Veľkonočná akcia je tu a s ňou aj extra kredity ZADARMO na náš interaktívny e-learning. Dobij si teraz kredity a posuň sa vo svojej kariére vpred!
Zarábaj až 6 000 € mesačne! Akreditované rekvalifikačné kurzy od 0 €. Viac informácií.

Ako pohodlne vyvíjať webové projekty

Ako už z názvu vyplýva, tento článok bude stručné zhrnutie mojich doterajších poznatkov, toho, ako mám riešené vývojové prostredie a ako tvorím weby.

Lokálne WAMP server

Ak chceme vytvoriť web, budeme potrebovať lokálny server. Predstava, že každú zmenu budeme nahrávať cez FTP klienta a skúšať na webe je priamo desivá. Snáď ani nemusím zdôrazňovať, že je to jednak pomalé a teda neefektívne a nedaj bože, že by niekoho napadlo ladiť priamo life-situ.

Takže ako prvý krok, ak ste teda ešte neurobili, budete potrebovať rozbehnúť onen WAMP server (Windows Apache Mysql PHP). Viď: Inštalácia XAMPP na Windows

Úprava lokálnych DNS - doména prvého poriadku

Ostatné tutoriály v PHP
Páči sa vám obrázok vyššie? Ide o to, že vo svojom CMS používam pretty url teda napríklad davosovo/edit/clanek A keby som to mal na localhost a členené do priečinkov vyzeralo by to napríklad takto: localhost/SczCMS/edit/clanek A už by som musel modifikovať systém a osekávať parametre . Pretože ďalšie projekty môžem mať napríklad localhost/Projets/drbnito/edit/clanek Iste si teda dokážete predstaviť ako neefektívne a pracné by to bolo zakaždým prepisovať a myslieť na to. Preto si upravíme lokálne DNS záznamy. Zjednodušene ide o to, že zadáme URL napríklad davosovo a IP adresu na ktorú sa má URL presmerovať, pretože my chceme presmerovať na lokálny počítač použijeme 127.0.0.1. Osobne to robím tak, že ak vyvíjam nejaký web tak si pridám záznam a až je hotový odlazaný a viem, že už ho nebudem prerábať, tak si záznam zmažem, aby som v tom potom nemal guláš. Ale samozrejme to nevadí, záznamy sa skladajú prehľadne pod seba, takže ich môžete mať koľko len chcete.

Ako to teda urobiť?

Stlačte Windows + R a zadajte: C:\Windows\System32\drivers\etc\ v tomto adresári zeditujte súbor hosts napríklad v notepadu (ale pozor, ak máte zapnutý UAC potrebujete mať editor spustenie pod právami administrátora, pretože Vista + má systémový disk "chránený "proti zápisu).

Obsah tohto súboru by mal vyzerať nejako takto:

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
#      102.54.94.97     rhino.acme.com          # source server
#       38.25.63.10     x.acme.com              # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
#   127.0.0.1       localhost
#   ::1             localhost
127.0.0.1 davosovo

A ako vidíte úplne dole, pridal som si tam vlastný záznam. Mriežka # znamená jednoriadkový komentár. localhost je zakomentovaný, pretože je to akýsi štandard a DNS ho automaticky spracováva.

Zálohy na cloudu

Skôr než si nasmerujeme náš pridaný DNS záznam do nejakého adresára, odporúčam založiť si nejaký cloud, napríklad: Dropbox Vaša zdrojáky sa budú automaticky synchronizovať a verzovat. Budete k nim mať prístup odkiaľkoľvek a ak je omylom zmažete alebo niečo pokazíte tak si môžete obnoviť až 100 verzií späť. V priečinku Dropbox si urobte nejaký organizačný poriadok. Ja mám Programming\Language\Category.

Presmerovanie apache do iného adresára

Nájdite si zložku s XAMPP a otvorte konfiguračný súbor apache: C:\xampp\apache\conf\httpd.conf

A tam si nasledujúcim spôsobom zariadite presmerovanie do daného adresára:

<VirtualHost *:80>
ServerName http://localhost
DocumentRoot "C:\Users\David\Dropbox\Programming\PHP"
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>
ServerName http://davosovo
DocumentRoot "C:\Users\David\Dropbox\Programming\PHP\SczCMS"
</VirtualHost>

Môžete si to dať kam chcete, ja to mám tuším niekde hneď zo začiatku pod tými komentármi. Ale keď si tam pohľadajú tak zistíte, že je to vždy: Komentáre - dokumentácia (opis) ako čo urobiť, voľné miesto. A predpokladá sa teda, že tam sa bude to pre čo je v tých komentároch vysvetlivka písať.

Ide

Teraz prejdeme k IDE a jeho nastavenie. IDE oproti editora je mocný nástroj. Rozumie kódu, umožňuje nám refactoring, reformatting, doplňovanie abstraktných metód, interface, zobrazovanie premenných, ktoré používame, výpis popiskov daných tried / metód / premenných, rýchlu orientáciu v kóde a mnohé ďalšie. Čo ak to vieme naplno využívať nám veľmi zefektívni prácu. Na začiatky ale odporúčam pracovať v editore. Tak sa daný jazyk veľmi rýchlo naučíte. Môžem prezradiť, že prvá verzia ITnetwork boli písané v Notepad ++. Robili sme v tom asi 2 roky.

Ostatné tutoriály v PHP
Ja osobne som si obľúbil PHPStorm, kde som si zdedil ovládanie s VisualStudio, nastavil nejaké skratky, tmavý vzhľad, doplňovanie šablón hlavičky atp.

** Odporúčam si preliezť a ponastavovat ***

  1. IDE Settings / Appearance / Theme -> Darcula (tmavý vzhľad so svetlým písmom - Kodi treba celý deň a na oči je to ideálka)
  2. IDE Settings / File Templates -> Nastavenie hlavičky (autor, kontakt), obsahu šablón etc
  3. Code style nastavenia vášho štýlu písania kódu - odporúčam nastaviť, môžete si potom reformátovat akýkoľvek kód do vášho štýlu.
  4. File Encodings - UTF-8 (odporúčam nastaviť DB, FTP, Editory - predvolenom nastavení na rovnaké kódovanie a najlepšie na Unix, inak s tým potom sú problémy)

Vytvorenie nového projektu

Prázdna zložka, alebo zložka s existujúcimi zdrojovými súbormi

Ostatné tutoriály v PHP

Prepojenie s SVN

Ak robíte v tíme, tak ste určite už zistili alebo vám hovorím, že zistíte, že cez Dropbox to najni až zas tak efektívne. Môžete si prepísať súbory (Dropbox vytvorí pre každého novú kópiu s jeho menom a potom musíte dohľadávať zmeny). SVN nám umožňuje pripísať komentár k zmenám, IDE nám potom ukáže rozdiely a môžeme s tým oveľa lepšie pracovať.

Nasledujúce screenshoty snáď povedia všetko :)

Ostatné tutoriály v PHP
Ak sa vám pod pravým tlačítkom myši pre súbory a priečinky neobjaví po prepojení s SVN možnosť Subversion a nemôžete teda commitovat zmeny. Urobte prvýkrát checkout.
Ostatné tutoriály v PHP
Ostatné tutoriály v PHP

Debugging webu

Len taká poznámečka na záver. Až budete web ladiť na prehliadačoch, tak teraz nedávno sme zistili, že v IE10 nefunguje simulačné mód a v IE9 je to také pofidérne. Museli sme si zriadiť virtuálny stroj s XP, kde máme originál IE8. Pretože ono to v tom simulačnom móde IE8 u IE10, IE9 a originál IE8 vyzerá občas úplne inak : D

Ostatné tutoriály v PHP
Obrázok je len ilustratívneho charakteru, najni tam ukázaná žiadna chyba.

Tak to bude odo mňa zrejme všetko.


 

Ako sa ti páči článok?
Pred uložením hodnotenia, popíš prosím autorovi, čo je zleZnakov 0 z 50-500
Všetky články v sekcii
Ostatné tutoriály v PHP
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Práca s MySQL v PHP - Použitie ovládača MySQLi
Článok pre vás napísal David Jančík
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity