Vianoce v ITnetwork sú tu! Dobí si teraz kredity a získaj až 80 % extra kreditov na e-learningové kurzy ZADARMO. Zisti viac.
Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.

5. diel - Oracle krok za krokom: Import

V minulej lekcii, Oracle krok za krokom: Vývoz , sme si ukázali rôzne typy exportov databázy.

Dnes si vytvorené zálohy dát (export) z minulej lekcie skúsime naimportovať. Exporty sú k stiahnutiu v lekcii o exporte.

Import dát

Import je opak exportu, čiže nejaké dáta chceme nahrať alebo obnoviť zo zálohy.

V tabuľke teraz máme nejaké dáta, tak je pred importom schválne odstránime:

DELETE FROM UZIVATELE;

Teraz v tabuľke nemáme žiadne dáta. Import dát vykonáme podobne ako export. V ľavej navigáciu si rozkliknite konkrétnu databázu, rozkliknite si položku Tables, klikneme pravým tlačidlom na tabuľku UZIVATELE a zvolíme Import Data. Vyskočí na nás okno Data Import Wizard, ktorému odovzdáme náš csv súbor z minulej lekcie. Formát sa nám tiež automaticky zmení na csv a rovno tu uvidíme dáta, ktoré sa chystáme importovať:

Oracle

Skrze tlačidla Ďalší sa potom preklikáte až na Column Definition, kde musíme upraviť formát dátumov narodenia na DD.MM.RR:

Oracle

Znovu klikneme na Ďalej a potom už len na Dokončiť. Import dát je týmto hotový.

Pozor! Zo zrejmých dôvodov nikdy nemôžeme dáta naimportovať do tabuľky s inými stĺpci ako v súbore, z ktorého dáta importujeme!

Import tabuľky

Teraz si skúsime naimportovať celú tabuľku is dátami z nášho sql súboru z minulej lekcie. Najprv si zmažeme celú tabuľku UZIVATELE:

DROP TABLE UZIVATELE;

Postup pri importe z sql súboru je úplne odlišný, avšak tiež veľmi jednoduchý. Súbor si jednoducho otvoríme v SQL Developer a klikneme na tlačidlo Run Script:

Oracle

Alternatívne môžeme súbor SQL otvoriť napr. V Notepad ++, skopírovať skript a vložiť do SQL Worksheet. Len si dávajte pozor na tzv. Biele znaky, ktoré skript môžu znefunkčniť.

Skript sa spustí, vytvorí nám tabuľku UZIVATELE a naplní ju dátami.

Import databázy

Zložitejšie je potom import (a tiež export) celej databázy. V minulej lekcii sme si ukazovali iba export dát a tabuliek z jednej alebo viacerých databáz s čím si určite pre začiatok vystačíme. Avšak by bolo vhodné spomenúť, že SQL Developer umožňuje tiež export a import kompletné databázy. Slúži na to nástroj Oracle Data Pump, ktorý sa skladá z niekoľkých komponentov:

  • klienti príkazového riadku, expdb a impdb
  • PL / SQL balíčka DBMS_DATAPUMP (tiež označovaný ako Data Pump API)
  • PL / SQL balíčka DBMS_METADATA (tiež označovaný ako Metadata API)

Klienti expdp a impdp tu s využitím procedúr z PL / SQL balíku DBMS_DATAPUMP a parametre odovzdanými skrze príkazový riadok vykonávajú príkazy pre export resp. import. Odovzdané parametre povoľujú export či import dát a metadát pre kompletnú databázu alebo aj celú sadu databáz.

Ako sme pochopili, jedná sa o pomerne zložitú metódu exportu a importu, ktorú sa teraz na začiatku kurzu nebudeme podrobnejšie zaoberať, postačí nám o nej aspoň vedieť. Ak by vás však zaujímalo viac, prikladám tu odkaz na oficiálnej dokumentáciu Oracle (bohužiaľ v angličtine), kde sa o téme dočítate viac.

V nasledujúcom kvíze, Kvíz - Tvorba, mazanie, vkladanie a export dát v Oracle, si vyskúšame nadobudnuté skúsenosti z predchádzajúcich lekcií.


 

Predchádzajúci článok
Oracle krok za krokom: Vývoz
Všetky články v sekcii
Oracle
Preskočiť článok
(neodporúčame)
Kvíz - Tvorba, mazanie, vkladanie a export dát v Oracle
Článok pre vás napísal Matěj Kadlec
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
1 hlasov
Autor se programování věnuje od střední školy, nyní studuje informatiku na VŠB-TUO a pracuje jako ETL developer pro společnost IDC. Mezi jeho oblíbené jazyky patří Python a SQL.
Aktivity