1. diel - Ako založiť web v publikačnom systéme WordPress
Vytvorenie vlastného webu vo WordPress je otázka len niekoľkých málo minút. Potrebné bude doména, hosting a obsah. Každá z týchto 3 zložiek je dôležitá a dá sa nastaviť na tisíckami spôsobov. Preto si v tejto prvej lekcii ukážeme rýchly náčrt a rady, vďaka ktorým budete za chvíľku pripravení na spravovanie vlastných webových stránok.
Doména
Pre svoj projekt, či už to je prezentačná stránka, webová aplikácia alebo napríklad e-shop, potrebujeme vždy vybrať vhodnú doménu.
Doména by mala obsahovať slovo, ktoré
vystihuje danú stránku. Pre e-shop s digitálnymi hodinkami
je tak napríklad doména digitalnihodinky.cz
skvelá.
Voľte chytro a registrujte u overených registrátorov a nie u sub-registrátorov. Oficiálne autoritu pre Českú republiku poskytuje zoznam, ktorý v rozhodovaní pomôže.
Na účely konkrétnej ukážky zvolíme WEDOS, ktorý má pomerne jasné rozhranie pre výber domény - https://www.wedos.cz/domeny.
Ak je doména, ktorú si vyberieme voľná, tak si ju môžeme zaregistrovať, ak nie, tak je potreba skúsiť iný názov - odkúpenie domény od vlastníka je veľmi často drahé. Preto sa skôr oplatí skúsiť sa znovu zamyslieť a prísť s názvom, ktorý sa aspoň trochu blíži tomu pôvodnému.
Vo chvíli, keď máme doménu, na nej iste budeme chcieť umiestniť obsah. Avšak ešte predtým ten obsah musíme niekam nahrať - a práve k tomu potrebujeme hosting.
Poznámka: U domén môžete nastaviť veľmi veľa atribútov ako DNS záznamy, prenajať / kúpiť si IPv4 adresu alebo napríklad presmerovávať doménu inam. To už sú ale zložitejšie úkony, ktoré teraz preberať nebudeme.
Hosting
Výber hostingu je v prípade, že presne nevieme, čo budeme potrebovať, trochu zložitejšie tému. V tomto ohľade sa môžete opýtať tu na itnetwork, s konkrétnymi požiadavkami na váš web, alebo po rôznych ďalších portáloch či facebookových skupinách.
Všeobecne sú potom 2 typy obsahu, ktoré na webe pravdepodobne budeme mať.
- statický / takmer statický (generovaný, ale menšie web)
- generovaný (e-shop, väčšie webovej prezentácie alebo webové aplikácie)
Statický web je väčšinovo HTML + CSS + Obrázky (+ JavaScript). Tento obsah nie je nijako náročný na hosting a nemusíme preto vyhľadávať drahšie varianty.
Fakticky postačí niečo menšieho, kam si na chvíľku upracete svoju prezentačnú stránku a máte pokoj.
Čo ale robiť, keď chceme mať na webe blog alebo prevádzkovať treba e-shop? Potom už potrebujeme viac miesta - rádovo GB miesta, podporu PHP, databázy a ďalšie neoddeliteľnej súčasti.
Pokiaľ už máme doménu, alebo ju chceme kúpiť, tak si len u registrátora prihodíme do "košíka" určitú verziu hostingu a môžeme sa radovať.
Dôležité sú napríklad tieto parametre:
- Priestor pre web: 3 GB a viac (obrázky sú mnohokrát veľké a je potreba viac miesta)
- Max. počet PHP procesov: 5 a viac (koľko operácií môže bežať súčasne)
- Priestor pre databázy: 1 GB a viac (databázy sa môže rozlézt, pokiaľ sa jedná o väčšie projekty typu e-shop - obvykle sa však bez problémov vojdeme v rámci desiatok až nižších stoviek MB)
- PHP memory_limit: 128 MB a viac- PHP upload_max_filesize: 32 MB a viac (ako veľké súbory môžeme na web nahrať)
- Podpora https: (http2 protokol)
- Zálohovanie: veľmi dôležité, bez zálohovanie môže niekto omylom / zámerne zmazať obsah webu a už ho nemusíme nikdy vidieť
- Možnosť obnovenie zo záloh hostingom: je vždy lepšie, keď sa na to žmurkne odborník a podpora od hostingu je základ
Poznámka: Opäť nebudem zabiehať do tém typu virtuálny server alebo dedikované servery. Jedná sa o zložitejšie témy, ktorú nie sú sprvu potrebná.
Teraz keď máme pripravenú doménu, ktorá sa zobrazí v prehliadači a máme zakúpený hosting, kam budeme nahrávať naše súbory a uchovávať tu ďalšie dáta, prejdeme na obsah samotný.
Obsah
Obsahom sú myslené všetky položky na prevádzkovanie webových stránok (na WordPress).
V prípade WordPress sa jedná o nasledovné položky:
- WordPress samotný
- obrázky, dokumenty a ďalšie súbory
- databázy
Výhoda dnešných hostingov je tá, že v administrácii máme veľmi často tlačidlo pre inštaláciu samotného WordPress - čo uľahčí prácu. Inak by sme museli stiahnuť komprimovaný súbor ZIP z oficiálnych stránok wordpress.org a jeho obsah na web nahrať pomôcť FTP klienta.
FTP je protokol, skrze ktorý počítač komunikuje so servermi hostingové služby. FTP klient (program typu FileZilla) potom slúži k vizuálnemu zobrazenie súborov na danom serveri a dáva možnosť manipulovať s obsahom na serveri.
Inštalácia samotného WordPress a jeho základné nastavenie je starostlivo popísané v nasledujúcom návode, Inštalácia WordPress a základné nastavenie . Ešte predtým si však dovolím malý bonus - a tým je takzvaný certifikát.
Certifikát
Certifikát pre hosting znamená šifrovanie komunikácie.
To je rozdiel medzi http
a https
(môžete poznať ako
zelený zámoček vedľa URL v prehliadači).
V dnešnej dobe sa používa veľmi často a odporúča sa kvôli značným
výhodám. Jednou z nich je potom protokol http2
, ktorý prináša
nové štandardy a funkcie, ktorými môžu byť napríklad:
- Prenášanie viac súborov naraz miesto postupne (skracuje dobu načítanie webu).
- U e-shopu je to potom prvý náznak akejsi serióznosti celého webu, pretože určite nechceme zadávať číslo svojej kreditnej karty / platiť na webe, kde nie je podporované šifrovanie komunikácie.
To je pre túto lekciu všetko. Ako už bolo povedané, v lekcii nasledujúcej, Inštalácia WordPress a základné nastavenie , sa zameriame na inštaláciu a základné nastavenie samotného WordPress.
Kto stojí za článkom?
Ahoj, volám sa Pavol Mareš a od roku 2012 pracujem v digitálnom prostredí. Prešiel som si kódovaním, vývojom webov, grafikou a v tejto chvíli pomáham svojim klientom tvoriť kvalitné stránky na mieru.
Ponúkam služby - UX, UI (grafika), kódovanie (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasadenie webu na WordPress (vlastné šablóny). Môžete sa pozrieť na moje referencie.
Rýchly kontakt: +420 776 256 020 / info @ mares-pavel.cz