavíme verziu PHP, MYSQL. Použijeme Prefered:
WP local settings - WordPress - Tvorba pluginov
V kurze používame verziu PHP 8.1.9 / Web server nginx / MySQL version 8.0.16. Pokiaľ máte odlišné verzie, tak prejdite na Custom a tam vyberte správne verzie. Toto nastavenie je možné zmeniť aj po vytvorení stránky.

A máme takmer hotovo. Ešte zadáme užívateľské meno a heslo pre našu lokálnu stránku a stlačíme tlačidlo Add site. Existuje tiež možnosť vybrať e-mailovú adresu WordPressu, na ktorú budeme dostávať všetky e-mailové upozornenia:

WP login - WordPress - Tvorba pluginov
Teraz už vidíme prehľad našej stránky a jej nastavenia. Je tu aj spomínaná verzia PHP, ktorú je možné zmeniť. Pre spustenie lokálnej webovej stránky klikneme na tlačidlo WP Admin v programe:
WP Admin - WordPress - Tvorba pluginov
Tým sa dostaneme na prihlasovaciu stránku WordPressu. Vložíme užívateľské meno a heslo, ktoré sme zadali pri nastavovaní lokálnej webovej stránky, a klikneme na tlačidlo Log in:
WP login - WordPress - Tvorba pluginov
Prihlásenie nás vpustí do administrácie našej stránky:
WP Admin - WordPress - Tvorba pluginov
Tým je celý proces dokončený a teraz môžeme upravovať svoju webovú stránku na svojom počítači bez nutnosti ju nahrávať na web. Po ukončení všetkých prác vždy zastavíme beh našej stránky v aplikácii Local WP tlačidlom Stop site:
Stop site - WordPress - Tvorba pluginov

Nastavenie WordPressu

Je nevyhnutné vykonať ešte jedno nastavenie v adresári WordPressu. Tento krok nám neskôr uľahčí prácu a umožní ladenie nášho kódu.

Otvoríme súbor wp-config-sample.php, ktorý nájdeme na našom disku v koreňovom adresári WordPress (obvykle na ceste ako je C:\Users\Jméno_uživatele\Local Sites\tvorbapluginu\app\public/)

WordPress - Tvorba pluginov

Upravíme riadok kódu pre vývojárov. Zmeníme false na true, týmto krokom zapneme režim ladenia. Tým zaistíme, že pri vývoji uvidíme všetky chyby a upozornenia, ktoré nám pomôžu rýchlo odhaliť a opraviť problémy v kóde.

Riadok kódu teraz vyzerá takto:

Pamätajme si, že jedinou zložkou, ktorú naďalej budeme upravovať, je zložka wp-content/. Do tejto zložky budeme neskôr umiestňovať naše vlastné pluginy. Do iných zložiek už nebudeme zasahovať.

Textový editor, alebo IDE

Výber správneho textového editora alebo integrovaného vývojového prostredia (IDE) je dôležitým rozhodnutím pri vývoji pluginov vo WordPresse. Je mnoho možností, aký editor použiť. My budeme v kurze používať Visual Studio Code.

V ďalšej lekcii, Štruktúra pluginu a vytvorenie zložky , sa budeme venovať stromovej štruktúre pluginu a vytvoríme zložku pre plugin.


 

Predchádzajúci článok
Tvorba pluginov vo WordPresse - Úvod
Všetky články v sekcii
WordPress - Tvorba pluginov
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Štruktúra pluginu a vytvorenie zložky
Článok pre vás napísal Štefan Tusjak
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje Webovým aplikací. V rámci své dlouholeté kariéry v automobilovém průmyslu nasbíral dostatek zkušeností z oblasti procesního řízení výroby. Při přechodu do průmyslu medical, dostal možnost programovat MES sytém. Zde spojuje dvě věci, které
Aktivity