Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

3. diel - Šablóny zadarmo, platené a na mieru

V predchádzajúcej lekcii, Inštalácia WordPress a základné nastavenie , sme si ukázali, ako Wordpress nainštalovať a niektoré jeho základné nastavenia. V tejto kapitole sa zameriame na šablóny. Pozrieme sa na 3 typy a viacero možností, ako sa dajú skladať weby. Čiastočne zabrúsime i do pluginov, ale o tých sa rozpíše skôr až v nasledujúcom článku.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Šablóna, čo to vlatně je?

Šablóna ako taká je súbor funkcií a vlastností, ktoré určujú možnosti a obsah webu. Niekedy vývojári dajú užívateľom celé podstránky v administrácii, kde možno nastaviť farebné schémy, menu, obsah pätičky či hlavičky a mnoho ďalšieho.

Inokedy naopak tvoríme sekcie absolútne sami podľa svojej vlasťou fantázie, kedy však v rukách laika weby dopadajú väčšinou skôr horšie. To je dané hlavne nepochopením webu ako takého.

V taký moment je tu potom človek, čo sa vývojom na WordPress zaoberá a dokáže pomôcť. Či už sa jedná o klikanie v administrácii na tlačidlá alebo priamo písania kódu.

Poďme sa teda pozrieť na 3 typy / možnosti šablón.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Zadarmo

Oficiálne WordPress repozitár (wordpress.org) obsahuje na tisíce šablón zadarmo. Avšak ako to tak u vecí zadarmo býva, veľká väčšina z nich nevyzerá nijako lákavo, a predsa len - vzhľad predáva. Po detailnejšom prehľadávania nakoniec zakotvíte u pár z nich, ktoré sú zaujímavé. Avšak to, čo vás zaujíma, je predovšetkým kvalita kódu a možnosti, ktoré daná šablóna ponúka.

Nastáva teda chvíle skúšanie a testovanie. Veľmi výrazne odporúčam skúšať šablóny ako to len ide a neskončiť u prvej či druhej. WordPress je voľne dostupný od toho, aby ste mali voľnosť.

Ďalšou možnosťou, ktorú využiť, sú takzvané starter themes (v preklade štartovací šablóny), ktorých cieľom je poskytnúť podporu pre najžiadanejšie pluginy na trhu, ale ale bez zároveň takmer nič. Prečo? Pretože ich cieľom je ponúknuť vizuálny editor. Vizuálnych editorov sú jednotky (tých dobrých) a jedná sa o pluginy. Opäť, viac sa o nich budeme baviť v nasledujúcich dieloch. Pre teraz stačí povedať, že weby si skladáme pomocou blokov, ktorých grafika je určitým štýlom preddefinované a máme určitú vôľu im zmeniť atribúty (farba, veľkosť, zarovnanie, guľatosť rohov, tiene a pod).

Najlepšie vizuálne editory majú prepracované takzvané Drag & Drop systémy. V najbližších dieloch sa budeme baviť predovšetkým o Gutenberg a Elementoru. Gutenberg je novinka v samotnom WordPress (zo spoločnosti Automatic) a Elementor je plugin od externých vývojárov.

Tieto starter themes vás potom nechajú vytvoriť si sekcie ako je hlavička, pätička alebo sidebar. Tým priradíte obsah - logo, menu, tlačidlá, obrázky alebo widgety - a zaradí sa automaticky do príslušnej pozície na webe.

Samotný WordPress potom ponúka sekciu úprav nazvanú Customize, kde občas vývojári majú rôzne sekcie ako vlastné CSS, logo pre web, názov webu atď. Od toho sa však veľmi často upúšťa kvôli zastaranosti a neprehľadnosti užívateľského rozhrania.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Platené

Oproti šablónam zadarmo, sú tie platené robustnejšie, majú viac funkcií, sú graficky lepšie pojaté a vsádza na neznalosť užívateľov. Ľuďom sa proste páči video na pozadí, pekné animácie, prechody a pritom platí tak málo (odhadom od 500 Sk do 1 500 Sk).

Avšak to by nebol problém, keby .... - to veľké keby je práve v kvalite šablón. Čo na tom, že šablóna má 5 MB v základe pri načítaní menšej stránky. Čo na tom, že používateľ čaká 10 sekúnd, než vôbec niečo uvidí.

No a ono na tom je práve to, že Google náročné weby s hromadou bordelu proste a jednoducho nemá rád.oficiálne meracie nástroje (PageSpeed Insight, aka Lightouse), ktorými analyzuje veľkosť HTML dokumentu, CSS, JS, ako dlho trvá aktivitu behu, koľko% CSS a JS je na danej stránke reálne použilo oproti celkovému objemu pod. - tých kritérií je na desiatky.

Potom, čo si užívateľ kúpi jednu z TOP šablón na themeforest (najväčší portál skrze platené šablóny pre WordPress) potom vidí čísla ako:

  • Mobilné zariadenia = 10/100
  • Počítač = 50/100

A samozrejme sa zdesí. Nevie, čo sa deje a logicky za to môže zlý WordPress. S týmto názorom sa stretávam často. Napríklad moje weby nemajú problém sa zmestiť do 50 kB (HTML, CSS a JS) kedy potom vidím 95+ bodov zo 100 na meracích nástrojoch, a to aj bez cachovanie či optimalizácia obrázkov.

Aby vývojári platených šablón mohli mať nejaké zisky, musí zaujať čo najväčší počet užívateľov. A toho dosiahnu predovšetkým tým, že napchajú do šablóny tony (doslova) funkcií, možných podstránok a ďalšieho obsahu. Na druhú stranu je aj mnoho šablón, ktoré sú platené a pritom ich kvalita je prvotriedny. Tie sú však menej známe a využívajú sa predovšetkým ako štartovací šablóny u vývojárskych tímov, kde sa weby robia na mieru. Tie potom dokážu z WordPress vytiahnuť mnoho funkcií a ponúknuť perfektnú grafiku, avšak už nie za cenu do 1 500 Sk.

A to je kameň úrazu. Aby ste mohli mať kvalitný web, potrebujete vedieť, čo je a čo nie je kvalitné. A laik toto takmer nikdy spoznať nemôže. Preto moje odporúčanie je jasné - nájdite niekoho, kto vám poradí aj za cenu toho, že bude chcieť peniaze. Týmto krokom si ušetríte veľké množstvo problémov a možno sa budete diviť, ale sčítané a podčiarknuté nakoniec aj ušetríte. Ak totiž potom najmete niekoho na opravu šablóny, tak zaplatíte oveľa a oveľa viac, s tým, že výsledok môže byť neistý, pretože vy sami nedokážete posúdiť kód ako taký.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Na mieru

A tým sa presúvame k šablónam na mieru. V tomto odbore robím špecificky ja, keď klient príde s grafikou (poprípade grafiku navrhujem ja). Takéto weby sa často pripravujú tak, aby vyhovovali klientovi, v čo najväčšom možnom rozsahu, ale aby v ideálnom prípade klient web nemohol rozbiť alebo prekopať podľa svojich predstáv. Čo u šablón platených je veľmi jednoduché.

Ukážka výkonu webu, ktorý je celý závislý na JavaScripte a má viac ako 2 MB obrázkov. Ovšem špeciálne som robil iba v čistom JavaScripte a zohnal čo najmenšie knižnice. Všetko okrem obrázkov má okolo 11 kB (po Gzip).

Vytvorenie webu pomocou WordPress
Vytvorenie webu pomocou WordPress

Prečo nedať klientovi väčšiu vôľu? Klient je laik (veľmi často, nie však vždy) a teda nechať ho nafarbiť sidebar na svietivú žltú, na to dať zelený text s tým, že jeho značka je založená na červené a tmavo modrej, by vyústilo vo veľmi nemilú situáciu a pre dodávateľov zlú referenciu.

Čo teda napríklad robím ja je to, že technicky dávam klientovi možnosť meniť web v rámci medzí. Avšak farebnú schému, veľkosť textu, a ďalšie grafické prednosti webu sú dané napevno v šablóne ako také a nedovoľujem ich meniť. Zmeniť je potom možné len na základe dohody, novej grafiky alebo iného podnetu. Ak teda daný užívateľ môže vkladať textace a obrázky, nemal by nič pokaziť a také šablóny vydrží aj celé roky bez väčších problémov.

Mám na mysli aj s pravidelnými aktualizáciami WordPress. Je jasné, že funkcia sa postupom času mení a je potreba web raz za čas aktualizovať z hľadiska kódu, ale tomu sa vyhnúť nedá.

Negatívne a zároveň pozitívny pohľad na fakt, že si nemôže užívateľ meniť úplne čo chce, je istota funkčnosti a konzistencie. Neskúsení užívatelia majú tendenciu přeplácávat systém a web sa môže pomaly zhoršovať.

Ďalšia rádoby nevýhodou je cena. Ak si web necháte stavať od začiatočníka za 200 Sk na hodinu, tak nemožno očakávať kvalitný výsledok aj keby cena webe bola celkovo vysoká. Oproti tomu môžete investovať a zaplatiť niekoho nad 600 Sk na hodinu. Je tu určitá šanca, že sa vám dostane služieb, o ktorých si u šablón zadarmo / platených môžete nechať len zdať.

Na určitých portáloch sú desiatky špecialistov, ktorí zabezpečujú, aby tvorba webu bola hračka. Pravidelná komunikácie, odporúčania na pluginy, ktoré pomôžu s vylepšením webu a roky skúseností so samotným WordPress len tak nejaká šablóna nenahradí.

Ale ako hovorím, platíte za kvalitu a menšie weby štartujú pokojne na 30 000 Sk (u niekoho bez DPH). Máte však grafiku, kódovanie aj WordPress šablónu na mieru.

Záver

Zámerne som sa nepúšťal do ukážok šablón, pretože nechcem zvádzať a bude lepšie, keď si ich prejdete sami a zistíte, čo vám bude vyhovovať.

Avšak tu odporučím šablóny, vzhľadom aj k nasledujúcim kapitolám, s ktorými môžete začať a preskúmať WordPress ako taký, pozri:

Nástroje na kontrolu (načítanie) webu, viď:

Nie vždy vyhodnotí všetko na 100%, ale dokážu určiť problémy a naviesť na to, čo ich spôsobuje. Ak sa teda web načíta dlho, jeden z týchto nástrojov vám môže povedať prečo.

To je pre dnešné lekciu všetko. V budúcej lekcii, Pluginy zadarmo, platené a na mieru , sa pozrieme na pluginy.

Kto stojí za článkom?

Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.

Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.

Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ mares-pavel.cz


 

Predchádzajúci článok
Inštalácia WordPress a základné nastavenie
Všetky články v sekcii
Vytvorenie webu pomocou WordPress
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Pluginy zadarmo, platené a na mieru
Článok pre vás napísal Pavel Mareš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
3 hlasov
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity