IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

23. diel - Ďalšie matematické funkcie v PHP

V minulej lekcii, Logaritmus a Eulerovo Číslo v PHP , sme si ukázali funkcie pre logaritmus a Eulerovo Číslo v PHP.

V tejto lekcii matematických funkcií si ukážeme ďalšie matematické funkcie v PHP. Ukážeme si napríklad funkciu pre absolútnu hodnotu abs() alebo zistenie maximálnej a minimálnej hodnoty max() a min().

abs()

Funkcia abs() nám vypočíta zo zadaného celého alebo desatinného čísla absolútnu hodnotu. Funkcia má iba jeden parameter, ktorým je naša celé alebo desatinné číslo. Návratová hodnota funkcie je závislá na dátovom type vstupné hodnoty. Ak sme napríklad za parameter funkcie vložili celé číslo, vrátená hodnota bude typu integer (celé číslo). Ukážme si príklady:

echo( abs(-5) );

Tu naším vstupom je číslo -5, z ktorého bude pomocou funkcie abs() vypočítaná absolútna hodnota. Absolútna hodnota čísla -5 je 5 ako to poznáme už zo školy.

echo( abs(6.5) );

V tomto príklade je výpočet absolútnej hodnoty totožný, avšak oproti predchádzajúcemu príkladu, kde návratová hodnota bola dátového typu integer, tu je návratová hodnota typu float. Absolútna hodnota čísla 6.5 je rovnaká, čiže 6.5.

max()

Funkcia max() zo sekvencie čísiel vyberie najväčší z nich. Čísla môžeme zadávať do poľa (array) alebo ako jednotlivé parametre. Výstupné hodnotou bude najväčší číslo zo sekvencie čísiel dátového typu integer alebo float. Ukážme si príklady:

echo( max(6, 5, 7, 10, 11, 0, 9, 2.5, 3.5, -1.5) );

Zo zadanej sekvencie čísiel nám funkcie max() vyberie to najväčšie. V tomto prípade vrátená hodnota je číslo 11 dátového typu integer.

$cisla = [9.25, 5, 8, 3, 9];
echo( max($cisla) );

Sekvencie čísiel môže byť zapísaná aj pomocou poľa. Návratová hodnota 9.25 dátového typu float.

min()

Funkcia min() zo sekvencie čísiel vyberie najmenší z nich. Čísla môžeme zadávať do poľa (array) alebo ako jednotlivé parametre, rovnako ako pri funkcii max(). Výstupné hodnotou bude najmenšie číslo zo sekvencie čísiel dátového typu integer alebo float. Ukážme si príklady:

echo( min(-5, -3, 5, 3) );

Funkcia min() zo zadanej sekvencie čísiel vyberie najmenší z nich. Návratová hodnota -5 dátového typu integer.

$cisla = [-5.5, -1, 1, -9.5];
echo( min($cisla) );

Rovnako ako pri funkcii max() sekvencie čísiel môže byť zapísaná pomocou poľa (array). Návratová hodnota -9.5 dátového typu float.

pi()

Funkcia pi() nám vypíše číslo π (pí) na 13 desatinných miest. Funkcia neprijíma žiaden parameter. Namiesto funkcie pi() možno využiť konštantu M_PI, ktorá vráti rovnakú hodnotu čísla Pí. Ukážme si príklady:

echo( pi() );

Na výstup dostaneme číslo Pí na 13 desatinných miest, teda 3.1415926535898.

echo( M_PI );

Rovnako v tomto prípade dostaneme na výstup hodnotu čísla Pí na 13 desatinných miest.

pow()

Funkcia pow() nám vypočíta mocninu zo zadanej hodnoty. Prijíma celkom dva parametre, kde prvým z nich je základ mocniny (exponent) a druhým parametrom je hodnota exponentu (mocnenec). Ukážme si príklady:

echo( pow(5, 2) );

Zadaná hodnota v prvom parametra 5 bude umocnená hodnotou druhého parametra 2. Návratovú hodnotou bude celé číslo 25 dátového typu integer.

echo( pow(2.5, 3) );

Tu zadaná hodnota 2.5 bude umocnená hodnotou 3. Návratovú hodnotou bude číslo 15.625 dátového typu float.

sqrt()

Funkcia sqrt() nám vypočíta druhú odmocninu zo zadanej hodnoty. Prijíma iba jeden parameter, ktorým je naša hodnota, ktorá bude umocnená. Ukážme si príklad:

echo( sqrt(25) );

Zadané číslo 25 bude odmocnění a na výstup dostaneme hodnotu 5 dátového typu float.

intdiv()

Funkcia intdiv() je funkciou pre celočíselné delenie. Funkcia prijíma celkom dva parametre, prvým z nich je číslo k delenie (delenec), druhým je číslo, ktorým delíme (deliteľ). Ukážme si príklad:

echo( intdiv(10, 2) );

Číslo 10 je vydelených číslom 2. Návratová hodnota funkcie teda bude 5 a dátový typ je integer.

echo( intdiv(-4, 3.5) );

Číslo -4 je vydelených číslom 3.5. Návratová hodnota funkcie bude -1. pretože neberie ohľad na desatinnú časť. Keby sme ako druhý parameter zadali potrebné číslo 3.9, ide stále o číslo 3. Pokiaľ bude druhé číslo väčšie ako prvý, napr .:

echo( intdiv(-4, 46468) );

Bude výsledok vždy 0. Dajte si pozor aj na delenie nulou, v tomto prípade je vyhodená výnimka DivisionByZeroError

V ďalšej lekcii, Zaokrúhľovania čísel v PHP , si ukážeme funkcie pre zaokrúhľovanie čísel v PHP. Ukážeme si funkcie ako floor (), ceil () či round ().


 

Predchádzajúci článok
Logaritmus a Eulerovo Číslo v PHP
Všetky články v sekcii
PHP funkcie
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Zaokrúhľovania čísel v PHP
Článok pre vás napísal Pavel Vaněček
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Autor se věnuje psaní článků na Itnetwork.cz
Aktivity