Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

2. diel - Inštalácia WordPress a základné nastavenie

V minulej lekcii, Ako založiť web v publikačnom systéme WordPress , sme si predstavili základné zložky pre vytvorenie vlastného webu. V tejto lekcii sa spoločne pozrieme na inštaláciu a základné nastavenia WordPress ako takého. Jedná sa o pár veľmi jednoduchých krokov, ktoré si ukážeme nižšie.

Inštalácie automatická

Za predpokladu, že máte hosting, ktorý podporuje "one-click" inštalácia systémov, si túto položku viac rozoberieme na službe WEDOS.

V administrácii, pod položkou "webhosting", nájdeme v ľavom bočnom paneli podstránku "Inštalátor aplikácií [NEW]". Následne stačí kliknúť na ikonku WordPress.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

V ďalšom kroku si zvolíme verziu WordPress (defaultne je zvolená najnovšie) a následne kam chceme danú aplikáciu inštalovať. Môžeme zvoliť protokol (http / https) a doménu / subdoménu, prípadne adresár.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Príklad: https://beta.itnetwork.cz/adresar/. V tomto prípade je https:// označenie protokolu, beta subdoména, itnetwork doména druhého rádu a cz doména prvého poriadku.

Ak ideme na novo, tak môžeme všetko ponechať zatiaľ tak, ako to hosting nastavil. Dostaneme sa na tabuľku, ktorú vidíme nižšie:

Vytvorenie webu pomocou WordPress

V tabuľke vidíme jasné atribúty ako jazyk, email, názov a popis webu. Dôležité je meno a heslo. Nikdy, naozaj nikdy nevytvárame hlavného užívateľa s menom admin. To je to prvé, po čom útočník pri napadnutí webu ide. Príklad správneho mena môže byť nazevwebu_jmeno (itnetwork_pavel).

Správne heslo má byť silné a ideálne vygenerované náhodne (napríklad službou https://passwordsgenerator.net/) - eN%(kdx\Q,Eef7Zp. So správcom hesiel, či už v prehliadači ako má Google Chrome alebo službou ako LastPass, si heslo navyše nemusíme pamätať a dokonca aj prihlasovacie údaje sa dajú nastaviť na automatické vyplňovanie.

Zvyšok inštalácia je veľmi jednoduchý a všetko prebehne automaticky.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Potom už len stačí ísť na adresu webu a prihlasovaciu stránku - vase-domena.cz/wp-login.php.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Inštalácia ručné

Ak nemáme možnosť automatickej inštalácie, je tu stále cesta štandardné. Pre úspešnú inštaláciu budeme potrebovať nasledujúce:

Predpokladajme, že máme stiahnutý ZIP súbor. Ten musíme otvoriť a súbory z neho presunúť do FTP klienta, ktorý je pripojený k serveru.

Ako na FTP

Stiahneme si program FileZilla a po otvorení vidíme v hornej lište 4 políčka. Do nich budeme zadávať údaje.

Ale ešte predtým si na hostingu FTP prístup musíme vytvoriť. Ak neviete ako, odporúčam sa obrátiť na zákaznícku databázu informácií alebo podporu.

Čo sa WEDOS týka, tak opäť pôjdeme do položky webhosting v administrácii, zvolíme kúpený hosting a podstránku Nový FTP účet v ľavom bočnom paneli.

Klikneme na Vytvoriť nový a do políčka login zadáme iba napríklad svoje meno bez diakritiky a veľkých písmen.

Prístupové údaje sú behom chvíľky vygenerované a poslané na zadaný email.

Ukážka FTP prístupu:

  • Server: 112233.w123.we­dos.net
  • Login: w112233
  • Heslo: plusKo91Qr

Tieto údaje vložíme do príslušných polí vo FTP klientovi. Port je nastavený automaticky a nemusíme sa s ním teda nijako zaoberať.

Po úspešnom pripojení stačí všetky zložky presunúť na FTP. Avšak pozor, do príslušnej zložky.

Každý server to má inak. Ideálne presuňte všetko do zložky s názvom domeny (tj. Zložka s názvom domena.cz) alebo do prázdnej zložky "www".

