4. diel - Pluginy zadarmo, platené a na mieru
Oproti predchádzajúcej kapitole, pozri Šablóny zadarmo, platené a na mieru , kedy som zámerne nedoporučoval šablóny, si teraz ukážeme naopak aké pluginy odporúčam. Niektoré sú veľmi nápomocné a mám s nimi pozitívne skúsenosti.
Čo je teda plugin?
O šablóne už vieme, že udáva smer webu. Väčšinou v nej je značná časť funkcií. Plugin je teda špecifická periférie, s ktorou web obohatíte o nejakú funkciu.
Napríklad multijazyčnosť webu nerieši šablóny. Existujú 2-3 pluginy, s ktorými sa na WordPress tvoria multijazyčné weby a šablóny iba dodávajú podporu pre niektoré z nich. V ďalších sekciách si ich ukážeme.
Nemenej dôležité je cachovanie obsahu do prehliadača, SEO technické optimalizácie a alebo práve vizuálny editor typu Elementor, o ktorom som hovoril v predchádzajúcom diele.
Zadarmo
Aj pluginy môžu byť zle napísané. Zažil som pár, ktoré web spomalili o rádovo sekundy až desiatky sekúnd. Avšak toto spoznáte veľmi rýchlo a nie je nič jednoduchšie, než je vypnúť a odinštalovať.Veľká výhoda WordPress sú práve pluginy a komunita, ktorá je tvorí. Je totiž celá rada externých služieb (Mailchimp na emailing napríklad), ktoré vďaka pluginom (mnohokrát zadarmo) prepojíte s WordPress a máte po starostiach.
U značnej časti sa nemusíte báť, že by s pluginy bol väčší problém. Tie sú totiž veľmi často doporučované na fórach a návodoch po internete, pričom tie najlepšie sú vychytané - ale nájdu sa aj robustný, pri ktorých pochybujem o tom, že pozitíva dokážu vyvážiť negatíva.
Poďme si teda rovno uviesť zoznam pluginov a ich popis:
Advanced Custom Fields
- Umožňuje dodať vlastné pole / bloky do stránok a následne ich v šablóne / pluginu použiť. Napríklad si možno vytvoriť blok v stránke, kam sa nahrá informácie o mieste konania nejakej akcie a v šablóne potom túto informáciu môžem kdekoľvek zobraziť.
Swift Performance Lite
- Veľmi dobrý cachovací plugin zadarmo
Contact Form 7 (CF7)
- Takmer perfektný nástroj pre kontaktné / objednávkové formuláre. Hodí sa napríklad na zber emailov.
Contact Form DB
- Napríklad ukladá výstupy kontaktných formulárov rôznych pluginov (ako CF7) do databázy pre kontrolu a následný export. Odporúčam. (Bohužiaľ už nie je dostupný v oficiálnom repozitári WordPress)
Contact Form 7 - reCAPTCHA v2
- Dovoľuje do kontaktných formulárov dodať reCAPTCHA v2 (zaškrtnutie či nie som robot). Chráni pred spamom.
Lynt enhancer
- Plugin od českej spoločnosti Lynt nastavuje vyššiu bezpečnostné funkcie ako lepší kryptovací algoritmus pod. Je možné nájsť iba na GitHub.
Wordfence Security
- Pomáha chrániť web pred napadnutím. Typicky nepovolí viac ako 5 pokusov pre prihlásenie, potom blokuje používateľa. Alebo napríklad stráži verzie súborov proti škodlivému kódu.
Yoast SEO
- SEO plugin pre optimalizácia (v základe funguje dobre, odporúčam).
REDIRECTION
- Presmerovanie z neexistujúcich stránok je vďaka nemu ľahké a vy neprídete o cenné body v Googli / Zozname. Stráži aj 404 otázky a eviduje ich. Tiež dokáže strážiť zmenu odkazov v článkoch a automaticky nastavovať 301 presmerovanie z pôvodného odkazu.
Admin Columns
- WordPress má rozmanitú databázu a pluginy jej obohacujú. Admin Columns vám dáva možnosť upraviť si podľa potrieb výpis informácií v administrácii, nastavuje lepšie filtrovanie a mnoho ďalšieho.
Compress JPEG & PNG images
- Nahrať obrázok o veľkosti 5 MB do administrácie nie je dobrý nápad. On sa potom na webe načíta, ale používateľa nepotešíte. Tento plugin obrázky komprimuje.
Favicon by RealFaviconGenerator
- Favikona je pre web dôležitá a je mnohokrát zložité / zdĺhavé pripraviť kód na správne zobrazenie. S týmto pluginom nahráte ikonku 512x512, nastavíte pár políčok a máte hotovo.
Polylang
- Multijazyčný plugin zadarmo. Funguje veľmi dobre.
WooCommerce
- Jeden z najlepších pluginov pre WordPress, ak potrebujete e-shop.
Kybernaut IC DIC
- Dopĺňa možnosť kontroly IČO a DIČ z oficiálnej databázy (pre WooCommerce)
Čo-Authors
- Dovoľuje priradiť viac autorov pre jeden článok. Napodiv veľmi dobre napísaný plugin.
Platené
WPML
- Platený, obrovský plugin pre multijazyčné weby. Je to ako ísť s guľometom na komára, ale máte istotu, že to jednoducho pôjde. Osobne si stojím za Polylangem, pretože WPML je naozaj veľký nástroj, ale u väčších webov má svoj zmysel.
WPSSO Core
- V základe aj zadarmo, je to super nástroj pre SEO. Jeho platená verzia je naozaj robustný.
WPSSO Schema JSON-LD Markup
- Dôležité, ak máte e-shop na WooCommerce. Samotný WooCommerce totiž má chyby v JSON-LD schémy a Google potom nadáva v Search konzole. Tento plugin to rieši parádne a oplatí sa ho zaobstarať.
WP Rocket
- Veľmi, veľmi dobrý platený plugin na cachovanie. Prakticky jednotka v odbore.
Na mieru
Plugin na mieru je väčšinou posledná možnosť, ak nenájdete adekvátny variantu medzi pluginy zdarma alebo platenými. Niekedy proste len vývojár nechce všetko pchať do šablóny, pretože by to nedávalo zmysel, a tak si vytvoria extra plugin.
Je dôležité, aby takéto pluginy nebránili chodu webu. Vypnutím a zapnutím si overíte, či nejaký plugin nerobí, čo nemá a naopak. To platí u všetkých a nielen u tých na mieru. Osobne by som odporučil tvoriť na mieru vtedy, ak daná funkcia, ktorá má web obohatiť, nemá zmysel v šablóne ako také alebo daná funkcionalita je sebestačná.
Elementor, Gutenberg a vizuálne editory
Už v kapitole o šablónach som spomínal vizuálne editory. Konkrétne Elementor (a Gutengerg). Z môjho pohľadu je to veľmi dobrý plugin, ktorý dovoľuje používať aj Advanced Custom Fields a majú pekne premyslený celý Drag & Drop systém + funkcia okolo.
Weby na ňom sa dajú stavať rýchle, však skôr menšie. Používajte ho s rozumom. Nehodí sa na všetko. Určite však vyskúšajte aj PRO verziu, s ktorou si môžete potom hrať aj celé hodiny.
Ďalším je defaultný editor Gutenberg. Ten zožal dosť kritiky pri uvedení a vývojárska komunita ho stále moc nemusí. Editor však funguje dobre, staviam na ňom weby pre klientov a kedykoľvek, kedy klient potrebuje novú funkciu (blok), je otázka chvíľky mu to dopriať (predovšetkým vďaka pluginu Advanced Custom Fields, ktorý vývojárom uľahčuje tvorbu blokov a webov všeobecne).
Ďalšie vizuálne editory už majú vady na kráse. Najväčší problém je rýchlosť, horšie podpora, bloky nie sú premyslené, niekedy je plugin starší a teda je v ňom dosť neporiadku kvôli spätnej kompatibilite.
To bolo pre túto lekciu všetko. Nabudúce, Konflikty pluginov, šablón, WordPress a ako ich riešiť , si povieme niečo ku konfliktom pluginov, šablón, WordPress a ako ich riešiť.
Kto stojí za článkom?
Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.
Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.
Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ mares-pavel.cz