1. diel - Základy Adobe Photoshop - Úvod
Vitajte u prvej lekcie z on-line kurzu Základy Adobe Photoshopu, ktorá je určená predovšetkým pre úplných začiatočníkov. V tejto sérii tutoriálov sa postupne zoznámime s pracovnou plochou, naučíme sa pracovať s vrstvami, maskami, výbery a textom. Ďalej sa budeme zaoberať úpravou fotografií a vektorovým kreslením. V dnešnej lekcii si Adobe Photoshop najskôr predstavíme, ďalej sa pozrieme na jeho alternatívy, tiež si aplikáciu nainštalujeme a otvoríme prvý súbor.
Motivácia
Po absolvovaní celého kurzu budete schopní napríklad vyretušovať fotografiu, nahradiť niektoré z farieb, vyrezať postavu z prostredia alebo napríklad vytvoriť návrh banneru, svoje vizitky alebo webového portfólia.
O Adobe Photoshopu
Adobe Photoshop je grafický editor, ktorý je už dlhé roky vyvíjaný a publikovaný americkou spoločnosťou Adobe Inc. Prvá verzia vyšla vo februári roku 1990. Adobe Photoshop sa stal svetovým štandardom v oblasti spracovania digitálnej grafiky, ktorý ponúka svojim užívateľom neobmedzené možnosti vďaka množstvu nástrojov a stiahnuteľných pluginov. Niektoré z vás môže potešiť skutočnosť, že Photoshop je už niekoľko verzií dostupný v češtine.
Ďalšie produkty od Adobe
Okrem Photoshopu ponúka Adobe ešte niekoľko ďalších, súvisiacich produktov.
Adobe Photoshop Lightroom
Jedná sa o aplikáciu, ktorá je určená prevažne na archiváciu a úprave digitálnych fotografií, najmä nasvietenie. Spoločnosť Adobe dokonca pri vývoji spolupracovala s najlepšími svetovými fotografmi. Vznikla tak aplikácia určená pre profesionálnych fotografov, ktorá obsahuje sadu nástrojov a funkcií, vďaka ktorým budete schopní veľmi rýchlo a prehľadné upravovať tisíce alebo aj desaťtisíce fotografií. Adobe Photoshop Lightroom je veľmi obľúbený aj medzi amatérskymi fotografmi, pretože je pre väčšinu z nás ponúkaný za priaznivejšiu cenu. Mesačné predplatné tejto aplikácii a cloudového úložiska s kapacitou 1TB vás bude stáť približne 300 Sk.
Adobe Illustrator
Veľmi dôležitým produktom a to predovšetkým pre prácu s vektorovou grafikou je Adobe Illustrator. Photoshop síce vektorové kreslenie podporuje, AI avšak navyše obsahuje veľmi prepracované kresliace nástroje, vďaka ktorým ste schopní vytvárať nádherné vektorové kresby. Adobe Illustrator je tak ešte lepším pomocníkom pri vytváraní knižných ilustrácií, firemných log, obalov produktov, bannerov či návrhu webových stránok. Do začiatku nám bude ale aj na tieto použitia stačiť Photoshop.
Získanie a inštalácia Adobe Photoshopu
Nové verzie programu Adobe Photoshop s označením CC sú dostupné v rámci služby Creative Cloud. K využívaniu tejto služby musíte mať aktívne členstvo, ktoré môžete zakúpiť na jeden rok alebo ho každý mesiac obnovovať. Tu je obrovská zmena oproti starším verziám, kde ste uhradili jednorazovú platbu a získali ste tak licenciu na neobmedzenú dobu. Členstvo v službe Creative Cloud vás vyjde približne na 300 Sk mesačne a to za predpokladu, že máte v pláne využívať len Photoshop. V prípade že ste študent alebo učiteľ môžete získať prístup ku všetkým aplikáciám, ktoré služba Creative Cloud ponúka a to za cenu 500 Sk mesačne. Ak za službu včas nezaplatíte, prídete o prístup k aplikáciám a tiež k priestoru v cloude. Lacnejším variantom je využitie alternatív Photoshopu, viď ďalej.
Systémové požiadavky
Ako už to tak býva, v každej novej verzii sa systémové požiadavky zvyšujú. V poslednej verzii Photoshopu nebudete mať k dispozícii 3D funkcie, filter olejová maľba ani funkcie videa ak program spúšťate na 32-bitových platformách a v počítačoch s menšou pamäťou VRAM ako 512 MB. Pokiaľ ale spĺňate nasledovné systémové požiadavky, nebudete nijako programom limitovaní:
- Procesor Intel® Core 2 alebo AMD Athlon® 64 s rýchlosťou 2 GHz alebo vyššou
- Microsoft Windows 10, Windows 7 s balíkom Service Pack 1
- 2 GB pamäte RAM alebo viac
- 2,6 GB voľného miesta na pevnom disku (32-bitové systémy) alebo 3,1 GB voľného miesta na pevnom disku (64-bitové systémy)
- Rozlíšenie 1024 × 768 (odporúča 1280 × 800) s 16bitovou farebnou hĺbkou a 512 MB pamäte VRAM (odporúča 2 GB)
- Systém s podporou rozhrania OpenGL 2.0 a vyšší
Inštalácia
Na oficiálnych stránkach Adobe si vyberieme a zakúpime jeden z dostupných plánov. Následne prejdeme na stránku produktu a vykonáme prevzatie. Po spustení inštalátora sa vedľa inštalácie aplikácie Adobe Photoshop vykoná aj inštalácia aplikácie Creative Cloud, do ktorej sa po slez prihlásime. Týmto sme vykonali inštaláciu a úspešnú aktiváciu aplikácie.
Alternatívy Adobe Photoshopu
Tento kurz je písaný pre originálne Adobe Photoshop, však môžete použiť jednu z lacnejších alternatív uvedených nižšie a mali by ste ho byť schopní bez väčších ťažkostí absolvovať úplne rovnako.
Photopea.com
Alternatívou Adobe Photoshopu môže byť napríklad Photopea. Ide o webovú aplikáciu od českých vývojárov, ktorá je úplne zadarmo. Pracovná plocha sa veľmi podobná ploche v Adobe Photosopu a väčšina nástrojov aj funkcií sa chová rovnako. Veľkým plusom aplikácie je možnosť importovať súbory s formátom PSD. Je teda možné pokračovať v práci, ktorú nám pošle napríklad náš kolega, bez toho aby sme museli vlastniť Adobe Photoshop.
Affinity Photo
Medzi ďalšie alternatívu patrí zaiste grafický editor Affinity Photo. Aplikácia je dostupná nielen pre systémy Windows a MacOS, ale aj pre zariadenia s operačným systémom iOS. Affinity Photo poskytuje totožnú pracovnú plochu, ponúka väčšinu nástrojov a podporuje mnoho formátov vrátane PSD. Výhodou oproti webovému editoru Photopea je nezávislosť na internetovom pripojení, rýchlejšia odozva aplikácie a lepšia stabilita. Doživotná licencie verzia pre desktop stojí 1 290 € a verzie pre zariadenia s iOS 499 Sk. Nie je to zadarmo ako Photopea, ale stále výrazne lacnejšie ako originálne PS.
Prvé spustenie a otvorenie súboru
Po spustení aplikácie sa ocitneme na domovskej obrazovke, ktorá nám ponúkne informácie o nových funkciách, tipy a triky alebo zoznam posledných dokumentov.
Ďalej sa na ľavej strane domovskej obrazovky nachádza tlačidla Vytvoriť
nový
a Otvoriť
. Kliknutím na Vytvoriť nový by sa nám zobrazila ponuka so sprievodcom pre
vytvorenie nového dokumentu. My ale klikneme na Otvoriť a vyberieme
ľubovoľný obrázkový súbor. Uvidíte obrázok a plochu Photoshopu s
nástrojmi, vrstvami a ďalšími oknami, ktoré si popíšeme nabudúce:
Fotografie: Zdeněk Macháček/unsplash.com/@zmachacek
To je pre úvodný článok všetko. V budúcej lekcii, Základy Adobe Photoshop - Nový dokument, panel nástrojov , sa podrobne zoznámime s pracovnou plochou, pozrieme sa na aplikačnú pruh, pruh volieb, panel nástrojov a ďalšie.