Databázy

Teraz sa pozrime na web a urobme inštaláciu, avšak ešte nie sme na konci. Po zobrazení stránky sa zobrazí tabuľka nižšie.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Pre správne vyplnenie potrebujeme zriadiť databázu. WEDOS ju napríklad zriaďuje automaticky pri kúpenie hostingu. Poďme sa však pozrieť na cestu zriadenie databázy.

Rovnako ako pred chvíľkou u FTP, musíme ísť do administrácie a pod webhosting položkou nájsť v bočnom paneli podstránku Nová databázy.

Stačí vyplniť políčko název a opäť bez diakritiky a veľkých písmen. Po úspešnom vytvorení stačí údaje opísať do tabuľky vyššie.

Políčko predpona tabuliek je často dôležité a hrá svoju rolu prí útokoch na web. Je veľmi dobré dať predponu inú ako wp_. Napríklad nazevwebu_.

Ak všetko prejde, objaví sa nová obrazovka s nastavením účtu a webu. Všetko vyplníme podľa vlastného uváženia:

  • bezpečné heslá
  • užívateľské meno administrátora nesmie byť "admin"
  • dostupnosť pre vyhľadávače zaškrtnite len vtedy, ak viete, že web nemá byť nájdený na Googli či Zozname

Pôjdeme na adresu webu a prihlasovaciu stránku - vase-domena.cz/wp-login.php. Zadáme údaje, ktoré sme pred chvíľkou vytvorili a môžeme začať plniť web.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Základné nastavenie

Pri prvotnej inštalácii WordPress dodáva pár testovacích dát a pluginy.

Čo sa pluginov týka, tak prvá je Akismet Anti-Spam, ktorý sa snaží brániť robotom na vašom webe robiť neporiadok. Je na nás, či ho zmažeme alebo nie. Záleží od účelu webe.

Druhý Hello Dolly môžeme rovno zmazať.

Ako testovacie dáta môžeme na webe nájsť príspevok "Hello world", stránku "Sample test" a komentár u príspevku. Všetko môžeme zmazať.

Teraz spolu prejdeme sekcie v administrácii a ku každej z nich si povieme, čo v nej môže byť.

Nástenka

Slúži pre prehľad o webe. Sú tam vidieť štatisticky, informačné cedule a hlášky. Možno vidieť rôzne informácie ako od samotného systému tak od pluginov.

Napríklad s plugin Wordfence vidíme odkiaľ na daný web ľudia útočia, koľkokrát denne sa snažia prelomiť heslo k admin účtu a pod. Alebo koľko stránok a článkov máte vytvorených.

Dôležité sú tiež informácie o aktualizáciách - je zásadné mať systém aj plugin aktuálny.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Príspevky & Stránky

Tieto 2 kategórie sú si funkčnosťou veľmi podobné a od seba ich delí predovšetkým ich použitia.

V príspevkoch budeme mať aktuality alebo články na blogu.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Vo stránkach môžu byť položky ako: O nás, Kontakt, Obchodné podmienky, Cenník atď.

Pri editácii každého príspevku / stránky sa objaví nové rozhranie, kde stačí pridať nadpis a začať písať. Po pravej strane potom uvidíme rôzne možnosti, ktoré možno vyplniť a ktoré hovoria samé za seba - príkladom môže byť náhľadový obrázok.

Ten je použitý pre zobrazenie na webe, na Googlu, Facebooku a ďalších službách.

Veľké modré tlačidlo Publikovať potom slúži k publikácia danej stránky / článku.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Médiá

Táto podstránka slúži pre nahrávanie a zobrazenie dokumentov (obrázky, pdf súbory apod), ktoré chceme na webe použiť.

Jedná sa prakticky o jednu veľkú zložku, v ktorej možno filtrovať a vyhľadávať.

Veľkým plusom je vstavaný editor obrázkov. Tým pádom môžeme veľmi ľahko otáčať, orezávať alebo meniť ich veľkosť priamo z webu miesto sťahovanie ďalšieho nástroja do nášho počítača.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Komentáre

Prehľad komentárov na webe ku všetkým článkom.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Vzhľad

Vzhľad pod seba vzťahuje hneď viacero možností úprav webu. Prvé sú šablóny - tie určujú funkčnosť webu, vzhľad a aké úpravy môže používateľ robiť.

Poznámka: Na šablóny sa detailnejšie pozrieme v ďalšom návode.

