IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

9. diel - E-shop na WordPress, viacero možností

V minulej lekcii, Optimalizácie a cache , sme sa venovali optimalizácii webu.

Keďže je WordPress veľmi obľúbeným nástrojom medzi majiteľmi e-shopov, ukážeme si dnes nejaká častá riešenie, ako cez neho predávať.

WordPress ako otvorená platforma dovoľuje vytvoriť akékoľvek interné alebo externé riešenie a napojiť sa na čokoľvek. Interné ukážkou môže byť WooCommerce, ktorý beží vo vašom webe a externé napríklad simpleshop.cz, ktorý ponúka plugin pre integráciu svojho riešenia do WordPress.

WooCommerce

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Riešeniach typu WooCommerce (Woo) je viac. Hoci ale existuje celý rad pluginov, je tento najpoužívanejšie a pravdepodobnosť, že po ňom siahnete, je asi najväčší. Plugin má však aj svoje úskalia. Woo je pomerne zložitý a komplexný plugin, ktorý ponúka nespočetné množstvo možností a vývojári k nemu ponúka platené rozšírenia. Vyznať sa v tom na prvý pokus je takmer nemožné a bez pomoci strávite pokojne týždne zanorenie do nastavenia a rovnako všetko nevychytáte. Ďalší problém sú emaily, ich vzhľad je nudný a úprava zložitá. Pre laika nič pekného. Ak teda chcete jednoduchý e-shop, odporučil by som voliť externú aplikáciu, ktoré opisujem ďalej v článku.

Čo sa Woo týka, má však jednu obrovskú výhodu - a tou je základňa pluginov. Pre všetky možné, ďalšie strany takmer určite nájdete plugin. Nie je problém nájsť pluginy napríklad pre - Slovenskú poštu, Zásilkovna, Pohodu, Fakturoid, ComGate, Ppl, Uloženka, Geis point, DPD, Smart emailing, iDoklad, Fio banku, Čsob, Paypal, Stripe, Gopa, The pay, Heureku alebo Tovar. cz.

A to bol len krátky zoznam jedného českého vývojárov + Paypal a Stripe. Tých rozšírenia sú stovky a desiatky programátorov vám dokážu dorobiť funkcie na mieru. Woo je tak perfektný pre zložitejšie / väčšie e-shopy s funkciami, ktoré tretia strana (krabicové riešenie) nedokáže zabezpečiť.

Príklad z praxe

U jedného klienta mám napríklad napojený výpočtovej formulár na jeho služby. Výsledok výpočtu sa automaticky prepíšu ako nová objednávka, vytvorí sa účet používateľa, rozposílají sa emaily klientovi a zákazníkovi, kde je špecifický obsah viazaný na daný výpočet a službu, ktorá je žiadaná. To všetko je riešenie kvôli komplexnosti výpočtu, ktorý žiadny plugin nedokázal zabezpečiť tak, aby všetko prebehlo plynulo a user-friendly. Ako čerešničku na torte potom máme špeciálne ďakovacej stránku, ktorá komunikuje s externou službou a dovolí klientovi v administračnom rozhraní využívať mnou nastavenej premenné.

Príklad {user.name} je pole s indexom [user] a hodnotou [name], ktorá potom na stránke vypíše napríklad "Pavel Mareš".

Ale toto je až extrémna ukážka vlastného riešenia problému, ktorý nastal. Ako vidíte, nič nie je nemožné a práve vďaka Woo sa nemusím starať o hromadu problémov ako - vytvorenie objednávky, spárovanie s užívateľom, tvorba používateľa atď.

Avšak nebojte, Woo nie je až tak zložitý

Z textu vyššie by sa mohlo zdať, že Woo je zložitý plugin a laik by naň radšej nemal siahať. A niečo pravdy na tom je. Pokiaľ nastavujete rôzne pluginy - typu doprava, je lepšie, keď to robí odborník. Máte potom istotu. Ale založiť nový produkt, pridať mu text, obrázok, cenu a variácie zvládne každý.

Takže sa vôbec nemusíte báť ďalších desiatok položiek, ktoré na vás vyskočí - väčšinu z nich rovnako nepoužijete a sú tam pre špecifické účely.

Jednoduché krabicové riešenie?

Vytvorenie webu pomocou WordPress

Osobne som dlho nič nenašiel a nakoniec som zakotvil u simpleshop.cz. Prečo? Pretože toto riešenie tvorí programátori a ľudia, čo reálne rozmýšľa nad tým, ako riešiť menšiestredné e-shopy. Pre väčšinu klientov totiž obsahuje už v základe funkcie ako správu fakturácia, účtovníctvo, sklad, produkty, emailing, platobnú bránu a ďalšie.

Rozhranie je čisté a ľahko pochopiteľné. Behom pár minút sa zorientujete a až na pár funkcií budete mať vo všetkom ihneď jasno. A ako som hovoril, že toto riešenie tvorí programátori? Vďaka bohu za to. V čase, keď som na jednom projekte tento systém implementoval do WordPress, som narazil na to, že simpleshop nevie zľavové nastavení po určitom počte kusov opakovane.

Teda pri nákupe nad 10 ks zľava 5 %, pri nákupe nad 30 ks zľava 7 % atď.

Tento problém som vyriešil tak, že som napísal vlastné javascript riešenie, ktoré vkladalo do skrytého kupónového poľa mnou vytvorenie kupóny. Jednoduché, elegantné a pre danú chvíľu to stačilo. Keď som sa spätne pýtal vlastníka simpleshop.cz, povedal mi, že by mi odporučil urobiť presne toto.

Ďalšie pluginy

Je veľa ďalších pluginov pre WordPress a ďalších externých riešení. Vyššie spomenuté riešim viac preto, že viac ako 97 % užívateľov po týchto riešení siahne. Ďalšie pluginy sú viacmenej menšie či menej komplexné. Tam už však riskujete budúce problémy, nedostatky alebo že prípadný najatý programátor s tým nebude môcť nič robiť. Či už by úpravy boli zložité nad rámec rozumných medzí alebo bol daný e-commerce plugin zle napísaný.

To je pre dnešné lekciu všetko.

Kto stojí za článkom?

Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.

Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.

Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ --> mares-pavel.cz

Nabudúce, v lekcii PowerUser vo WordPress , sa pozrieme na tému PowerUser vo WordPress.


 

Predchádzajúci článok
Optimalizácie a cache
Všetky články v sekcii
Vytvorenie webu pomocou WordPress
Preskočiť článok
(neodporúčame)
PowerUser vo WordPress
Článok pre vás napísal Pavel Mareš
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity