Hľadáme nové posily do ITnetwork tímu. Pozri sa na voľné pozície a pridaj sa k najagilnejšej firme na trhu - Viac informácií.
IT rekvalifikácia. Seniorní programátori zarábajú až 6 000 €/mesiac a rekvalifikácia je prvým krokom. Zisti, ako na to!

Moja prvá práca v IT - ako na pohovor?

Ak študujete programovanie, páči sa vám a baví vás, tak je viac než pravdepodobné, že sa programovaním raz budete chcieť živiť. To však znamená, že sa budete musieť poobzerať po nejakej spoločnosti, kde svoju vysnívanú prácu získate, a na kratší alebo dlhší čas sa tam usadíte.

Než však svoj post profesionálneho programátora získate, čaká vás vstupné pohovor. Tam budete podrobne preskúmané, ohliadka a otestovaní, či ste práve vy tým vhodným kandidátom.

Že to znie strašidelne? Na prvýkrát asi áno, ale nemusíte mať strach, pretože práve z toho dôvodu pre vás máme tento článok. Naviedol ma k tomu sdraco, pretože som tiež programátor, pracujem ako senior konzultant a analytik, ale hlavne sedím na druhej strane "barikády" - testujem nádejné kandidátmi a uchádzača na miesto programátora.

Časť prvá - Curriculum Vitae

Ešte predtým, než sa vôbec dostanete na pohovor, bude sa po vás chcieť vlastný životopis. Čo to je, to určite viete zo školy, takže by jeden povedal, "nič prevratné." Lenže CV je váš prvý kontakt s ľuďmi, s ktorými budete pracovať a vaše vôbec prvá šanca urobiť dobrý alebo zlý dojem!

Čo by malo byť vo vašom životopise?

  • Vaše znalosti
  • Vaše skúsenosti
  • Vaše referencie
  • Trochu z vašej osobnosti

Čo v ňom naopak byť nesmie?

  • Vymýšľanie si alebo klamstvo
  • Hrubka a nespisovné Čeština

V životopise chcete uviesť veci, ktoré viete, v ktorých vynikáte. Chcete sa pochváliť tým, čo ste už dokázali - a právom! Zatiaľ čo iní pozerajú na televíziu, programujete po večeroch vo svojom voľnom čase prográmky, učíte sa a tvrdo driete. Máte právo byť na seba hrdí a nebojte sa pochváliť.

Tiež sa nebojte dať najavo, po čom vaše srdce túži. Chcete pracovať v silnom tíme, s chytrými ľuďmi a stále učiť sa nové veci? Nemohli by ste bez toho byť? Napíšte to tam.

Na druhú stranu však nepreháňajte. Ak ste si na ITnetwork prečítali jeden článok o Open GL, nie je dobré to do svojho CV dávať. Ľudia, ktorí sa vás budú pýtať, majú skúsenosti a ľahkú prídu na to, kedy si vymýšľate.

A tí istí ľudia vedia česky. Ak toto nie je vaša silná stránka, píšte vo Worde a používajte jazykové korekcie. Nezabudnite, že do CV vkladáte svoju energiu a tým dávate najavo, koľko ste ochotní investovať. Nič nevyzerá horšie ako "odfláknutá" práce, kedy jasne hovoríte, že vám na tom zase tak nezáleží.

Časť druhá - vstupný pohovor

Konečne prišiel ten deň, keď sa chystáte na svoj pohovor. Ale ako taký pohovor vlastne vyzerá a čo váš čaká?

Možností je celá rada. V niektorých firmách sa môže jednať o niekoľko kôl s rôznou tematikou, v iných zase o jediné sedenie. Budeme sa spolu baviť o forme jedného sedenia, ktoré v sebe spravidla zhŕňa všetko.

Na takých pohovoroch proti vám budú zvyčajne sedieť traja ľudia - manažér, šéf tímu a senior programátor. Niekedy tých ľudí bude viac, niekedy menej, ale tí traja sú kľúčoví. Budeme im hovoriť svätá trojica.

Manažér je tam kvôli administratívnym procesom a zastupuje firmu. Šéf tímu je váš (budúce) nadriadený, takže vás chce minimálne vidieť. Senior programátor je hnidopich a rýpal, ten sa vám bude vŕtať v mozgu, aby zistil, čo viete.

O tom, čo sa bude diať, až za chvíľku, pretože najprv musíte vedieť ...

Časť tretia - prečo boh vymyslel pohovory?

Sedíte teda proti svätej trojicu a čakáte, čo bude. A v tú chvíľu si musíte uvedomiť dôležitú vec - prečo tu vlastne ste?

Pohovory sa dejú z dvoch dôležitých dôvodov:

  1. Firma chce zistiť, či ste vhodným kandidátom
  2. Vy chcete zistiť, či je firma vhodnou príležitosťou

Práve vzájomná vhodnosť je najdôležitejším prvkom. Verte mi, že sa nechcete dostať do firmy za každú cenu. Môžete ostatných presvedčiť o tom, že na to máte, ale ak nie ste pre niečo vhodní a niečo nie je vhodné pre vás, nebudete tam šťastní.

Nechajte preto veciam voľný priebeh. Vydajte zo seba to najlepšie a nechajte ich, aby vydali to najlepšie zo seba. Ak si vás vyberú, vedia prečo, ak nie, tiež vedia prečo. Dokonca vám môžu ponúknuť inú a lepšiu pozíciu, než o akú sa uchádzate! Šéfovia sa vzájomne poznajú a dávajú si odporúčania, bez toho aby ste to vedeli.

Na druhú stranu máte aj vy možnosť sa rozhodnúť, či práve tu chcete pracovať. A ak nie, tak sa nepremáhajte. Ide predsa o vašu vysnívanú prácu!

Preto buďte úprimní, buďte sami sebou a užite si celý pohovor.

Časť štvrtá - čo vás čaká?

Takže opäť sedíte proti svätej trojici a dotyční sa vás pýtajú na všetko možné. Vlastne je to veľmi podobné prvému rande - trocha nervozity, nepoznáte sa, a tak sa vzájomne snažíte spoznať a témy budú točiť okolo toho, čo ste napísali do životopisu.

Celkom iste sa vás budú pýtať na minulé skúsenosti. Tu vás možno sklamem, ale ako skúsenosť sa hodnotí "práca v päťčlennom tíme na polročnom projektu." Do skúseností vám nezapočítavajú "vlastné budík, aby ste nezaspávali." Dobrou správou však je, že stále ešte nedorobené diplomová práca na tému "amortizovaná vyťaženosť webové farmy "do skúseností patrí, zvlášť ak firma pracuje s J2EE.

Na rade pohovorov dostanete písomný alebo ústny test, ktorý ohodnotí vaše znalosti. Tu príde na rad senior programátor, ktorý bude pozorne sledovať vaše myšlienkové pochody.

K tomu patrí rada nad zlato - premýšľajte nahlas! Na svojich pohovoroch dávam obvykle jednoduchý kus kódu, o ktorom sa rozprávame. Sledujem, aké má dotyčný analytické schopnosti a či bez svojho IDE nie je stratený. Bohužiaľ, neviem čítať myšlienky, a ak ste päť minút ticho, nič si z toho neodnesie. Keď premýšľate nahlas, vidím, kam smerujete a môžem aj pomôcť

Tiež vás čaká rad otázok z odboru a znovu opakujem - buďte úprimní! Nebudete tomu veriť, ale zvyčajne trvá tak minútu alebo dve, ako zistím, ako veľmi si uchádzač vymýšľal vo svojom CV. Jedna minúta ?! Tá trojica, ktorá proti vám sedí, má skúsenosti a spozná, keď niečo nesedí. Navyše senior programátor má obvykle prehľad v mnohých oblastiach, jazykov i platforiem - denne s nimi pracuje.

Otázky môžu byť ako všeobecné, tak veľmi detailný, skúsme si ich niekoľko položiť skrze odbory:

  • V akej verzii Javy boli zavedené generikami?
  • Čo je to Applet sandbox a ako funguje?
  • Aké sú výhody a nevýhody techniky preťažovaniu operátorov?
  • Čo sú to extension metódy?
  • Aký je rozdiel medzi statickou a inštančné metódou?
  • Aký je vo Visual Studiu rozdiel medzi kompilačnom módom debug a release?
  • Aký je rozdiel medzi procesom a vláknom?
  • Na čo slúži thread pool a ako funguje?
  • Aký je rozdiel medzi pointer a referencií?
  • Čo znamená: application stack, memory heap, desktop heap?
  • Čo je to memory leak a ako k nemu môže dôjsť v Jave?
  • K čomu slúži výnimky?
  • Aké poznáte návrhové vzory a kde ste ich používali?

Prečo by niekoho zaujímala stará verzia Javy bez generík? Jednoducho preto, že stále ešte existujú aplikácie bežiace na starých systémoch a podobné znalosti patrí k všeobecnému prehľadu. A aký je rozdiel medzi statickou a inštančné metódou? Odpoveď, že jedna z nich má prístup k inštančným premenným, je chybná.