Položka Prispôsobiť zobrazuje možnosti úprav priamo na webe a v základnom móde obsahuje aj políčko CSS. Čo je pomerne dobrý CSS editor, vďaka ktorému na webe môžeme vykonávať rôzne mikro zmeny - ako napríklad upravovať farbu písma, typ písma, odsadenie a pod.

Widgety sú potom bloky, s ktorými môže každá šablóna nakladať rôzne. Existujú aj preddefinované, do ktorých je možné vkladať obrázky, nechať si na webe vypísať archív príspevkov a ďalšie.

Menu je potom jednoduché. Takmer každý web ho niekde na stránke má. Položky takých menu je možné ľahko opraviť v tejto podstránke. Ich počet je potom prakticky neobmedzený, rovnako ako môžeme vložiť ľubovoľný počet položiek do konkrétnych menu.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Pluginy

Jedna z nesporných výhod WordPress je obrovská komunita. Vďaka nej máme nepreberné množstvo pluginov, ktoré rozširujú možnosti webu.

Nič sa ale nemá preháňať. Veľké množstvo pluginov vedie k zahlcovaniu webu a jeho spomalenie. Čo má negatívny efekt nielen na načítanie, ale aj na hodnotenie webu Googlom / Zoznamom.

Pluginom potom bude venovaný špeciálny samostatný diel.

Užívatelia

Správa užívateľov a ich rolí je životne dôležitá pre každý web. Nie všetci môžu mať úlohu administrátora a v základe tak WordPress prichystal ďalšie role ako: Návštevník, Spolupracovník, Redaktor, Šéfredaktor a Administrátor.

Každá rola má svoje oprávnenie ( viac tu). Administrátor (Admin) má však 2 verzie - Admin a Super Admin. Super admin je tvorca webu - ten, kto ho založil. Admin je potom niekto, kto má veľmi vysoká oprávnenie a môže vykonávať takmer všetky úpravy.

Nástroje

Tieto prostriedky sa často používa pre odpratanie funkcií, ktoré sa používajú raz za čas ako import / export. Preto sa v nej v rámci nášho tutoriálu takmer pohybovať nebudeme a v začiatkoch prakticky vôbec.

Nastavenie

Všetko, čo sa nezmestilo do inej kategórie, skončilo tu - bohužiaľ. U niektorých webov je podmenu tejto položky rozsiahle, ale to v konečnom dôsledku nemusí ničomu vadiť.

Môžeme tu nastaviť časovú zónu, nový administrátorský email, deň začiatku týždňa, vlastné URL adresy (tzv. Rewrite urls) a mnoho ďalšieho.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Rewrite urls potom slúži na rozlíšenie obsahu. Môžeme mať napríklad články generované podľa rokov, mesiacov, dní, kategórií alebo podľa názvu.

Príklad Rewrite urls:

  • domena.cz/2018/09/­clanek-123 (Tento článok má názov Článek 123 a do URL so špeciálne navyše pridáva rok a mesiac publikácie)
  • domena.cz/novin­ky/clanek-123 (Tento článok má názov Článek 123 a do URL so špeciálne pridáva kategórie, do ktorej bol článok zaradený)

Záleží na nás, čo použijeme.

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Filtrovanie v administrácii

V administrácii sa dá filtrovať a vykonávať celý rad úkonov.

Filtrovanie prebieha cez:

  • vyhľadávacie políčko (hľadá v názve a obsahu daných stránok, príspevkov, používateľov atď.)
  • dáta (mesiac, rok)
  • kategórie a štítky (tagy)

WordPress umožňuje vkladať vlastné typy príspevkov, čiže aj vlastné typy filtrovanie - podľa špecifických dát, ale o tom sa budeme rozprávať v jednom z nasledujúcich návodov.

To je teda pre dnešok všetko. V nasledujúcej lekcii, Šablóny zadarmo, platené a na mieru , si bližšie predstavíme šablóny.

Kto stojí za článkom?

Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.

Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.

Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ mares-pavel.cz


 

Predchádzajúci článok
Ako založiť web v publikačnom systéme WordPress
Všetky články v sekcii
Vytvorenie webu pomocou WordPress
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Šablóny zadarmo, platené a na mieru
Článok pre vás napísal Pavel Mareš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
3 hlasov
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity