7. diel - UML - Activity diagram
V minulej lekcii, UML - State Machine diagram, sme si predstavili State machine diagram. Ten slúžil na zmapovanie stavov určitej entity v systéme a prechodov medzi týmito stavmi.
V dnešnom UML tutoriále sa pozrieme na Activity diagram. Ten používa rovnakú grafickú notáciu ako State machine, takže sa môžu niekedy pliesť. Activity diagram však slúži na zaznamenanie procesu, nie stavu. V anglickej literatúre sa v súvislosti s Activity diagramom často stretnete s pojmom „workflow“, ktorý zahŕňa práve jednotlivé kroky pracovného procesu, rozhodovanie medzi nimi a prípadne ďalšie pokročilejšie prvky. Asi je zbytočné hovoriť, že Activity diagram patrí medzi UML diagramy správania.
Prvky
V Activity diagrame máme k dispozícii 5 prvkov. Popíšme si ich.
Akcie
Jednotlivé akcie znázorňovaného procesu zakresľujeme ako zaguľatené obdĺžniky s názvom akcie vo vnútri:
Rozhodnutie
Rozhodovanie pre prechody medzi rôznymi vetvami procesu zakresľujeme ako kosoštvorec. Do kosoštvorca nič nepíšeme, rôzne možnosti zapisujeme vo forme guardu do hranatých zátvoriek nad
...koniec náhľadu článku...
Pokračuj ďalej
Minul si až sem a to je super! Veríme, že ti prvé lekcie ukázali niečo nového a užitočného.
Chceš v kurze pokračovať? Prejdi do prémiové sekcie.
Obmedzená ponuka: Nauč sa všetko a ušetri
Obsah článku spadá pod licenciu Premium, kúpou článku súhlasíš so zmluvnými podmienkami.
- Neobmedzený a trvalý prístup k jednotlivým lekciím.
- Kvalitné znalosti v oblasti IT.
- Zručnosti, ktoré ti pomôžu získať vysnívanú a dobre platenú prácu.
Popis článku
Požadovaný článok má nasledujúci obsah:
V tutoriále si vysvetlíme prínos diagramu aktivít v UML, prečo je lepší ako vývojové diagramy, aké má prvky, a ukážeme si príklad z reálnej aplikácie.
Kredity získaš, keď podporíš našu sieť. To môžeš urobiť buď zaslaním symbolickej sumy na podporu prevádzky alebo pridaním obsahu na sieť.