O každej z otázok, ktoré som uviedol, sa dá baviť minimálne 15 minút a o väčšine z nich bola napísaná nejedna kniha, takže jednoslovné odpovede nebudú tie správne. Ale nenechajte sa vystrašiť, keď niečo nebudete vedieť. Dobrého skúšajúceho nezaujíma to, čo neviete, ale to, čo viete. Zvyčajne sa dotyčného pýtam do tej doby, kým pozná odpovede. Akonáhle niečo nevie, snažím sa nájsť hranicu jeho vedomostí, pretože tá udáva ich množstva. Keď niečo nevie? Od toho máme Google. Denne na ňom hľadám tak 100x, tak prečo by uchádzač musel poznať všetko-poznanie sveta?

Preto nemajte zlý pocit, keď si s niečím nebudete vedieť rady, dobrý skúšajúci dáva také otázky len preto, aby vám dal čo najväčšiu šancu sa predviesť.

Časť piata - príprava

Existuje skupina otázok, ktoré dostanete prakticky vždy. Zvyčajne v rôznom poradí, ale je dobré sa na ne pripraviť:

  • Aký si predstavujete plat?
  • Prečo ste odišiel z firmy X alebo Y?
  • Prečo chcete pracovať práve v našej firme?
  • Čo viete o technológii Z, ktorú naša firma vyvíja?
  • V akom najväčšom tíme ste pracovali?
  • Aká bola štruktúra tímu - vývojári, dizajnéri, analytici, testeri?
  • Na akom najväčšom projekte ste pracovali?
  • Aké tímovej nástroje ste používali - TFS, Git, CVS?
  • Aké ďalšie nástroje ste používali - wiki, CRM, CP?

Pred pohovorom si naštudujte webové stránky spoločnosti a zoznámte sa s ňou - jej webová prezentácia je ekvivalentom vášho CV, tak do toho. Tiež sa nebojte opýtať na to, čo vás zaujíma alebo zaujalo.

Časť šiesta - facebook, linked-in, etc.

Úprimne, chvíľu som premýšľal, či sem dávať túto časť, ale pretože neustále zdôrazňujem, aby ste boli úprimní (a najmä sami k sebe), dám sem tohle varovania.

Vôbec prvý, s kým budete vo firme komunikovať telefónom alebo mailom, bude HR (human resources) manažér (ka). A ten / tá má facebook profil! A súčasne s vaším CV si otvorí váš profil a pozrie sa, čo ste zač.

Ako asi vyzerá vaše múr so správou "Tak som dnes poslal CV do firmy Z. Vôbec netuším, čo po mne chcú, ale za pokus nič nedám a časom si nájdem niečo lepšie?"

Chcete sa stať profesionálom? Je načase sa ako profesionál správať. Keď už musíte niečo písať, buďte pozitívne, nikdy neviete, kedy sa vám to vráti.

Časť siedma - referencie

Vôbec najlepší spôsob, ako získať prácu, sú osobné referencie. Váš kamarát už vo firme pracuje a vy idete na pohovor? Nechajte ho, nech vás odporučí! Je to výhodné z oboch strán.

Firma vie, že sa za vás zaručil človek, na ktorého sa už spolieha. A vy idete na pohovor s tým, že za sebou máte dobré slovo a odporúčania.

Druhou stranou mince sú takzvaní head-hunters. Sú to ľudia a spoločnosti, ktorí sledujú trh práce a snaží sa sprostredkovávať pracovné miesta. Vy im pošlete životopis a oni vám dohovorí pohovor. Občas ani nebudete vedieť, do akej firmy alebo akú pozíciu, čo vás v procese degraduje na obyčajné tovaru. Buďte opatrní a ako do toho pôjdete, uistite sa, že sa zverujete do správnych rúk.

Veľa šťastia na záver

V tejto chvíli by ste mali mať predstavu, ako prebieha veľká časť pohovorov. A ja dúfam, že som vám aspoň trochu s tým ďalším pomohol. A nezabudnite, že všetka energia, ktorú do svojej vlastnej prezentácie vložíte, sa vám mnohonásobne vráti. Držím palce!


 

Všetky články v sekcii
Práca a podnikanie v IT
Článok pre vás napísal coells
Avatar
Užívateľské hodnotenie:
Ešte nikto nehodnotil, buď prvý!
Aktivity